Üye Girişi  /  zekirdek.com'a Üye Ol    
Zekirdek.com - Güzel olacak... Güzel...
Eski 09-10-2010, 10:57   #1
sHakirD
 
sHakirD üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Feb 2005
Şehir: Kütahya
Mesajlar: 12,648
Mevlana - Şems İlişkisi

Son zamanlarda atılan çamurlara ithafen böyle bir konu açmayı istedim. Mevlana ile Şems arasında ki ilişkiyi detaylı bir biçimde açıkladığına inandığım bir söyleşiyi alıntılamak istiyorum.

Allah, olaylara maddi gözün yanında manevi gözle de bakmayı nasip etsin.Şems Üzerine Söyleşi...

07 Aralık 2008 20:42

Pöpr.: SONAT BAHAR

İki bilinmeyenli bir denklem Mevlana ve şems ilişkisi. Bu ilişkinin gizemi şu sıralar Türk edebiyat dünyasını da sarmı. durumda. Peki işin gerçeği ne? ..

Mevlana Celaleddin-i Rumi ve Şems-i Tebrizi'nin ilişkisi, içinde bilinmeyenlerin olduğu, bilinemedikçe de yorumlanan bir ilişki.

Öyle ki dünyayı etkisi altına alan Mevlana'nın 'hocam' diye nitelediği Şems ile ilişkisi son zamanlarda Türk romancılarına da ilham oldu.

Ahmet Ümit, Şems-i Tebrizi'nin ölümünü anlatan bir cinayet romanı yazdı. Elif Şafak, Mevlana ve Şems ilişkisi üzerine bir kitap yazıyor. Ama sanmayın ki Türk edebiyatçıları Mevlana ve Şems ilişkisini yeni keşfediyor, iki mutasavvıfın yaşadıklarına gönderme yapmış en önemli isimlerden biri de Orhan Pamuk.

Edebiyat çevreleri Kara Kitap'ın sufizmle, modern dünyayı birleştiren buluşlarının 'dâhice' olduğunu vurgulamışlardı.

Sadece edebiyatçılar değil, Eyşan Özhim de bir gün 'Şems' karakteri oynamayı çok istediğini söylüyor.

Mevlana 17 Aralık tarihinde, 735. ölüm yıldönümünde düzenlenecek Şeb-i Aruz törenleri ile anılacak. Törenlere günler kalmışken, Şems ile ilişkisinin gerçeğini öğrenmek için bir bilenin kapısını çalalım dedik. Mevlana üzerine çalışmalar yapan, Türkiye'de ve Amerika'da konuyla ilgili sayısız konferans veren, hatta önümüzdeki yıl İstanbul'da ilk kez bir Şems sempozyumuna imza atacak olan Cemalnur Sargut'la ilişkinin gerçeğini konuştuk.

Cemalnur Sargut, aralık 2009'da bir Şems sempozyumu düzenliyor. "Hocasını anlamadan Mevlana'yı anlayamayız," diyen Sargut, sempozyum için dünyaca ünlü 14 Mevlana profesörünü Türkiye'de ağırlayacak.

-Mevlana, Şems'le karşılaşıncaya kadar nasıl biriydi?

-Mevlana maddi ve manevi açıdan son derece bilgili; fizik, kimya, biyoloji, psikoloji konusunda muazzam derinlikte bilgilere sahip biri. Bu arada İslam'ın beklediği fıkıh, astronomi, kelam, Kuran gibi konularda da o dönemin en bilgili kişisi.

Şems'le karşılaşmasaydı da tüm eserleriyle dünyaya tesir edecekti ama Mevlana olmayacaktı.

Allah'ı ilimle bilmek seviyesinde olacaktı ki; bu Hz. Musa'nın seviyesidir. Mevlana, Şems'le karşılaşmasa; Musa olarak kalacaktı, İsalığa geçip, Muhammediliğe tekamül edemeyecekti.

-Peki ya Şems?

-Şems bir derviş, maddi bilimlerden çok, ledün dediğimiz, keşifle elde edilen, yani Allah'ın yarattığı manaların iç yüzünü görerek elde edilen, keşfi bilgiye sahip biriydi. Dolayısıyla Şems, Mevlana'yı ihtiyacı olan bütün bilgileri görme seviyesine ulaştırmak üzere yollanmış gibi. Zira kendi Şeyhi de Şems'i yollarken, "Seni bir Allah sevgilisine göndersem, aradığın her şeyi O'nda bulsan, o zaman O'na başını verir misin?' diyor, yani Şems bilerek geliyor oraya.

