Üye Girişi  /  zekirdek.com'a Üye Ol    
Zekirdek.com - Güzel olacak... Güzel...
Eski 30-06-2010, 01:39   #21
izmirden-esince

izmirden-esince üyesinin avatarı

Cvp: İkiz yasalar nedir - ne değildir...

Galiba bu eshaf "BARO" ile "BARON" u karıştıyor.. . :))
izmirden-esince isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2010, 01:45   #22
sHakirD

sHakirD üyesinin avatarı

benim anladığım kadarıyla eshab. baroların siyaset yapmasına karşı değil...

bundan önce saçma sapan bir sürü açıklamaya imza atmış olan ve objektifliğini yitirmiş.... milleti yanlış yönlendirme yapan istanbul barosunun siyaset yapmasına karşı...
sHakirD isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2010, 02:02   #23
kerriz

kerriz üyesinin avatarı

E olabilir bunu diyebilir...

Ama arkadaş konuşma yerine sövmeye programlı biri olduğundan ne bunu söylüyor ne de Kemal Bey in ilk mesajda yazdığı yasaların içeriği hakkında fikrini söylüyor...

Ben olsam önce bu ikiz yasanın ne anlama gelebileceğini anlayıp yorumlar sonra da İstanbul Barosu hakkında görüşümü eklerdim...

Küfretmekten kolay en azından... :D
kerriz isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2010, 02:34   #24
kerriz

kerriz üyesinin avatarı

Ha bu arada...

Bu ikiz yasalar konusu bana göre hem bu forumun, hem de ülkenin en önemli konusudur... Hayati bir meseledir...

Kemal Bey daha önce bu konuyla ilgili bir akademisyenin makalesini yazmıştı. Yani mesele baro veya şu bu değil...

Bu yasaların ne olduğu önemli...

Yazı uzun geliyorsa en azından şu bir kaç maddelik yasaları okumak lazım...

Bu yasalar şimdi olmasa da, belki 10 yıl, 30 yıl sonra birileri tarafından ülkenin bölünmesi için kullanılacak... O zaman ne siyaset, ne tarikat, ne de bizim kavgalarımız beş kuruş etmeyecek...

Adam bar bar bağırıyor ve apaçık yazıyor...

Bir gün hepimiz anlayacaz da iş işten geçecek...
Eski 30-06-2010, 02:49   #25
Kemal Denizer

Kemal Denizer üyesinin avatarı

Alıntı:
kerriz tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ha bu arada...

Bu ikiz yasalar konusu bana göre hem bu forumun, hem de ülkenin en önemli konusudur... Hayati bir meseledir...

Kemal Bey daha önce bu konuyla ilgili bir akademisyenin makalesini yazmıştı. Yani mesele baro veya şu bu değil...

Bu yasaların ne olduğu önemli...

Yazı uzun geliyorsa en azından şu bir kaç maddelik yasaları okumak lazım...

Bu yasalar şimdi olmasa da, belki 10 yıl, 30 yıl sonra birileri tarafından ülkenin bölünmesi için kullanılacak... O zaman ne siyaset, ne tarikat, ne de bizim kavgalarımız beş kuruş etmeyecek...

Adam bar bar bağırıyor ve apaçık yazıyor...

Bir gün hepimiz anlayacaz da iş işten geçecek...

Birileri benim paylaştığım yazıyı koysa önüme ne yapardım diye düşündüm yayımlamadan önce.

Önce yazıyı okurum, ardından da yazının içeriğini birkaç kaynaktan araştırırdım. Eğer araştırmam da yazıyı teyitlerse yazanın kimliğinden bağımsız olarak o yazının ülke kaderine ne etkisi olabileceğini düşünür, sonra da yorumlardım.

Bence herkesin yapması gereken de budur.

Oysa ki, bazı kişiler yazının ilk birkaç satırını okuyor, sonra yazıyı kaleme alana bakıyor ve başlıyor yorumlamaya. Ya methiyeler düzüyor ya karşıt fikirler ileri sürüyor yada konuyu dağıtmak için saçmalamaya, sataşmaya başlıyor.

İşte bu kişiler yüzünden insanda bilgiyi paylaşma isteği, duyguyu paylaşma isteği yok olup gidiyor.

Ne yazık ki bende de azaldı paylaşma isteği. Kendimi zorluyorum bu pisikolojiye girmemek için ama itiraf etmem gerekir ki iyi niyetimi yitirmek üzereyim.

