Üye Girişi  /  zekirdek.com'a Üye Ol    
Zekirdek.com - Güzel olacak... Güzel...
Eski 21-06-2009, 14:27   #1
RoSe.YaRD.
 
RoSe.YaRD. üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Nov 2008
Yaş: 25
Şehir: Van
Mesajlar: 1,362
Blog Başlıkları: 14
Bir kız çocuğunun babasına mektubu

Birde buldugum bi mektubu paylaşmak istiyorum sizlerleKaç kere silip tekrar yazdım bu girişi. Tamamlar mıyım, yayınlar mıyım, bilmiyorum? Ama bu yazı babama. Bir kız çocuğundan babasına, hepimiz adına. İçinde size uyan bir yer vardır belki. Hayatımız boyunca en sevdiğimiz ve en kızdığımız adamlara, babalarımıza…
Bu yazının aşk kategorisinde ne işi var? Özellikle, ilişkiler başlığı altında değil, aşkın altında yayına girecek. Kimse okumasa bile, ilk defa köşemi kendim için kullanacağım. Çünkü saat sabahın 5’i ve ben şu anda tutamadığım gözyaşlarımı klavye tuşlarının arasında kaybediyorum. Aslında başka bir yazı yazıyordum. Düşünceler içinde bilinçsizce dolaşırken, bir şey tetikledi herhalde. Geri dönüp bulmaya çalıştım ama kaybolmuştu. Nereden geldi aklıma çocukluğum ve babam? Artık önemli değil. Yazılıyor. Sadece şu gözyaşlarını durdurmak için gidip bir kahve yapacağım. Hemen geliyorum.

Bir kız çocuğunun ilk aşkı, babasıdır. Farkında olmadan bütün ömür, babaya benzeyen adamı arayarak geçer. Ben de o kızlardan biriyim. Ah şu bilinçaltı! Neler gizli, neler gömülü? Elimde olsa, söküp yerinden, bir sandık boşaltır gibi hepsini temizleyeceğim.
İsimli, tanınan ailelerin çocukları olmak, gençliği daha da zorlaştırıyor. Hep, “ sen, X’in kızısın” damgasıyla yaşıyorsunuz. Hata yapmak, yanlış yaparak öğrenmek gibi lüksler, elinizden alınıyor. Her yaptığınız, sizden önce eve gidiyor. Akşam bir geliyorsun ki, günün özetini almış babam. Kasa raporu gibi önünde duruyor. Saat kaçta, kiminle, nerede, ne yapmışım? Kimler yetiştirirdi? Neden söylerlerdi hala bilmem ama bildiğim, namusum tüm şehir tarafından koruma altındaydı.
Gece su içmeye ya da tuvalete kalktığımda, koridorda yürürken, hep arkamda duran birini hissederdim. Dönüp bir bakabilsem, kimse olmadığını görecektim ama o yaşta bunu yapacak cesaretin olmuyor. Hatta, o hayali adamın şekli bile belliydi aklımda. Yüzünü hiç göremezdim çünkü başındaki siyah fötr şapka yüzünü kapatırdı. Bir de siyah, uzun, önü ilikli bir pardösü olurdu üstünde. Koşarak odama gider, kapıyı kapatır, yorganı kafama çeker, “acaba kapıyı açacak mı” diye korkuyla kalp atışlarımı duyduğum o sessizlikte uyuya kalırdım. Yıllar sonra anlıyorum ki, o siyahlı adam, eve haber getirenlerin kafamdaki imgesiymiş.
Çocukluğumda, babamı tarif etmek için, “Hitler gibi” derdim. Ne alaka! Ama çocuk aklı işte. Kapı gibi derler ya, öyle adamdır babam. Güçlü, sosyal, cemiyet sahibi, ipten adam alır yani. Bir o kadar sert, dik başlı, otoriter, saygıya önem veren ve beni en çok ilgilendiren kısmı sevgisini zor gösteren. Tüm bunların yanı sıra, iyi bir aile reisiydi. Akşam saat ayarını, onun gelişine göre yapabilirdin. 20.15! Kışın sorun yok, hava erken kararıyordu ama yazın oyuna dalıp saati kaçırınca, eve nasıl koşardım. Babadan sonra eve gelinmez. Geldiğinde dayağı yerdin. Allahtan onun da bir göstergesi vardı. Gözünde gözlükleri duruyorsa, sadece bağıracak, yok, gözlükler çıkmışsa, kaçacak delik ara, kesin dayak yiyeceksin.

