PDA

Tüm Versiyonu Göster : İnsan aynaya bakınca gördüğünün kendisi olduğuna neden bu kadar emindir

turkishrhapsody
18-05-2008, 22:29
gerçektende.. hadi lunaparklarda insanın yüzünü biçimden biçime sokan.. suratı yer yer uzun yer yer kısa kulağı bazı kepçe bazı sivri gösteren adeta maymuna çeviren sihirli aynalardan vazgeçtim..
evdeki aynanın karşısında duruş açımıza göre içerisi kalabalıksa hayali yansıyacak birini gördüğümüzde dahi ısrar ile işte bu benim dememizdeki etken psikolojikmidir sosyal etmenlermi bizi böyle düşünmeye iter..
kaldı ki oda içinde yanlız olsak bile şaşkın şaşkaloz halde aynada hayalimize bakarken demin sevinçli şen yahut öfkeli halimizden biri kalmıyacak iken dingin halde yanlızca kendini görüme odaklanmış dolayısı ile burun delikleri aynaya yakın gözleri hafif geri kaçkın göreceğimiz şapşal potresi bizi yüzde kaç ile temsil eder.. bize benzer..
...aydınlatırsanız sevinirim.. şimdiden saygılar.. tamam gidip iyisimi dere göl kenarı suya bakalım demiyorum ama.. aynalar ne kadar güvenli.. kalkıp bir başkasına sorsak ne görüyorsun desek.. acaba bizim gördüğümüz yay gibi kaşı inci gibi dişi çorap şişi gibin ince parmahları oda görecekmidir.. bizim gördüğümüz badem gibi gözlerimizi lepiska kibin ipek saçlarımızı oda görecekmidir.. ben bunların yanıtını istiyorum kuru kuruya laf ebeliği değil.. saygılar..

daral_geldi
02-06-2008, 01:45
Bende merak ettim şimdi..

panturk
02-06-2008, 23:50
aslına bakılınca insanın gördüğü hiç bir zaman kendisi değildir.. kanıt istiyorsanız.. çıkarın albümü üç aylık iken çekilmiş fotoğrafınıza hipnotize olana kadar beyninize kan oturana kadar bir bakın.. ondan sonra aynaya baktığınızla mukayese edip bu bu benmiyim ben bunu kendim sanıyodum o halde ayna kim değin.. yahut evlenmeden önceki canlı ışıl ışıl hal çekilmiş ile boşanma eşiğine gelen halde avukata dava açım aşamasında çektirdiğiniz fotoya bi
bakın..yüz gelir geçer ardarda izlediğimiz dizilerin filimlerin içindeki gibi gelir geçer kareler aynada ise bu karelerden birinin yakalanım anıdır .. iki dakka sonra saçın ağarmıyacağını diş dökülmiyeceğini burun akmıyacağını hapşırıp tıksırmıyacağını.. mikro milimetrik olsada alında yüzde kırışma olmuyacağını kim garanti eder ayna.. sadece fikir verir bence.. o dakka ki ruh haline işaret eder bir nebze zanımca bence..

yesil_lahana_tr
05-06-2008, 13:13
aynanın bi suçu yok aslına bakarsanız o biz neyi görmek istiyosak onu gösterir görmek istemediğimizide zorla gösteremez bize tüm acılara ve ayrılıklara rağmen yinede ben küsmedim aynalara kimsede küssün istemem saygılarımla :=))

kabuklufındık
11-06-2008, 05:56
gerçektende.. hadi lunaparklarda insanın yüzünü biçimden biçime sokan.. suratı yer yer uzun yer yer kısa kulağı bazı kepçe bazı sivri gösteren adeta maymuna çeviren sihirli aynalardan vazgeçtim..
evdeki aynanın karşısında duruş açımıza göre içerisi kalabalıksa hayali yansıyacak birini gördüğümüzde dahi ısrar ile işte bu benim dememizdeki etken psikolojikmidir sosyal etmenlermi bizi böyle düşünmeye iter..
kaldı ki oda içinde yanlız olsak bile şaşkın şaşkaloz halde aynada hayalimize bakarken demin sevinçli şen yahut öfkeli halimizden biri kalmıyacak iken dingin halde yanlızca kendini görüme odaklanmış dolayısı ile burun delikleri aynaya yakın gözleri hafif geri kaçkın göreceğimiz şapşal potresi bizi yüzde kaç ile temsil eder.. bize benzer..
...aydınlatırsanız sevinirim.. şimdiden saygılar.. tamam gidip iyisimi dere göl kenarı suya bakalım demiyorum ama.. aynalar ne kadar güvenli.. kalkıp bir başkasına sorsak ne görüyorsun desek.. acaba bizim gördüğümüz yay gibi kaşı inci gibi dişi çorap şişi gibin ince parmahları oda görecekmidir.. bizim gördüğümüz badem gibi gözlerimizi lepiska kibin ipek saçlarımızı oda görecekmidir.. ben bunların yanıtını istiyorum kuru kuruya laf ebeliği değil.. saygılar..
emmmmmmmm hacı sen ne yaptın öle ya:)))

delta_ist
13-06-2008, 13:53
felsefi bir söz ve ben felsefeyi sevmem /:D

ben_burcin
13-06-2008, 14:01

Beyenmedin dimi aynadakini boşuna çırpınma sensin o sen :)

