PDA

Tüm Versiyonu Göster : Bugün 6 Mayıs,Bugün Günlerden Deniz, Yusuf, Hüseyin.

Sayfalar : [1] 2 3

hazalmaral
05-05-2008, 01:41
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan 6 Mayıs 1972'de idam edildiler. Onların idamlarına "onay" verenlerin tümünü tarih silip attı. Deniz, Yusuf, Hüseyin ise bütün gençlikleriyle yaşıyorlar.

İdam edildikleri tarihte Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan 25, Hüseyin İnan 23 yaşındaydılar. O dönemde (12 Mart Askeri Darbesi) iktidardan indirilen Süleyman Demirel, Denizlerin idamına "Evet" oyu veren Adalet Partisi'nin lideriydi. Nasıl "evet" dediğini gazeteci Altan Öymen 1976'da Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde, bir başka "genç adam"la ilgili olarak anlattı:

" Süleyman Demirel , Mobilya Yolsuzluğu'ndan yargılanan yeğeni Yahya Demirel'le ilgili olarak '25 yaşında çocukla uğraşıyorlar' diyor. 6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz, Yusuf, Hüseyin'in idam kararları oylanıyordu. Süleyman Bey AP Grubu'nun en önünde oturuyordu. Elini "İdama Evet" için kaldırdığında arkasına dönüp baktı, herkesin kaldırıp kaldırmadığını kontrol ediyordu. Sonra vakur bir ifadeyle önüne döndü. İdamlar kabul edilmişti. Deniz ve Yusuf da 25 yaşındaydı. Hüseyin ise 23'ündeydi. Süleyman Bey onlar için hiç '25 yaşında çocuklar' demedi. İdam edilmelerini istedi. İsteğine ulaştı da..."

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ülkesini seven insanlardı. Bu uğurda ölümü göze almışlardı. İdam sehpasında taburelerini kendileri tekmeleyecek kadar cesurdular.
Asıldılar... Onları asanların beslendiği siyasi kulvar ise sürekli kırmızı bültenle aranan devlet adamları üretti. DGM dosyaları, İnterpol bültenleri, bankaların boşalmış kasaları, kendi ülkesini soyan ihaleler arasında ölüyorlar.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan her 6 Mayıs'ta yeniden doğuyor. Bugün de bir doğum günü... Bugün günlerden 6 Mayıs, bugün günlerden Deniz, Yusuf, Hüseyin.

darko_darko_
05-05-2008, 03:44
Aynen öle idam kararı verenler hepsi pişman.Hepsi nasl bi eşşeklik yaptığının farkında.Deniz Gezmiş'in de dediği gibi önenli olan çok yaşamak değil yaşadığın sürede çok şey yapmaktır.Onlar o kısa zamanda bir çok şey yaptılar.Elbet çıkacaktır Deniz Gezmişler.

hülşa
05-05-2008, 13:11
Süleyman Demirel ve diğer Adalet Partililer aklı sıra 1961 yılında asılan 3'ün (Adnan Menderes, Fatim Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan) intikamını aldılar, ya da aldıklarını zannettiler. Geçmişte yapılan darbelerin belki en acı sonucu idi idamlar. Dünya görüşü yüzünden bir insanın canından olması ne kadar hazin.

Tek istedikleri özgür, bağımsız bir Türkiye idi Denizlerin. Emperyalizm denilen şu an bağımlısı olduğumuz zulümden kurtulmamızı istemişlerdi.

Astılar, acımadılar o gencecik bedenlerine...
O çılgın ruhları bedenlerinden ayrıldı belki, ama Denizler bir ölür bin dirilir...
Denizler,Mahirler,Erdallar düşüncelerde yaşıyor hala...
Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde Devrimlerinin bekçisi Denizler hep var olacak...

En uzun koşuysa elbet Türkiyede de Devrim
O onun en güzel yüz metresini koştu
En çıkmaz lüverinin namlusundan fırlayarak
En hızlısıydı hepimizin
En önce göğüsledi ipi
Acıyorsam sana anam avradım olsun
Ama aşk olsun sana çocuk AŞK OLSUN.

Bugün 6 Mayıs, Bugün günlerden Deniz,Yusuf,Hüseyin...

haylaz
05-05-2008, 13:19
Kimse neden denizin jandarmaya silah sıktığından bahsetmiyor ilginç...

Pirate47
05-05-2008, 16:31
deniz gezmiş çok iyi nişancı oldugu halde hiç kimseyi öldürmemiş bu da ilginç?? acaba onu yakalamak isteyen jandarmaların(o dönem amerikan usaklarının hizmetindeler) yanına yaklaşamaması için üstlerine ateş ettiği onları bilerek vurmadığı çünkü onlardan bazılarının mecburiyetten bunu yaptıklarını bildiği için mi ateş etmiş ama vurmamış olmalı ?? okumadan bilmeden konuşuyosunuz bıktım sizin gibilerden..ne objektif olmayı bilirsiniz ne de doğruları kabul etmeyi..çamur at izi kalsın..onlar ülkelerini herkesden cok sevdiler sizden bizden..ugrunda sucsuz yere ölecek kadar cok sevdiler..davalarından vazgeçmediler kavgaları sevdaları cok büyüktü..

1 ölür 1000 doğarız biz!!!

len-in
05-05-2008, 19:24
"Mustafa Kemal sağ olsaydı bugün çok şaşırırdı. İddianame baştan beri sırf kelle istemek maksadıyla hazırlanmıştır. Şeklen de hukuk mantığından mahrumdur. Hukuki kıymet ve değerden mahrumdur. 21 yılın hesabını 21 gençten sormak maksadıyla ve suçluların telaşı içerisinde hazırlanmış bir iddianamedir.

Ben şunu iddia ediyorum ki, hareketimiz tamamen Anayasal bir harekettir. Anayasa'nın başlangıç ilkesinde belirtilen ulusun zulme karşı direnme hakkını kullandık. Bu sebeple Anayasal bir davranışta bulunduk. Yaptıklamızın haklı olduğuna inanıyorum. Halen de bu inancı taşıyorum.

Türkiye'nin bağımsızlğından başka bir şey istemedim. Ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı da ölümden korkmuyoruz. Onu ancak işbirlikçiler düşünsün. Ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün. Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armğan etmekten onur duyuyorum. Bu bağımsızlık düşüncesini mezara kadar götüreceğiz."

scream_35
05-05-2008, 21:41
Ölenle Ölünmüyor... Ama Fikirleriyle Oldugu Gibi Yaşabılıyormuş Fikirler Düşüncelerimiz Bunu Ögreti Bize. Orada Bir Deniz Öldü Ardından Binlerce Gencecik Denizler Dirildi Bügün Ülke Perişan Halk Yoksul Perişan Esnaf Aç Herşeyiyle Uşak Olmuş Bir Miletin İktidarı Zamanında Abd Filo'su Gitsin Diye Kıblesini Çeviren Dua Edenlerin Zihniyetine İnat Zamanında 6 Filo'yu Batıranların Ruhu Şad Olsun...

Ne Ab Abd Tam Bagımsız Türkiye

DenizinTürküsü
05-05-2008, 21:47
Ne kadar güzel ve ne kadar duygulu bir başlık bu...
Onlar için hazırlanan bir başlık, onları bu kadar güzel ifade edemezdi...

Bazen bütün yapılanlar, bu son için değer miydi diye düşünsem de her zaman O'nlarla gurur duydum...
Keşke bu günlerde bizimle olsaydılar...

"Ben ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için şerefimle bir defa ölüyorum.
Sizler bizi asanlar şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz. Biz halkımızın hizmetindeyiz. Sizler Amerika'nın hizmetindesiniz." demişti Yusuf...

Onlar hala şerefsiz, onlar hala Amerika'nın hizmetinde...
Değişen bir şey yok...

Üç yürek, üç fidan, üç güzel insan
Devrimin üç gülü, dillere destan
Deniz'im Yusuf’um Hüseyin’im...

Ağıtsız, ağlamaksız, halaylı, türkülü uğurlarız gidenlerimizi...

dark_silence
05-05-2008, 23:43
Ölümlerinin üzerinden yaklaşık 36 yıl geçmesine rağmen hala hatırlanıyor ve adları duyulduğunda sevenlerinin gözleri doluyorsa ve bir yumruk oturuyorsa boğazlarına bu davann hala sönmediğini sönmeyeceğini ve devrim ateşinin aynı ihtişamıyla yanmaya devam edeceğinin göstergesidir yiğitlerin yüreklerinde....

parazzit
06-05-2008, 00:27
"...
gel kardeşim, gel beri
hey kurt hey kuş hey börtü böcek
ah gidenler gelir mi geri
açar mı bugün dört bahardır kanayan çiçek
demek
daha bizim yaşımızda
insanlar ölecek...
..."

enver gökçe

parazzit
06-05-2008, 00:29
açlığın
çıplaklığın acısı mı genişliyor
dalları
meyvaya çağıran rüzgar mı

dalgın bir kuşun ötüşünden
sevdiğinin kalbine düşen aşık mı
yağmuru emen toprak mı derinleşiyor

yas mı tutmalıyım onurlu ölüme
halkın gözlerini dolduran çizgilere
umudu mu çağırmalıyım

ah gidiyor işte gidiyor göz göre göre
sıcak titreyişi varlığını hayata adamışların
gidiyor
öfkenin haykırışları
yasalarıyla gidiyor kahredişin
zulmün ve iğrençliğin buyruklarıyla gidiyor
toprağa düşen bakımsız yapraklar gibi değil
azarlanmış çocukların kederiyle değil
doğuşun ve sevmenin feryadıyla gidiyor
ölümü donatan arkadaşlarım

durutarak gündüzleri geceleri
durutarak adanmışlığı, mertliği, yüceliği
damıtıp sevdalarına
neferi toprağa aşılamaya gidiyor arkadaşlar

bulutlar da hafif mi kar taneleri kadar
özgürlüğün borcu mu ödeniyor
yaralar mı açılıyor yoksulluğa
ezilmişliğin isyanı mı sesleniyor

birer rüzgar uğultusu bırakarak yanan ateşe

nihat behram

parazzit
06-05-2008, 00:30
üç selvi

kapımın önünde üç selvi vardı.
üç selvi.
selviler rüzgarda sallanırlardı.
üç selvi.
kökleri yerde, başları yıldızlarda
üç selvi.
selviler sallanırlardı rüzgarda.
üç selvi.
bir gece düman bastı evi.
üç selvi.
yatağımda öldürüldüm ben.
üç selvi.
kesildi selviler köklerinden.
üç selvi.
artık ne kökleri yerde, başları yıldızlarda
üç selvi.
selviler sallanmıyorlar rüzgarda.
üç selvi.
mermer bir ocakta parçalanmış yatıyor
üç selvi.
kanlı bir baltayı aydınlatıyor
üç selvi.

nazım hikmet ran

fatih88
06-05-2008, 00:32
her nekadar bu görüşte olmasamda bazı arkadaşların 4 nisanda bize gösterdiği saygıdan dolayı acılı gününüzü paylaşıyorum..
başınız sağolsun arkadaşlar..

cembektas_007
06-05-2008, 00:32
özgürlük Ayağının Altından çekilen Tabureyse Eğer Evet Onlar özgürdüler!!!

Unutmadık....

Unutmayacağız......

parazzit
06-05-2008, 00:37
sararıp dökülmeden önce kızaran yapraklar ki onlar
şan verdiler ortalığa bütün bir sonbahar
mevsim dönüp de yeniden yeşermeye başlayınca rüzgar
çıplaklağında o atın yine onlar koşacaklar
o çocuklar
o yapraklar
o şarabi eşkiyalar
onlar da olmasa benim gayri kimim var?

can yücel

parazzit
06-05-2008, 00:45
en içerimizde yaradır.
unutulmayacak , unutturulmayacaktır.
geceleri ağlayarak uyanmalara , ama direnişe , güce sebeptir..
kavgamız devam ediyor.
denizlerin dalgasıyım , ben halkımın kavgasıyım..

“Elleri arkadan kelepçeli, ayakları prangalı, dost üç ölüm yolcusu sehpaya gitmek üzere vedalaşıyor ve birbirlerini son kez selamlıyorlar.

Deniz’i ayağa kaldırıyorlar. Ceplerini boşaltıyorlar. Cebinden 11,50 lira çıkıyor. Babasına verilmek üzere emanet hesabına alıyorlar. İnfaz savcısı, mahkemenin kararını okuyor. Bitirdikten sonra Deniz’e soruyor:

- Bu karar sana mı ait? Bir diyeceğin var mı?

- Evet, bana ait. Bir diyeceğim yoktur.

Deniz, ayağındaki bağları çözük postallarını bize göstererek görevliye sesleniyor:

- Postallarımın bağlarını bile bağlamaya vakit bırakmadan beni apar topar buraya getirdiler. Postallar bu hali ile sehpada ayağımdan düşecek. Düşmelerini istemiyorum. Onları bağla da düşmesinler.

Görevli, postallarını bağlıyor.

…İlmik iki kattır, dardır ve sıkılmıştır. Kafası girmiyor. Bir gardiyan ilmiği açıyor, genişletiyor, Deniz’in kafasına takıyor. Çift ilmik Deniz’in boğazına asılıyor.

Bu esnada Deniz, gecenin derinliklerinde dalga dalga yayılan gür sesiyle şunları söylüyor:

“Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın işçiler, köylüler! Kahrolsun emperyalizm!”

Bu esnada Deniz, ayağımın altındaki tabureyi tekmelemek isterken, cellat arkadan tabureye vuruyor….

…Ali Elverdi sehpanın karşısında, ağzında sigara, arkaya doğru kaykılmış, ellerini arkasına bağlamış, kahraman bir eda takınma çabası içinde, donuk ve duygusuz bir bakışla ipte sallanan Deniz’i seyrediyor.”

gelenkutusu
06-05-2008, 01:00
DEVRİM

Temiz kalan tek yerdir devrim

bütün bir yıl

kirlenen duvarda

ama görebilmek icin

asıldığı çividen indirilmelidir

yapraklari biten takvim

Zorbalara direnmektir devrim

bir çocuğun

annesinin çantasından aldığı paraları

altına gizlediğini

söylememiştir dövülen

hiçbir hali

İçinde yaşamaktır devrim

dikiş kutusunun

ve toplu iğneler gibi

bir arada olmayı gerektirir

karşı koyabilmek icin zulmüne

makas denilen patronun

Gece ışıklar arasında koşmaktır devrim

ateş böceklerini

yakalamak isteyen çocukların

peşine takılır gün gelir

yanıp sönen mavi ışıkları

polis arabalarının

Kağıt bir gemidir devrim

bütün gemiler

hurdaya çıksa da sonunda

taşıdığı özgürlük şiiriyle

batmadan yüzer nicedir

dünya sularında

Kim bilir kaç yunus görmüş

kaç Deniz Gezmiş...

__deniz__
06-05-2008, 01:19
Zamanın gündüze çaldığı bir şafak,

İlkbaharı sonbahara çevirdi 6 mayıs.

Dünyanın dönüşüyle ölüme aktı zaman.

Güneş süsü verilmiş cellat,

Bembeyaz karanlığa alıp götürdü canları

Ve üç Deniz üç Yusuf üç Hüseyin

Üç yürek üç can üç sonsuz

Yürüdüler darağacına KORKUSUZ!!!

Güzel bir konu teşekkürler...

hazalmaral
06-05-2008, 02:37
Baba, Sana her zaman için müteşekkirim. Çünkü Kemalist düşünceyle yetiştirdin beni...

Küçüklüğümden beri evde devamlı Kurtuluş Savaşı anılarıyla büyüdüm. Ve o zamandan beri yabancılardan nefret ettim.

Baba, biz Türkiye'nin ikinci Kurtuluş savaşçılarıyız. Elbette ki hapislere atılacağız, kurşunlanacağız da...

Tıpkı Birinci Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi... Ama bu toprakları yabancılara bırakmayacağız. Ve bir gün mutlaka yeneceğiz onları...

Düşün baba; Bugün hükümet işini, gücünü bırakmış bizimle uğraşıyor. Çünkü bizden başka gerçek muhalefet kalmamış durumda.

Ve hepsi Kemalist çizgiden sapmışlar. Ve tarih önünde hüküm giymiş durumdadırlar.

Biz çoktan onları tarihin çöplüğüne atmış durumdayız.

28 Ocak 1971 Deniz Gezmiş

bevy.izil
06-05-2008, 03:51
yarın sabah kabirlerini ziyaret teşrifinde bulunacağımm...

marqeaux
06-05-2008, 05:02
durum şimdi 3-3 oldu....

hz.s.demirel

esra_87_
06-05-2008, 12:19
http://www.kurtuluscephesi.com/kurcep1/deniz2.html

onların kaldığı yerden biz devam edelim...

len-in
06-05-2008, 16:37
Ankara'da 10 Mayıs Cumartesi günü anma toplantısı var, mutlaka katılmaya çalışacağım.. Konuyu açan arkadaşa, ve katılan yoldaşlara teşekkürler..

________

Deniz Gezmiş'in yayımlanmış tek yazısı

Gençlik ve antiemperyalist kavgası

Çağımız devrimcilerin Amerikan emperyalizmini adım adım kovaladığı çağdır. Çağımız gençliğin Çekoslavakya'da ve diğer revizyonist ülkelerde karşı devrimci olduğu çağdır. Çağımız biz yaştakilerin Vietnam'da, Dominik'te, Meksika'da Amerikan emperyalizmine karşı dövüşerek öldüğü çağdır.

Az gelişmiş dünya halkları emperyalizme karşı bir savaş verirken gençlik bunun dışında kalamaz. Biz daima ezilenlerden yana çıkmak zorundayız. Eğer bizim kavgamız antiemperyalist kavganın paralelinde yürümezse, ayaklarımız havada kalır.

Yalnız gençlik bu paralelde savaşırken politik partilerden bağımsız olmak zorundadır.

Geçmişteki örnekler bağımlılığın zararlarını göstermiştir. Bu hataları bir kere daha tekrar etmenin anlamı yoktur. Gençlik yalnız devrime karşı sorumludur, politik partilere değil. Zaman olur ki bütün politik partiler karşı devrimci olabilirler. Bugün Türkiye'de olduğu gibi. Bu nedenlerden ötürü gençliğin görevi antiemperyalist kavgaya katılmak fakat bağımsız olmaktır.

Bugün bu zorunlu kavgada tek umut olması gereken devrimci gençlik bölünmüştür. Burada şüphesiz ki oportünist kişilerin rolü büyüktür. Dürüst, yiğit, devrimci kardeşlerimizden bir kısmı, sekterlikleri yüzünden oportünistlerin etki alanına girmiştir. Bu giriş onları giderek karşı devrimcilerin safına düşürmüştür. O kadar ki, Amerikan erlerini denize atmak isteyenlere engel olmak için barikat kumaya kadar götürmüştür. Bu gidiş onları aktif direnmenin başladığı yerde pasif direnmeye itmişti. Cağaloğlu'nda görüldüğü gibi. Bu oportünist kişiler hiçbir şey yapamadıkları zaman faşizm gelir fobisini ortaya atarak devrimci gnçliği eylemden çekmeyi denemişlerdir. Bu fobi kısmen başarı sağlamış ve devrimci eyleme büyük darbe vurmuştur.

Bu iddiayı dikatle incelemek gerekir. Sosyalist örgütün %3 oy aldığı bir ortamda faşizme gitmek için hiçbir sebep bulunmazken bunu söyleyenler Hürriyet Meydanı'nda ve Kızılay'da hiçbir şey halledilmez diyenlerle aynı düşünceye sahiptirler. Fakat bütün bunları olağan karşılamak gerekir. Çünkü küçük burjuva sosyalistlerinden fazlası beklenemez. Onlar, elbette ki, rahat mücadeleyi tercih edeceklerdir. Bizim bu gibilere söyleyeceğimiz tek şey şudur:

"Düşmesin bizimle yola
Evinde ağlayanların göz yaşlarını
Boynunda ağır bir zincir gibi taşıyanlar."

Devimci gençlik Amerikan emperyalizmine ve oportünizmine karşı duran gençliktir. Onların görevi sayısının azlığına düşmanın çokluğuna bakmadan Amerikan emperyalizmine karşı sonuna kadar dövüşmektir. O en iyi biçimde karar veren ve uygulayandır. O boş gecelerini değil, boylu boyunca ömrünü bu kavgaya verendir.

Yaşasın Bağımsızlık savaşı veren dünya halkları!

Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye!

rozerin86
06-05-2008, 16:46
her nekadar bu görüşte olmasamda bazı arkadaşların 4 nisanda bize gösterdiği saygıdan dolayı acılı gününüzü paylaşıyorum..
başınız sağolsun arkadaşlar..
teşekkürler.. keşke herkes böyle sağduyulu olabilse... varlığını halkına armağan etmiş insanların arkasından çirkin sözler sarfedenlere anlayışın ibret olur umarım...

len-in
06-05-2008, 16:48
Hüseyin İnan (1949–1972) 1949'da Sivas'ın Gürün ilçesine ait Bozhüyük köyünde doğdu. Aslen Kayserilidir. İlk ve ortaokulu Pınarbaşı’nda, liseyi Kayseri'de okudu. 1966'da ODTÜ İdari Bilimler Bölümü'ne kayıt oldu. Sosyalist Fikir Klubü(SFK) ve bu derneğin bağlı olduğu Dev-Genç'e üye oldu. Bu arada TIP'e de katılarak, bu partinin etkinliklerinde yer aldı. Ayni dönemde, gerek İstanbul ve Ankara, gerek İzmir ve diğer yörelerde anti-emperyalist eylemlere katildi; ABD 6.Filo'suna yönelik eylem ve mitinglerin içinde bulundu. Toprak işgalleri, kırsal yörelerdeki etkinlikler vb. etkinliklere katildi. 1966-1967 öğretim yılında, gerçeklesen ODTÜ Hazırlık boykotunun örgütlenmesine önderlik etti.