-Şems-i Tebrizi, gönderildiği kişinin Mevlana olduğunu nereden biliyor ya da Mevlana beklediği kişinin Şems olduğunu?

-Karşılaştıkları anda Şems'in sorusu çok önemli; "Bende Hak tecellisi var diyen biri mi üstün, yoksa peygamber gibi seni Allah'ım layıkıyla bilemedim, diye kendi aczini, hiçliğini belirten biri mi üstün?" Bu soru şu demek; "Ya Mevlana her şeyi biliyorsun da, ben doydum artık istemiyorum mu dedin? Yoksa doyamıyorum, bana öğret mi diyorsun?" İşte bu soruyla karşılaşınca Mevlana, anlıyor işin hikmetini.

Diyor ki; "Peygamber daha üstün, peygamber daha doyamadı Allah'a, ben de doyamıyorum, gel öğret," diyor.

-Şems, Mevlana'ya ne yapıyor da bu kadar etkiliyor?

-Hz. Şems, Mevlana'ya bütün öğrendiği şeylerin iç yüzünü göstermeye başlıyor. Düşünün ki; senelerce Kafka okumuşsunuz, Kafka'yı çok iyi bildiğinizi sanırsınız, ama bir edebiyat öğretmeni gelir ve Kafka'ya bakmak için size ipuçları verir, bu ipuçlarından sonra tüm Kafka'nın manası size derin bir şekilde açılır. İşte Şems'in Mevlana'ya yaptığı buydu. Mevlana aç ve doymayan bir öğrenciydi. Daha çoğunu isteyen biriydi. Şems ona gösteriyor, açıyor, ipucu veriyor, o ipuçlarından Allah'a varmanın, adeta problem çözmenin, adeta görmeden görür hale geçmenin zevkiyle, Mevlana Şems'e bağlanıyor. O kadar çok bağlanıyor ki, hayatının merkezi haline getiriyor.

Üç sene kadar, gidip gelen bir beraberlikleri var, arada çok dedikodu olduğu için Şems, Şam'a gidiyor, Mevlana çok yalvardığı için dönüyor.

Çünkü daha istiyor Mevlana, bitmemiş, doymamış... Daha öğrenmek ihtiyacı içinde.

-Nasıl dedikodular bunlar?

-İnsanlar Mevlana'ya alışmış, kalabalıklar halinde O'na ihtiyaçları var. O'ndan devamlı bir feyiz almaya çalışıyorlar. Hiç tanımadıkları bir adam geliyor hocalarını alıyor. Şems katiyen kendini açmamış, sadece Mevlana ve oğlu Sultan Veled için açmış. Mevlana "Edepli insan edepsizin sıkıntısına tahammül eden insandır," diyor. Şems o üç senede edepsizlere tahammül ederek Mevlana'yı eğitmiş, geceleri de Sultan Veled'i eğitmiş. Daha sonra Mevlevilik tarikatının nasıl kurulması gerektiğini yazdırarak anlatmış ve öğretmiş. Tarikatın bir anlamda fikir babası ve kurucusu Şems oluyor.

-Mevlana bu arada ne yapıyor?

-Mevlana çok başka bir dünya içinde, Mevlana Allah aşkına dalmış, sema ediyor, şiir söylüyor, konuşuyor, anlatıyor. Onun sistem kuracak hali yok, tamamen dağılmış vaziyette.

-Mevlana'nın çevresindeki insanlar Şems'in varlığından rahatsızlar mı?

-Çok rahatsızlar, kıskanmaya başlıyorlar; "Biz hocamızı göremiyoruz, birisi geldi, hocamız O'na esir oldu, hocamızı göremiyoruz ve hocamızla beraber olamıyoruz, Mevlana devamlı O'nunla olmak istiyor ve öğrencileriyle olmak istemiyor, her şeyi terk ediyor," diyorlar. Şems, Mevlana'nın kitaplarını dağıtıyor, "Bu maddi ilimde bulduklarının hepsini unutacaksın, ben sana işin hakikatini göstereceğim, bu bir birikimdi bana gerekti ama şimdi bunlar bitti," diyor.

Mevlana'nın bu hazırlık dönemi: Kendisinin en bilgili dönemini 'hamdım' diye değerlendirmesi, hocamla 'piştim' diye anlatması ve O'nun gidişiyle 'yandım' diye değerlendirmesi var.