Sabah ola hayır ola...

Kalın sağlıkla,

Kemal
Kemal Denizer isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2010, 03:01   #26
sHakirD

sHakirD üyesinin avatarı

Alıntı:
Kemal Denizer tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Birileri benim paylaştığım yazıyı koysa önüme ne yapardım diye düşündüm yayımlamadan önce.

Önce yazıyı okurum, ardından da yazının içeriğini birkaç kaynaktan araştırırdım. Eğer araştırmam da yazıyı teyitlerse yazanın kimliğinden bağımsız olarak o yazının ülke kaderine ne etkisi olabileceğini düşünür, sonra da yorumlardım.

Bence herkesin yapması gereken de budur.

Oysa ki, bazı kişiler yazının ilk birkaç satırını okuyor, sonra yazıyı kaleme alana bakıyor ve başlıyor yorumlamaya. Ya methiyeler düzüyor ya karşıt fikirler ileri sürüyor yada konuyu dağıtmak için saçmalamaya, sataşmaya başlıyor.

İşte bu kişiler yüzünden insanda bilgiyi paylaşma isteği, duyguyu paylaşma isteği yok olup gidiyor.

Ne yazık ki bende de azaldı paylaşma isteği. Kendimi zorluyorum bu pisikolojiye girmemek için ama itiraf etmem gerekir ki iyi niyetimi yitirmek üzereyim.

Sabah ola hayır ola...

Kalın sağlıkla,

Kemal
yalancı çoban diye bir hikayemiz var ya...
işte o hikaye boşuna yok...
ben mesela bu yasayı önceden bilmiyor olsaydım...
istanbul barosu kötülemişse kesin iyi birşey derdim...
sHakirD isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2010, 12:16   #27
ÖZNUR

ÖZNUR üyesinin avatarı

Blog Başlıkları: 2

Belki de hukuk diliyle yazıldığı için anlaşılmıyor,dikkat çekmiyor olabilir bu yasa metni...

Halbu ki,sadece bizi değil,çoluk çocuğumuzu da ilgilendiriyor ve ilerisi için Türkiye'yi bir kaos

ortamı bekliyor...

Kemal Bey'E;

Biz(eski arkadaşlar)sizin yaşadığınız çöküntüleri,moralsizlikleri,çekip gitme isteklerini,gücün

tükenme hallerini çok yaşadık...Bazılarımız doğru çekip gitti...Ölümlü Dünya,çekilmez burada

bu "seviyesizlik"dediler,kendilerine göre haklıydılar...Cemaatin içinde yada şahıs olarak ,bu

şekilde seviyesiz,haddini bilmez,saygısız bir dolu insan var...Onlara da

sorsanız,bizim "çekilmez"olduğumuzu düşünüyor.Bu kaosun içinden nasıl çıkılacak inanın

bende bilmiyorum.Birbirimize sarılıp güç almamız gerekiyor her zamanki gibi.Sadece bizim gibi

düşünenlerle değil,karşı görüşlede sarılmak,konuşmak,paylaşmak en doğrusu.Size hitaben

yazıyorum ama :)siz zaten bunların farkındasınız.Okuyanlar bizim bu şekilde düşündüğümüzü

bilsinler,yobazı,dindar,solcusu,faşisti,...uslupla rına dikkat etsin diye yazıyorum.Burada yazan

insanlar,birbirlerinin konumlarını bilmiyorlar,konumlar;usluplara göre şekilleniyor zaten :)

Bu konunun da,tarafsız ele alınması,fikir alışverişi yapılması bize daha faydalı olacaktır.

Arz ederim,

:)
TBMM’den uyum yasası adı altında geçen yasalar gösteriyor ki, Türkiye’yi yönetenlerin

önemli bir bölümü, Türk Milleti’ni kalkındırmak için değil, batırmak, hatta kendi topraklarında

yok etmek için uğraşıyor...

Memleketin tapusunu veriyorlar, kimseden çıt çıkmıyor!

Milliyetçilik, Atatürkçülük diyenler!

Neredesiniz?

Kilit altında mısınız?

-----------------------------------------------------------------------------------
İkiz Sözleşmeler, 16 Aralık 1966 yılında BM tarafından imzaya açılmıştı. Türkiye 37 yıldır, bu sözleşmeleri onaylamıyordu.