Hüseyin İnan, 1968'de, TIP ve daha sonra MDD içindeki ayrılıklarda, giderek belirginleşen gizli ve dar örgüt fikri doğrultusunda çekirdek bir grup oluşturup, kir gerillası yoluyla anti-emperyalist mücadele verme düşüncesini geliştirmeye çalıştı. Ankara, özellikle ODTÜ kökenli olan ve temelini İnan’ın attığı grup, daha sonra THKO'nun çekirdek kadrosunu oluşturacaktı. Aynı yıl İdari Bilimler Fakültesi'nden çıkarılan Hüseyin İnan, ODTÜ yurtlarında kalmaya devam etti. 14 Ekim 1969'da, grubun önemli bir kesimiyle birlikte Suriye üzerinden Ürdün'e, Filistin Kurtuluş Örgütü(FKÖ)'nün asil gücünü oluşturan El Fetih kamplarına gitti. Burada FKÖ'nün yanında İsrail'e karsı savaştı. İsrail içlerindeki karakol baskınlarında bizzat yer aldı. Şubat 1970'de Türkiye'ye geri döndüğünde, Diyarbakır-Antep yolunda bir otobüste yakalandı. Diyarbakır’da devam eden yargılama sonunda, Ekim 1970'de tahliye oldu. Hüseyin İnan Ankara'ya döndüğünde kafasındaki kir gerillası fikri iyice berraklaşmıştı. Benzeri düşünceler taşıyan ve ayni eylem çizgisini benimseyen, başlarında Deniz Gezmiş’in yer aldığı İstanbul grubuyla bir araya gelerek THKO'yu kurdu. İnan, kitle hareketleri içinde hemen hiç tanınmayan biri olmakla birlikte, örgütleyici niteliği, insanlarla ilişki kurma becerisi ve kararlılığıyla grup içinde sivrilmişti. Deniz Gezmiş, Sinan Cemgil ve Cihan Alptekin'in de yer aldığı THKO'nun tartışmasız lideri haline geldi. Daha sonra, yaygınlaşan silahlı eylemlere önderlik etmekle kalmadı, bütün eylemlerin bizzat içerisinde oldu. 29 Aralık 1970'de, Dev-Genç üyelerinden İlker Mansuroğlu'nun öldürülmesi üzerine, THKO'nun örgüt olarak kendini ortaya koyduğu Kavaklıdere Polis Karakolu'nun kurşunlanması, 1 Ocak 1971'de Türkiye Is Bankası Emek Şubesi soygunu, Amerikan askeri tesislerinin basılarak bir Amerikalının kaçırılması ve daha sonra dört Amerikalının kaçırılması eylemlerinde gösterdiği gözü pek tavrı ve kararlılığıyla THKO'nun varlığında büyük etken oldu.
23 Mart 1971'de Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde THKO'lu militanlardan Mehmet Nakipoğlu'yla beraber yakalandı. Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan'la Ankara 1. No’lu Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi tarafından 9 Kasım 1971'de idam'a mahkûm oldu. İdamlarin önlenmesi için gerek Meclis'te, gerek kamuoyunda ve gerekse örgüt arkadaşları tarafından çeşitli girişimlerde bulunulmasına rağmen Yusuf Aslan ve Deniz Gezmiş'le birlikte 6 Mayıs 1972'de idam edildi.

len-in
06-05-2008, 16:50
Hüseyin İnan
Yozgat'ın bir köyünde doğdu. Daha önce Çekerek'e sonradan Aydıncık ilçesine bağlanan Kuşsaray köyünde doğmuştur. Bu köy Çerkes köyüdür. Orta öğrenimini tutucu eğilimlerle, gelenekçi önyargıların güçlü olduğu bir çevrede tamamladı. 1966'da ODTÜ'ye girdi. ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü'nün üyesi oldu, Dev-Genç içinde çalışmaya başladı. Bu dönemden itibaren önce hazırlık okulunda, sonra da mühendislik fakültesinde patlak veren boykotların ve hemen ardından ODTÜ işgalinin önde gelen örgütçülerinden oldu. İlk yargılanması CIA ajanı olduğunu iddiası ile Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi Commer'in arabasının yakılması eylemi nedeni ile gerçekleşti.

1969 yılında arkadaşlarıyla birlikte Filistin'e gitti. Burada helikopter ve uçak pilotluğunu öğrendi. Traktörden helikoptere kadar her türlü aracı büyük bir ustalıkla kullanıyordu.

Yusuf Aslan, Deniz Gezmiş'le birlikte Nurhak'a dağdaki gerilla grubuna katılmaya giderken, Sivas Şarkışla'da yaralı olarak yakalandı. Sıkıyönetim Mahkemeleri'nde yargılandı. 6 Mayıs 1972'de Deniz Gezmiş ve Hüseyin İnan'la birlikte idam edildi.

semizlik
06-05-2008, 17:24
http://img519.imageshack.us/img519/8349/denizleryn8.jpg

http://img98.imageshack.us/img98/3057/312051645smallio6.jpg

unutmadık sizi.. unutmayacağız..

aNGel.89
06-05-2008, 17:47
kesinlikle aynı görüste degilim ama
görüslerinden dolayı insanların canına kıymayı cok acımasızca buluyorum
canını almakta cok gec kalınmıs birisi hala beslenirken..
neyse bu anlamlı bu konuyu bu sekilde mahvetmeyim
Saygılar..

rozerin86
06-05-2008, 18:00
kesinlikle aynı görüste degilim ama
görüslerinden dolayı insanların canına kıymayı cok acımasızca buluyorum
canını almakta cok gec kalınmıs birisi hala beslenirken..
neyse bu anlamlı bu konuyu bu sekilde mahvetmeyim
Saygılar..
Bir çeşit hesaplaşmaydı bu onların gözünde 3 gencecik can üzerinde oynanan kirli bir oyundu bunun benzerini şimdi bütün halkımız yaşıyor büyük adamların oyununda piyon olma durumu..
duyarlılığın için sağol..

Levent Atakan
06-05-2008, 20:38
YAZIK HALA NELERLE UĞRAŞIYORSUNUZ ???? Elin oğlu Avrupada/Dünyada neler yapıyor, siz buralarada içi boş şeylerle geleceğinize engel çıkarıyor, birbirinizi yiyorsunuz.

DenizinTürküsü
06-05-2008, 20:56
YAZIK HALA NELERLE UĞRAŞIYORSUNUZ ???? Elin oğlu Avrupada/Dünyada neler yapıyor, siz buralarada içi boş şeylerle geleceğinize engel çıkarıyor, birbirinizi yiyorsunuz.
Sen de buraya yorum yaparak, bize uyuyorsun...
Elin oğlu yapıyor biz yapmıyorsak,bizim yerimize sen yap ne yapıyorlarsa...

bevy.izil
06-05-2008, 20:58
bu sabah canlarımla gittim oraya "Canları" gördüm...

canlarım:(Deniz,Damla...)

Canlar: (Deniz,Yusuf,Hüseyin)

bigman
06-05-2008, 21:07
henüz çocukluğumuzu bile yaşamamıştık.
bir kadın eli değmemişti ellerimiz. bir sevgiliden mektup bile almamıştık daha.
bir gece sabaha karşı, pranga vurulmuş ellerimiz ve ayaklarımızla çıkarıldık idam sehpalarına. herkes tanıktır ki korkmadık. içimiz titremedi hiç. mezar toprağı gibi taptaze, mezar taşı gibi dimdik boynumuzu uzattık yağlı kementlere.

asıldık ey halkım, unutma bizi...

-ugur mumcu-

bigman
06-05-2008, 21:13
ARTIK VAKİT GELDİ GÖMLEĞİ

"Artık vakit geldi! Gömleği
giydirelim, ha, ne dersin?"
Deniz'in ardında bıraktığı geçmiş
Hüseyin'in inancı
Yusuf'un aslanı
"ve bir gün mutlaka…"
Hepsi o!

Yusuf'un ardında bıraktığı aslan
Deniz'in geçmişi
Hüseyin'in inancı
"baba, her biri oğlun sayılır"
Hepsi o!

Hüseyin'in ardında bıraktığı inan
Deniz'in geçmişi
Yusuf'un aslanı
"ben şimdi savaşmasam,
ilerde kimse…"
Hepsi o!

Artlarında bıraktıkları
Ben sen o biz siz onlar
Yaşayan
Yok kimse başka
Yok kimse artık

-Duydum Deniz'in sesini:
"Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili"

Yanıtladım ben de:
"Türkiye'nin üç tarafı…"
Hepsi o!

Tugrul Asi Balkar

bigman
06-05-2008, 21:16
''Delikanlım,
iyi bak yıldızlara.
Onları belki bir daha göremezsin.
Belki bir daha
yıldızların ışığında kollarını
ufuklar gibi açıp geremezsin

Delikanlım,
sen ki,ya bi köşe başında
Kaşından kan sızarak gebereceksin
Ya da bir devrimci gibi darağacında
can vereceksin.''

bigman
06-05-2008, 21:18
,

" nerde kendi bilmez çocuklar...
bir sabah öylece çekip gittiler..
çınladı alkışlar kör sokaklarda..
yankısı kime kaldı... "
deniz koydum adını..
kederi bende kaldı...
uzak köyler kurdum birbirine...
denizime aldandım...
¨- "acının surlarında ateşler yaktık..
vuruldu şehirler soluksuz kaldık...
kendine çekildi bütün zamanlar..
gölgeler orda kaldı.." -¨

bLonde_Nigga
06-05-2008, 21:39
Bugün günlerden Deniz,Yusuf,Hüseyin...

Halktılar halklar gibi!
Yiğitçe çıktılar yola,söylemek için türkülerini.
Sevdanın en amansızını,
Ölümün en zamansızını tattılar.
Uğrunda ölüme gittikleri yol kadar aydınlıktılar!...
Birgün akacağım Denizlere
SELAM OLSUN!

"(...)Sizler,beni asanlar şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz.Bizler halkımızın hizmetindeyiz.Sizler Amerika'nın.Yaşasın devrimciler.Kahrolsun faşizm!" YUSUF ASLAN

"(...)Yaşasın Marksizm-Leninizmin yüce ideolojisi.Yaşasın Türk ve Kürt halklarının birlikte mücadelesi.Yaşasın işçiler,köylüler.Kahrolsun emperyalizm!" DENİZ GEZMİŞ

"(...)Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım.Bundan sonra bu bayrağı Türk halkına emanet ediyorum.Yaşasın işçiler,emekçiler ve yaşasın devrimciler.Kahrolsun Faşizm!" HÜSEYİN İNAN

Sürüyor,Sürecek MÜCADELEMİZ!...

hilal src
06-05-2008, 21:44
Gün 6 Mayıs üç ölümsüz genç bu gece Hızır ve İlyas peygamberlerle sözleştiler o gece beraber ölümsüzleştiler.Bu gece hepsi bizi seyretmekte görmek istersen bak gökyüzüne çünkü her yıldız bir DENİZ bir YUSUF bir HÜSEYİN bir MAHİR bir İBRAHİM ve bütün yoldaşlar beraber gökyüzünde halay tumaktalar...

bigman
06-05-2008, 22:15
Gidersen yarım kalır devrimim
Gidersen,
Başlar içimdeki ülkede ayaklanmalar
YüreğimÖzledikçe büyüyen aşkına örgütlenir
Her şehrimde seni yaşar kurtarılmış bölgem
Sokaklarıma taşır her gün adaletsiz bir düzene karşı yapılan eylemler
Meydanlarım, anıtlarım zamana haykırır
Kederim grev çadırları kurar
Sana akmak isteyen sesim ölüm orucunda
Şekerli suya konuşur sustuklarını yalnızca
Gidersen
Sana hediye ettiğim türküler izinsiz yürüyüşe geçer
Şiirim her dizesine pankart açar
Sazım tellerini boykot eder
Savunmam yapılır konuşmalarda
Dağıtılan bildirilerde
Gizli adreslerde
Bodrum katlarında yapılan toplantılarda
Eleştiri üzerine eleştiri alır
Özeleştirimi bir tek sana yaparım
Gidersen
Yaz, kış her mevsim sonbahar olur
Hani hangi yaprak düşse içinin titrediği
Hani dallar kırgın
Gökyüzü içli mi içli
Dokunsan ağlayacak
Aylardan eylül ya hani...
Hüzün bulutları gözlerimde
Sonra yağmurlar yağar yetim yüreğime
Bir sabah
Mitinglerde buluşur içimdeki binler
Binler bir olur
Bir ben,Ben sen
AnsızınGaz bombaları atılır içime
Genzim yanar, kirpiklerimi yakar
Avuçlarımdan nefes diye içime çekerim seni
Çatışmalar başlar alanlarda
Sol yanım çaresizce vuruşur sağımla
Mantığım ruhumla
Taşlar sopalar fırlar her yana...
Saçından sürüklenir sevdam
Dizleri kanarKaşı patlar
Sert yumruklar oturur yüzüne,
Acımasız coplar kırılır belinde...
Göğsüme
Tam da senin olduğun yere
Tazyikli suyu yerim olanca hızıyla
Yığılır kalırım öylesine bir duvar kenarına
Dilimde çiğliğini beklemekte olan sloganımla...
Anlayacağın sevgili
Gidersen içimdeki ülke olağanüstü hal durumda
O günBir ilkbahar sabahı gibi önce ortalık sanki
Sonra kus seslerinin, yaprak salınışlarının, güneş parıltısının
Üzerinde ağır ve yorgun panzerler...
Tanklar arka sokaklarımdan geçer
Baslar akşamüstü caddelerde jandarmaların gece devriyesi...
Bir cinayet olurum 'faili meçhul' denilen
Örtmeye çalışır koca bir kaldırım taşına tutuşturulan eski bir gazete sayfası
Tenimdeki yalnızlığın kurşun izlerini
Parçalanmış, delik deşik hayallerimi
Kaskatı kesilirim gecenin ayazında
Ay ışığında
Gazete altında sıcacık kanım çekilir buz gibi asfalta
Teşhis ettiklerinde cesedimi'dudakları ve elleri morardı önce' diye geçer otopsi raporunda
Şafağın ilk ışığıyla
İlk olarak ulusal televizyonlardan bildirir
Üç cuntacı donuk bir ifadeyle haberi
Ya da radyodan çıkan o ürkütücü sesleri...
Gidersen
İçimdeki bu karanlık ülkeden
Sana, sesine doğru uçarım usulca rengarenk kelebekler gibi...
Sokağa çıkma yasağını delerim uğruna sevgili
Taşırım narin kanatlarıma taktiğim özlemimi
Özledikçe büyüyen sevgimi
Nerde olursan ol
Ben yine de bulurum seni...
Bir günlük ömrüm sana yetişmez
Issiz caddelerde
İki kırık kelebek kanadı olursa eğer
Bil ki benim
Kelebekler uzun yaşayamaz ki...
Unutma
Gidersen bir 'eylül' sabahıymış gibi darbe iner yüreğime
Ve yarım kalır devrimim dostum...

girdapımsı
06-05-2008, 22:18
ODTÜ'de ki anma törenine katılamadığım için çok üzüldüm bu sene..
Aslında bizler onları her zaman anıyoruz,özellikle son zamanlarda daha da fazla;mücadelelerini bulunduğumuz şartlarda daha iyi anladığımız içindir belki de..

Aynı zamanda onlarla ilgili bir çok konuda bizi aydınlatan,birebir Denizlerin yaşadıklarını kendi anlatımlarıyla bize aktaran ERDAL ÖZ'ün de ölüm yıldönümü olduğunu unutmamak lazım..
Onu da saygıyla anıyoruz..

bigman
06-05-2008, 22:21
Benım Adım Denız Gezmıs

Daragacına gıdıyorum adım adım
Gerıde duslerım
Gerıde dusuncelerım
Gerıde umutlarım

Bedenım bırazdan yok olacak burada
Ama dusuncelerım sonsuza dek yasayacak
Yok edemeyeceksınız onları
Yok edemezsınız bızden arta kalanları

Uzerımde en sevdıdgım elbıse
Ayaklarımda postallarım
Bır elımdesıgara bır elımde demlı cayım

Kulagımda en sevdıgım sarkı
Yuregımde ozgurluk cagrısı
Kalbımde askın ayrılık acısı

Hanı bır saır dıyor ya
Agır agır cıkacaksın bu merdıvenlerden dıye
Bende oyle yapıyorum
Yanı agır agır cıkıyorum

Onların hıc bır dedıgını yapmayacagım
Ne gomlegı gıyecegım
Ne degozumu baglatıcam
Kımse dokunmasın bana
Boynuma ıpı kendım takıcam

Kımse dokunmasın bana
Ihtıyacım yok boyun egen ınsanlara
Ihtıyacım yok
Cebı ıcın ulkesını satanlara
Baskaldırmasını bılmeyen ınsanlara
Ihtıyacım yok

Artık ıdam vaktı geldı
Ansızın cektıler sandalyemı
Sanıyorlarkı hersey burada bıtmıs
Ama bılmıyorlarkı

Benım adım DENIZ GEZMIS

Önder Keskin

bueshra
06-05-2008, 23:01
Geçenlerde bana bir ses bandı ulaştı.
Gönderen gençler banttaki sesin Deniz Gezmiş'e ait olduğunu öne sürüyorlardı.
Bandı dinledim, kaba saba bir erkek sesiydi.
Doğrusu bu sesi fotoğraflardaki Deniz'e iliştiremedim.
Emin olmak için "o ses"i en yakından işitmiş birinin, avukatı Halit Çelenk'in kapısını çaldım.

* * *

Halit Ağabey, bandı dinler dinlemez, "Hayır bu Deniz'in sesi değil" dedi. Ama teypte okunan metin onun mahkemedeki savunma metniydi.
Bunun üzerine sohbet, dün 30. yıldönümünde anımsanan idamlara ve savunmalara geldi. Halit Çelenk, mahkeme salonunda herkesi dehşete düşüren bir "ayrıntı"yı gözyaşları içinde anlattı:
Sanıklar 150 sayfalık savunmalarını ortaklaşa hazırlamışlar, bölüm bölüm okuyorlardı.
İlk sözü alan Deniz Gezmiş kürsüde ortak savunma metnini okurken, birden kapı açıldı. Salona resmi elbiseli bir görevli girdi. Kuş uçurtulmayan, basına kapalı mahkemede dikkat çekici bir rahatlık içinde yargıçların önüne kadar geldi ve Deniz'in fotoğraflarını çekip gitti.
Ardından okuma sırası Yusuf Aslan'a geldi. Yine aynı adam salona girip bu kez Yusuf'u görüntüleyip çıktı.
İzleyiciler, tüm sanıkların fotoğraflanacağını düşündüler önce...
Ancak Yusuf'tan sonra savunmayı devralan Atilla Keskin'de "beklenen adam" gelmedi.
Sonra Hüseyin çıktı kürsüye ve kağıtlara bakmadan sözlü savunmaya başladı. Kapı açıldı. "Azrail" geldi. Flaşını Hüseyin'in üzerinde patlattı ve çıktı.
Davadaki 23 sanıktan sadece 3'ü fotoğraflanmıştı.
Sonunda asılan o 3'ü olacaktı.

* * *

Demek sonucu belliydi mahkemenin...
Nitekim idamların 20. yıldönümünde 68'liler Vakfı'nın ortaya çıkardığı bir belge, idam kararının "emirle" alındığını kanıtlamıştı.
Genelkurmay Başkanlığı, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'na yazdığı yazıda sanık Ömer Ayna'yı Türk Ceza Kanunu'nun 168. maddesinden 36 yıl hapis cezasına çarptıran kararının düzeltilmesini ve sanığın 146. maddeden idamla yargılanmasını istiyordu.
O günden sonraki bütün davaların seyrini değiştiren bu "yazılı emir"in üzerindeki tarih 16 Temmuz 1971'di.
Yani Deniz'lerin Ankara'da yargılanmaya başladığı tarih...

* * *

Mahkemenin "emirle" verdiği idam kararıyla ilgili Meclis görüşmeleri ayrı bir "ibret vesikası"dır.
Nihat Erim'in idam isteyen sesi,
Demirel'in infaz için kalkan eli,
Ecevit ve İnönü'nün "siyasi suça idam olmaz" çığlığı unutulur mu?
Bir başka "unutulmaz vesika"yı da Berat Günçıkan yayımladı.
30 yıl önceki "7 Mayıs gazeteleri" nasıl çıkmış, kim ne yazmıştı?
Bilmek isterseniz pazar günkü Cumhuriyet Dergi'yi bulun ve ibretle okuyun.