Baba tarafı kalabalık bizde. Aşiret gibi sülale. Her Pazar akşam yemeği babaannemlerde yenilirdi. Mecburuz ya, sanki yoklama yapılacak. Aklınıza o Amerikan filmlerindeki sevgi dolu aile toplantıları gelmesin. Erkekler ve yaşlılar bahçede oturur, gelinler yemek hazırlar, çocuklar bir yerlerde oynar. Yemek saati, herkes masaya otururdu ancak öyle kahkahalar, sohbetler olmazdı. Zaten bizde büyük yanında gülme olmaz. Sıkıysa gidip babana bir şey söyle, kucağına falan çıksana. Bir çarpar, salonun kapısından fırlarsın vallahi.
Ne demekmiş, amcaların, büyüklerin yanında çocuk sevilmez, kucağa falan alınmaz. Saygısızlık! Zaten başımıza ne geldiyse, bu saçma saygı budalalığından geldi. Bu yüzdendir herhalde, bu yaşa geldim hala nefret ederim akraba ziyaretlerinden, aile oturmalarından. Ve belki bu yüzdendir, aile kuramayışım, evliliklerimi yürütemeyişim ve evlenmek istemeyişim……
Bu ziyaretlerin tek güzel yanı dönüşlerdi. Eve yaklaştığımızda, arabanın arka koltuğunda uyuyor numarası yapardım, babam da kucağına alır, yukarı çıkarıp yatağıma yatırırdı. Ne büyük zafer! Bir de ne zaman üşütsem, hastalansam, ayaklarım ağrırdı. Salona gider, babama bacaklarımı ovdururdum. Hasta olmayı seven tek çocuk bendim herhalde. Dedim ya babam her akşam saatinde eve gelirdi diye, bazen arkadaşları ile yemeğe çıkardı. Geç saatte dönerdi. Uyumaz, beklerdim. Babamı hiç sarhoş görmedim. Ya olmazdı, ya da sağlam içerdi. Ama hafif keyfi yerinde olurdu. İşte, o geceler, mutlaka odama girer, üstümü örter, alnımdan öper, uyandırmamak için hafifçe saçımı okşardı. Beni sevdiğini hissettiğim en özel anlardı onlar.
Şimdi düşününce ne komik geliyor. Babacığım, hep bizim için çalışırdı oysa. Bir yandan da, dünyanın en şanslı çocuklarıydık. Hiç sıkıntı yüzü görmedik. Kıyafetleri, ayakkabıları, oyuncakları koyacak yer olmazdı. İş için yurtdışına giderse, yaşadık. Kimsenin görmediği oyuncaklar, televizyonlar, müzik setleri, aklınıza ne gelirse. İçimde ukde kalmış bir şeyim olmadı o anlamda. İşte, o yüzdendir, hayata doygunluğum, paranın değersizliği ya da para için ödün vermeyişim ve aslında ne önemlidir. Büyüdükçe anlıyorsun….
Küçüklüğümden beri tek tutkum şarkı söylemekti. Yukarıda anlatılan aile portresine bakarsanız, sizde tahmin edersiniz ki, olamaz! O dönem zaten şarkıcılık bir meslek diye geçmez, hatta hayat kadınlığı ile aynı kategoriye konulur bizim ailede. Sen de tut şarkıcı olacağım de. Yok ya! Canına susamış olmalısın. Evet, susamışım! Tüm sülalenin tekstilci olduğu ve bir de adı olan bir aileden, bu babanın kızı çıkıp şarkıcı olacak. Dünya tersine döner ama bu olamazdı. Oldu! Çok büyük savaşlardı. Büyük mücadeleydi. Anlatması zor ama yaptım. Üstelik de iyisini yaptım. Elbette, yıllarca babam bilmedi bunu. Hala da kabullenemez.