-Şems hep geri planda, peki Mevlana'dan daha mı üstün?

-Nasıl diyebiliriz ki? İkisi de aynadaki görüntüler, aynı mana, aynı tecelli, birbirlerini uyandırmışlar, mesele burada. Böyle bir üç seneleri olmuş, Mevlana, Şems'in gitmeye meyilli olduğunu hissettiği için, Şems'e çok âşık olan, çok kıymetli kızı Kimya Hatun'la evlendirmiş. Ama Şems vazifesini biliyor, Kimya Hatun, Şems'e çok âşık oluyor, bir süre sonra bu aşkla veremden ölüyor, Şems'in gidişi bu ölümden hemen sonraya rastlar.

-Şems-i Tebrizi'nin öldürüldüğü doğru mu? Bu bir cinayet mi?

-Tarihi gerçeğinde bu katiyen bilinmiyor. Bir kan bulunduğu, kuyuya attıkları söyleniyor. Şems'in kanın bulunduğu söylenen yerde, Büyük Mutasavvıf Eva Meyerovitch, ilk defa titreme hissettiğini, Şems'in orada bulunduğunu söyledi. Tarihi hakikat bir sır, kim öldürmüş, öldürtmüş mü, bu kışkırtışta Mevlana'nın oğlu Alaaddin Çelebi'nin parmağı var mı? Çünkü Alaaddin Çelebi'nin babasıyla yakınlığından dolayı Şems'i kıskandığı söyleniyor. Hatta Alaadddin Çelebi'nin Kimya Hatun'a âşık olduğu söyleniyor.

-Şems'in gidişi ya da öldürülüşü Mevlana için çok önemli bir aşama yani...

- Şems biliyordu, "Şu anda benle görüyor, zannediyor ki ben olmazsam göremez, halbuki tüm güzellikler kendi içinde O'nun, kendi güzel, ben aradan vücudumu çekeyim ki; o aynı hakikati kendinde bulsun diye," kendi vücudunu aradan çekişidir bu kayboluş. Bir mürşit bunu mutlaka yapmalıdır. O zaman mürit, mürşide tapar, insana tapmış oluruz.

Mevlana bu noktaya geldi. Bu işin başıdır, fakat tapma derecesine gelmesin diye mürşit kendini aradan çeker. Şems'in yaptığı budur.

Şems, Mevlana'yı yıktı, yok etti, var etti ve bıraktı, gitti. Manevi açıdan Şems'in ortadan kayboluşu ise, Mevlana'nın Şems'in aynasında seyrettiği Allah'ını, artık kendi aynasında görmeye başlaması için şarttı.

-Şems'ten sonrası nasıl geçti Mevlana için?

-Mevlana, Şems kaybolduğu için çok ızdırap çekti. Burada çekilen ızdırap bir arkadaşın, bir dostun kaybı değildir, bir öğrencinin öğretmeninin manasını artık seyredemeyeceğinin ızdırabıdır. Uzun süre yemek yemediğini biliyoruz, zaten çok zayıf biriydi. Çok acı bir devre geçirmiş, birkaç sene böyle geçmiş sonra kendini halka adamış. O birkaç sene içinde Zerkubi çıkıyor karşısına, Zerkubi'yi baş köşeye oturtmaya başlıyor, uzun süre O'nun varlığı Mevlana'yı anlatmaya, öğretmeye itiyor. Daha sonra Hüsamettin Çelebi, "Bir kitap yazsanız," diyor. Mesnevi'nin ilk 18 bin beyitini yazıyor.

-Mevlana ve Şems'in ilişkisini eşcinsellik olarak yorumlayanlar var...

-Aklınız cinsellikteyse böyle bir yakınlığı cinsellikle değerlendirirsiniz.

Böyle öğretmen-öğrenci ilişkisini yaşayan biri olsaydı böyle bir düşünceye tenezzül bile edilmezdi. Ben kimseyi suçlayamam, Mevlana yasaklamıştır suçlamayı. Demek ki böyle düşünenlerin kafası ancak bu kadarına erebiliyor.