57’nci hükümet döneminde 15 Ağustos 2000 günü Büyükelçi Volkan Vural, New York’ta sözleşmelere Türkiye adına imza koydu ve 18 Ağustos 2000 günü de sözleşmeler Bakanlar Kurulu’nda onaylandı. Ancak TBMM’nin onayı gerekiyordu. 57. hükümet, buna cesaret edemedi...

59. hükümet döneminde,TBMM’deki görüşmeler sırasında ekonomik haklarla ilgili sözleşme, 216 kabul, 5 red oyuyla geçti. Medeni ve siyasi haklarla ilgili sözleşme ise 245 kabul bir red ve bir çekimser oyla geçti. ABD bu yasaları onaylamamıştı. Rusya, Çin ve Hindistan gibi büyük ülkeler ise gerekli çekinceleri koymuştu...

Genelkurmay’ın “Bu sözleşmelerin Türkiye’nin ulusal birlik ve bütünlüğüne aykırı yorumlanamayacağı Türkiye tarafından beyan edilir” çekincesi konulması talebi de reddedildi.

---------------------------------------------------------------

alıntı:arslan bulut
ÖZNUR isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2010, 12:39   #28
ÖZNUR

ÖZNUR üyesinin avatarı

Gelelim,shakird'in de desteklediği esvab'ın bir türlü dillendiremediği "barolar siyaset yapamaz"

isteğine...Barolar; siyaseti,Halk'ın yaşam kalitesi,hukuksal yanlışlardan doğacak

mağduriyetler, özellikle Demokrasi şemsiyesi altında,bu yasada yer alan"halkların kendi

kaderini tayin hakkı"söz konusuysa....yapabilir!

Halk'ı uyarabilir...Sonuçta İstanbul Barosu Bu bildiriyi Cumhurbaşkanı'na uyarı amacıyla yazmış

zaten...Gereğinin yapılması temennisiyle.

İkiz yasaların içeriğiyle;Türkiye, bölücülüğe, irticaya, her türlü etnik, sınıfsal, bölgesel

ayırımcılığa hak tanıyacağını ve Lozan hükümlerinin geçersiz olduğunu kabul ediyor...

Madem,bu site de bu yasaları onaylayan,dindar geçinen,ÜlkeSİni,Milletini deli gibi seven kesim

fazla...Hatırlatmak ve okutmak isterim...Bizi iplemiyosunuz bari;

Hz. Muhammed diyor ki, “Haksızlık karşısında susanlar dilsiz şeytandır.”
Eski 30-06-2010, 13:42   #29
jahan

jahan üyesinin avatarı

Blog Başlıkları: 7

Hiç alakası olmayan davalar birleştirilebiliyorsa bu ülkede , ( Erzincan - Ergenekon )

yasalarıda ikizleştirirlerse şaşırmamak lazım.
jahan isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2010, 15:22   #30
zekiçen

Adamların derdi Lozan Antlaşmasıyla elde ettiğimiz kazanımlar.Hala akıllarından Sevr isteği var.

Biz de verdiğimiz oyun peşine düşüp sorgulamayarak,gıcığımıza giden her kuruma laf atarak,etnik,sosyal,dinsel olarak parçalara bölünerek onların ekmeğine yağ sürüyoruz.

Oraya buraya çemkirmek yerine partizan gözlüklerinizi çıkarın şu maddeleri okuyun, ne anlamla geldiklerini öğrenin ve vatanın nerelere süreklendiğini anlayın.
zekiçen isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2010, 16:34   #31
NİL

Alıntı:
zekiçen tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Adamların derdi Lozan Antlaşmasıyla elde ettiğimiz kazanımlar.Hala akıllarından Sevr isteği var.

Biz de verdiğimiz oyun peşine düşüp sorgulamayarak,gıcığımıza giden her kuruma laf atarak,etnik,sosyal,dinsel olarak parçalara bölünerek onların ekmeğine yağ sürüyoruz.

Oraya buraya çemkirmek yerine partizan gözlüklerinizi çıkarın şu maddeleri okuyun, ne anlamla geldiklerini öğrenin ve vatanın nerelere süreklendiğini anlayın.
"Sevr isteği" mi var?
Canım ciğerim, o iş çoktaaannn uygulamada zaten;
dış yamyamlarımız ve hainlerimiz eli ile başarıyla yürütülüyor çalışmalar...
Ama bazılarının gözüne gözüne soksan da faydası yok.