Benim babam, dağdır. Nefesi bile yeter. Kolay yıkılmıyorsam, güçlüysem, başarıyorsam, hep orada olduğunu bilmemdendir. Yaş 35 ve şimdi geldiğimiz noktada, kurduğumuz bu güzel ilişkide, sanki kaçırdığımız o yılların acısını çıkarır gibiyiz. Babama hiç kızgın değilim. O da gençti. O da ne gördüyse, bizi öyle yetiştirdi. Ben şu anda anne olsaydım, belki onun yaptığından daha büyük hatalar yaparak büyütürdüm çocuğumu. Ama biliyorum, kaç yaşına gelirsem geleyim, onun yanında hala küçük bir kız çocuğu gibi olacağım, üstelik de bu şımarıklığı çok seveceğim.Ve yine biliyorum ki, her zaman onun gibi şık giyinen, onun fiziksel özelliklerine benzeyen, onun kadar güçlü ve zeki, onun gibi bir aile babası olabilecek, onun kadar cömert ve ailesine düşkün bir adam arayacağım. Aşık olduğum insanlarda, babamı arayacağım. Yani aşk, bende de her kız gibi onu yaşatacak. Sonuçta, çocukluğumda yaşadıklarımla ve babamla yüzleştim. İçimde kırgınlığım kalmadı. Büyüdükçe onu anladım. Ben olsaydım, o şartlarda ne yapabilirdim dedim, tüm yaşamı süzgeçten geçirdim. Babam, benim ilk aşkım. Yeri dolduramaz, benzerleri gelir elbette ama beni kimse onun gibi sevemez ve koruyamaz. Peki, neden hala televizyonda kızına sarılan bir baba görsem ağlarım? Burasını çözemedim. Yaralarım kanar herhalde. Olsun, en azından artık doya doya sarılıyorum. Hala yanımda, hala yaşıyor ya, artık ilişkimiz güzel ya, bu bana yeter. Bu yazıyı ablam yazsaydı, o neler anlatırdı diye düşündüm şimdi……
Her şey halloldu evet! Ama babamda kıramadığım bir köşe, aşamadığım bir duvar kaldı. İçimde bir sızıdır. Allah uzun ömür versin ama bir gün onu kaybettiğimde hala beni sahnede seyretmemiş olursa, bir kere sesimi duymadan vedalaşırsak, bana çok koyacak. Tek dileğim, bir konserimde, bir programda şöyle en önde otursa da, gururla izlese. Bak, yine gözlerim doldu. Bu, sessiz ve yüzleşmediğimiz tek savaşımız. Onu anlayamadığım tek nokta bu. Neden hala ağır gelir ona bu durum? Bunca insanın hayranlık duyduğu, alkışladığı şu kadını babası hiç seyretmemiş, ne komik değil mi?
Sizin de babanızla aranızda geçenlerden kim bilir neler yapışmıştır üstünüze. Bu yazıyı yazdım çünkü geç olmadan çözmek lazım geçmişi. Bilin ki, hayatınızda yaşadığınız, yaptığınız çok fazla şeyin altında görünmez imzaları var. Babalar, tüm yaptıkları ile aslında kızlarının hayatlarını yazarlar. Büyük ihtimalle bu yazıyı babam görmeyecek ama siz babanıza okutun. Okutun ve sarılın, bir gün onun yerine başkalarına sarılmak zorunda kalmadan….
RoSe.YaRD. isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-06-2009, 14:33   #2
devrimcirockerbasak
 