* * *

Bahse konu faciadan ve bu yazıdan alınacak dersler:
Emir komuta zinciriyle adalet olmaz, 1.
İdam, dönüşü olmayan bir insanlık suçudur, 2.
Ve tarih, dediğinizi, yaptığınızı, yazdığınızı unutmaz, bu da 3.

Can Dündar
__________________________________________________ _____________________
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın asılışının yıldönümü bugün... İdamları TBMM'de 24 Nisan 1972'de oylanmıştı.

İdam kararına 276 milletvekili "Evet", 48 milletvekili de "Hayır" demişti.

2 çekimser vardı. 115 milletvekili de katılmamıştı.

İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Mehmet Ali Aybar, Muammer Erten, Necdet Uğur retçiler arasındaydı.

Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, İsmet Sezgin, Nahit Menteşe, Hasan Korkmazcan, Oğuz Aygün, Necmettin Cevheri, Zeki Çelikel, "Kabul" demişti.

Necmettin Erbakan, Osman Bölükbaşı, Hüdai Oral, Mustafa Timisi, Orhan Kabibay, oylamaya katılmayanlardandı.

* * *

Meslektaşımız Türey Köse, geçen hafta çıkan "Ölüme Oy Vermek" (Ümit Y., 2004) kitabında Cumhuriyet tarihi boyunca idamı incelerken, Deniz'lerin oylamasında el kaldırmış siyasilerle görüşmüş, 32 sene sonra ne düşündüklerini sormuş.

Cevapların kiminde samimi bir pişmanlık var, kiminde sinsi bir inkar, kiminde dişli bir inat...

Tarihe not düşmek açısından AP'lilerin yanıtlarını özetlemek istiyorum:

* * *

Nahit Menteşe: "Deniz Gezmiş ve arkadaşları konusunda yanlış yaptık. Adli hatalar olabilir. O zaman 'Devlet elden gidiyor' görüşü vardı. Bunlar da gözünü budaktan sakınmıyordu. Asker de bunların mutlak surette idam edilmesi taraftarıydı. (...) Ben idam cezasına karşıydım, ama o dönemin koşulları gereği öyle oldu. İçimizden 'Keşke tasdik edilmese' diyorduk. Ama oy verdik. Aksi halde vatan haini ilan edilirdik".

İsmet Sezgin: "Bir baskı ortamı vardı. Meclis, kendini o ortamdan kurtaramadı. Yanlış olmuştur. İdam hiçbir meseleyi halletmiyor. Bu gençler asıldı da ne oldu? Bir kin meydana geliyor. Devlet, duygularla, heyecanlarla değil, akılla, hukukla yönetilir. Can almak Tanrı'ya mahsustur".

Zeki Çeliker: "Ben hiçbir zaman bir idamı onaylayacak bir tavır içinde olmadım, elim kalkmadı (Deniz'lerin idamına 'Evet' dediği hatırlatılınca...) Demek ki, orada unutmuşum, yanlış yapmışım. Şartlar değişikti. Mazide olanları tasvip etmek mümkün değil. Pire için yorgan yakmamak lazım".

Oğuz Aygün: "Deniz Gezmiş yakışıklı bir adamdı. Film artisti gibi... İnsanın içi sızlıyor. Belki ben de üzülmüşümdür, gözlerim dolmuştur, keşke olmasaydı diye... Ama Deniz Gezmiş, arkadaşlarının lideri durumundaydı. Fizik yapısı, durumu, inatçılığı ve iddialarıyla... Son dakikaya kadar kapıldığı yoldan en ufak bir sapma göstermeden Türkiye Cumhuriyeti'ne meydan okudu. Bir tek adam, filmlere konu olacak kadar yakışıklı, kabadayı bir adam devlete meydan okuyordu. O ideolojiye taviz verseydik, belki Türkiye'yi bugünlere getiremezdik. Ya devletin prestiji sıfır olacak, ya Deniz Gezmiş asılacaktı. O gün verdiğim karardan bugün pişman değilim, ama üzülüyorum, bunlar olmamalı..."

Süleyman Demirel: "Devirler değişiyor. Bundan 30 sene evvelin şartları bugün yoktur. Başka şartlar vardır. Bugünkü şartları düne götürerek düşünemezsiniz, çok yanlış olur. Binaenaleyh insani tarafını düşündüğümüz zaman, kimsenin, karıncanın incinmesine razı olmayız. Fakat bir olay var: Hikmet-i idare, devletin bekası gibi kavramlar bizim geleneklerimizde vardır. Padişahlar, kardeşlerini, çocuklarını astırmıştır".

Can Dündar

Denizlerin düşünceleri hala milyonlarca insana ışık tutarken Onlar öldü diyebilir misiniz?

hiç sanmıyorum...

Söz istemez
Yaşlı göz istemez
Çelenk melenk lazım değil...
Susun!
Sıra neferi uyusun!

Nazım Hikmet Ran

deliy_maniac
06-05-2008, 23:10
özgürlüğün altından çekilen 3 taburenin günüdür bugün

bu gün 6 mayıs günlerden deniz yusuf hüseyin

yandımmm
06-05-2008, 23:19
Yazık Ettiler Asarak Hem durduk yere kahramanlar ortaya çıkardılar. ( kahramanlıklarını Boş yere Tartışmayalım Böyle bir konuda Bir yere kadar Kahramandırlar ama Bir yere Kadar )
Hem Üç Fidanın canını Boş Yere Aldılar .
Az çok Yakınlığım olduğundan birinci Ağızlardan duyduğum gerçekten de Cesur ve gözü karaymış Ama O dönemin ağa babaları malesef kullandılar O Cuntacılar rahat etti Denizler Asıldı.

Lakin Şöyle Bir Görüş,Bir Rivayet daha Vardır Şu anda Kaynak Bulamadım Arıyorum ekleyeyim Deniz Gezmiş Ve Arkadaşları Yargılandıkları Mahkemeyi Tanımaları Şartı İle idamdan kurtulacakları Müebbet Hapis Yiyecekleri Söylenmiş Fakat Kabul etmemişlerdir.
Ayrıca İdam Sehbasında İmamın telkinlerini dinlememiş İmama uymamışlardır .
Saygı Duyarız .

TIFILCAN
06-05-2008, 23:36
O gün kese içine konmus demir paralar ne gül fidanlari dibine gömüldü ne de bir agaç dalına asıldı;
basını sokacak bir yer sahibi olmak isteyenler,ev maketi hazırlamadı o gün.Ve o gün hastalar iyilesmek hevesiyle
yesil çayirlarda yuvarlanmadı,suyunu sifa niyetine içmek için çiçek toplamadı hiç kimse.O gün saf,temiz ve masum kizlar
niyet tutmadilar,o gün gönlü oksayan maniler söylenmedi.

6 Mayis 1972'de Türkiye,hidrellezi kutlamadı.
Dönemin sıki-ıyönetim mahkemesi,tam da o gün 1972 hidrellezini,o yilin bahar senligini,kurdugu hükümle 6 Mayis'ta infaz etti.
1972 hidrellezi,projektörlerin aydinlattigi koyu karanlik cezaevi avlusuna kurulmus daragacinda can verdi.

O gün gericilik ve barbarlik,üç güzel ve genç cana kiyiyordu,üç fidanin canini en vahsi yöntemle aliyordu.Hukuk fakültesi
son sinif ögrencisi 25 yasindaki Deniz Gezmis'in,ODTÜ fizik bölümü 2.sinif ögrencisi 25 yasindaki Yusuf Arslan'in ve ODTÜ
eski ögrencisi 23 yasindaki Hüseyin Inan'in,mazlum halkin sevgisiyle dolu,tertemiz duygularla yüklü yürekleri durduruluyordu
o gün.
Korkmadilar,düsünmediler,bayilmadilar,dizlerinin bagi çözülmedi,elleri ve dilleri titremedi.Avukatlari bu kez dünyaya
karsi tanigi oldu onlarin.Son anlarina,son nefeslerine dek sürdürdükleri onurlu,yigit tavirlarina sahitlik yaptilar.
Cellatlari bugüne degin tersi bir savda bulunamadi.
Idam sehpasindaki "Kahrolsun Emperyalizm","Yasasin Devrimciler,Kahrolsun Fasizm" bagrislari ve biraktiklari son
mektuplariyla,havadaki kuslar kadar yayildilar,denizdeki baliklar gibi çogaldilar,her yeni günle bir daha can buldular,
efsanelestiler,hizla biriktiler.6 Mayis 1972'den baslayarak,dogan çocuklarin adi Deniz,Yusuf,Hüseyin oldu.
Hepimiz Deniz Gezmis,Yusuf Arslan,Hüseyin inan olduk.
Gemerek ve Sarkisla üstüne türküler yakildi.
Ve Deniz ve Yusuf ve Hüseyin;bu üç fidan,insanlarla kurduklari sevgi bagini ve duygusal iliskilierini arttirarak
sürdürüyorlar.

alonepoet
06-05-2008, 23:54
Yazık Ettiler Asarak Hem durduk yere kahramanlar ortaya çıkardılar. ( kahramanlıklarını Boş yere Tartışmayalım Böyle bir konuda Bir yere kadar Kahramandırlar ama Bir yere Kadar )
Hem Üç Fidanın canını Boş Yere Aldılar .
Az çok Yakınlığım olduğundan birinci Ağızlardan duyduğum gerçekten de Cesur ve gözü karaymış Ama O dönemin ağa babaları malesef kullandılar O Cuntacılar rahat etti Denizler Asıldı.

Lakin Şöyle Bir Görüş,Bir Rivayet daha Vardır Şu anda Kaynak Bulamadım Arıyorum ekleyeyim Deniz Gezmiş Ve Arkadaşları Yargılandıkları Mahkemeyi Tanımaları Şartı İle idamdan kurtulacakları Müebbet Hapis Yiyecekleri Söylenmiş Fakat Kabul etmemişlerdir.
Ayrıca İdam Sehbasında İmamın telkinlerini dinlememiş İmama uymamışlardır .
Saygı Duyarız .
ben seni aydınlatıyım.dönemin basbakanı 'özür dilesinler,bizde geregi neyse yaparız'demiştir.deniz,hüseyin,yusuf'ta 'biz özür dilencek bi şey yapamadık'deyip geri cevirmişlerdir!

bu ülkede adam öldürmemek suc olmus...

ama onlar ölmüş degildir.bizlerle düşünceleri hep yasayacak!onları unutmayalım ve unutturmayalım.bu ülkenin aydın gelecege cok ihtiyacı var!

yandımmm
07-05-2008, 00:16
ben seni aydınlatıyım.dönemin basbakanı 'özür dilesinler,bizde geregi neyse yaparız'demiştir.deniz,hüseyin,yusuf'ta 'biz özür dilencek bi şey yapamadık'deyip geri cevirmişlerdir!

bu ülkede adam öldürmemek suc olmus...

ama onlar ölmüş degildir.bizlerle düşünceleri hep yasayacak!onları unutmayalım ve unutturmayalım.bu ülkenin aydın gelecege cok ihtiyacı var!

Ben sana Başbakandan ziyade mahkeme Heyeti demiş Diyorum ve Mahkemeyi Tanımadıklarını bildiriyorlar Diyorum !

dilaratursun
07-05-2008, 00:44
yüreğimizin derinliklerine kök salmış bir çınardır kavgamız
ummana ulaşmak için coşkunca
yatağına sığmadan akan ırmaktır sevdamız
deniz'in, yusuf'un, hüseyin'in bileklerine kelepçe düşmüş
mahir'in o dağ yüreğine tarifi imkansız sızılar
bağrına saplanan hançerdir boyunlarımıza yağlanan urgan
ölüme sayılan günler özgürlüğü sayılsın diye
düştü yola mahir, bastı tetiğe

şarkışla'ya düşürmesin oy
allah sevdiği kulunu oy
gemerek'te çevimişler
deniz gezmiş'in yolunu

gece elmalı'da kalmış oy
hamamcı ali'yi sormuş oy
uzatmalı itin biri
yusuf'u gaflette vurmuş

n'olayıdım n'olayıdım oy
okur yazar olayıdım
deniz (yusuf) mahkemeye düşmüş
avukatı ben olaydım

noumanga17
07-05-2008, 02:33
Geçse de yolumuz bozkırlardan
Deniz'lere çıkar sokaklar...

detay85
07-05-2008, 02:49
Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye...!
Şad olsun ruhunuz ey yiğitler...!

noumanga17
07-05-2008, 03:14
"Delikanlım,
iyi bak yıldızlara.
Onları belki bir daha göremezsin.
Belki bir daha
yıldızların ışığında kollarını
ufuklar gibi açıp geremezsin.

Delikanlım,
Senin kafanın içi, karanlık yıldızlar kadar
güzel, korkunç, kudretli ve iyidir.
Yıldızlar ve senin kafan
kainatın en mükemmel şeyidir.

Delikanlım,
sen ki,ya bi köşe başında
Kaşından kan sızarak gebereceksin
Ya da bir devrimci gibi darağacında
can vereceksin.''

Nazım Hikmet RAN

oyku_89
07-05-2008, 04:19
yusuf,hüseyin,deniz
Sürüyor,sürecek mücadelemiz...

souleternal
08-05-2008, 05:12
yakın yakın beni ve savurun küllerimi özgürlüğün tadını böyle çıkarayım.... hepimizin başı sağolsun unutmadık un utmayız...

DiFeRaNsiYeL_DeNkLeM
19-09-2008, 03:38
kimdir bu adamlar ya???

Fecr-i Kazib
19-09-2008, 04:11
Mahşerin 3 atlısı :)

TheİmamOfCemaat
19-09-2008, 04:18
Bilmeyenler yakın tarihi okuyup öğrensinler sabah akşam göbek kaşıyıp burun karıştıracaklarına..

KİMYON...
19-09-2008, 04:20
Bak işte yaklaşıyor fırtına
Bak yine yükseliyor dalgalar

Yollardan sonra
Yıllardan sonra
Şarkı söylüyor çocuklar

Yollardan sonra
Yıllardan sonra
Yeniden yanyana onlar

Ne geçmiş tükendi
Ne yarınlar
Hayat yeniler bizleri
Geçsede yolumuz bozkırlardan
DENİZLER'e çıkar sokaklar........

DiFeRaNsiYeL_DeNkLeM
19-09-2008, 08:13
neden ki sizler kadar iyi anlayabilicegimi sanmıyorum ne de olsa hepiniz seviyorsunuz onları iyice araştırmışsınızdır,??? değil mi imam???

baba akü. yok
19-09-2008, 09:30
neden ki sizler kadar iyi anlayabilicegimi sanmıyorum ne de olsa hepiniz seviyorsunuz onları iyice araştırmışsınızdır,??? değil mi imam???

lan bide beşiktaşlı olacan.. ayıp ayıp tuttuğun takımın görüşlerine yakışmaz bu konuşmaların... 18 yaşındasın, genceciksin... biraz oku belki adam olabilirsin....

DiFeRaNsiYeL_DeNkLeM
19-09-2008, 09:45
bak işte:)
hemen belden aşşagı vurmaya başladınız adamlık bu 3 herifi sevmekle mi oluyo :D
ben Şeyh Şamil'i Alp Arslan'ı Fatih'i Sokullu Mehmet Paşayı Kahramanmaraşlı Sütcü imamı ÇAnakkale'de ki seyit onbaşıyı ve daha birçok isimsiz kahramanı tercih ederim.Onlar daha sıcak geliyor bana daha samimi geliyor...

baba akü. yok
19-09-2008, 09:47
bak işte:)
hemen belden aşşagı vurmaya başladınız adamlık bu 3 herifi sevmekle mi oluyo :D
ben Şeyh Şamil'i Alp Arslan'ı Fatih'i Sokullu Mehmet Paşayı Kahramanmaraşlı Sütcü imamı ÇAnakkale'de ki seyit onbaşıyı ve daha birçok isimsiz kahramanı tercih ederim.Onlar daha sıcak geliyor bana daha samimi geliyor...

ben kimseyi sev ve adam ol dediğimi hatırlamıyorum... tabiki sevmeyebilirsin.. ama saygı duy bilmiyormuşsun oku öğren... okumaktan zarar gelmez korkma bukadar... dediğim gibi adam olma konusunda halen tereddütteyim.. bu kafa yapınla çok zor....

HâLa_öĞReNCi
19-09-2008, 09:51
lan bide beşiktaşlı olacan.. ayıp ayıp tuttuğun takımın görüşlerine yakışmaz bu konuşmaların... 18 yaşındasın, genceciksin... biraz oku belki adam olabilirsin....

beşiktaşın goruşu neymış söle bakım ???
kımı anıyorsanız kımı seviyorsanız sevın.. abuksabuk konuşmayın

DiFeRaNsiYeL_DeNkLeM
19-09-2008, 10:00

şimdi biraz oku belki adam olabilirsin derken neyi kastettigini anlayamıyorum çelişiyosun :)

kafa yapım nasıl olsun bay çagdaş modern örümcek mi baglamışım??? tedavisi nedir???
Tarihimin dönüm noktalarına imza atmış insanların hayatlarını okuyarak vaktimi daha iyi degerlendirdigimi düşünüyorum ;)

eshab.
22-10-2008, 00:44
bal bla bla

sosyalist01
22-10-2008, 21:10
SEN aynı harflerden oluşan 3 kelimeyi arka arkaya doğru yazabildikten sonra
devrimcilerle ilgili konuşma ve yazma hakkına sahip olabilirsin belki ...

of of of ofofof cuk dıye oturmus valla helal olsun,,, kım olduklarını bıle bılmıyodur emınım, sızın sattıgınız yerlere sahıp cıkan ınsanlar bunlar eshab mı ne sana dıyorum ...

karın ağrısı
22-10-2008, 23:26
Tanrı rahmet eylesin.

microsoft
19-02-2009, 07:00
vayyy be ne acı verici;)

rukiş_07
28-04-2009, 16:21
bu ne acındırmadır?

________
sitede ne çok deniz ve türevlerinin adını taşıyan üye varmış hepside buraya akın etmiş :)......

beyhan__
28-04-2009, 16:26
vayyy be ne acı verici;)

Tasvip etmiyor olsan da üç genç insan ölen..
Gülen bir ifade kullanman ne acı verici...

Zapatista15
28-04-2009, 16:34
gerek yok lüzumsuz kişiliklere saygı öğretmeye..

yumruklar dalgalanıyor göklerde gülümseyen şehitlerimizle..

rukiş_07
28-04-2009, 16:37
şehitlik mertebesi bu kadar kolay mı?

volkanGS
28-04-2009, 16:37
Bostancida ölende bu isimlerin arasina girmeye adaymi?

Zapatista15
28-04-2009, 16:42
ordaki şehitlik senin anladığın şehitlik değil..

bostancı'da ölen derin devletin adamı mı sosyalist mi ona bağlı..

TÜRK_EVLADI
28-04-2009, 16:44
Solcular iyiki Menderes ve yanındakiler asıldı der..
Sağcılar ise iyiki Deniz Gezmiş ve arkadaşları asıldı der..

Halbuki dünyada belkide insanların asılacağı son suç düşünmek olmalıdır..

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarından nefret ederim..
Ama düşündükleri için değil, kullanıldıkları için nefret ediyorum..

Ordunun içindeki Amerikan yardakçılarının darbe yapma amacı için kullanılan tüm solcu ve ülkücü tayfasından nefret ederim..
Ellerindeki bombaların, silahların kimler tarafından verildiğini sorgulamayıpta kendi hükümetini sorgulayanlardan nefret ederim..

Yinede düşünmeyen cahil bir genç yerine, düşünen ve kafasını çalıştıran gençler lazımdı bu ülkeye..

Bu ülkede kendi evlatlarını yemede rekor kırdı zaten..

Allah günahlarını affetsin..İnşallah imansız olarak ölmemişlerdir..
Bu dünyada ölmek kolayda..
Diğerinde yok işte..

ERKUT_55
28-04-2009, 16:44
Deniz Gezmiş ve türevlerinin dava diye benimsedikleri ideolojinin amacı neydi?

dolunay.06
28-04-2009, 16:46
şehitliğin kaç anlamı var ?

rukiş_07
28-04-2009, 16:48
ordaki şehitlik senin anladığın şehitlik değil..

bostancı'da ölen derin devletin adamı mı sosyalist mi ona bağlı..

eh iyi o zaman sorun yok ;)
şehitlik kelimesini kullanmak yerine neden yeni bir kelime kullanmayı tercih etmiyorsun(uz)?

Zapatista15
28-04-2009, 16:58

halkların kardeşliği ile bugün yaşanan kürt - türk çatışmasının ve ırkçılığın önüne geçmek..herkesin eşit şartlara sahip olduğu bir ülke istemek..doğuya yatırım yapmayıp sürekli batıya sermaye dökmemek..eğitim şartlarını ülkenin her köşesinde eşit şekilde dağıtabilmek..atatürk dönemindeki gibi dış ülkelere karşı boyun eğmeyen bir politikaya sahip olmak..