Allah böyle düşünenlerin izanını açsın, anlasın. Herkes bu yakınlığı kendi bakış açısıyla değerlendiriyor. Onun için bu kişilere Mesnevi'yi okumalarını tavsiye ediyorum, o zaman akıllarında böyle bir düşünce ya da şüphe kalmaz.
sHakirD isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 10:58   #2
sHakirD
 
sHakirD üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Feb 2005
Şehir: Kütahya
Mesajlar: 12,648
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

-Mevlana'ya popülist yaklaşımı nasıl yorumluyorsunuz?

-O kadar herkese 'Gel,' demiş ki, herkes geliyor 'O, benim' diyor. İranlısı geliyor, Amerikalısı geliyor 'Benim,' diyor. Tüm sufi görünen kişiler sakalı, bıyığı birbirine karışmış kişiler 'Mevlanacıyım,' diyor.

Sağ olsun Madonna, Mevlana'dan alıntılar yapıyor. Çünkü Mevlana buna izin vermiş. Mesnevi'ye bakıp hayvan hikâyesi gören var, aşk hikâyesi gören var. Batı Mevlana'yı sadece sevmiş, idrak edecek bilgisi ve kapasitesi yok, profesörler hariç, Amerikan ve İngiliz üniversitelerinde tasavvuf konusundaki eğitim bizden çok üstün. Onlar halk olarak aşk şiiri okur gibi okuyorlar manasını idrak etmek yine bize düşüyor. Buda'ya çok saygım var ama o tasavvuf bizimkinin yanında ilkokul seviyesi.

-Bizdeki Mevlana eğitimi ne durumda?

-Bizim okullarımızda disiplinli bir Mevlana eğitimi yok. Çok zorlanarak beş altı senedir bir Mevlana enstitüsü açabildik.

Batıda kürsüleri var üniversitelerde.

İnşallah biz de o seviyeye geleceğiz.

Üniversitelerimizde Mevlana bölümü açılır ve okutulur, dünyaya bakışımız değişir ve belki Papa'yı bile değiştiririz. Papada biliyorsunuz dinler arası diyaloğa hayır diyor, oysa Mevlana herkese 'Gel,' diyor.
sHakirD isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 11:01   #3
böngürdek
 
böngürdek üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Jun 2005
Yaş: 29
Şehir: Ankara
Mesajlar: 3,573
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

herkesin hayatına kimse karışamaz
böngürdek isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 11:13   #4
kurt0
 
kurt0 üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: May 2010
Şehir: İzmir
Mesajlar: 598
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

Açıklamaya gerek bile yoktu.
Ama zahmet etmişsin sağolasın güzel yazı.
kurt0 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 11:27   #5
Gizlenmiş Aydınlık
 

Üyelik Tarihi: Jun 2006
Mesajlar: 8,897
"Tamam be.
Valla sen istiyorsun diye değiştirdim.

Gizlenmiş Aydınlık isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 11:44   #6
ŞiDDeTLi GeÇiMSiZ
Konya İl Temsilcisi
 
ŞiDDeTLi GeÇiMSiZ üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Aug 2008
Şehir: Konya
Mesajlar: 5,591
Blog Başlıkları: 2
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

Everest saçmalamışsın yine. Bu sefer haddini aşan bi konuda üzgünüm.. Burası laylaylom değil...
ŞiDDeTLi GeÇiMSiZ isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 11:48   #7
ÖZNUR
 
ÖZNUR üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Apr 2003
Şehir: Ankara
Mesajlar: 4,085
Blog Başlıkları: 2
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

Ben,ne zaman Mevlana ve Şems hikayesi dinlesem,çok etkilenirim.
Mesnevî'nin kısaltılmışını okudum.
"Mevlevilik kavramının"Felsefeyle değerlendirilmesini daha uygun buluyorum ben.
Din ile çok fazla bağdaştırılmamalı.
Örneğin;bugünün tarikâtlarına,cemaatlerine baktığınızda,mantık uçmuş gitmiş,felsefe ile ilgili hiç bir bağlantı yok.
Mantık ve Felsefe zaten uç noktalar farkındayım ancak,Mesnevi'yi okuduğunuzda,
mantığınız zorlanmıyor,size "olmayacak-hayal"bir şeylerden bahsetmiyor...
Sizi kandırmıyor...