Üyelik Tarihi: Oct 2008
Şehir: Mersin
Mesajlar: 4,905
Blog Başlıkları: 2
Cvp: Bir kız çocuğunun babasına mektubu

çok güzelmiş paylaştığın için teşekkürler

seni çok seviyorum babacım iyi ki varsın iyi ki benim babamsın iyi ki baba kızdan çok arkadaş gibiyiz dünyanın en iyi babasının babalar günü kutlu olsun ...
devrimcirockerbasak isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-06-2009, 14:36   #3
RoSe.YaRD.
 
RoSe.YaRD. üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Nov 2008
Yaş: 25
Şehir: Van
Mesajlar: 1,362
Blog Başlıkları: 14
Cvp: Bir kız çocuğunun babasına mektubu

rica ederim yorumun için ben teşekkür ederim:)
RoSe.YaRD. isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-06-2009, 14:47   #4
esmerşeker
 
esmerşeker üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Nov 2008
Şehir: Denizli
Mesajlar: 14
Cvp: Bir kız çocuğunun babasına mektubu

çok güzelmiş ellerine emeğine sağlık
esmerşeker isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-06-2009, 15:17   #5
Sunterra
 
Sunterra üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Mar 2008
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 3,992
Cvp: Bir kız çocuğunun babasına mektubu

okuyamadım hepsini malesef :( okumayı çok isterdim;ama gözyaşlarımı bugün gözlerimde hapsedemiyorum... bir cümle gözüme çarptı "sen X'in kızısın." diye...
bana da mahallede öyle derler.. eğer beni birine tanıtacaklarsa ismimle değil,bizim Kartal'ın kızı diye tanıtırlar..
Kartallar yüksek uçar babam,eminim sen de cennetin en güzel yerinde bir melek oldun uçuyorsun canım babam...
Sunterra isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-06-2009, 15:31   #6
RoSe.YaRD.
 
RoSe.YaRD. üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Nov 2008
Yaş: 25
Şehir: Van
Mesajlar: 1,362
Blog Başlıkları: 14
Cvp: Bir kız çocuğunun babasına mektubu

Alıntı:
Sunterra tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
okuyamadım hepsini malesef :( okumayı çok isterdim;ama gözyaşlarımı bugün gözlerimde hapsedemiyorum... bir cümle gözüme çarptı "sen X'in kızısın." diye...
bana da mahallede öyle derler.. eğer beni birine tanıtacaklarsa ismimle değil,bizim Kartal'ın kızı diye tanıtırlar..
Kartallar yüksek uçar babam,eminim sen de cennetin en güzel yerinde bir melek oldun uçuyorsun canım babam...
seni çok iyi anlıyorum..
belkide senin beni anlayamayacağından daha çok iyi anlıyorum..
tüm babaların babalar günü kutlu ve mutlu olsun..
bugün ağlama günü değil bugün gülme günüdür sende gül.. gül ki babanda seninle beraber gülsün..
RoSe.YaRD. isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-06-2009, 02:14   #7
sagar matha
 

Üyelik Tarihi: Dec 2008
Yaş: 24
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 311
Cvp: Bir kız çocuğunun babasına mektubu

süper ötesi babam benim,canım babam!
bugün kıramadım o aptal gururumu ve arayamadım seni gelip öpemedim ellerinden sarılamadım boynuna,ama bana attığın o mesaj büyük bir tokat gibi indi suratıma.
ne olur affet beni.
ne olur okuyabilsen bunuda affetsen beni :(
sagar matha isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-06-2009, 12:18   #8
PüR_NeŞe
 
PüR_NeŞe üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Apr 2008
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 6,310
Cvp: Bir kız çocuğunun babasına mektubu

konuşmuyorum seninle babam....çünkü biliyorumki biz ne zaman konuşmaya başlasak hep kavga ediyoruz....ben var gücümle kendimi anlatmaya çalışıyorum sana.....sende ölesiye kulaklarını tıkıyorsun bana....son kavgamızı hatırlıyomusun....garip hiç kavga etmedikki diyorsun ....ama ben son kavgamızda sinirden nefessiz kalmış..ellerimi ve ayaklarımı oynatamaz hale gelmiştim...soğuk suyun altına girmeseydim belkide hiç yürüyemicektim....ne tuhaf çocukluğumdan beri annemden bile çok severdim seni...bir yere gitsen günde bir çok kez arardım seni.... her kapatışta dikkat edin derdin ve ben neye dikkat ediceğimi bilmeden sesini duymanın sevinciyle kapatırdım telefonu....ama beni öyle bir hale getirdinki babam..evden gitmen için can atıyorum...ve sonra utanıyorum.....bizim için çalışıp didinen ne olursa olsun kimseye muhtaç etmemek için uğraşan canımdan soğumaya başlıyorum......özür dilerim babam...ama ne olur sende beni anla ne olur ..:(

sana söyleyemedim ama babalar günün kutlu olsun ve hiç başaımızdan eksik olma..:(konu dışı oldu biraz ama....canım paylaşım için teşekkürler..
PüR_NeŞe isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-06-2009, 13:13   #9
netzek
 