"1968 senesine gelince, üniversiteler öğrenciler tarafından işgal edildi. İşgalleri gayet meşru idi ve kürsü ağaları dahi bu işgallerin haklılığını hiçbir zaman inkar edemedi. Aynı yılın Temmuz ayında Amerikan Filosu'na karşı gösteri yapanlardan Vedat Demircioğlu polis tarafından hunharca öldürüldü. İktidarın kiralık kuvvetleri ve polisi hunharca devrimcilerin üzerine saldırdı. 20'ye yakın devrimci öldürüldü. Bunların hiçbirinin katili bulunamadı. Polis karakolları işkencehane haline getirildi. Hiçbir savcı buna karşı çıkmadı. Fikir özgürlüğünü ve Anayasa'yı paravan yapanlar "önceden Atatürkçü geçinirken O'nun fikir ve şahsiyetini de küçük görmeye başladılar, sadece Mustafa Kemal tarafını beğeniyorlardı." suçlamasını kesin olarak reddediyorum ve asla kabul etmiyorum. Diğer yurtseverler de bunu kabul etmez.

Gerçekler örtülmek isteniyor. Mustafa Kemal'e gerçekten sahip çıkanlar varsa onlar da bizleriz. Onun İstiklal-i tam prensibini, ve onun istiklal-i tam Türkiye idealini yalnızca biz devam ettiriyoruz.

Bizim düşmanımız
Amerikan emperyalizmi ve yerli işbirlikçileridir

Ayrıca milli bütünlüğe karşı çıkmakla da suçlanıyoruz. 101 tane Amerikan üssünün bulunduğu ülkede bizim milli bütünlüğü bozmak istemekle itham edilmemiz gülünç olmaktadır. Milyon metrekare vatan toprağı işgal altındayken bizim milli bütünlüğü bozmakla suçlanmamız gülünçtür.

Türkiye'nin bağımsızlığından
başka bir şey istemedim.
Bundan dolayı da ölümden korkmuyoruz.
Ve ben 24 yaşındayken kendimi
Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum..."

Zapatista15
28-04-2009, 17:01
eh iyi o zaman sorun yok ;)
şehitlik kelimesini kullanmak yerine neden yeni bir kelime kullanmayı tercih etmiyorsun(uz)?

"Şehit kelimesi "şahitlik eden", "bildiğini söyleyen" anlamlarına gelen Arapça kökenli bir sözcüktür. Kelimenin mastarı "şahitlik" anlamına gelen "şehadet"tir. Şehit sözcüğünün çoğulu "şuheda" ve "eşhad"dır.

Kutsal bir ülkü veya inanç uğruna savaşırken ölen kimseye şehit denir" nokta!

ERKUT_55
28-04-2009, 17:11
Şehadet mertebesini güzel açıklamışsın da Deniz ve türevlerinin davasının kutsallığı nerden geliyor?
"Batıl Dava"larda şehitlik mertebesi söz konusu değildir,
Afedersin ama kendisi de arkadaşları gibi "telef" oldu gitti...

Ve gerçekten "Kardeşlik" istenseydi, ülkücü gençler katledilmezdi,
Söylemlerinizi icraatlarınızla destekleyebilseydiniz daha inandırıcı olurdunuz !!

rukiş_07
28-04-2009, 17:15
"Şehit kelimesi "şahitlik eden", "bildiğini söyleyen" anlamlarına gelen Arapça kökenli bir sözcüktür. Kelimenin mastarı "şahitlik" anlamına gelen "şehadet"tir. Şehit sözcüğünün çoğulu "şuheda" ve "eşhad"dır.

bence üç nokta koymalı ve devam etmeli...
_______

şehitlik kelimesinide bu işlere bulaştırdınız ya helal olsun...

Zapatista15
28-04-2009, 17:34
Şehadet mertebesini güzel açıklamışsın da Deniz ve türevlerinin davasının kutsallığı nerden geliyor?
"Batıl Dava"larda şehitlik mertebesi söz konusu değildir,
Afedersin ama kendisi de arkadaşları gibi "telef" oldu gitti...

Ve gerçekten "Kardeşlik" istenseydi, ülkücü gençler katledilmezdi,
Söylemlerinizi icraatlarınızla destekleyebilseydiniz daha inandırıcı olurdunuz !!

Pardon da sen mi karar veriyorsun buna?? Ülkücüler Amerika da Amerika diye yanıp tutuşuyordu o zamanlar..Deniz Gezmiş'in dediği gibi düşmanlar Amerika ve onun işbirlikçileriydi..Ha bir de Şehitlik Kur'an'dan önce de vardı o yüzden din dışında kullanılabilemez demeyin..

Telef olup gitmedikleri için bugün bu ülke ordunun ayıplarını görüyor..Telef olup gitmedikleri için Kürtçe daha özgür..Bir tek vatan toprakları karış karış satılmaya devam ediyor, onun önüne geçemiyoruz sağolsun muhafazakarlar..

ERKUT_55
28-04-2009, 18:08
Pardon da sen mi karar veriyorsun buna?? Ülkücüler Amerika da Amerika diye yanıp tutuşuyordu o zamanlar..Deniz Gezmiş'in dediği gibi düşmanlar Amerika ve onun işbirlikçileriydi..Ha bir de Şehitlik Kur'an'dan önce de vardı o yüzden din dışında kullanılabilemez demeyin..

Telef olup gitmedikleri için bugün bu ülke ordunun ayıplarını görüyor..Telef olup gitmedikleri için Kürtçe daha özgür..Bir tek vatan toprakları karış karış satılmaya devam ediyor, onun önüne geçemiyoruz sağolsun muhafazakarlar..
Karar veremeyeceğimi iddia edenler bazı konularda kesin karara ulaşmışlar.
Tezatsınız kendinize...

Ülkücüleri, Amerika'nın işbirlikçileri olduğu kararına varabiliyorsunuz. Deliller??
Ha bir de sormak lazım, illa birisinin işbirlikçisi olmak mı gerekiyor?
Ki öyleyse, Deniz ve türevleri kimlerin işbirlikçiliğini yaptılar??

Son yıllarda yapılan açılımları yine Deniz Gezmiş'e bağlayan zihniyete tebessümlerimi gönderiyorum (:
Başbakan Erdoğan ve temsil ettiği muhafazakar kitleyi unutmayın,
Kardeşlik ortamı nasıl sağlanıyor ibret alın...

Zapatista15
28-04-2009, 18:26
Karar veremeyeceğimi iddia edenler bazı konularda kesin karara ulaşmışlar.
Tezatsınız kendinize...

Ülkücüleri, Amerika'nın işbirlikçileri olduğu kararına varabiliyorsunuz. Deliller??
Ha bir de sormak lazım, illa birisinin işbirlikçisi olmak mı gerekiyor?
Ki öyleyse, Deniz ve türevleri kimlerin işbirlikçiliğini yaptılar??

Son yıllarda yapılan açılımları yine Deniz Gezmiş'e bağlayan zihniyete tebessümlerimi gönderiyorum (:
Başbakan Erdoğan ve temsil ettiği muhafazakar kitleyi unutmayın,
Kardeşlik ortamı nasıl sağlanıyor ibret alın...

Araştır kuzum herşeyi ayağına bekleme..O zamanın ülkücüleri burası Sovyetler gibi olacak diye Amerika'nın maşası olmayı seçtiler..Tabi ki ona bağlayacağım..Kardeşliğin açık bir şekilde savunulması o dönemde başlamış ve artarak devam etmiştir..Bu Tayyip Bey'in başarısı değildir..O üstüne düşeni yapmıştır ki hala çok büyük noksanlıklar vardır..Kürt çocukları Kürçe'yle büyümesin diye hala Kürtçe çizgi film yasak..DTP seçim otobüsüe Wan yazınca ceza alır ama AKP şehiri kürtçe afişlerle süsleyince ceza almaz..Rojin, Seda Sayan gibi vur patlasın çal oynasın bir programdan ziyade Edebi açıdan değerli bir program yapmaya kalkışınca kovulur..İşte Erdoğan Bey'in ve devletimizin Kürtçe'de özgürlük anlayışı budur..

ERKUT_55
28-04-2009, 18:38
Araştır kuzum herşeyi ayağına bekleme..O zamanın ülkücüleri burası Sovyetler gibi olacak diye Amerika'nın maşası olmayı seçtiler..Tabi ki ona bağlayacağım..Kardeşliğin açık bir şekilde savunulması o dönemde başlamış ve artarak devam etmiştir..Bu Tayyip Bey'in başarısı değildir..O üstüne düşeni yapmıştır ki hala çok büyük noksanlıklar vardır..Kürt çocukları Kürçe'yle büyümesin diye hala Kürtçe çizgi film yasak..DTP seçim otobüsüe Wan yazınca ceza alır ama AKP şehiri kürtçe afişlerle süsleyince ceza almaz..Rojin, Seda Sayan gibi vur patlasın çal oynasın bir programdan ziyade Edebi açıdan değerli bir program yapmaya kalkışınca kovulur..İşte Erdoğan Bey'in ve devletimizin Kürtçe'de özgürlük anlayışı budur..
Kuzu"m"??
Fazla samimiyete gerek yok !!

Benim bildiklerim bana kafi geliyor ama bakalım sen neler bil(em)iyorsun onları görmek istedim.
Yanıltmadın beni, tahmin ettiğim gibi cevapladın...

Ülkücüleri, Amerikan işbirlikçiliği ile suçlayanlar kendilerinin Sovyet Rusya'nın maşası, kuklası olduğunu görmezden geliyorlar.
Neymiş efendim, "halkların kardeşliği" imiş,
Halk adına attığınız bir adımı gösterin bana??
Çatışma çatışma çatışma...
Halkı bezdirdiniz yaptıklarınızla !!

Daldan dala hoplamakta üstüne yok,
Rojin nerden çıktı şimdi?
TRT-Şeş'ten devlet mi kovmuş??
Komik olmak için bu kadar çaba göstermeyin...

Zapatista15
28-04-2009, 18:48
Kuzu"m"??
Fazla samimiyete gerek yok !!

Benim bildiklerim bana kafi geliyor ama bakalım sen neler bil(em)iyorsun onları görmek istedim.
Yanıltmadın beni, tahmin ettiğim gibi cevapladın...

Ülkücüleri, Amerikan işbirlikçiliği ile suçlayanlar kendilerinin Sovyet Rusya'nın maşası, kuklası olduğunu görmezden geliyorlar.
Neymiş efendim, "halkların kardeşliği" imiş,
Halk adına attığınız bir adımı gösterin bana??
Çatışma çatışma çatışma...
Halkı bezdirdiniz yaptıklarınızla !!

Daldan dala hoplamakta üstüne yok,
Rojin nerden çıktı şimdi?
TRT-Şeş'ten devlet mi kovmuş??
Komik olmak için bu kadar çaba göstermeyin...

'Kürt diye birşey yoktur'larda bugüne geldik..Daha da gideceğiz..Zorla istifa ettirildi ;) Daldan dala atlamadım siz demiştiniz ya Tayyip Bey'inizin başarısıymış TRT-Şeş ben de onu açıkladım =)) Neyse anlayamayacaksınız..

ERKUT_55
28-04-2009, 18:54
'Kürt diye birşey yoktur'larda bugüne geldik..Daha da gideceğiz..Zorla istifa ettirildi ;) Daldan dala atlamadım siz demiştiniz ya Tayyip Bey'inizin başarısıymış TRT-Şeş ben de onu açıkladım =)) Neyse anlayamayacaksınız..
Gidene kal demek adetimiz değildir,
Yine bekleriz yolunuz açık olsun (:

Yapılan açılımları sadece bir TV kanalına indirgemeye çalışıyorsun,
Bana anlatmak yerine önce yapılanları sen anlamaya çalış olmaz mı?
Ama elinizde molotof olmasın (;

avrupafatihi92
28-04-2009, 19:00
Bugün birileri sallandırıldı...

abb
28-04-2009, 19:26
ya arkadaslar madem rahatsız oldunuz konudan girip bakmasaydınız.sizin için üç beş altta başörtü diye bi konu var olmadı fettullah gülen imparatorluğu die bi konu var hıı onlarda konuşmaya ne dersin(iz) (!) rukişler onlarla da yetinmezseniz üşenmeyin açın bi başlık konuşun doya doya sapkınlıklarınızı.burda size göre bişi yok bizim sevdiklerimize kotu bişiler diyceimizi mi düşünüyosunuz yani aa bla bla ne diyo tamam o zmn kapatın konuyu unutalım herşeyi gibi mi düşüncez.gidin işinize.

zeycan
28-04-2009, 20:48
Nur içinde yatsınlar..
İnsanların sırf düşünceleri yüzünden öldürülmesi çok acı..

rukiş_07
29-04-2009, 00:05
tövbe est. oldu hangi konuya yazıp yazmayacagımızada siz karar verin :P

devrimcirockerbasak
29-04-2009, 00:30
Faşizmin ve gelecek korkusunun devlet tarafından yasallaştırılması 6 mayıs hatta o kadar ileri gidilmiş ki 3 fidanın son isteği olan yanyana gömülmeleri bile engellenmiş yani yasal faşizm bu 3 gencin ölüsünden bile korkmuş !
Ama bir Deniz,Yusuf,Hüseyin öldü bin Deniz,Yusuf,Hüseyin yetişti !
SON ANA KADAR ONURUNU KORUYANLAR YAŞAYACAK
SÖYLENEN SON SÖZ KAHRAMANCA OLMALIDIR !!!
ONLAR ONURLARIYLA BİR KERE ÖLDÜ
ONLARIN ÖLÜMÜNE SEBEP OLANLAR BİN KEZ ÖLECEK !

bLonde_Nigga
29-04-2009, 00:43
Saygılı olmayı öğrenmek gerek öncelikle...
Birileri için değerli iken bu bahsedilen insanlar, kafanıza göre hitap edemezsiniz onlara...
Yaptıkları hoşunuza gitmeyebilir, desteklemeyebilirsiniz, sevmeyebilirsiniz ve hatta nefret edebilirsiniz...Ama kimseyi yargılayamazsınız...
Sizin değer yargılarınıza ters düşenlere hakaret edemezsiniz...
Saygıdan kasdettiğim bu...
Lafım da "adam olana"...

Koca Zekirdek'te size ait bir konu yok mu ki değer verdiğim insanlardan bahsedilerken gelip burada yazdıklarınızla kirletiyorsunuz konuyu?...
Sevmiyorsan girmezsin konuya, okur geçersin yorum yapmazsın ya da, olur-biter...
Gelip burada çığırtkanlık yapmanın maksadı ne?
Bazı şeyleri çarpıtmanın, yozlaştırmanın manası ne ya da?
Ölünün arkasından konuşulmazmış, çok dindarsınız madem bunu bilin, buna saygınız olsun...

Siz anlayana kadar böyle uzun yazılar yazabilirim, bıkmadan, yorulmadan, sıkılmadan...
Ama biliyorum ki anlamayacaksınız...
Ben sizin gibi ona buna çemkirerek yapmayacağım, rica edeceğim, tabii anlarsanız;
Lütfen saygısızlık etmeyin, yorum yapmayın hatta siz....
"Sen karar veremezsin" diyemezsiniz, çünkü ben karar verebilirim böyle bir konuda...
Yazmamanız için "Allah aşkına" mı demeliyim yoksa?

Neyse...

Uzatmanın anlamı yok...
Adam olan da bir söyleme ile anlar zaten...
; )

rukiş_07
29-04-2009, 01:08
konuyu açtın mı?
açtın...
ben zekirdek üyesi miyim?
evet üyesiyim...
nelsona yazma hakkını bana vermişler mi?
vermişler...
ee daha ne?
gelipte burda ahkam kesemezsin
bazıları nasıl diyorsa madem kutsal sayıyorsanız konu açmayın diye pekala şimdi bunu bende size söylüyorum madem kutsal sayıyorsunuz degerli görüyorsunuz tartışmaya açmayın kardeşim bu kadar basit...
sonrada yorum yapamazsın,edemezsin diye ahkam kesip ambargo koyamazsınız
ancak konuştugunuzla kalırsınız :)
söyleyecegimi söylerim,yorumumuda yaparım modlardan başka kimsede karışamaz yazamazsın diyemez umarım anlatabildim
?
hadi selametle...
;)

nur_88
29-04-2009, 01:35
birileri gene nelerden dem vurmuş sehitlik mertebesini nasıl adlandırmış..
hele bazıları hatta yazma bile deme cürretini göstermiş
komik ..!!!

rukiş_07 nin yorumuna sonuna kadar katılıyorum

Deniz gezmiş ve tayfasını sevmem ama genede inşAllah imansız ölmemişlerdir :/
o dönemler hayli karışık dönemlerdi..
maalesef üzücü olayların yaşandıgı dönemlerdi ...

tla776
29-04-2009, 02:44
bu sağ görüşlü insanlar o kadar temizlerdir ki, o kadar sudan çıkmış ak kaşıklardır ki solcuların, maraşda çorumda, diyarbakır cezaevinde, sivasda yaktıkları işkenceden geçirdikleri, öldürdükleri sağ görüşlü insanları unutturmak isterler ama bu lanet olasi pis solcular yaptıkları onca rezilliğe rağmen hep daha fazlasını istiyorlar utanmadan. :)

bu dünyada istediğim tek şey varsa, ünlü ressamımızın daha çok yaşaması, yargılanmadan ölmemesi.

basszameg
29-04-2009, 04:59
Biz niye yargılayalım ki. Zaten yargılanmış ve cezalarını almışlar. Dilleri bir karış dışarıda Lenin atalarının yanlarına gitmişler. Allah onları öbür tarafta birbirlerinden ayırmasın.

bir_baba_hindi
29-04-2009, 10:43
biz niye yargılayalım ki. Zaten yargılanmış ve cezalarını almışlar. Dilleri bir karış dışarıda lenin atalarının yanlarına gitmişler. Allah onları öbür tarafta birbirlerinden ayırmasın.

muhammedde orda değil miydi yanlış mı hatırlıyorum

East-n BuLL..
29-04-2009, 12:26
eğer Ülkücü katletseydiniz benim gözümde o zaman şehit olurdunuz ;)

:)

şimdilik davanız için can verdiğiniz için saygıyla eğiliyorum..
başımız sağolsun..
(6 mayıs)

rukiş_07
29-04-2009, 12:29
senin gözünde şehit olarak görülmekte çok yüksek bi mertebe olsa gerek :D

East-n BuLL..
29-04-2009, 12:32
rukiş?

selamınaleykum..
nasıl gidiyor kitap kalem işleri?
günah bu konulara girmek..
dinsiz bunlar..
çarpılırsınız..
bence gidin kendi şehidiniz(!) Abdullah Çatlı ya ağlayın..

rukiş_07
29-04-2009, 12:42
ve aleyküm selam east'n bull sabah şerifleriniz hayır olsun efenim (:
Ama olmadı bak şimdi...
Kendi konunuzu bile çarpıtabiliyorsunuz bari burada yapmayın saygı gösterin lütfen ;)

basszameg
29-04-2009, 16:25

Sevgi peygamberi işte.

Arasıra oralara gidip ne kadar naşerefte olsalar ümmeti için şefaatte bulunuyor.

PÖRTLEK.MISIR
29-04-2009, 17:20

Ne acı ya.
Evet Yüce Peygamber ,ümmeti için gözyaşı döküp;
"Bilselerdi yapmazlardı "diyen Peygamber.

bir_baba_hindi
29-04-2009, 17:24
Ne acı ya.
Evet Yüce Peygamber ,ümmeti için gözyaşı döküp;
"Bilselerdi yapmazlardı "diyen Peygamber.

Bilsende öleceksin bilmesende. Haksızlığa başkaldırmak bilinip yapılmayacak şeyse. Bu neyin göz yaşıdır.

abb
29-04-2009, 20:21
Biz niye yargılayalım ki. Zaten yargılanmış ve cezalarını almışlar. Dilleri bir karış dışarıda Lenin atalarının yanlarına gitmişler. Allah onları öbür tarafta birbirlerinden ayırmasın.

her ne kadar seviyesizliği ele alsan da sana şunu söylemek isterim ki sen onlar kadar şerefli olup fikirlerin uğruna ölmeyi göze alamazdın en azından bunun için bile saygı göstermen gerekir terbiyesizce konuşman değil.

TÜRK_EVLADI
29-04-2009, 21:43
Diğer taraf 3 kısımdan oluşuyor..
İsmi ağzına yakışmayan Muhammed (S.a.v) ve onun ümmeti için varedilmiş cennet
Araf
ve inançsızlar için yaratılmış cehennem..