Dinle neyden kim hikâyet etmede
Ayrılıklardan şikâyet etmede
Beni kamışlıktan kestiklerinden beri
Ahımdan herkes inlemede.
(Kamışlık: Cennet, Ney: İnsan, Ayrılık: Dünyaya iniş, Özlem: Allah)


Sünni tarikatların en büyüklerinden biri sayılan Mevlevilik, Tanrı ile evrenin birliği görüşüne dayanır. Tanrı, yarattığı evrende görünüş (tecelli) alanına çıkar. Evrende var olmak, Tanrı'nın bir görünüşü'dür. Gerçek varlık Tanrı'dır. Her şey Tanrı'dan gelir, sonunda gene Tanrı'ya dönecektir. Tanrı, bir bütünlük içinde evreni kuşatır. Tanrı'dan başka varlık yoktur.


Mevleviliğin temel ilkeleri, genellikle on iki konuda toplanır:

1. İnsanlığa hizmet etmek;
2. Başkalarına her zaman iyi ve güzel davranışın örneği olmak;
3. Mesnevi okumak ve mutasavvıf olmak;
4. Aklı iyi kullanmak, hikmet sahibi olmak;
5. Dindar olmak;
6. İçini her zaman temiz tutmak;
7. Mevlânâ'yı pir tanımak;
8. Mevlânâ'nın yolundan ayrılmamak;
9. Tanrı'dan, Hz. Muhammed'den sonra Mevlânâ'ya bağlanmak, ona gönülden inanmak;
10.Bilim edinmek, bilgili olmak;
11.Alçakgönüllü, sabırlı, güler yüzlü ve nazik olmak;
12.Maddi ve manevi bakımdan temiz olmak.


İnsan olmak için gereken belli başlı kurallarda denilebilir buna.
İyi bir insan olmanın Felsefesi...
ÖZNUR isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 11:48   #8
sHakirD
 
sHakirD üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Feb 2005
Şehir: Kütahya
Mesajlar: 12,648
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

Adam o kadar açmış ki gönlünü, kim olursa olsun gelsin demiş ki. Haliyle herkes kendisi gibi görüyor Mevlana'yı işin özeti budur.
sHakirD isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 11:53   #9
ÖZNUR
 
ÖZNUR üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Apr 2003
Şehir: Ankara
Mesajlar: 4,085
Blog Başlıkları: 2
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

Yapılan "Semah Ayinlerinin"de çok büyük etkisi var bu Felsefeyi anlamada.
Çok etkileyici.
ÖZNUR isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 11:54   #10
ŞiDDeTLi GeÇiMSiZ
Konya İl Temsilcisi
 
ŞiDDeTLi GeÇiMSiZ üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Aug 2008
Şehir: Konya
Mesajlar: 5,591
Blog Başlıkları: 2
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

ÖZNUR dinle bağdaştırıldığını düşünmüyorum ben çok fazla, zira öyle birşey olsaydı Mevlana Müzesi her dinden insanın ziyaret ettiği bi müze olmazdı...

İnanmazsınız belki ama Konya da yaşayıpta Mevlana'yı 1 kere bile ziyaret etmemiş tanıdıklarım var benim. Her gün 10 15 metre yakınından geçtiği halde..

Elin Çini, Japonu, Macarı vs. vs. ziyaret ediyorsa vardır bunda bi hikmet. ;)


Mevlana müzesini ziyaret ettiyseniz eğer dikkatinizi çekmiştir. Turistlerin ilgisinin daha büyük olduğunu. Bizimkiler sadece Türbe amaçlı gidiyor oraya. Sorsan çoğu Mevlana'nın kim olduğunu bile bilmez.

Üzgünüm..

:/
ŞiDDeTLi GeÇiMSiZ isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 12:17   #11
UZAYLİ
 
UZAYLİ üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Oct 2006
Yaş: 24
Mesajlar: 3,547
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

Ben de eşcinsel iddalarına eshefle bakıyorum...

Peygamber aşkını hisseden bi erkeğe nasıl eşcinsel gözüyle bakılmıyorsa buna da bakılmamalı...

Mevlana'yı anlamak herkese nasip olsa farklı konumlarda olurduk...

Köşelerimizi yuvarlatır, kutuplardan merkeze doğru gelmeye başlardık...Herkesin hoşgörülü olduğu bi dünya...Kimse kimsenin inancına hakaret etmiyor, aşağılamıyor...Kimse kimseye zarar vermiyor, dolayısıyla sapına kadar özgürlük...Farklı yönlerimizin bizi ayırdığı değilde, ortak yönlerimizin bizi birleştirdiği bi yaşam...Ne kadar ütopik...