Bak memleketin genci de nereye takılmış ya da nereye çarpıtmış çok önemli bu konuyu:
"Baro siyaset yapamazmış..."
"Sen ötüyorsun ya aklın sıra ibibik." derler adama.

Neyse...

"Bilge Ay'ı gösterir, aptal parmağa bakar." demiş biri.
Doğru demiş...

Bu mesaj en son " 30-06-2010 " tarihinde saat 17:27 itibariyle mesajın sahibi veya moderatör tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: Teşekkürler Kemal Denizer.
NİL isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2010, 17:02   #32
kerriz

kerriz üyesinin avatarı

Aha kimleri görüyorum!

Vallaha özlemiştim NİL imzalı yorumları...

Hele şükür yav... :))
Eski 30-06-2010, 17:05   #33
ÖZNUR

ÖZNUR üyesinin avatarı

Alıntı:
Aha kimleri görüyorum!

Geyik de yapamayız artık :(

Yazdığın kelimelere de dikkat et tavşanım...

:( Ben korkmaya başladım.
Eski 30-06-2010, 17:21   #34
NİL

Alıntı:
Aha kimleri görüyorum!

:))) Canımsın.
Teşekkür ederim.
Aynı şey senin için de geçerli bende.

Öznur'cum, bu (zorunlu) ara verme çok işe yaradı;
"Bu memlekette, en azından ruh halimi, akıl sağlığımı nasıl koruyabilirim?" sorusunun yanıtları berraklaştı gibi.
Adamına göre tavır artık...

Sen?
Korkma.
Sal kendini.:)))
NİL isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2010, 19:21   #35
jahan

jahan üyesinin avatarı

Ben n'olcam ?? :(
Eski 30-06-2010, 19:25   #36
ÖZNUR

ÖZNUR üyesinin avatarı

Alıntı:
NİL tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
:))) Canımsın.
Teşekkür ederim.
Aynı şey senin için de geçerli bende.

Öznur'cum, bu (zorunlu) ara verme çok işe yaradı;
"Bu memlekette, en azından ruh halimi, akıl sağlığımı nasıl koruyabilirim?" sorusunun yanıtları berraklaştı gibi.
Adamına göre tavır artık...

Sen?
Korkma.
Sal kendini.:)))
Şimdi şöyle bir tarz belirledik...

"Elleşme...Sistem'e uy!"

isim vermeyince bir şeycik olmuyor...İsim geçerse işte azcık zorlarına gidiyor...:))
Eski 30-06-2010, 19:31   #37
jahan

jahan üyesinin avatarı

Alıntı:
ÖZNUR tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Şimdi şöyle bir tarz belirledik...

"Elleşme...Sistem'e uy!"

isim vermeyince bir şeycik olmuyor...İsim geçerse işte azcık zorlarına gidiyor...:))
" Elleşme " isim hakkı bana aitdir :))

İzinsiz kullanmayınız , sisteme uyunuz :))
Eski 30-06-2010, 19:32   #38
ÖZNUR

ÖZNUR üyesinin avatarı

Alıntı:
jahan tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
" Elleşme " isim hakkı bana aitdir :))

İzinsiz kullanmayınız , sisteme uyunuz :))
Evet....İçeriği kerrizz'e de söyleyelim ki...garibim hep arada kaynıyor... :(

neyse,konuya devam edecek olursak ....
Eski 30-06-2010, 19:34   #39
ÖZNUR

ÖZNUR üyesinin avatarı

Alıntı:
Kemal Denizer tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
İSTANBUL BAROSU YÖNETİM KURULU'NUN
KAMUOYUNA DUYURUSU

Tarih : 13 / 06 / 2003

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu'nun
T.B.M.M.'nin 04/06/2003 tarihli oturumda kabul
edilen ve Sayın Cumhurbaşkanının onayına sunulan
4867 ve 4868 no.lu Yasalar hakkındaki 13.06.2003 tarihli yazılı açıklamasıdır.

04/06/2003 tarihli oturumda T.B.M.M.'de 4867 ve 4868 no.lu iki yasa kabul edilmiş ve Sayın Cumhurbaşkanının onayına sunulmuştur.

İçtüzüğün 52. maddesi uyarınca öncelikle görüşülerek yangından mal kaçırılırcasına çıkartılan bu yasaları, aşağıda belirttiğimiz nedenlerle Türkiye'nin menfaatlerine uygun olmadığını saptıyoruz.

