Üye Girişi  /  zekirdek.com'a Üye Ol    
Zekirdek.com - Güzel olacak... Güzel...
Eski 15-07-2007, 02:02   #1
ÜÇ HİLAL

Gencebay,bağlama ve Arif Sağ...

Bu iki güzide bağlama üstadımızın arasında bir problem olduğu aslında hep söylenir ama çok büyütülecek bir olay değildir bu. Sorun yıllar öncesine dayanıyor. Orhan Gencebay'la Arif Sağ birlikte aynı orkestrada bazı sanatçıların arkasında çalıp gece olunca birlikte otele dönerlermiş. Daha sonra bu ikisi bağlama atışmaları yaparlarmış Arif Sağ Orhan Gencebay'a halk müziği formlarını kullanmadığını Bayram Aracıyı taklit ettiğini söyler kızdırırmış Orhan'da ona sadece semah normlarına bağlı kalmamasını yeni arayışlar içine girmesini söylermiş. Tabi sonra Orhan plak yapmaya başlayıp çok ünlü olunca Arif sağ'la eskisi gibi görüşemez olmuş biraz kopmuşlar. Arif Sağ TRT'de çalışmaya başlamış ama daha çok müzik kurslarına ağırlık vermiş ve "benim misyonum semah" deyip öğrenci yetiştirmiş, bir çok yerde de "Orhan Gencebay bağlamayı halk müziği dışında kullanarak Semah kültürüne çok darbe vurmuştur" diyerek suçlamıştır ama seviyesini asla bozmamıştır. Yıllar önce Nuri Sesigüzel bir programda Orhan Gencebay, Arif Sağ ve Erkin Koray'ı bir araya getirip bağlama şov yapmaya niyetlenmiş ama maalesef bu tarihi anı bir türlü yaşatamamıştır. Arif Sağ Orhan Gencebay'ı Orhan Gencebay'da onu her zaman takdir etmiştir ama Orhan gerçekten diğerlerine nazaran çok ilerdedir. Arif Sağın besteleri türkiye'de sadece alevi çevrelerince benimsenmiş ama Orhan Gencebayın besteleri bir çok sanatçı tarafından seslendirilmiş ve hit olmuştur.

Orhan baba'yla Arif sağ'ın yllar öncesine dayanan dostlukları böyle başlamıştır ve birbirlerinden etkilenmişlerdir. fakat arif sağ "orhan benden kat be kat ilerdedir" diyerek alçakgönüllülük göstermiştir.

herşeye rağmen orhan abi hem halk müziği anlamında hemde genel çalış tarzında arif sağı geçmiştir..arif sağ birazda orhan abiye ulaşamadığı için belkide böyle onu kızdırmaya çalışmıştır..
bir seferinde bir dergide beraber fotoğrafları vardı..hatta kalabalık bir fotoğraftı..kibariye falanda vardı..orda herkes objektife bakıyordu..ama arif sağ orhan abiye bakıyordu..ama ne bakış..sanki gözüyle yiyecekmiş gigib bakıyordu abimize..o fotoğrafı yıllarca saklamıştım..ancak bir iki yıl önce yanlışlıkla imha etmiştim..inanın o fotoğrafı görseniz bana katılırsınız..

arif sağ bağlamayı kendi görüşüne ve kendi mücadelesini alet etti..bakmayın halk müziği falan demesine..işi gücü semah ve deyiş..
halk müziği diyen insan 7 bölgeninde tanıtımını yapar..
piyasada başka insan da olmayınca..arif sağ kurs işine el attı..
şimdi arif sağın kursundan mezun olmuş bir sürü insan var..(öğrencilerine ithamım yok)hangisine sorsanız arif sağ otorite der...bilmem anlatabildimmi?

her şeyi taraflı yapıyor.. o yüzden pek hoşlanmam..
elbette kendine ait bir misyonu olmasına kimse bir şey diyemez..ancak arif bey farklı anlamda yapıyor..
yeni nesil den bağlama kursuna gitmek isteyenler..kursa gittiğinde türkü çalmak için bağlama öğrenmek istiyorum..dese al sana kısa kol bağlama deyip arif sağın deyişlerini öğretiyorlar..benim memleketimde de de böyle yapılıyor..uzun kol bağlamanın önü kesiliyor..ve inanın abartmıyorum..bu benim 6-7 yıl içinde gözlemlediğim şeyler.
bağlama öğrenildiğinde birileri ona hadi bize bir türkü çal dendiğinde hemen bildik deyişler çalınıyor..el insaf..hani diğer bölgelerin türküleri ve çalış tarzları,hani neşet ertaş,özay gönlüm vs.vs..halk müziğinin temel aleti 24 perdelik uzun koldur..hemde asırlardan beri..peki neler oluyor..
ne demek istediğimi herhalde anladınız dostlar..
kimseye karşı değilim..ama iyi niyetli olunması şartı ile..
kısa kol bağlama çalış tarzı benim bildiğim kadarı ile aşık veysel tarafından formatlanmıştır..veya ondan öncede vardı..ama ne hikmetse hep arif sağ buldu vay beee..denir..
şelpe çalış tarzı asırlardır vardır..hatta şu an bile sadece şelpe usulü çalan ve geliştiren ama tanınmayan otoriteler vardır..ki arif sağ onlarla bir ara irtibatını sıklaştırdıktan sonra şelpe usulünü daha ön plana çıkartmıştır.ama ne hikmetse arif sağ geliştirdi vay beee ..denir..
hoca ne okursa talebede onu yaparmış..