Ülkemize ve tüm ülkelere; hoşgörü nedir bilen, zeki yöneticiler nasip etsin yaratan...

--

Ay; geceden ürkmediği, karanlığından kaçmadığı içindir ki nurlandı...
Gül, o güzel kokuyu; dikenle hoş geçinmekle kazandı...
UZAYLİ isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 12:19   #12
sHakirD
 
sHakirD üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Feb 2005
Şehir: Kütahya
Mesajlar: 12,648
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

Alıntı:
ŞiDDeTLi GeÇiMSiZ tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
ÖZNUR dinle bağdaştırıldığını düşünmüyorum ben çok fazla, zira öyle birşey olsaydı Mevlana Müzesi her dinden insanın ziyaret ettiği bi müze olmazdı...

İnanmazsınız belki ama Konya da yaşayıpta Mevlana'yı 1 kere bile ziyaret etmemiş tanıdıklarım var benim. Her gün 10 15 metre yakınından geçtiği halde..

Elin Çini, Japonu, Macarı vs. vs. ziyaret ediyorsa vardır bunda bi hikmet. ;)


Mevlana müzesini ziyaret ettiyseniz eğer dikkatinizi çekmiştir. Turistlerin ilgisinin daha büyük olduğunu. Bizimkiler sadece Türbe amaçlı gidiyor oraya. Sorsan çoğu Mevlana'nın kim olduğunu bile bilmez.

Üzgünüm..

:/
Bu durumu toplumumuzun bilinçli olarak din hususunda bilinçsizleştirilmesi olarak görüyorum ben.
sHakirD isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 12:23   #13
ÖZNUR
 
ÖZNUR üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Apr 2003
Şehir: Ankara
Mesajlar: 4,085
Blog Başlıkları: 2
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

Alıntı:
ŞiDDeTLi GeÇiMSiZ tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
ÖZNUR dinle bağdaştırıldığını düşünmüyorum ben çok fazla, zira öyle birşey olsaydı Mevlana Müzesi her dinden insanın ziyaret ettiği bi müze olmazdı...:/
Evet Felsefesini tanımak,Semâh ayinlerini izlemek için çok fazla turist geliyor...doğru.
Ancak;"Mevlevilik"bir tarikât'dır...

Tarikât'ın kelime anlamı da,Allah'a ulaşmak için çizdiğin yoldur.

Dolayısıyla Mevlevilik,tarikât,
Mesnevi anlayışı da Felsefik bir tanımdır.
ÖZNUR isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 12:26   #14
ÖZNUR
 
ÖZNUR üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Apr 2003
Şehir: Ankara
Mesajlar: 4,085
Blog Başlıkları: 2
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

Alıntı:
sHakirD tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu durumu toplumumuzun bilinçli olarak din hususunda bilinçsizleştirilmesi olarak görüyorum ben.
Hangi durumu?
Ha tamam anladım.
ÖZNUR isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 12:27   #15
ŞiDDeTLi GeÇiMSiZ
Konya İl Temsilcisi
 
ŞiDDeTLi GeÇiMSiZ üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Aug 2008
Şehir: Konya
Mesajlar: 5,591
Blog Başlıkları: 2
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

Alıntı:
ÖZNUR tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evet Felsefesini tanımak,Semâh ayinlerini izlemek için çok fazla turist geliyor...doğru.
Ancak;"Mevlevilik"bir tarikât'dır...

Tarikât'ın kelime anlamı da,Allah'a ulaşmak için çizdiğin yoldur.

Dolayısıyla Mevlevilik,tarikât,
Mesnevi anlayışı da Felsefik bir tanımdır.
Tabiki de oradaki yaptıkları küçük bi hareketin bile çok büyük anlamları var din için.Turistleri çekende Mevlana'nın sözleri ve izlediği yoldur zaten.
ŞiDDeTLi GeÇiMSiZ isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 12:35   #16
ÖZNUR
 
ÖZNUR üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Apr 2003
Şehir: Ankara
Mesajlar: 4,085
Blog Başlıkları: 2
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

2-3 gün önceydi sanırım Londra'da yapılan "Mevlana'yı tanıtma toplantısında"Fethullah Gülen'in de broşürleri dağıtılmıştı.Hatta yeni çıkan kitabının tanıtımı bile yapılmıştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı düzenlemişti bu tanıtımı yanlış hatırlamıyorsam.