;)

deliy_maniac
29-04-2009, 21:51
şu konuyu bile kendi ideolojiniz için kullanıyosunuz ya helal olsun diyorum
müslümansınız demi ?
nerde kaldı ölüye saygı? yüzlerine yaptığınız saygısızlıklar yetmedi şimdi arkalarındanmı konuşuyosunuz?
ama şaşmamalı fazla doz uyku ilacı bu hale getirdi sizi biliyorum senelerdir anlayamıyorsunuz
ama hayvanlardan tek farkımız olan düşünebilme yeteneğinden yoksunlaştırılınca bu hale getiriliyoruz hiç bir şeyi kafanız almıyor bari azcık olup bitene bakın araştırın elinizin altında internet var

ha ama pardon siz ordan samanyolu tv nin internet sitesine giriporda nekadar ergenekon veya sol kesimle ilgili yalan yanlış haber varsa onları paylaşmakla meşguldünüz!

sol kesim ezileni savundukça işçininn emekçinin yanında oldukça siz bizi halkı ezen zulmeden kişiler olarak gösterdiniz düşünebilme yetisine sahip olmayanlarda bunu nasıl duydularsa öyle kabullendiler inandılar pis anarşistler olduk... bölücüler olduk...
yetmedi davamızı savunduğumuz için vatan haini olduk

onlarıda geçtim o zamanlardaki sağ liderlerde sol liderlerde biz oyuna getirildik düşman edilip birbirimizi kırdık kullanıldık dediler bunlarıda duymazdan gelip karşıt görüşe .ok atmaya devam ettiniz

sağ sol çatışması tekrar hortlatılmaya çalışılıyor yapmayın etmeyin iki tarafta kendi doğrularını savunuyor çıkarların çatıştığı noktada iki tarafta birbirine saldırıyor herkesin doğrusu kendine

bu konu bu tartışmaların yeri değil ideolojinizi dayatıcağınız bir yer değil

ben sol görüşlü biri olarak muhsin yazıcı oğlu öldüğünde açtığınız forum konusuna girip baş sağlığı dileyip çıktım

LÜTFEN SİZDE BU ERDEMİ GÖSTERİN ÖLÜYE SAYGISIZLIK ETMEYİN

sizofrengirl
29-04-2009, 22:11
mesajım yanlış anlaşıldı galiba..bu ülkede böyle bir iktidar olduğu sürece daha çok vatanını seven masumlara kıyılır..herşeye muhalefet olmaya çalışma!..

basszameg
29-04-2009, 22:16
birilerinin kanına dokunan Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının
Tam Bağımsızlığı şiar edinmeleri ve bu uğurda canlarını ortaya koymaları mı?

Yok.
Öyle gibi görünüp ruslara uşaklık etmeleri.

Deniz neyse de diğer ikisinin ipe giderken yalvarmaları yakarmaları yerleri tırnaklarıyla aşındırmaları pekte canlarını ortaya koymuş kişilerin yapacağı türden şeyler değil.

rukiş_07
29-04-2009, 22:22
Az kaldı yoldaşlar birbirine düşüyordu :)

sizofrengirl
29-04-2009, 22:26
Az kaldı yoldaşlar birbirine düşüyordu :)

hayır sadece bir yanlış anlaşılma oldu ;)

abb
29-04-2009, 22:31
hayır sadece bir yanlış anlaşılma oldu ;)

aa yok yok o öyle düyosa öyledir muhakkak kayıtsız şartsız ona inancaz olay bu:) en azından bizim gibi insanlar fikirlerini paylaşıp tartışıyor ve yanlış buluyor ve belki düzeltiyor gerekiyorsa tabi,bazıları gibi bilmedikleri bilseler de naptıklarının farkında olmadıkları bir düşünceye körü körüne bağlanmıyorlar ;)

sizofrengirl
29-04-2009, 22:36
aa yok yok o öyle düyosa öyledir muhakkak kayıtsız şartsız ona inancaz olay bu:) en azından bizim gibi insanlar fikirlerini paylaşıp tartışıyor ve yanlış buluyor ve belki düzeltiyor gerekiyorsa tabi,bazıları gibi bilmedikleri bilseler de naptıklarının farkında olmadıkları bir düşünceye körü körüne bağlanmıyorlar ;)

bence de öyle..ama yine de saygı duymak lazım onlara da..bari biz farklı olalım di mi? :)

BaklavaSekerlidir
29-04-2009, 23:30
Tarih insanlık tarihi...Bu tarih insan olanları yazıyor sadece. Deniz, Yusuf, Hüseyinler kaldı bu tarihte sadece...Onları Katledenler ise sadece insanların yer aldığı bu tarihte doğal olarak yer edinemediler kendilerine...

Bu Tarih İnsanların Tarihi.

Sadece İnsanlar Yazılı Kalır bu tarihte...

Denizler olanca insanlıklarıyla ve herşeyleriyle yaşıyorlar bu tarihin içerisinde. İsimleri sadece küfürlerle anılan diğer insan görünümlüler ise Kaybolup gidiyorlar kaçınılmaz olarak...

_CEM_
30-04-2009, 05:18
yoldaşlarımızı saygıyla anıyoruz

arkadaslar lütfen görüşü bizimle aynı olmayan arkadasların tahriklerine kapılmayalım provake etmeye calısanlar var arkadaslar... lütfen bu arkadas(!!!)larımızın gazına gelmeyelim

BLueaNK
30-04-2009, 10:21
Türkiye'de özgürlüğün ya da tam bağımsız Türkiye'nin yolu Filistinden mi geçiyor.
Sabah sağcıyı öldüren silah, öğleden sonra solcuyu öldürdüğü günlerde maksadın darbe olduğunu bilmeyen kalmadı sanırım.

BLueaNK
30-04-2009, 15:40
1 mayısa 3 gün kala 34 yıllık olan bir örgüt çıkıyo ama 34 yıldır kimsenin bu örgütten haberi yok. Vay be

34 yaşından büyük müsün ?

erotik brokoli
30-04-2009, 16:44
deniz'in,yusuf'un,hüseyin'in sadece bedenleri gömülmüştür toprağa...düşünceleri ve düşüncelerini benimseyenler gün geçtikçe artıyor,artmaya da devam edecek...

kıpçık
30-04-2009, 17:21
yurt basan adam kacıran banka soyan komunıstler ne zamandan beri Kahraman oldu?

donjuan_88
30-04-2009, 17:32

Savcılarımız da Ergenekon'u Agartha'ya kadar götürüyorlar,en az 600 yıllık bir geçmişi olduğu iddia ediliyor...

600 yaşından büyük birini tanıyor musunuz Sayın BLueaNK ? :)

(Ergenekonlu bir örnek vermek istemezdim,amacım savunmak değil) ;)

UUras
30-04-2009, 17:55

puahahhaha :D:D:D komedi yaaa :D

BLueaNK
30-04-2009, 18:20
Savcılarımız da Ergenekon'u Agartha'ya kadar götürüyorlar,en az 600 yıllık bir geçmişi olduğu iddia ediliyor...

600 yaşından büyük birini tanıyor musunuz Sayın BLueaNK ? :)

(Ergenekonlu bir örnek vermek istemezdim,amacım savunmak değil) ;)

Tarihi bilgisi ve zekası olan insanlar m.ö ye kadar bile götürebilir ama bilgisi haberlere göre gelişen insanlar sadece yaşadıklarını söylemesi gerekir diye düşünüyorum.

abb
30-04-2009, 18:33

zekaya bak şimdi nası çalışıyo anlamıyorum bişeyleri bilmek için onlarla aynı zamanda yaşamak mı gerekiyo illa :D diyelim ki büyük o zaman ne dicen acabaa :D

girdapımsı
30-04-2009, 19:44
Her zamanki gibi konu,belirli kişiler tarafından çarpıtılmış..

Ne yapılırsa yapılsın 6 Mayıslar,Denizler,Yusuflar,Hüseyinler unutulmaz..
Bu sene ODTÜ'de anma töreni yapılacak mı,haberi olan var mı?

kıpçık
30-04-2009, 19:53
birisi bana bu komunistlerin neyi temsil ettiğini anlatabılır mı acaba?

Bir gangster bir soyguncu bir hırsız bir cani nasıl olurda bu ülkenin bagımsızlıgını savunuyorum ayagına milleti komunizme kanalize eder yetmez bu ülkede kaharaman ilan edilir?

Birisi çıkıp demesin o halkların kardeşliğini Türkiyenin Bagısmzılıgını savunuyordu diye...

hiç samimi gelmiyor...

Bir insan banka soyarak adam kaçırarak hırsızlık yaparak yurtları basıp dine diyanete küfrederek mi kahraman oluyor halkların kardeşliğini ve Türkiyenin Bagımsızlıgını savunuyor?

abb
30-04-2009, 20:01
birisi bana bu komunistlerin neyi temsil ettiğini anlatabılır mı acaba?

Bir gangster bir soyguncu bir hırsız bir cani nasıl olurda bu ülkenin bagımsızlıgını savunuyorum ayagına milleti komunizme kanalize eder yetmez bu ülkede kaharaman ilan edilir?

Birisi çıkıp demesin o halkların kardeşliğini Türkiyenin Bagısmzılıgını savunuyordu diye...

hiç samimi gelmiyor...

Bir insan banka soyarak adam kaçırarak hırsızlık yaparak yurtları basıp dine diyanete küfrederek mi kahraman oluyor halkların kardeşliğini ve Türkiyenin Bagımsızlıgını savunuyor?

hıı hooo haa oldu o zaman tamam samimi gelmiyomuş pehh!

kıpçık
30-04-2009, 20:07
hıı hooo haa oldu o zaman tamam samimi gelmiyomuş pehh!

gelmiyo ne var gelmesi mi lazım ?

abb
30-04-2009, 20:08
gelmiyo ne var gelmesi mi lazım ?

ı ıh hiç de lazım diil boşverrrr

UUras
30-04-2009, 20:34
en uzun koşuysa elbet türkiyede de devrim
o, onun en güzel yüz metresini koştu
en sekmez lüverin namlusundan fırlayarak
en hızlısıydı hepimizin.
en önce göğüsledi ipi...

kıpçık
30-04-2009, 20:39
baktın baktın sen de kuramadın tabi napam bari gülem diyosun anlıyorum tabi bosver :D zeka küpçüğü

:D

sen zihin mi okur oldun bakiim :D

abb
30-04-2009, 20:42
:D

sen zihin mi okur oldun bakiim :D

yok o işlere rkşler bakıyo bebek uğraşma istersen daha fazla SUyunu cıkardın cunku aşağılamaya çalışmaya çalışıyosun ama kimseler ilgilenmez şu başlıkta senle ve fikirlerinde yorma kendini daha fazla.cut.

kıpçık
30-04-2009, 20:45
yok o işlere rkşler bakıyo bebek uğraşma istersen daha fazla SUyunu cıkardın cunku aşağılamaya çalışmaya çalışıyosun ama kimseler ilgilenmez şu başlıkta senle ve fikirlerinde yorma kendini daha fazla.cut.

aşağılamam gerek yok ki aşağıda olanı nasıl aşağılarım ?

neyse cut dedin yaaa yazmazsın şimdi soruma hadi o zaman karşılıklı cutlaşalım :P

abb
30-04-2009, 21:28
aşağılamam gerek yok ki aşağıda olanı nasıl aşağılarım ?

neyse cut dedin yaaa yazmazsın şimdi soruma hadi o zaman karşılıklı cutlaşalım :P

hıı haa tabi tabii olduu görürsem sölerim:D

reptile89
30-04-2009, 21:33
Yok.

Deniz neyse de diğer ikisinin ipe giderken yalvarmaları yakarmaları yerleri tırnaklarıyla aşındırmaları pekte canlarını ortaya koymuş kişilerin yapacağı türden şeyler değil.

ruslara uşaklık etmek,abd önünde diz çökmekten daha iyidir...yav hiç mi tarih bilginiz yok sizin,şu an önünde el pençe durduğumuz,kapısında yattığımız ülkelerle kaç kere savaşmışız,rusyayla kaç kere :S bi zahmet edin de bakıverin...batıya döndüğümüz yüz,yüzsüzlük boyutunu da aştı;e insaf...az biraz bilgi,az biraz...

sizofrengirl
30-04-2009, 21:39
beni kasttettiysen,ki öyle gözüküyor,konuya cevap yazdım ben sana değil!!!
benden önceki mesaj senin olduğu için sana cevap verdiğimi düşündün galiba
az daha düşünsen doğrusunu anlardın ama neyse...herşeye muhalefet ol ya da olma nasihatinde bulunmadan önce sen her şeyi doğru okuyup okumadığından emin ol;)
yoksa daha çok yanlış anlarsın ;)

hayır ben seni kastetmedim.. SANTOS nickli arkadaşın benim mesajım üzerine yaptığı yoruma karşılık olarak yazmıştım..ortada bi yanlış anlaşılma olunca sildi mesajını..yani senden sonra ben değil SANTOS yazmıştı.. ;)

basszameg
30-04-2009, 22:05
tırnaklarıyla yerleri aşındırdıkları iftirası amerikan uşağı büyüklerinizin uydurması
Bağımsızlık mücadelesi veren insanları rus uşaklığıyla itham edecek kadar boşsun bu konuda

Amerikan uşağı olmak=Türkiyenin bağımlılığını savunmak

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamını Avukatları Halit Çelenk'ten dinle,
hakalrında ayzılan kitapları oku ancak o zaman doğrusunu öğrenirsin
hep SAĞdan SAĞdan bakarsan at gözlüklü yaşarsın bir ömür ;)

Yemişim avukatını. Yalvarıp yakardılar mı diyecek avukatları. Elbette kahraman çıkartacak.

Dikkat ediyorsan Deniz için demedim. Eğer salt aşağılama düşüncesi olsaydı denizide katardım.

Bu tür bilgiler avukatlarından yandaşlarından yoldaşlarından değil, idama götüren çavuşlardan, muhafız erlerden öğrenilir.

Bir bilgi daha vereyim. Deniz'e herhangi bir arzun var mı yeme içme gibi diye sorulduğunda mümkünse kıtlama ile çay istiyorum demiş. Avukatına sorarsınız bunu da doğru mu diye.

basszameg
30-04-2009, 22:09
ruslara uşaklık etmek,abd önünde diz çökmekten daha iyidir...yav hiç mi tarih bilginiz yok sizin,şu an önünde el pençe durduğumuz,kapısında yattığımız ülkelerle kaç kere savaşmışız,rusyayla kaç kere :S bi zahmet edin de bakıverin...batıya döndüğümüz yüz,yüzsüzlük boyutunu da aştı;e insaf...az biraz bilgi,az biraz...

Sen ne diyorsun be. Uşaklık edeceksen yap kendin. Kendi adına konuş. Ruslara uşaklık etmek daha iyimiş. Yok ya.

Bilgiden yoksun gelmiş bana bilgi taslıyor.

Rusya ile kaç defa savaşmışız.

Al kendin say kaç defa savaşmışız.

1568-1570 Osmanlı-Rus Savaşı
1676-1681 Osmanlı-Rus Savaşı
1686-1700 Osmanlı-Rus Savaşı
1710-1711 Osmanlı-Rus Savaşı (Prut Savaşı)
1735-1739 Osmanlı-Rus Savaşı
1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı
1787-1792 Osmanlı-Rus Savaşı
1806-1812 Osmanlı-Rus Savaşı
1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı
1853-1856 Osmanlı-Rus Savaşı (Kırım Savaşı)
1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı (93 Harbi)
1914-1917 Osmanlı-Rus Savaşı (Kafkasya Cephesi)

haylaz
01-05-2009, 00:45
Türkiye cumhuriyeti devletini,tbmm ni ve anayasa düzenini tagyir,tebdil ve ilgaya tesebbus etmekten 146/1 maddesince yargılanmıstır. Sonucunda idam edilmiştirler...

Bende sesleneyim site yönetimine :) ölen her terörist için konu açılacak mı?

deliy_maniac
01-05-2009, 01:12
Türkiye cumhuriyeti devletini,tbmm ni ve anayasa düzenini tagyir,tebdil ve ilgaya tesebbus etmekten 146/1 maddesince yargılanmıstır. Sonucunda idam edilmiştirler...

Bende sesleneyim site yönetimine :) ölen her terörist için konu açılacak mı?

anayasayı hiçe sayarak darbe yapıp askeri mahkeme kuran ve bu mahkede sonucu belli olmasına karşın bir sürü insanı yargılayıp cezalandıran mahkemenin yukarıda yazdığın kararını kabul edip kendinle çelişiyosun ya gülmekten başka birşey gelmiyor insanın aklına

darbe yapanlar darbe yapmak isteyenleri (ki bu mahkemenin düşüncesidir deniz gezmiş ve arkadaşlarının böylebir düşüncesi yoktur ) cezalandırması aklı olan insanların düşünmesi gereken bir konudur

teröristmiş asıl terörist kim biliyomusun darbeyi yapıp binlerce insanı katleden ve şu anda elinde paletle rahat bir şekilde onun bunun resmini çizen kenan evrendir

bunada cevap ver LÜTFEN

rukiş_07
01-05-2009, 01:19
Kibirden yanıma yaklaşılmıyormuş...
Kişiliğimle ilgili yorum yapmadan önce beni tanımanız gerektiğini düşünüyorum, bunu düşünemeyerek yorum yaptığınızdan ötürü sizi de düşünmeye davet ediyorum...
Biraz zordur ama denerseniz başarabileceğinizden eminim...
Evet çok bilmişim, boş konuşmaktansa çok bilmeyi yeğlerim...
Çok bildiğim için de kendimle gurur duyuyorum...
Sizler gibi hiçbir şey bilmeden, kulaktan dolma bilgiler ile forumları "yazma hakkım var benim" düşüncesiyle kirletmektense, varsın ben çok bilmiş olayım, olsun... ; )

sende cevap yazamayınca çat diye çatlayacak olanlardansın (:
he deyip geçmek lazım
hadi selametle...

bLonde_Nigga
01-05-2009, 01:22
sende cevap yazamayınca çat diye çatlayacak olanlardansın (:
he deyip geçmek lazım
hadi selametle...

"Ne cevap versem de şekilden şekle girse" diye dakikalarca düşündükten ve sonunda bir şey bulamadıktan sonra verilen tepkinin ta kendisi...
Daha fazla beynini yorma bence, her lafa verebilecek bir cevabım ver benim...
Laf söyleyen umursanmayacak kişilikte olsa bile...
"Söz gümüşse, sukût altındır" diye bir atasözümüz vardır...
Bilmediğin konularda bu söz gelsin aklına ve susmayı dene...
Cevap yazmazsan için içini yer ama değil mi? = )

rukiş_07
01-05-2009, 01:26
:).....................

abb
01-05-2009, 01:30
hep yapıyo bunu aldırmayın :D

rukiş_07
01-05-2009, 01:34
bknz:körler sağırlar birbirini ağırlar
(:

rocker_awie
01-05-2009, 01:39
bu ne acındırmadır?

________
sitede ne çok deniz ve türevlerinin adını taşıyan üye varmış hepside buraya akın etmiş :)......

Senin fetun gibi yalandan ağlamıyoruz en azından ...

bLonde_Nigga
01-05-2009, 01:40
Kedi uzanamadığı ciğere mındar dermiş derim de alakayı kuramazsın. =)

abb
01-05-2009, 01:43
onu senle 'ışık' ve türevleriniz yapıyor biz değil ;)

abb
01-05-2009, 01:58
onlar birbirlerini destekleyince en kral din kardeşi oluyolar,biz birbirimizi destekleyince körle sağır oluyoruz heyhat!
bi de kendini nimetten sayması yok mu bayılıyorum :):D

nur_88
01-05-2009, 02:02
yazmayacagım daha diyen bir kişinin arkasından ki başka kişileri aklınızca aşagılayarak konuda eglendıgınızı mı sanıyorsunuz ???

kendınıze gelın ve konu hakkında yazın birilerine dem vurmadan !!!

donjuan_88
01-05-2009, 02:28
Tanrı'dan rahmet diliyorum...

basszameg
01-05-2009, 20:01
Salt ın ne manaya geldiğini biliyor musun?

sippo
01-05-2009, 20:04
Sen ne diyorsun be. Uşaklık edeceksen yap kendin. Kendi adına konuş. Ruslara uşaklık etmek daha iyimiş. Yok ya.

Bilgiden yoksun gelmiş bana bilgi taslıyor.

Rusya ile kaç defa savaşmışız.

Al kendin say kaç defa savaşmışız.

1568-1570 Osmanlı-Rus Savaşı
1676-1681 Osmanlı-Rus Savaşı
1686-1700 Osmanlı-Rus Savaşı
1710-1711 Osmanlı-Rus Savaşı (Prut Savaşı)
1735-1739 Osmanlı-Rus Savaşı
1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı
1787-1792 Osmanlı-Rus Savaşı
1806-1812 Osmanlı-Rus Savaşı
1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı
1853-1856 Osmanlı-Rus Savaşı (Kırım Savaşı)
1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı (93 Harbi)
1914-1917 Osmanlı-Rus Savaşı (Kafkasya Cephesi)

1920den itibaren de türkiyeye yardımlarını esirgememişlerdir bunu da ekleseydin de sadec osmanlıdan örnek vermeseydin...para ve silahın yanında manevi destek de vermişlerdir...

basszameg
01-05-2009, 20:14
1920den itibaren de türkiyeye yardımlarını esirgememişlerdir bunu da ekleseydin de sadec osmanlıdan örnek vermeseydin...para ve silahın yanında manevi destek de vermişlerdir...

Bize maddi ve manevi en çok desteği veren Sovyet Rusya değil, Sovyet Azerbaycan dır.

Gelen maddi yardımların çoğuda Türki devletlerden gelmiştir Rusya bunları bize kısarak vermiştir.