Bundan 37 yıl önce 1966 yılında kabul edilen ve 1976 yılında yürürlüğe giren bu sözleşmeler, daha önce de Türkiye'nin önüne konulmuş, ancak ulus devlete yönelik tehditler oluşturacağı düşüncesiyle onaylanmamıştır.

Her iki sözleşmenin 1. maddesi kelimesi kelimesine aynı olup aynen;

1. Bütün halklar kendi kaderlerini tayin hakkına sahiptir. Bu hak vasıtasıyla halklar kendi siyasal statülerini serbestçe tayin edebilir ve ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmelerini serbestçe sürdürebilirler.

2. Bütün halklar, ........, doğal kaynakları ve zenginlikleri üzerinde kendi yararına serbestçe tasarrufta bulunabilir. Bir halk sahip olduğu maddi kaynaklardan hiçbir koşulda yoksun bırakılamaz.

3. ...... bu sözleşmeye taraf bütün devletler, kendi kaderini tayin hakkının gerçekleştirilmesi için çaba gösterir ve Birleşmiş Milletler şartının hükümlerine uygun olarak bu hakka saygı gösterir. denmektedir.

İkiz sözleşmeler olarak anılan bu sözleşmelerin bu maddeleri ÇEKİNCESİZ kabul edilmiştir.

Sözleşmelerin 2. maddeleri ile de devlet bu hakları güvence altına alır. Bu haklara saygı göstermeyi taahhüt eder.

Devletin saygı göstermeyi taahhüt ettiği bu maddelerde "ayrılmayı" da kapsayacak şekilde "kendi kaderini tayin hakkı tanınan" "uluslar" değil, "halklar"dır. Böylece, ülke bütünlüğünü tehdit eden eylemler "uluslararası güvenceye" kavuşturulmuştur.

Her iki sözleşmenin 1. maddesinin 2.bendine göre de Türkiye halklara göre ekonomik parçalara bölünecektir.

Burada söz konusu olan sıradan bir yasama faaliyeti değildir. Anayasa'nın 90. maddesi karşısında, TBMM kararıyla onaylanan bu sözleşmelerin "Türk kanunlarını değiştirici" özellikleri olacak, "iç hukukun bir parçası" kabul edilecek ve diğer yasalardan farklı olarak "Anayasa'ya aykırılıktan dahi ileri sürülemeyecek"tir.

Nitekim, onaylanan bu sözleşmelerin 2. maddesine göre; "Sözleşmede tanınan hakları kendi mevzuatında veya uygulamasında henüz tanımamış olup da bu sözleşmeye taraf olan devletler, kendi anayasal usullerine ve sözleşmenin hükümlerine uygun olarak, sözleşmede tanınan hakları uygulamaya geçirmek için gerekli olan tedbirleri ve diğer önlemleri almayı taahhüt ederler".

Üstelik, bu sözleşmeleri onaylayan TBMM'nin daha sonra bu sözleşmelerin içeriğini değiştirme olanağı da yoktur.

Ayrıca, Anayasanın 15. maddesinde; savaş, seferberlik, sıkıyönetim gibi olağanüstü hallerde dahi bu sözleşmelerde yer alan "hakların" kısıtlanamayacağı öngörülmüştür.

Bu sözleşmelerde yer alan ortak hükümle, BM bünyesinde oluşturulacak komisyon ve komiteler, Türkiye'de denetim yapma ve iç işlerimize doğrudan müdahale etme olanağına kavuşuyorlar.

Özetle, onaylanan "İkiz Sözleşmeler", ulus devletimizi ve egemenliğimizi tehdit eden yasalardır.

Bu yasalarla anılan sözleşmelerin uygulanmasının bağlayıcılık kazanmasının önlenmesi konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyoruz.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI

Kaynak > İstanbul Barosu
güncellensin...
Eski 30-06-2010, 20:45   #40
Kemal Denizer

Kemal Denizer üyesinin avatarı

Alıntı:
ÖZNUR tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
güncellensin...
Teşekkür... Seni "bal yapan arı" ilan ediyorum :)

Kimileri gibi boş boş gezip vızıldamıyorsun.
Kemal Denizer isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap Yaz

Bu konuyu paylaş!

Konu Araçları
Mod Seç