neyse fazla uzattım..arif sağada özel bir kinim yoktur zaten..
ama abimize dil uzatması hoşuma gitmiyor..

Turabi kardeş arif sağ ve bağlama için yaptığı tespitlere katılıyorum gerçekten iyi bir analiz yapmışsın. Orhan Gencebay bağlama usullerinde bir çok üstaddan etkilenmiştir. Neşet Erteş arif sağ'dan hiç bahsetmez ama orhan gencebay için çok yıllar önce bir röportajında "bağlamayı orhan kadar iyi çalabilen başka kimse görmedim" demiştir. sanırım 84 veya 85 yılbaşı gecesi trt'de orhan gencebay çıkmıştı. büyük bir olay olmuştu belki hatırlayanlar vardır orhan gencebay'ın çok uzun yıllar sonra trt'de ekrana ilk çıkışıydı ve orhan baba karanlık bir sahnede beyaz takım elbise içinde canlı olarak bozlak açılış yapmış sonra üç şarkı seslendirmişti. eğer o kaydı bulup seyretme imkanı olan varsa seyretsin. bozlak açılış nasıl yapılır ben orda görmüştüm tek kelimeyle enfesti zaten ondan sonra orhan gencebay'a daha büyük bir tutku ile bağlandım. arif sağ'da bu kadar çeşitlilik yok maalesef. o kendini biraz da politik tanımlara sürükledi sanatı halk için değil misyonu için kabullendi ama ne halk müziğimiz ne de bağlama sadece bir topluluğa ait değildir olamaz da. Çetin akdeniz'de "Orhan bey bağlamada hepimizden çok ilerdedir. Dört telliyi ilk o kullanmıştır biz dört telliyi çalmaya başladık Orhan Bey 3 telliyi icad etti. Ona yetişmek mümkün değil zaten bağlamada Onun kullandığı usuller var biz dahil kimse o usülleri kullanamaz" demiştir. Erkin Koray'dan okuduğum bir röportajda da "Orhan gencebay sitar'ı getirti bana çaldı ben dinledim çok etkilendim ondan sonra ben sitara heves ettim ve çaldım"-"orhan bağlamayı ibadet eder gibi çaldığı için kimse ona yaklaşamaz, parmakları kısa ve dolgundur o sebeple ondaki kıvraklık kimsede yoktur Onu bağlama çalarken dinlemek benim en büyük zevkimdir" demiştir.
Ama gelin görün ki Orhan baba bağlama çalışından bizleri çok mahrum etmektedir. Halbuki canlı yayına çıksa canlı canlı Aşık Veysel'den girse Hatasız Kul olmazdan çıksa zaten bütün türkiye bağlama manyağı olacak ama yapmıyo işte.
Lakin kısa bir süre sonra ben bir harekat başlatacağım. Bütün gencebay hayranlarından da beni desteklemelerini isteyeceğim ne yapıp yapıp bağlama kaseti çıkarttıracam ona.

Kaynak:Orhan Gencebay Fan Clup
ÜÇ HİLAL isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-2007, 02:16   #2
ÜÇ HİLAL

Ce: Gencebay,bağlama ve Arif Sağ...Bağlama seven herkes okusun!...

Bi kere THM denilen şey;ideolojik,dinsel veya kişisel fikirleri içermez...Ya Ali,medet Ali,dost,pir,şah diye tanımları biz THM diye dinliyoruz...Lakin THM anadoludur,bazen yaşanmamış bir aşktır,bir şehir hikayesidir,bir kahramanın anısıdır,bir ezik halkın çilesidir,bir mutluluğun bağlamaya ve dile dökülmesidir...Yani Neşet Ertaş ve türevleri üstadların yapığı şeydir THM...Her bağlama çalınan eser THM değildir...Müziklerini siyasete alet ediyorlar,bizde şelpe yaptı,hızlı çaldı,semah vuruşları yaptı diye hayranlıkla izliyoruz...Lakin bunlar bağlamada iyi olan unsurlar değildirki...