Asıl onlar bize büyük minnet borçlu. Çanakkale'de geçit vermiş olsaydık bolşevik isyanı bastırılır, şimdiki Rusya da büyük bir ihtimal İngiltere güdümlü bir ülke haline gelirdi.

basszameg
01-05-2009, 23:10
Kelimeler cahilin elinde inim inim inlermiş.

unicorn gamze
02-05-2009, 00:31
Senin bu kendine özeleştiri yapabilir oluşunu hep takdir etmişimdir basszameg..

Aferin sana..

asl-ı rock
02-05-2009, 00:36
deniz'im... yusuf'um... hüseyin'im...

kelimeler kifayetsiz...

ruhunuz şad olsun...

basszameg
02-05-2009, 01:07
Senin bu kendine özeleştiri yapabilir oluşunu hep takdir etmişimdir basszameg..

Aferin sana..

Arkadaşın başedemedi de seni mi gönderdi patlaman için :)
Ama basit bir tepki vermişsin, şöyle ayağını yere sert sert vurup aaaaaaaaaaa, salon kadını çizgimden kaydım beeeeeeee deyip popcorn gibi patım patım patlaman gerek :)

Ama şaka bir yana.
Bırak Şahika Koçarslanlı'yı Dilber hala olsan vız gelir tırıs gidersin. O yüzden nasıl etsem nasıl eylesem de şuna bulaşsam diye didinme. Sonunda o my god o my god diye diye süzülür alır voltanı gidersin.

unicorn gamze
02-05-2009, 01:11
Her zaman derim..

Tavuk ile ambar , bizim sHakirD ile de basszameg..

Bir de eşşek vardı çayıra salınan..

Neyse..

Arif olan anlar..

git-kal
02-05-2009, 01:13
popcorn; yeri gelmişken söylemek isterim.bende sendeki yüzü takdir ediyorum.malüm seçim öncesi ve seçim sonrası diye ikiye ayırmak gerekirse yap boz olmuştur.Topbaş ve Gökçeğin selamları var...

KİMYON...
02-05-2009, 02:24
Yok.

Ne diyorsunuz yahu...
''Uşaklık''mış...
Bence fazla tüketmeyin bu kelimeyi, yakıştıgı, tamam işte tam buradır yeri denilecek ''o kadar güzel (!) '' yerler varken..
Ziyan edilmesin...

Uşak diye nitelendirdigin, bu ülkenin tam bagımsızlıgını istemekten başka bir gayeleri olmayan kişiler mi,,,
''uşak'' ??

Yoksa,bu güzel ülkeyi, o dönemler birilerinin önünde egilip bükülerek ''uşak'' yapmaya çalışanlar mı..
''uşak'' ??

Bir de,Rusya ile olan savaşları felan yazmışsınız...
Ülkeler geçmişlerine bakarak (sadece) yaşasalardı,bugün kimse birbirinin yüzüne bakamazdı heralde...
En basitinden ABD,var mı ondan yüz çevirecek bir babayigit?

''Olaylar oldukları zamana göre degerlendirilmelidir'' sözü çok güzel bir söz...
Deniz ve arkadaşlarına da o gözle bakabilmeniz dilegiyle diyecegim ama yok bakamazsınız..
Ama en azından saygılı olunuz biraz..
Bir kuşagı yok etti o dönemki yönetim,ne diyorsunuz siz daha...
Hem de ''düşünen-gerçekten düşünen bir kuşagı'', şimdiki zihniyetteki gibi bir gençlik degildi onlarınki..
Düşünen bir gençlikti...

TÜRK_EVLADI
02-05-2009, 02:30
MHP'nin kalesi sayılan Yozgat'ın Yusuf'u; Kayseri'nin Hüseyin'i; Erzurum'um Deniz'i çıkarmasıda hep ilginç gelmiştir bana...

(Konuyla alakası olmayabilir ben sadece kendim için yazdım :p)

KİMYON...
02-05-2009, 02:33
MHP'nin kalesi sayılan Yozgat'ın Yusuf'u; Kayseri'nin Hüseyin'i; Erzurum'um Deniz'i çıkarmasıda hep ilginç gelmiştir bana...

Madem yazdın ben de bir şey ekleyim,demekki; İNSAN HER YERDE İNSAN...
Ve düşünce ''evrensel'' olunca din,dil,ırk ve yer gözetmiyor...
En güzeli de bu...
Ortak bir paydada buluşabilmek;)

deathhacker
02-05-2009, 02:34

çünkü onların hepsi milliyetçi devrimcilerdi..:)))tam bağımsız türkiye diyorlardı....:))

kıpçık
02-05-2009, 12:55
popcorn; yeri gelmişken söylemek isterim.bende sendeki yüzü takdir ediyorum.malüm seçim öncesi ve seçim sonrası diye ikiye ayırmak gerekirse yap boz olmuştur.Topbaş ve Gökçeğin selamları var...

hahahahahahahahh :D:D:D:D:D

fatosje
02-05-2009, 22:21
devrim şehitleri ölümsüzdür!

bir keskin kalem
02-05-2009, 23:18
İlk kez bir hıdrellezde Tüm Türkiye dilekler tutmak yerine, yas tuttu...

Dünyanın dönüşüyle ölüme aktı zaman, güneş süsü verilmiş cellat bembeyaz karanlığa götürdü canları...
6 Mayıslarda yer gök siyaha bürünür, bulutlar, ağaçlar yas tutar..

Denizim Yusufum Hüseyinim...
Üç yürek, üç can..
Kelimeler boğazıma dizilir mayıs ayında.. Konuşamam..

TÜRK_EVLADI
02-05-2009, 23:22
devrim şehitleri ölümsüzdür!

Şu ölümsüzlüğün formülü nasıl bir bulsam.. Ahh be ah..

kıpçık
02-05-2009, 23:24
olumsuzluk ıksırı sende yok mu yoksa emre :S

TÜRK_EVLADI
02-05-2009, 23:25
Valla sanırım devrimciler bulmuş ben bilmiyorum..
Baksana asılan ölümsüz oluyor.. :/

maX JacK
02-05-2009, 23:41
çam ağacında 3 fidan

kıpçık
02-05-2009, 23:42
Valla sanırım devrimciler bulmuş ben bilmiyorum..
Baksana asılan ölümsüz oluyor.. :/

kahraman onlar kahraman :D

fatosje
03-05-2009, 18:36
"Düşmesin bizimle yola
Evinde ağlayanların göz yaşlarını
Boynunda ağır bir zincir gibi taşıyanlar."

fatosje
03-05-2009, 18:38
Yaşasın Türkiye! Yaşasın yarının bağımsız Türkiyesi için mücadele!

fatosje
03-05-2009, 22:05
vardık! varız! varolacagız!

fatosje
03-05-2009, 22:18
kurtulus yok tek basına ya hep beraber ya hic birimiz

basszameg
03-05-2009, 22:48
Nasıl satışa getirdiler ama örgüt mensuplarını. Aferin böyle olacak.

rukiş_07
03-05-2009, 23:00
6 mayıs yaklaşıyo :)

nur_88
03-05-2009, 23:12
6 mayıs yaklaşıyo :)

benim için diğer günlerden farkı yok..yaklaşsın geçsin gittin hiç fark etmez rukiş.boşverrrr :))

rabiş_42
04-05-2009, 02:40
benim için diğer günlerden farkı yok..yaklaşsın geçsin gittin hiç fark etmez rukiş.boşverrrr :))

niye Nur siz piknik o yapmıyor musun o gün :)

bir keskin kalem
04-05-2009, 02:45
Cümle bile kuramayan insanlar, Denizler hakkında yorum yapar hale gelmiş ülkemde..
Gülüyoruz, Hamdolsun!!
;)

reptile89
04-05-2009, 02:46
6 MAYIS 1972 ye Dair

--------------------------------------------------------------------------------

o gün erken dogdu kipkizil günes
alti mayis günü üç daragaci
daglarin basinda tutustu ates

toplandi katiller okundu ferman
dalgalandi deniz, kükredi arslan
çoktan bu ölüme hazirdi inan

çorak topraklarda tohum saçtilar
ne korktular ne kavgadan kaçtilar
gülerek ölüme kucak açtilar

son bir defa haykirdilar dünyaya
devam edin devam edin kavgaya
cellat tekmeyle vudu sehpaya

zamaniyim kirilacak bu çarklar
zulüm yok olacak kurtulur halklar
asirlar geçsede anilacaklar

zamani

reptile89
04-05-2009, 02:46
temiz kalan tek yerdir devrim
bütün bir yıl
kirlenen duvarda
ama görebilmek icin
asıldığı çividen indirilmelidir
yapraklari biten takvim

zorbalara direnmektir devrim
bir çocuğun
annesinin çantasından aldığı paraları
altına gizlediğini
söylememiştir dövülen
hiçbir hali

İçinde yaşamaktır devrim
dikiş kutusunun
ve toplu iğneler gibi
bir arada olmayı gerektirir
karşı koyabilmek icin zulmüne
makas denilen patronun

gece ışıklar arasında koşmaktır devrim
ateş böceklerini
yakalamak isteyen çocukların
peşine takılır gün gelir
yanıp sönen mavi ışıkları
polis arabalarının

kağıt bir gemidir devrim
bütün gemiler
hurdaya çıksa da sonunda
taşıdığı özgürlük şiiriyle
batmadan yüzer nicedir
dünya sularında

kim bilir kaç yunus görmüş
kaç denİz gezmİş...

sunay akın

reptile89
04-05-2009, 02:50
Bu dağ Mengene dağıdır
Tanyeri atanda Van'da
Bu dağ Nemrut yavrusudur
Tanyeri atanda Nemruda karşı
Bir yanın çığ tutar, Kafkas ufkudur
Bir yanın seccade Acem mülküdür
Doruklarda buzulların salkımı
Firari guvercinler su başlarında
Ve karaca sürüsü,
Keklik takımı...

Yiğitlik inkar gelinmez
Tek'e - tek doğüşte yenilmediler
Bin yıllardan bu yan, bura uşağı
Gel haberi nerden verek
Turna sürüsü değil bu
Gökte yıldız burcu değil
Otuzüç kurşunlu yürek
Otuzuç kan pınarı
Akmaz,
Göl olmuş bu dağda...

2.

Yokuşun dibinden bir tavşan kalktı
Sırtı alacakır
Karnı sütbeyaz
Garip, ikicanlı, bir dağ tavşanı
Yüreği ağzında öyle zavallı
Tövbeye getirir insanı
Tenhaydı, tenhaydı vakitler
Kusursuz, çırılçıplak bir şafaktı

Baktı otuzüçten biri
Karnında açlığın ağır boşluğu
Saç, sakal bir karış
Yakasında bit,
Baktı kolları vurulu,
Cehennem yurekli bir yiğit,
Bir garip tavşana,
Bir gerilere.

Düştü nazlı filintası aklına,
Yastığı altında küsmüş,
Düştü, Harran ovasından getirdiği tay
Perçemi mavi boncuklu,
Alnında akıtma
Üç topuğu ak,
Eşkini hovarda, kıvrak,
Doru, seglavi kısrağı.
Nasıl uçmuşlardı Hozat önünde!

Şimdi, böyle çaresiz ve bağlı,
Böyle arkasında bir soğuk namlu
Bulunmayaydı,
Sığınabilirdi yuceltilere...
Bu dağlar, kardeş dağlar, kadrini bilir,
Evvel Allah bu eller utandırmaz adamı,
Yanan cıgaranın külünü,
Güneşlerde çatal kıvılcımlanan
Engereğin dilini,
İlk atımda uçuran
Usta elleri...

Bu gözler, bir kere bile faka basmadı
Çığ bekleyen boğazların kıyametini
Karlı, yumuşacık hıyanetini
Uçurumların,
Önceden bilen gözleri...
Çaresiz
Vurulacaktı,
Buyruk kesindi,
Gayrı gözlerini kör sürüngenler
Yüreğini leş kuşları yesindi...

3.

Vurulmuşum
Dağların kuytuluk bir boğazında
Vakitlerden bir sabah namazında
Yatarım
Kanlı, upuzun...

Vurulmuşum
Düşüm, gecelerden kara
Bir hayra yoranım çıkmaz
Canım alırlar ecelsiz
Sığdıramam kitaplara
Şifre buyurmuş bir paşa
Vurulmuşum hiç sorgusuz, yargısız

Kirvem, hallarımı aynı böyle yaz
Rivayet sanılır belki
Gül memeler değil
Domdom kurşunu
Paramparça ağzımdaki...

4.

Ölüm buyruğunu uyguladılar,
Mavi dağ dumanını
ve uyur-uyanık seher yelini
Kanlara buladılar.
Sonra oracıkta tüfek çattılar
Koynumuzu usul-usul yoklayıp
Aradılar.
Didik-didik ettiler
Kirmanşah dokuması al kuşağımı
Tespihimi, tabakamı alıp gittiler
Hepsi de armağandı Acemelinden...

Kirveyiz, kardeşiz, kanla bağlıyız
Karşıyaka köyleri, obalarıyla
Kız alıp vermişiz yüzyıllar boyu,
Komşuyuz yaka yakaya
Birbirine karışır tavuklarımız
Bilmezlikten değil,
Fıkaralıktan
Pasaporta ısınmamış içimiz
Budur katlimize sebep suçumuz,
Gayrı eşkiyaya çıkar adımız
Kaçakçıya
Soyguncuya
Hayına...

Kirvem hallarımı aynı böyle yaz
Rivayet sanılır belki
Gül memeler değil
Domdom kurşunu
Paramparça ağzımdaki...

5.

Vurun ulan,
Vurun,
Ben kolay ölmem.
Ocakta küllenmiş közüm,
Karnımda sözüm var
Haldan bilene.
Babam gözlerini verdi Urfa önünde
Üç de kardaşını
Üç nazlı selvi,
Ömrüne doymamış üç dağ parçası.
Burçlardan, tepelerden, minarelerden
Kirve, hısım, dağların çocukları
Fransız Kuşatmasına karşı koyanda

Bıyıkları yeni terlemiş daha
Benim küçük dayım Nazif
Yakışıklı,
Hafif,
İyi süvari
Vurun kardaş demiş
Namus günüdür
Ve şaha kaldırmış atını.

Kirvem hallarımı aynı böyle yaz
Rivayet sanılır belki
Gül memeler değil
Domdom kurşunu
Paramparça ağzımdaki...

reptile89
04-05-2009, 02:53
Yaşasın tam bağımsız türkiye!
Yaşasın marksizm-leninizm!
Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği!!
Yaşasın işçiler, köylüler!
Kahrolsun emperyalizm.......Deniz Gezmiş

Sosyal Belâ
04-05-2009, 03:26
Şu ölümsüzlüğün formülü nasıl bir bulsam.. Ahh be ah..

Bu konuya yorum yapmayı düşünmüyordum.
Değer verdiğim kişilerin bu kadar tartışmaya açık olması can sıkıcı, çünkü adam akıllı tartışmalar olmuyor.

Ama şu yorumu ve devamında bununla bağlantılı yorumları okuyunca gülmemek elde değil.

Devrim şehitleri ölümsüzdür!
Çünkü onlar düşünceleriyle yolumuzu aydınlatmaya hala devam ediyorlar.
Önemli olan boş insanın yaşaması değildir, bedeni ne yapalım biz?
Önemli olan düşüncedir ve bir insanın düşüncelerini de asla öldüremezsiniz.

Bu da ölümsüzlüğün ta kendisidir!

Hadi diğer şuursuzca yorumları anlayabilirim bi nebze de olsa...
Ama bu yorumu yapan kişinin sen olması gerçekten acı...

TÜRK_EVLADI
04-05-2009, 04:05
Bu konuya yorum yapmayı düşünmüyordum.
Değer verdiğim kişilerin bu kadar tartışmaya açık olması can sıkıcı, çünkü adam akıllı tartışmalar olmuyor.

Ama şu yorumu ve devamında bununla bağlantılı yorumları okuyunca gülmemek elde değil.

Devrim şehitleri ölümsüzdür!
Çünkü onlar düşünceleriyle yolumuzu aydınlatmaya hala devam ediyorlar.
Önemli olan boş insanın yaşaması değildir, bedeni ne yapalım biz?
Önemli olan düşüncedir ve bir insanın düşüncelerini de asla öldüremezsiniz.

Bu da ölümsüzlüğün ta kendisidir!

Hadi diğer şuursuzca yorumları anlayabilirim bi nebze de olsa...
Ama bu yorumu yapan kişinin sen olması gerçekten acı...

Eğer bunun fikri tartışması yapılacaksa, onuda yüzlerce kez yaptım..
Ama şu konulara bak benim yorumlarıma en az bir zekasız küfürle karşılık veriyor..
(Örneği hala forumda var ama önemsemiyorum)

Bak Büşra hanım..
Dava nedir?
Dava olacak şey insanın kendini yakması değildir..
Hele hele arkasında gurur duyabileceği tek bir eser bırakmadan ölmesi hiç değildir!
Herkesin sevdiği adamlar ölümsüz olmuş..
Bu ne?
Ülkücüye sorsan bütün ölen ülkücüler şehit gidiyor..
Kemaliste sorsan aynı..
Sizde ise topu topu 5-6 yıllık bir süreçte yüzlerce slogan atan, onu bunu katleden, banka soyan (nedeni umrumda değil), bir hiç gibi yaşayan ve Anadolu'nun değerlerini bırakıp ithal ve Yahudi uydurması fikirler peşinde koşup bir hiç uğruna hayatını kaybeden ve en kötüsü gireceği toprağa belkide en hazırlıksız şekilde giden insanlar nasıl ölümsüz oluyor?

Bu adamların geride bıraktığı bir şey yok..
Olsada saygı duysak..
Önemli olmalarının tek nedeni asılmaları.
Kusura bakmayın bu bir hakaret değil çünkü bu adamları asıldıkları için bu kadar tanıyorsunuz..
Kendi zamanlarında popüler olmuş olabilirler ama onları bugüne taşıyan öldürülmüş olmaları..

O yorumu benim yapmam acı gelmişse gelmiştir bir şey diyemem..
Sen/siz bana saygı duysanızda duymasanızda ben size bana saygılı olduğunuz sürece de saygılı olurum..

Ama kavramları bu kadar basitleştirmeyin..
Her ölen şehit olmaz!
İleriye gideyim ölen çoğu askerin bile şehit olarak öldüğünü düşünmüyorum kimse kızmasın..
Çünkü şehitlik kavramının içini boşalttılar..
Bunun en büyük nedenlerinden biride; zina, içki, soygun ve bilimum ahlaksızlığı yapıp annesinin babasının kültürüne adeta hakaret eden insanlara şehit deyip ölümsüz sayıyorsunuz.

Yapmaya devam edin..
Ama mantıklı olmadığınıda bilin..

sippo
04-05-2009, 04:17

şuursuzluğun ispatı =)=)=) yaklaşık 2 dakika gülme sebebi =)

gerçi iki kankanın orçunla nuri misali nur_88 ve rukiş_42nin kendi aralarında konuyu sabote etmek için yaptığı bütün yorumlar komik...

TÜRK_EVLADI
04-05-2009, 04:26

gerçi iki kankanın orçunla nuri misali nur_88 ve rukiş_42nin kendi aralarında konuyu sabote etmek için yaptığı bütün yorumlar komik...

o rukiş değilki rabiş :p

sippo
04-05-2009, 06:04
o rukiş değilki rabiş :p

kişilere takılma =)) şuursuzluğu gördüysen yeter =)

Lien_Hua
04-05-2009, 11:55
Dikkat ediyorum da Deniz leri tanımayanların yorumları her yerde ve hep aynı. Ya arkadaşlar okuyun ordan burdan babanızdan ananızdan ya da sokakta abi abla dediğiniz kişilerden öğrenmeyin de onları ve yaptıklarını okuyarak öğrenin. Mesela Erdal Öz den gülünün solduğu akşamı okuyun ve gelin ondan sonra konuşalım. Deniz yanlısı olmayan insanlardan duyduğum tek şey yok neymiş banka soymuş adam kaçırmış vs. Banka soyduysa o paranın tek bir kuruşunu kendi için harcamadı. Silahını da halka karşı hiç bir zaman kullanmadı. Amerikan askerinide denize döktü vs. vs. bunları bildiğinizi düşünmüyorum. Bilmediğiniz için zaten çemkiriyorsunuz ve karşımıza geçip Denizler hakkında atıp tutuyorsunuz bu durumda Bush tan ya da Obamadan ne farkınız kalıyor anlamıyorum. Sonuçta Amerikancı işbirlikçi ve emperyalist oluyorsunuz.
Ayrıca oy verdiğiniz insanlar sütten çıkma ak kaşık değil bunu hepinizin bildiğini düşünüyorum ki kanımca çoğu soyguncunun en başta gideni onlar. Deniz Gezmiş banka soyup o paranında beş kuruşuna dokunmamış insan. Zaten dokunsaydı ve kendi çıkarları için kullansaydı şimdiye idam edilmez keyif çakarak hayatını yaşardı tıpkı şimdikilerin yaptığı gibi. Sonuçta para düzeni hakim bir ülkede yaşıyoruz zengin olsaydı inanın bana kılına bile dokunmazlardı aman Deniz abi sen haklısın aman deniz abi sen doğrusun diye köpek gibi peşinde dolaşırlardı sonuçta bu ülkeyi yönetenler her zaman kapitalistler olmuştur. Ahh keşke kendi için harcasaydı da asılmasaydı. Keşke o da ülkesinin kıymetini bilmeseydi...