Olmaması gereken bir şey olmuş.
ÖZNUR isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 13:48   #17
Maviye Tutku
 

Üyelik Tarihi: Aug 2007
Şehir: Bursa
Mesajlar: 487
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

Yazı güzel ve tatmin edici..
Belki aklında bu tür saçmalıklar barındıranlara bir faydası olur..


Mevlânâ..
Ayrı bir dünya..
Hoşgörüyle harmanlanmış bir maneviyat insanı .. Gönlümüzde yeri bambaşkadır ..
Maviye Tutku isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 14:01   #18
kerriz
 
kerriz üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Jun 2009
Mesajlar: 14,233
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

Bu mevzuda, "anam, babam sana feda olsun ya Resulullah" diyerek, kendilerinden onlarca büyük orduların arasına dalıp ölüme gülerek koşan Sahabelerin ve ruh hamuru bu manadan beslenerek yoğrulmuş onbinlerce, milyonlarca Allah ve vatan fedaisinin Allah, Peygamber ve vatan sevgisi ve bağlılığından başka hiç bir şey tanımıyorum...

Yok dönmüş te, yok adam adama ilahi aşk yaşamışlar da, falan fişman... Tırı vırı...

Hadi biri çıksın da erkek erkeğe ilahi aşk ne menem bişeymiş anlatsın biz de bilelim...

Amma uzun cümle kuruyom lan, ben bile yoruldum okuyana kadar...
kerriz isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 14:15   #19
denizekirdek
Lülürük
 
Turnuvaları kazanan: 2

Mesajlar: n/a
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

Valla baştan sona sıkılmadan okudum... Hani daha olsa okuyacaktım.. Paylaşımın için teşekkürler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2010, 14:30   #20
kerriz
 
kerriz üyesinin avatarı
 

Üyelik Tarihi: Jun 2009
Mesajlar: 14,233
Cvp: Mevlana - Şems İlişkisi

Aha bu da aşık olduğu, Tebrizli Şems isimli adama yazdığı şiir. Şems Konya'da bir süre beraber yaşayıp sonra yaşadığı yere geri dönünce peşinden yazdığı bir şiir bu... Neresinde DİN var bunun göstersin bakalım site mollaları. Din ölçülerine göre izah edecekler ama laga lugayla değil:

Duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun etme
Başka bir yar başka bir dosta meylediyorsun etme

Sen yadeller dünyasında ne arıyorsun yabancı
Hangi hasta gönüllüyü kasdediyorsun etme

Çalma bizi bizden bizi gitme o ellere doğru
Çalınmış başkalarına nazar ediyorsun etme

Ey ay felek harab olmuş alt üst olmuş senin için
Bizi öyle harab öyle alt üst ediyorsun etme

Ey makamı var ve yokun üzerinde olan kişi
Sen varlık sahasını öyle terk ediyorsun etme


Sen yüz çevirecek olsan ay kapkara olur gamdan
Ayın da evini yıkmayı kastediyorsun etme

Bizim dudağımız kurur sen kuruyacak olsan
Gözlerimizi öyle yaş dolu ediyorsun etme

Aşıklarla başa çıkacak gücün yoksa eğer
Aşka öyleyse ne diye hayret ediyorsun etme

Ey cennetin cehennemin elinde olduğu kişi
Bize cenneti öyle cehennem ediyorsun etme


Şekerliğinin içinde zehir zarar vermez bize
O zehiri o şekerle sen bir ediyorsun etme

Bizi sevindiriyorsun huzurumuz kaçar öyle
Huzurumu bozuyorsun sen mavediyorsun etme

Harama bulaşan gözüm güzelliğinin hırsızı
Ey hırsızlığa da değen hırsızlık ediyorsun etme

İsyan et ey arkadaşım söz söyleyecek an değil
Aşkın baygınlığıyla ne meşk ediyorsun etme
kerriz isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevap Yaz

Bu konuyu paylaş!

Konu Araçları
Mod Seç


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Şems-i Tebrizi alemfm Diğer Ünlü Kişilikler 2 20-07-2010 00:43
Ask...(Mevlana) nur delikiz Duygusal Paylaşımlar 0 08-01-2010 03:20
Şems-i Tebrizi (Mevlana) TheBeatles Video İzle / Paylaş 0 09-10-2009 22:48

Saat 10:37.

    Bizi Twitter'dan Takip Et!

x
Zekirdek.com
Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd

Search Engine Optimization by vBSEO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218