Bir bozlak,bir yöresel tavır,bir zeybek,bir karadeniz,bir trakya tavrı atmak lazım bağlamada...Seri ve hızlı vuruşlarla yapılan semahi eserlerin sanat adına hiçbirşeyi yoktur...Müzikle ilgilenenler anlarlar beni...

Esas bağlama uzun koldur...Uzun sap bağlama ve bozuk düzen denilen düzende çalınandır...Bu yönden Ali Ekber Çiçeği tebrik edesim geliyor sadece...Tamam onunda müzik tarzı aynıydı,lakin o bağlamaya sadıktı...Semah bile yapsa uzun kolda yapıyordu...Hadi bakalı o şelpeciler bir "Haydar" türküsünü çalsınlar kısa sapta...Veya bir nihavend uvertürü çalsınlar kısa sapta...Kısır döngüden başka bişey değildir kısa sap bağlama ve sufi müziği halk müziği diye yutturmak...Lakin müzik piyasası onların elinde ve istedikleri gibi borularınıöttürüyolar...

Bakın burdaki linkteki videoyu iyi izleyin ve analizinizi kendiniz yapın...Bana hak vericeksiniz o zaman...Uzun sap bağlama neymiş sizde görün...Hep beraber görelim..Görsünler....

Eski 15-07-2007, 02:21   #3
dj_gokan

çok uzun okumadım eksik kalsın canım ben bir bağlama ustasıyım bi ara benim grupla beraber matraxa katılmayı düşünüyom hatta bağlamayla dünyada bir ilik yaptım... yni rap müzige bağlama figürleri kattım bu arada yazdığım rap için konuşuyom
dj_gokan isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-2007, 02:26   #4
ÜÇ HİLAL

Alıntı:
dj_gokan tarafından gönderildi
çok uzun okumadım eksik kalsın canım ben bir bağlama ustasıyım bi ara benim grupla beraber matraxa katılmayı düşünüyom hatta bağlamayla dünyada bir ilik yaptım... yni rap müzige bağlama figürleri kattım bu arada yazdığım rap için konuşuyom

Bende bir usta sayılırım...Lakin eleştirmek lazım,deşmek lazım bazı şeyleri...Seninde kısa sapçı gibi bir duruşun var doğrumu :)

Valla rap falan değilde,bir Orhan Gencebay eseri çal bağlamada...

Mesela nihavend uvertür ki bu eser bağlamayla klasik müzik nasıl yapılırmış onun ıspatıdır...Bir "iç benim için" buda bağlamada nasıl sihir yapılırmış onun ıspatıdır...Bir " Leyla Mecnun" buda bağlamayla nasıl jazz yapılırmış onun ıspatı...İşte sanat,işte ustalık...Sen rap müziğe figür katmışsın,lakin Gencebay bağlamayla klasik ve jazz müzik bile yapmıştır eserlerinde...;)
Eski 15-07-2007, 03:12   #5
basszameg

basszameg üyesinin avatarı

Benim bildiğim Arif Sağ uzun sap bağlamayı Orhan baba dan daha iyi çalamayacağı için bırakmıştır ama bir eleştirisi var ki o da bence doğru. Der ki Arif Sağ: Orhan kendini geliştirmedi.

Uzun sap bağlamadan bahsetmişken bu yolda yıldız adayı bir arkadaşımı takdim etmek isterim.

beratulanberat
basszameg isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-2007, 03:25   #6
ÜÇ HİLAL

Alıntı:
basszameg tarafından gönderildi
Benim bildiğim Arif Sağ uzun sap bağlamayı Orhan baba dan daha iyi çalamayacağı için bırakmıştır ama bir eleştirisi var ki o da bence doğru. Der ki Arif Sağ: Orhan kendini geliştirmedi.

Uzun sap bağlamadan bahsetmişken bu yolda yıldız adayı bir arkadaşımı takdim etmek isterim.

http://www.youtube.com/watch?v=DB7GGQjDj9A

beratulanberat

Yahu arkadaşım daha nasıl geliştirsin kendini bir insan?...Bir insan bir bağlamayla,klasik müzik,jazz müzik örnekleri veriyorsa daha nasıl geliştirebilirki kendini?...Hatası şudur;Bağlamasıyla çok az görünüyor medyada...Ama eserlerini ön plana çıkaran bağlamasıdır aslında...Ama yeni yetmeler bağlama kaseti çıkarırken,Gencebay bir konçerto kaseti yapmamıştır...Bağlamayla görülmüyor pek...Hatta bi çok insan bağlama çaldığını bile bilmiyor...Az önce bi arkadaşıma izlettim ilk defa görmüş bağlama çaldığını...Belkide bunun için insanlar Arif Sağ'ı en iyi bağlamacı olarak biliyorlardır,bilemiyorum...
Cevap Yaz

Bu konuyu paylaş!

Konu Araçları
Mod Seç