East-n BuLL..
04-05-2009, 12:00

pardon?

arapçadan çevirince anlam kaymaları olabiliyor işte..
Türkçe bu değil ;)

lolooo
04-05-2009, 12:16
Hiçbirşeyin çözümü ölüm değildir bence...

Keşke sonları bu şekilde olmasaydı...

Sosyal Belâ
04-05-2009, 12:20
Eğer bunun fikri tartışması yapılacaksa, onuda yüzlerce kez yaptım..
Ama şu konulara bak benim yorumlarıma en az bir zekasız küfürle karşılık veriyor..
(Örneği hala forumda var ama önemsemiyorum)

Bak Büşra hanım..
Dava nedir?
Dava olacak şey insanın kendini yakması değildir..
Hele hele arkasında gurur duyabileceği tek bir eser bırakmadan ölmesi hiç değildir!
Herkesin sevdiği adamlar ölümsüz olmuş..
Bu ne?
Ülkücüye sorsan bütün ölen ülkücüler şehit gidiyor..
Kemaliste sorsan aynı..
Sizde ise topu topu 5-6 yıllık bir süreçte yüzlerce slogan atan, onu bunu katleden, banka soyan (nedeni umrumda değil), bir hiç gibi yaşayan ve Anadolu'nun değerlerini bırakıp ithal ve Yahudi uydurması fikirler peşinde koşup bir hiç uğruna hayatını kaybeden ve en kötüsü gireceği toprağa belkide en hazırlıksız şekilde giden insanlar nasıl ölümsüz oluyor?

Bu adamların geride bıraktığı bir şey yok..
Olsada saygı duysak..
Önemli olmalarının tek nedeni asılmaları.
Kusura bakmayın bu bir hakaret değil çünkü bu adamları asıldıkları için bu kadar tanıyorsunuz..
Kendi zamanlarında popüler olmuş olabilirler ama onları bugüne taşıyan öldürülmüş olmaları..

O yorumu benim yapmam acı gelmişse gelmiştir bir şey diyemem..
Sen/siz bana saygı duysanızda duymasanızda ben size bana saygılı olduğunuz sürece de saygılı olurum..

Ama kavramları bu kadar basitleştirmeyin..
Her ölen şehit olmaz!
İleriye gideyim ölen çoğu askerin bile şehit olarak öldüğünü düşünmüyorum kimse kızmasın..
Çünkü şehitlik kavramının içini boşalttılar..
Bunun en büyük nedenlerinden biride; zina, içki, soygun ve bilimum ahlaksızlığı yapıp annesinin babasının kültürüne adeta hakaret eden insanlara şehit deyip ölümsüz sayıyorsunuz.

Yapmaya devam edin..
Ama mantıklı olmadığınıda bilin..

Bunlar da senin fikirlerin...
Sana "Neden böyle düşünüyorsun?" diye tabi ki soramam.

Denizlerin popülerleştirildiğinin ben de farkındayım. Artık "popüler kültür" haline getirildiler hatta kendini bilmez insanlar yüzünden.
Ama farkı ayırabilmek lazım, karşıdaki insanlar ne düşünüyorsa düşünsün, kimin neyi ne kadar bildiği aslında ortada.
Son sözü "Yaşasın Marksizmin, Leninizmin yüce ideolojisi!" olan birini Kemalistler sahipleniyor ve sonrasında da abuk sabuk açıklamalarla her şeyi yerle bir ediyorlar.

Ama bu durum sadece solcularda olan bir şey değil.
Forumda görüyoruz onlarca sağcının yaptığı absürd yorumları... Bunu tutup da sizin önem verdiğiniz kişilere mi uzatalım?

Denizlerin hiçbir şey yapmadığını düşünüyor olabilirsin.
Ama o zamana kadar Kürt halkının adını ağzına alan olmamıştı onlardan başka.
Denizler'in asılmasından sonra bu kadar kişi onların cümlelerini düşündü ve bir yerlere gelindiyse... Bu kadar küçümsenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Dava anlayışlarımız da farklı ne yazık ki...
68 Kuşağı davası uğrunda hiçbir şey yapmadı, diyemezsiniz.
Önce Filistin halkı için Filistin'de savaştılar, daha sonra da Türkiye halkı için Nurhak'ta çatıştılar.
Azımsanacak şeyler değil o kadar insanın kendinden başkasını düşünmesi...

Şehit kavramına da fazlasıyla takılıyorsunuz, biliyorum.
Ama "şehit" denilirken "Allah yolunda savaşmış kişi"lerden bahsetmiyoruz biz.
Bunu bir çok kişi defalarca açıkladı ama ısrarla bunun üzerinde konuşmaya devam ediyorsunuz.
Dün de başka bir konuda bu örneği vermiştim aslında; A. Gül "Kürdistan" dediğinde kimsenin aklına adamın Irak'ta olduğu ve Irak'ta Kürdistan Federal Bölgesi olduğu gelmemişti. "Kürdistan" denilince insanların şuur mekanizmaları devre dışı oluyor çünkü.
Şehitlik kavramı da bu hali aldı ne yazık ki...
Şehit'in kökenine inince [ki eminim benden daha iyi biliyorsundur bunu...], "bildiğini söyleyen" anlamındadır...
Ve bizlerin de bu anlamlarda kullandığımızı bilmeniz lazım aslında.
Ülkücüler için konuşmuyorum tabi ki, çünkü onlar ölenlerin vatan uğruna imanla öldüğünü düşündüğünden senin bahsettiğin şehitlik kavramıyla özdeşleştiriyorlar. (;

Anlatmaya çalıştığım şey yıllardır aynı aslında benim.
Ama bu sitede bunun çok zor olduğunun farkındayım.
İnsanlara, düşüncelerine, yaptıklarına, yapmak istediklerine saygı duymayı öğrenmek lazım.
Yoksa ancak kendi etrafında döner durur insanlar...

ıdidallmybesttosmile
04-05-2009, 14:44
Cümle bile kuramayan insanlar, Denizler hakkında yorum yapar hale gelmiş ülkemde..
Gülüyoruz, Hamdolsun!!
;)

düşündüklerimi banlanmadan aktarabilmem için yazabileceğim satırlardı,ki yazılmışı var diyerek kopyalıyorum.
budur.
sadece ufak bi ekleme yapıyorum.

muhteşem üçlü,altın kızlara soruyorum burdan ne kadar seviniyorsunuz o insanların öldürülmesine?
sevinebiliyor musunuz?
hani can almak günah ya, mutlaka okumuşsunuzdur kutsal kitaplarda,ama birden fazlasını okuduğunuzu da düşünmüyorum ya neyse konu bu değil.
nasıl seviniyorsunuz müslüman kardeşler,münasip yerlerinize yaktığınız kınalarla mı o günü kutlayacaksınız???

HosCakal__
04-05-2009, 15:20
gönül isterdi ki bu sene de karşıyaka mezarlığına gideyim...

"Olur muydu bir farkın Kerbela'daki Hüseyin'den
Eğer yürümekten vazgeçseydin yüreğindeki devrimden..."

06.01.2008 Karşıyaka Mezarlığı Hüseyin İNAN için...

rabiş_42
04-05-2009, 16:29

laflarına dikkat et..
konuyu saptırmadım konu 6 mayısla ilgili bende 6 mayısla ilgili konuştum.. bilmem bilri misin sizin oralarda varmı ama 6 mayıs hıdrellezdir bizim burda :)

hıdrellez: bahar gelişi demek herkes piknik miknik felan yapar o gün onu kasdetttim arkadaşta anlamıştır zaten ama sen anlamadan hemen tartışmaya geçmişsin ama ben seninle tartışamam hiç kusura bkma ;)

ismimide düzgün yaz.. hıhh

rabiş_42
04-05-2009, 21:04
ismini yanlış yazdı madem nie üstüne alınıyosun belki sana diil rukişe dir gerci nası olsa hepiniz din kardeşisiniz önemli mi cok ha rukişş ha rabişş :)

ha şunu bileydin..!

hiç sorun diil ona olsa yine cvp veriridim ;)

hem arkadaş kapkaçı bana yapıyo ben alınmıcamda senmi alıncan (:

basszameg
04-05-2009, 21:20
rabiş bence sende sil mesajlarını harlara saygısızlık olmasın.

sarapsisesindekiumut
04-05-2009, 21:25
ASILMA GÜNÜ GELİP ÇATINCA O SEVDİĞİM GİYİSİLERİMİ GİYİCEM
POSTALLARIMI,
PARKAMI..
BEYAZ ÖLÜM GÖMLEĞİ GİYDİRMEK İSTİCEKLER, GİYMİYCEM,
TRAŞ FALAN DA OLMUYCAM
ÖNCE GİDİP ORDA OTURCAK, BİR SİGARA YAKICAM
SONRA DEMLİK GÜZEL BİR ÇAY İÇİCEM
HA BAK RODRİGONUN O ÜNLÜ GİTAR KONÇERTOSUNU DİNLEMEK İSTERİM ORDA
SANIRIM ASILICAK BİR İNSANIN SON İSTEĞİNİ GERİ ÇEVİRMEZLER
SONRA URGANI KENDIM GEÇİRİCEM BOYNUMA
VE DÖNÜP, ORDA ASILMAMI SEYREDENLERE BURDA ÖLEN YALNIZCA BEDENİMDİR DİYİCEM AMA DÜŞÜNCEMİ ÖLDÜREMİCEKSİNİZ DÜŞÜNCEM YAŞIYACAK...........( Deniz Gezmiş )

unutmadık..
unutturmayacağız.

düşüncelerini öldüremediler...
düşünceleri yaşamakta...

sarapsisesindekiumut
04-05-2009, 21:26
Yolumuz devrim yolunda düşenlerin yoludur

rukiş_07
04-05-2009, 21:54
konuya bak ne hale gelmiş :)

V.M.B.H
04-05-2009, 22:11
:)))))))

fikirleri ithal olan duyguları ithal olan kahramanlar....

OĞUZKEMAL
04-05-2009, 23:29
rabiş bence sende sil mesajlarını harlara saygısızlık olmasın.

Evet rabiş "abin" gibi har olma sil.

sippo
05-05-2009, 03:01
laflarına dikkat et..
konuyu saptırmadım konu 6 mayısla ilgili bende 6 mayısla ilgili konuştum.. bilmem bilri misin sizin oralarda varmı ama 6 mayıs hıdrellezdir bizim burda :)

hıhh

konu 6 mayıs deniz,yusuf ve hüseyinle ilgili...başlığığında da görüyorsundur...
hani düşüncelerini göremediğiniz gibi adlarınıda mı göremiyorsunuz...yada görmeye korkuyor musunuz?

evet 6 mayıs hıdırellez bizim burda da var tüm anadoluda olduğu gibi türklerin en eski bayramlarından olduğunu şaminizme dayandığını biliyoruz...ama bizim burda 72den beri buruk geçer hıdırellez...

asiumut
05-05-2009, 18:17
pardon?

arapçadan çevirince anlam kaymaları olabiliyor işte..
Türkçe bu değil ;)

açıkcası son günlerde karşılaştıgım tüm konularda türkçeye bir huşu..farkedilmeyecek gibide degil..
önce cemaat yuvalarını buraya taşımaları ardından,dile karşı bir hassasiyet çok begendigim bir yazıyı burada paylaşmak istiyorum umarım çogunluk üzerine alınır..

'''Sana çok gereksiniyorum dirimim!

Adı: Gökhan Cebeci... İhtimal akademisyen. Çünkü isminin önünde Dr. yazıyor. Türkoloji ile falan uğraşıyor olmalı.
Cumartesi günü Habertürk'te makale süsü verilmiş bir 'kompozisyon'u yayımlandı!
Hani ortaokulda 'Gün geçmiyor ki...' diye başlayıp 'giriş-gelişme- sonuç' kuralını çiğnemeden içini doldururduk ya...
Aynı onlardan..
Sanki Bay Doktor değil, 6 Edebiyat A'dan Gökhan yazmış, Öyle çocuksu!
Makalenin adı 'Türkçe ve dilde özleştirme'... İlk cümlesi de şu: Gün geçtikçe yozlaştığına tanık oluyoruz Türkçenin.
:) Gülmeyiniz zira çocuk dertli.
Çünkü o, bir makeleyi 'öztürkçe' yazabilecek kadar 'uydurukça' biliyor. Fakat 'dil'ini kimseye öğretemiyor.
Çünkü bu şuursuz halk, sorumsuz basın, pespaye radyocular eski sözcüklerden vazgeçmiyor!!!
Ama artık canına tak etmiş, 'Büyük sıkıntı duyduğum bu derin ve uzmanlık gerektiren konuda neler yapabilirim?' diye düşünmüş ve 'Özleştirme Kılavuzu'ndan birtakım sözcükleri gazetede yayımlamaya karar vermiş.
Niye? Geri kafalılar öğrenip cümle içinde kullansın diye!
Peki neymiş 'derin ve uzmanlık gerektiren' bu sözcükler: Fotokopi yerine tıpkıçekim, mağaza yerine satımevi, iddia yerine sav, karakter yerine özyapı, ihtiyaç yerine gereksinmek...
Örneklersek... Uzun süredir ihmal ettiğiniz sevgilinizi aradınız. 'Özledim' numarası çektiniz, yemedi.
İşte ikili ilişkide boka sarmanın 'öztürkçe'si:
- Sana çok gereksiniyorum sevgilim!
- Gereksinsen bir kere arardın. Uziletişim diye bir şey var!
- Saygaçlı-tükenirkartım bitti dirimim! Satımevi de kapanmış. alamadım!
- Savlarına inanmıyorum, özyapısız herif!
'Allah ıslah etsin' diyeceğim...
Osmanlıca diye kızacak!
E, bende de Özleştirme Kılavuzu yok, ne olacak şimdi?'''
((=
Mehmet Kenan Kaya

son olarak söylemek istedigim denizlerin isimlerinin buradaki o kirli agızlara yakışmadıgını,insanlık onurundan nasiplenmek adına fazla yorumda bulunmamaları gerektigini o küçücük beyinlerinin üzerindeki bezin arasından kulaklarına fısıldamak istiyorum...
umarım yerine ulaşır bu sözlerim..

BLueaNK
05-05-2009, 18:46
ömrünüz gidiyor kalk namaz falan kıl hakaretlerinin günahı temizlenir..(((=

Sende aç elini dua et ihtiyaçları olacak :)

lilav__21
05-05-2009, 18:47
Bu gün 6 Mayıs Ben Doğdum (H)

ceofb224
05-05-2009, 18:51
Konu ''yol geçen han''ına döndü resmen!!
Bu konunun bu kadar aşağı seviyelere düşeceğini tahmin bile edemezdim!!
Bravo hepinize!..

asiumut
05-05-2009, 18:57
Sende aç elini dua et ihtiyaçları olacak :)

dua etmeyi bilmiyorum üzgünüm..
ama denizler adına yarın onların mezarlarında olamasamda çokca sigara içip en sevdigi şiirleri dostlarımla paylaşıp onları nekadar çok sevdigmi bir kez ve milyon kez gösterecegim.
ankaradasın,mezarlarını ziyaret etmen güzel bir durum oluştururdu,bunu yaparsan sevinirim..

BLueaNK
05-05-2009, 19:00
dua etmeyi bilmiyorum üzgünüm..
ama denizler adına yarın onların mezarlarında olamasamda çokca sigara içip en sevdigi şiirleri dostlarımla paylaşıp onları nekadar çok sevdigmi bir kez ve milyon kez gösterecegim.
ankaradasın,mezarlarını ziyaret etmen güzel bir durum oluştururdu,bunu yaparsan sevinirim..

Allah günahlarını affetsin kalanlarınada akıl fikir versin.

ERKUT_55
05-05-2009, 19:25
6 Mayıs 1972'yi ananlar, o zat-ı muhteremlerin(!) bir dönemin maşası olduğunu görmezden gelmekte direniyorlar.

Aksiyon Dergisi'nde Bülent KORUCU'nun yazdığı "Gözlerimiz İrfan Solmazerler'i Arıyor!" başlıklı ediyör yazısını okumanızı tavsiye ediyorum.
Derginin internet sitesi henüz güncellenmemiş, yazıyı paylaşmak isterdim.

kobeci
05-05-2009, 19:30
deniz yusuf hüseyin denilen sünebelere kadar bu ülkede kahraman ilan edilesi o kadar güzel insan var ki bu komunistlere gelene kadar bayagı bı zaman gecer...

muhahahaha.. Sünepe aynada git bi bak:D

alayına isyan
05-05-2009, 19:35
Deniz
Yusuf
Hüseyin ve diğerleri....

sizleri asla unutmayacağız...

Sevdiye_15
05-05-2009, 19:40
''Bir kişi,inancı için savaşıp ölürse,inancı da doğruysa o ölmüş sayılmaz...Tarih,gelecek için kavga verip,yitmiş de olsa,insanlık için vuruşanları hiç unutmaz...''

Şeyh Bedrettin

ERKUT_55
05-05-2009, 20:12
Hasan CEMAL, 15 Mayıs tarihli yazısında yine o yıllardan söz etti ve daha önce ortaya atılmış şu iddiaları yeniden yazdı:
"İrfan Solmazer, 1960`ta 27 Mayıs darbesini yapan Milli Birlik Komitesi`nin üyesi.

Türkiye`nin 12 Mart darbesine (1971) gittiği günlerde, çalıştığım Devrim dergisinin Kızılay`daki bürosunun hemen yakınındaki Mason Derneği`nin bahçesine bize yakın devrimci gençler dinamit atmıştı.

O dinamit lokmları İrfan Solmazer`in arabasının bagajında getirilmişti.

12 Mart öncesindeki cuntacılık faaliyetlerine katılmış, o tarihlerde bizim gruba yakın duran, emekli deniz subayı Erol Bilbilik, İrfan Solmazer`i şöyle anlatır:

`Bir gün Orhan Kabibay`ın (27 Mayıs darbesinin beyin takımından emekli kurmay albay ve 12 Mart`ın içinde de yer alan CHP milletvekili, HC) evinde toplandık.

Hidayet Ilgar, Talat Turan, İrfan Solmazer ve daha birçok kişi vardı.

Bir ara İrfan Solmazer bana, `Erol, sen denizcileri ihmal etmişsin` dedi.

Kimi ihmal ettiğimi sorunca, Sarp Kuray`ı, Deniz Gezmiş`i ihmal etmişsin, hiç temas kurmamışsın.
Ama ben onlara İstanbul`da, Ankara`da mısır patlatır gibi bomba patlattırıyorum` dedi.

Başka ne yapıyorsunuz diye sorunca, İrfan Solmazer`in yanıtı şu oldu:

`Deniz Gezmiş`i, Sarp Kuray`ı filan oturtuyorum.

Amerikan Büyükelçiliği`nin ön kapısının kurşunla taranmasına demokratik olarak karar veriyoruz.

Emri ben veriyorum.

(Deniz Gezmiş, ABD Büyükelçiliği`ni tara ve yok ol!) diyorum.

Sarp Kuray`a, (Git şurayı bombala!) emrini veriyorum.`

Bu işlerden Orhan Kabibay`ın mutlaka bilgisi vardı.
Dolayısıyla Deniz Gezmiş`i, Sarp Kuray`ı kullandılar."

* * *
Kaynak - TIKLA (http://www.tumgazeteler.com/?a=2897294)

KİMYON...
05-05-2009, 20:23
Hasan Cemal...
''Ben cuntaya hizmet ettim'' demiş zaten...
Herkesi kendi gibi mi sanıyor yazacaktım ama...

Aktüel'in haberinde;
Atilla Keskin bunun cevabını vermiş zaten...
Bozkurt Nuhoglu da noktayı koymuş.

ERKUT_55
05-05-2009, 20:54
Yazının şu kısmını da aktarsaydın keşke...

Dönemin silahlı mücadeleyi seçen diğer örgütü Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) yöneticisi Selçuk Polat ise Hasan Cemal`in o yıllarda bulunduğu siyasi hareket nedeniyle olaya cuntacılık açısından baktığını, bu yüzden 68`le ilgili yaklaşımının körün fili tarif etmesine benzediğini söylüyor.

Polat`a göre 68`i iki dönemde incelemek gerekiyor:
"Birinci dönem 1970`e kadar olan, üniversitelerde söz sahibi olduğumuz, kitlesel olduğumuz dönem.
1970`ten sonrası ikinci dönem.

Biz 1970`e kadar silahlı mücadeleye değil, devrime inanıyorduk.
Kitlelere ulaşmayı hedeflemiştik.
15-16 Haziran`a ulaşan işçi mücadelesine destek vermemiz de, köylere gidip çalışma yapmamız da bu yüzdendi.

İkinci dönemde her şey değişti.
Hiç unutmuyorum bir köy çalışmasında Carlos Marighella`nın, Şehir Gerillasının El Kitabı`nı sordum Mahir`e, `Nasıl bir kitap` diye, `Boş ver, yazarı fokocu` (Latin Amerika tipi gerillacılık) dedi.
Köylerden döndük, bu kitap düştü önüme, birden şehir gerillacısı olduk yani.
İkinci dönem orada başlıyor.