Üyelik Tarihi: Jan 2009
Şehir: Isparta
Mesajlar: 208
Cvp: Bir kız çocuğunun babasına mektubu

paylasımlar mukemmel otesı herkes duygularını sermiş ortaya kı sizin yazdklarınızı okurken kendımı2 kat daha sanslı hıssetım babamla aramzkadı kavgalar hiç uzun surmedı ve babam hep ynmda cok şükür ki o bana sevgıdıni tüm açıklığıyla gosterıyor inşallah sizlerinden artık oyle olur


BABACIĞIM SEN HAYATIMDAKİ BANA VERİLEN EN BUYUK HEDIYESIN SEN BNM BİRTANEMSİBN SENİ COK SEVIYORUMM VE BABALAR GUNUN TEKRAR KUTLU OLSUN :):)
netzek isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-06-2009, 18:59   #10
niko 37
 
niko 37 üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Feb 2009
Yaş: 42
Mesajlar: 3,636
Blog Başlıkları: 439
Cvp: Bir kız çocuğunun babasına mektubu

güzel paylaşım,teşekkür ederim:)
niko 37 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-06-2009, 20:48   #11
miami_vice
 

Üyelik Tarihi: Mar 2009
Yaş: 29
Şehir: Manisa
Mesajlar: 583
Blog Başlıkları: 5
Cvp: Bir kız çocuğunun babasına mektubu

çerkez misiniz siz? çerkezlerda çok görülür bu tür çocuk-ebeveyn ilişkileri.
miami_vice isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-06-2009, 15:38   #12
yaaaaamur
 

Üyelik Tarihi: Jun 2009
Mesajlar: 1
Cvp: Bir kız çocuğunun babasına mektubu

paylaşımın çok güzel gerçekten:) ama bütün yaşadıklarına rağmen çok şanslısın biliyo musun? benim babam ben 4 yaşındayken vefat etmiş şuan 18 yaşındayım onu hiç tanıma fırsatım olmadı neye kızdığını neyi sevdiğini hiç göremedm bilemedm...
yaaaaamur isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-11-2009, 02:53   #13
RoSe.YaRD.
 
RoSe.YaRD. üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Nov 2008
Yaş: 25
Şehir: Van
Mesajlar: 1,362
Blog Başlıkları: 14
Cvp: Bir kız çocuğunun babasına mektubu

Arkadaşlar biraz geç oldu ama yeni gördüm yorumlarınızı öncelikle yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim ve sanırım bi yanlış anlaşılma var yada benim hatam, paylaşımım benim başımdan geçmedi çok şükür, bir başka sitede gördüm beğendim ve paylaşmak istedim..
Sizi paylaşımım ile kendimi yanlış tanıttı isem çok özür dilerim.
RoSe.YaRD. isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap Yaz

Bu konuyu paylaş!

Konu Araçları
Mod Seç


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
bir çoçugun şehit babasına mektubu :'( sementha Duygusal Paylaşımlar 28 02-12-2009 23:14
bir emonun babasına mektubu:)) endoplazmik 1 kulum Lay Lay Lom 71 01-05-2009 23:29
5 çocuğunun boğazını kesti ZHA Günün Diğer Gelişmeleri 0 11-12-2008 12:10
YıL 2020 [ Kızın babasına mektubu ] [ Çok Önemli] Meotyk Boğaz Köprüsü 27 01-09-2007 23:30

Saat 12:02.

    Bizi Twitter'dan Takip Et!

x
Zekirdek.com
Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd

Search Engine Optimization by vBSEO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218