Selçuk Polat 68 kuşağı üzerindeki 27 Mayıs ve Kemalizm etkisini de, THKP-C`nin subaylarla kurduğu ilişkileri de inkâr etmiyor:
"Sosyalisttik, ilericiydik, ama evet, Atatürkçülük`ten de etkilenmiştik. Askerlerle ilişkimiz elbette vardı,
Zaten bizim 256 kişilik THKP-C davasında yargılananların 90`ı Hava Kuvvetleri`nden subay ya da askeri öğrenciydi,
İlişkimizi inkâr etmiyorum.
Ama bu, darbeyi desteklediğimiz anlamına gelmez.
Onlar bizi kullanmaya çalıştıysa biz de kendi amaçlarımız için onları kullandık".

* * *
Ve THKP-C...
Günümüzde bu adı kullanan illegal bir örgüt var mı?
Yok...
Çünkü, 30 Mart 1994'te o illegal örgüt adını değiştirdi,
Örgütün yeni adı DHKP-C...
Yani, PeKAKA'nın fason terör örgütlerinden bir tanesi...

KİMYON...
05-05-2009, 21:19
Yoo ben Hasan Cemal'e karşılık oldugu için yazdım onları...
Bir şey saklamadım ki; haber ortada isteyen okur zaten;)

Orada Nuhoglu ne diyor, Denizler'in en yakın arkadaşlarından biri..
Konu Deniz,Yusuf,Hüseyin ve 68 denince ilk akla gelen isimler...
''Tüm 68 hareketine mal edemezsiniz..'' diyor degil mi,zaten bir süre sonra dagılmışlar ve farklı farklı oluşumlar içine girmişler...
Herkesi aynı kefeye koymamak gerekir!

ERKUT_55
05-05-2009, 21:31
Deniz Gezmiş`in dava arkadaşlarından, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu(THKO) üyesi Atilla Keskin:
"... Üstelik son anda engellendiği söylenen `sol` darbenin yapılacağı tarih olan 9 Mart`ta benim de aralarında olduğum örgüt kadrolarının bir bölümü dağdaydık.
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan da biliyorsunuz 12 Mart`ın ardından dağa gelirken yakalandı.

* * *
Kimseyi aynı kefeye koyduğumuz yok,
Durum ortada...

sippo
05-05-2009, 21:37

tam bağımsız türkiye...

sippo
05-05-2009, 21:38

avatarındaki resmi koyma amacın ne senin millete sataşıyorsun?

sippo
05-05-2009, 21:39
şehitlik mertebesi bu kadar kolay mı?

sana kalmış takdir etmek bunu... allah da mı siz oldunuz...

sippo
05-05-2009, 21:40
deniz yusuf hüseyin denilen sünebelere kadar bu ülkede kahraman ilan edilesi o kadar güzel insan var ki bu komunistlere gelene kadar bayagı bı zaman gecer...

sen önce denizin komünist olmadığını öğren sonra gel yaz...

reptile89
05-05-2009, 21:45
Devrim Gazetesi’nin
Deniz Gezmiş’le Yaptığı Röportaj

Atatürk’ün, “Tam bağımsızlık” ülküsünü kendilerine şiar edinen devrimci gençleri sindirmek için cinayet tedbirlerine kadar varan planlar yapılıyor şu günlerde. Tertipçilerin baş hedeflerinden biri de gençliğin önde gelen liderlerinden Deniz Gezmiş, son olayları şöyle yorumladı:

- Türkiye ekonomisi tam bir çıkmaz içindedir. Zamlara rağmen, bütçenin açığı 2,5 milyardır. Bu, tutucular koalisyonunun iflasını açıkça ortaya koymuştur. Tutucu güçler, egemenliklerini uzun süre devam ettiremeyeceklerini anlamış olmanın telaşı içindedir. Devrimci gençlik eylemini engellemek için tertiplere girişmeleri bundandır. Fakat umduklarının tersi olmuş ve bu olaylar bizi daha örgütlü, daha disiplinli ve daha güçlü eylemlere hazırlamıştır. Tertipleriyle gençliği ordunun karşısına düşürmek hedefine ulaşamadıkları gibi, devrimci gençlik eylemi, Mustafa Kemal’ci zinde güçler saflarını biribirlerine kenetlemiştir. Mustafa Kemal adı, geniş öğrenci kitlelerinde daha fazla ağızdan ağıza dolaşır olmuş, forumlarda Bursa Nutku ve Gençliğe Hitabe tekrarlanmış ve bunlar uygulanmıştır. Emperyalistler ve işbirlikçileri, Gazi Mustafa Kemal’in çizgisinin geniş kitlelerde ve bütün zinde güçlerde yankılanmasından korkmuşlardır bugün.

- Gençlik eylemleri içinde önemli bir yerin var ve tutucu güçler senin okuldan atılmış olmanı sürekli istismar konusu ediyorlar. Bu durumda senin söyleyeceklerin neler?

- Üniversite öğrenimi yapmak Anayasa’nın verdiği bir haktır. Öğrenci olarak devrimci mücadeleye katılmak ise, Mustafa Kemal’in bize yüklediği bir görevdir. Dünyanın bütün gericileri biraraya gelseler bu hakkımızı ve görevimizi elimizden alamayacaklardır.

- Mustafa Kemal’in gençliğe yüklediği devrimci görevler nelerdir, biraz daha açıklar mısın?

- Türkiye ilk Kurtuluş Savaşı’ndan 50 yıl sonra tekrar yarı-sömürge durumdadır. Ve Kemalist bir Cumhuriyetin başına anti-Kemalist politikacılar geçmiştir. Politikacı, anti-Kemalist karşı devrim hareketine yeşil ışık yakmaktadır. Bu koşullarda gençlik, emperyalizme ve anti-Kemalist gidişe karşı verilen savaşta somut olarak ön safta bulunmaktadır. Elbette tarihi önderlik sorunu ayrı bir konudur. Bugün için gençlik, mümkün olduğu kadar geniş halk kitlelerini emperyalizme karşı mücadeleye katmak için devrim ci eylemde bulunacaktır. Kemalist Devrim tamamlanacak ve onun emperyalizmle çelişen bütün milli sınıf ve tabakalara maledilmesi sağlanacaktır. Gençlik bütün Kemalist güçlerle yek vücut olmak zorundadır.

- Halk kitlelerini emperyalizme karşı mücadeleye katmak için gençliğin dayanışma içinde bulunacağı Kemalist güçler kimlerdir?

- Bugün Türkiye’de Kemalist Devrim’in bekçiliğini yüklenen güçler arasında başta ordu, 27 Mayıs’ı yapan güçlerin önemli bir yeri vardır. Anti-Kemalist karşı devrim hareketine karşı gençlik bütün zinde güçlerle eleledir. Emperyalizmin işbirlikçileri gençlik ile öteki zinde güçlerin arasını açmak istemektedir. Fakat aynı inançta olan, yani emperyalizmi kovmuş, feodal unsurları tasfiye etmiş bir Kemalist Türkiye isteyen bu ilerici güçlerin arasını anti-Kemalist karşı devrimi tezgahlayanlar açmayı başaramayacaklardır.

- Emperyalizme karşı nasıl bir mücadele verilecektir?

- Bugün Amerikan emperyalizmi saldırganlık yolunu seçmiştir. Buna karşı biz de, emperyalizmin parmağının bulunduğu her yerde ona karşı aynı silahlarla mücadele yolunu seçtik: tıpkı Mustafa Kemal’in 50 yıl önce yaptığı gibi. Emperyalizm bugün millici güçleri tasfiye etmek için listeler hazırlamakta ve bütün kurumlarımıza elini uzatmaktadır. Bizse onları defterden sileli çok oldu. Milli kurumlarımıza uzanan elleri de kırmakta kararlıyız.

- Bazı çevreler bu görüşleri, “devrim yobazlığı” sayıyorlar. Bu sence nasıl açıklanabilir?

- Devrimcilik demek halk dalkavukluğu demek değildir. Her şeyden önce devrimcilerin görevi halkın önünde gitmek, halkın gerçek özlemleri için mücadele etmektir. Halk için düzen değişikliği isteyen gençliğe halk karşıdır gibi saçma bir iddiayla Kanlı Pazarları görmezlikten gelen ve gerçek devrimciyi yobazlıkla suçlamaya kalkışan tatlısu devrimciliğine özenmiş politikacı, aslında tutucu güçler koalisyonunun usta propagandalarının esiri olmaktadır. Politikacı, “halk kızar” diye, halk düşmanlarının uşaklığını yapmaktadır. Değirmenköy, Elmalı, Göllüce köyleri, davalarını desteklediğimiz bu topraksız köylüler bize hiç kızmadı, aksine gençliği bağrına bastı. Demir Döküm işçileri de öyle yaptı. Devrimci gençliği halkçı görünüp, egemen sınıflara göz kırpan tatlısu devrimcisi politikacı anlamaz ama işçi ve köylü anlar. Devrimci gençlik de onlara dalkavukluk etmez, gerçek kurtuluş yolunda onlarla birlikte mücadele eder. Hem egemen sınıflara göz kırpan oy goygoyculuğu, hem devrimcilik olmaz. Bugün bizi devrim yobazı olarak nitelendiren birkaç CHP yöneticisi Ortanın Solu tabanını temsil etmemektedir. Anti-Kemalist karşı devrimcilerin yanında yer alan bu birkaç yöneticiyle ortak bir mücadele söz konusu değildir. Fakat şuna inanıyoruz ki, tam bağımsızlık isteyen dürüst Ortanın Solu tabanı Kemalist bir Türkiye’nin kurulması için bizimle birlikte mücadele edecektir.”

(Doğan Avcıoğlu’nun çıkardığı Devrim Gazetesi - 23 Aralık. 1969 -sayı: 10 - sayfa: 2-7)

cCcmR 1903
05-05-2009, 21:47
sen önce denizin komünist olmadığını öğren sonra gel yaz...

söyle bakalım neciymiş bu, sakın atatürkçü kemalist deme de :D

ERKUT_55
05-05-2009, 21:48
tam bağımsız türkiye...
(: komik...

sippo
05-05-2009, 21:51
söyle bakalım neciymiş bu, sakın atatürkçü kemalist deme de :D

ulusalcı sosyalist...

tabi faşist olmaması güzel...

mustafa58
05-05-2009, 21:51
Bu gün 6 Mayıs Ben Doğdum (H)

kutlu olsuuun :) bu sacma konudaki tek guzel mesaj :)

sippo
05-05-2009, 21:53
(: komik...

aklı 3 yaşındaki tüm herkese komik gelir...o zamanın devlet adamlarına geldiği gibi...

ERKUT_55
05-05-2009, 22:10
aklı 3 yaşındaki tüm herkese komik gelir...o zamanın devlet adamlarına geldiği gibi...
"Tam Bağımsız Türkiye"den kasıtları ne?
Sırtlarını Sovyet Rusya'ya dayayacakları bir Türkiye mi?

sippo
05-05-2009, 22:13

böyle olmadığını biraz bişeyler okursan görürsün...

sippo
05-05-2009, 22:18

zaten gerçekle de alakası yok...

hüseyin samsunlu deniz ise ankaralıdır...

TÜRK_EVLADI
05-05-2009, 22:27
zaten gerçekle de alakası yok...

hüseyin samsunlu deniz ise ankaralıdır...

Ben memleketlerinden bahsediyordum..
Ama birazcık araştır bari böyle cahilce konuşma..

Hüseyin Kayseri'nin Sarız ilçesindendir Deniz'de Erzurumludur...

(:

ERKUT_55
05-05-2009, 22:28
böyle olmadığını biraz bişeyler okursan görürsün...
Okuduğun kadarıyla sen anlat o halde,
Tam Bağımsız Türkiye'den kasıtları neymiş?

sippo
05-05-2009, 22:34
Ben memleketlerinden bahsediyordum..
Ama birazcık araştır bari böyle cahilce konuşma..

Hüseyin Kayseri'nin Sarız ilçesindendir Deniz'de Erzurumludur...

(:

Memleketin iki tanımı vardır...
1 Bir devletin egemenligi altinda bulunan topraklarin bütünü 2cisi ise doğduğu yer...

sippo
05-05-2009, 22:37
Okuduğun kadarıyla sen anlat o halde,
Tam Bağımsız Türkiye'den kasıtları neymiş?

ne kadar anlatsam boş karşındakinin anladığı kadarım...

ERKUT_55
05-05-2009, 22:42
ne kadar anlatsam boş karşındakinin anladığı kadarım...
Bilmediğin için boş olmayasın sakın?
Kelime oyunlarına gerek yok (;

erotik brokoli
05-05-2009, 22:46
yarın saat 10 30 da karşıyaka mezarlığının 2.kapısındayız yoldaşlarımızla...

sippo
05-05-2009, 22:47
Bilmediğin için boş olmayasın sakın?
Kelime oyunlarına gerek yok (;

ya yorma beni istersen...
bilmediğim konuda yazmam...

TÜRK_EVLADI
05-05-2009, 22:48
Memleketin iki tanımı vardır...
1 Bir devletin egemenligi altinda bulunan topraklarin bütünü 2cisi ise doğduğu yer...

Ha araştırdın bir baktın Kayserili ve Erzurumlu yazıyor ne yapsam ne yapsam diye düşündün kurtuluşu bunda mı aradın :D :D

Kimliğinde kütük kısmı vardır..
Madem memleketin iki tanımı var o kütük kısmının ne olduğunu anlamaya çalış şimdi koş..
Anladıktan sonra kompozisyon yaz bunun hakkında..
Hadi bakalım..

ERKUT_55
05-05-2009, 22:51
yarın saat 10 30 da karşıyaka mezarlığının 2.kapısındayız yoldaşlarımızla...
Ankara'da olsaydım gelirdim (:
Ruhlarına Fatiha okuyacaksınız değil mi?

Genç yaşta kara toprağın bağrına giren ülkücüleri de unutmayın,
Aynı mekanda, birbirlerine komşu yatıyorlar...
Bir nesil yok oldu gitti,
Yazık.

sippo
05-05-2009, 22:56
Ha araştırdın bir baktın Kayserili ve Erzurumlu yazıyor ne yapsam ne yapsam diye düşündün kurtuluşu bunda mı aradın :D :D

Kimliğinde kütük kısmı vardır..
Madem memleketin iki tanımı var o kütük kısmının ne olduğunu anlamaya çalış şimdi koş..
Anladıktan sonra kompozisyon yaz bunun hakkında..
Hadi bakalım..

birader benim babamın dedmin kütüğü orduda benimki ise istanbuldadir...

deniz gezmiş kökenine bakarsan konyalılardır...dedesi rizelidir...daha aranıyor musun?

kaan1422
05-05-2009, 22:58
yarın 6mayıs oley :) benim doğum günüm de (6)

sippo
05-05-2009, 22:59

hea bide sana deniz gezmişin bi sözünü söyleyeyim...
sonra buna konuş =))

amerikan emperyalizmine, sovyet revuzyonizmine, bulgar dalkavukluğuna, romen soytarılığına, karşı turk devrimcisiyim...

ERKUT_55
05-05-2009, 23:10
hea bide sana deniz gezmişin bi sözünü söyleyeyim...
sonra buna konuş =))

amerikan emperyalizmine, sovyet revuzyonizmine, bulgar dalkavukluğuna, romen soytarılığına, karşı turk devrimcisiyim...
Ben de sana şunu söyleyeyim;
Felsefi düşüncede anlatmak istediğini daraltırsan özet olur, özeti daraltırsan slogan olur.
Sen şimdi sloganlarla konuşuyorsun ve asıl felsefeyi anlatmaktan çok uzaksın,
Ve ifade edemeyecek kadar acizsin...

sippo
05-05-2009, 23:19
Ben de sana şunu söyleyeyim;
Felsefi düşüncede anlatmak istediğini daraltırsan özet olur, özeti daraltırsan slogan olur.
Sen şimdi sloganlarla konuşuyorsun ve asıl felsefeyi anlatmaktan çok uzaksın,
Ve ifade edemeyecek kadar acizsin...

sloganı anladıysan sorun yok

ne mutlu türküm diyene sözünü anlıyorsun, bu sözü anlamıyorsan sorun sende değil seni dünyaya getirenlerde...

ERKUT_55
05-05-2009, 23:28
sloganı anladıysan sorun yok

ne mutlu türküm diyene sözünü anlıyorsun, bu sözü anlamıyorsan sorun sende değil seni dünyaya getirenlerde...
Benimle alakalı bir sorunun olabilir ama konu ne olursa olsun anne-baba bunun dışında tutulur,
Haddini bil !!

UUras
06-05-2009, 00:30
Benimle alakalı bir sorunun olabilir ama konu ne olursa olsun anne-baba bunun dışında tutulur,
Haddini bil !!

senin dünyaya gelmen bir hata demek istemiş ;)

reptile89
06-05-2009, 02:28
Siz bilirmisiniz Ahmet Arifi
Bilirmisiniz Çirkin Kralı
Nazım Hikmet'i peki
Deniz'i
Hüseyin'i
Yusuf'u
Ahmet Arif in Prangalarını
Çirkin Kralın arkadaşlığını
Hüseyinin,Yusufun Yoldaşlığını
Nazım Hikmetin adamlığını
Cep harçlığımdı çocukluk anılarımın en belirgini
Babamın elime tutuşturduğu bozukluklar
Yüreğim gibi küçücük cebimde biriktirirdim
Biriktiremediğim düşlerim gibi dağınıktı saçlarım
Büyüyordum ufaktan ufağa
Ben büyüdükçe harçlığımda büyürdü
Ben büyüdükçe cebimde büyürdü
Ben büyüdükçe düşlerim daha dağınık olurdu
Saçlarım derli topluydu ama
Olgunlaşan düşüncelerim gibiydi
Sabit fikirli değildim
Ummanlar kadar engindi içimdeki gökyüzü
Tüm insanları sevebilmeyi öğretmesiydi babamın en güzel hediyesi
Bana öyle bakma sevgili
Ben daha annemin küçük yavrusuyum
Doyasıya saramadı evladını
Basamadı bağrına sıkı sıkı
Neden hüzünlüsün diye sorma sevgili
Memleketimi sarmış çıyanlar
Parsel Parsel tapulamışlar vatanı
Bir deprem yığınıdır yüreğim
Bana ölmekten bahsetme sevgili
Ben faşizme kurban aramıyorum
Faşizme inat mücadeleden kaçınmam
Devrim uğruna ölümü seçerim darağacında
Oysa Nazım Hikmetin gözleriyim ben
Yılmaz Güneyin arkadaşıyım
Ahmet Arifin Prangası
Hüseyinin,Yusufun yoldaşı

Aşktan anlamıyorsun deme bana sevgili
Daha fazla yaralama beni
Ben bir seni birde devrimi bilirim
Aşk ; ugruna feda edilebilecek ne varsa çekinmeden vermekse
Ben uğruna canımı feda ederimde Gözümden bir damla yaş akmaz
Kurur kirpiklerimin ırmağı
Ben bir sana bir devrime aşığım
Bir devrimdir benim sevdam
Sevdam bir haykırıştır karanlıklara
Başkaldırıdır benim sevdam
Kimseler varmasada farkıma
Ben ölümü seçtim Aşkın uğruna
Beni Deniz Gezmiş olarak hatırlayacaklaradır bu şiirim
Beni anlayanlara,anlayabilenedir özlemim
Tam bağımsız Türkiye dedik
Kahrolsun emparyalizm dedik
Dedirttiler,sol olsunlar
Beni unutma sevgili
Beni güzel hatırla sevgili
Bana kızma sevgili
Erken oldu gidişim biliyorum
Seni üzdüm,kırdım
/Umutların arasından
Kirpiklerin karasından
Döşte bıçak yarasından
Güneş toplam benim için/

Şarkısını dinle benim için
Dinlede ağlama sevgili
Aydınlık geleceğe olan umutlarımı biriktir benim için
Benden sonrakilere gram gram dağıt
Ölümlerden ölüm beğenmedim ben
Razıydım her türlüsüne
Ayrılık vakti sevgili
Gel son kez sarılayım yüreğine
Ardım sıra gözyaşı dökme sakın,yakışmaz bize
Ardımsıra karanfilleri eksik etme toprağımdan
Kızıl gelincikleride unutma,bir tutam ondanda ek toprağıma
Halkım anlayacaktır bir gün beni
Haklı mücadelemi haklı kılacaktır
Biz karanfiller ektik memlekete
Deniz / Yusuf / Hüseyin
Üç fidan,üç hırçın yürek
Kar yağıyordu istanbula
Kardelenler boynu bükük
Üç fidana ağlıyordu her biri
Elveda Ülkem
Elveda anam,babam,kardeşlerim
Elveda yoldaşlarım
Elveda doğan güneş
Elveda umutlarım
Elveda koca yürekli Nazım Hikmet,Yılmaz Güney,Ahmet Arif
Elveda zalımlar sofrasında hak yiyen koca göbekliler
Elveda Devrimim,devrimciler
Elveda hainler,çıyanlar,yılanlar
Elveda Sevgilim,sevdam,sevdalım
Deniz hepinizi çok sevdi,seviyor,sevecek…

-ALINTIDIR-