panturk
13-06-2008, 14:54
yani ebe ilk aklıma gelen.. yoksa dedemmi de diyebilirdim.. doğrudur eğer yaratılış teorisine inanıyoruz ilk topraktan yaratılan ademin kaburga kemiğinden alınan havva ile birleşmesinden mürekkep insan soyu silsilesi içre.. ana ve baba kromozomlarından genlerinden.. hayat bulan yeni canlı.. her iki ırkın özellikleride taşır..
.. eh işte babadan biraz kulak benzer.. anneye dudak benzer.. ışığın gözde yansıması neticesi bizde oluşan intiba ile işte saçının siyah bıyığının sarımtırak oluşu gibi etkenler.. zamanla evrim geçirip saçın ağarması bıyığın kararması gibi etkenlere maaruz kalsa dahi mevzu bahse konu oluyor olmuş olan o anlık kare içre.. ruh hali de dahil eşyanın ebatını boyca aynaya yakınlık derecesine göre ufak oluşu büyük oluşunu sayma..nihayetinde her ne kadar biz isekte bizden başka bir bütünün halkalarınıda taşır.. benim ilk yazımda anlatım istediğim ben değilim bir ben var bendende içre o idi bu ile beraber birlik beraberlik içre.. aynadaki hayali tanımlar iken muhatap kafasında hiç bir şey ifade etmiyecek olan işte.. hayriden olma necmiyeden doğma ebu bekir oğlu şemsettin gibi anlatım yerine aynadaki şemsettindir dememiz daha uygun bence.. işin aslı o kadar kök kökene iner isek haddede daha ne alaşımlar çıkarki soy ağacı yetersiz kalır zannımca..
şuda varki ayna ön çıdarındaki camların kenar dokularının ince kalın oluşu ile ortaya çıkan ıraksak yahut yakınsak mercek etkisi ile objede tam gerçeğe uygun görüntü alınmasada yakın duran burun az iri görünüp uzak duran kulak küçük gibi görünsede cam ardı ışın sızdırtmaz siyah boya ile kaplı kağıda sürülü ince tabaka gümüş yüzeyi parlaklığı yitirmemiş net görünüm veriyor çok aşırı gün ışığında bakıp ciltteki siyah noktacıkları pütür pütür ayrıntılı sivilceleri sarı sarı iğrenç ayvacık tüylerini birer vadi derinliğinde kırışıklıkları görmüyor isek nispeten aynalar gerçekcidir bence nihayetinde ufak tefek kusur kadı kızındada olur aynanın yaptığıda densizlik bence.. sanırsam kanımca..

gülşahay
18-06-2008, 20:02
çünki aynada kendi yanında olanalrıda görür ve onlar doğru görünür bu durumda ordakide benim diye düşünür

zekçek
19-06-2008, 03:24
bence emin değildir ..
dalgınlıkla bişeyler yazıp saçmalamışım biraz..
emin değildir..çünkü
aynadaki ruh mu beden mi beyin de karar verememiştir..

panturk
20-06-2008, 20:17
insan aynaya baktığında görüntünün kendi olduğuna insan olduğu için şartlanır aynada bir insan var bende bir insan idim sanırım o halde o ben olabilirim der mantık yürütür tüm insanlar elbise giyer bit pazarından alınmış olsa ve çevreden görenlerce çula çuvala benzese dahi üzerimde beni örtmeye yarar bir elbise var o halde insanım der.. o halde bu görüntü benim der aynadaki görüntünün kendi görüntüsü olduğu yargısına varır..
.. halbuki eline bi çikita muz tutuşturulup.. ayna karşısına bırakılan bi maymun.. düşünce sezgi yolu ile değil iç tepi yolu ile içgüdü yolu ile olaya vakıf olup.. aynada yansıyan görüntünün elinden muzu almaya çaba sarfeder.. pençelerine bir şey geçmez mücadelesi boşa çıktıktan bir süre sonra tecrübe ile deneme metodu ile bunun böyle yapılamıyacağı sonucuna varıp sürekli hareket halinde olmasına rağmen alışkın olmadığı canlı ile arasındaki farkları anlamak için sağ işaret parmağını kalın etli dudağına sokup aşağı doğru çeker dişine bakar.. diğerininde aynı hareketi yaptığını görüp öfkelenir zıplamaya aynaya yumruk vurmaya başlar.. onda görüntünün kendi olmadığına dair eminlik vardır kararlılık vardır azim vardır inat direnç vardır.. insanda ise kolayca inancaya insan olabileceğine inanma meyli eğilimi vardır.. aradaki farkta bu bence..

Brakisefal
20-06-2008, 23:39
Biriyle beraber aynaya bak. Diyelim Ayşe'yle birlikte baktın aynaya.

Normal Ayşe ayna karşısında da Ayşe oluyor değil mi? E o zaman sende normal sensindir.

Ayrıca bu bi' inanç meselesi değil ki. (: Aynaya baktım ama, bu ben miyim, inanayım mı vs.

(:

mali_23
22-06-2008, 22:00
insan kendinin nasıl bir karakter ve kişiliğe sahip olduğunu bildiği için yanı kaç kuruş biri olduğunu bilidği için gayet rahat bir şekilde tanır

mali_23
22-06-2008, 22:01
çünki aynada kendi yanında olanalrıda görür ve onlar doğru görünür bu durumda ordakide benim diye düşünür
çok felsefik olmuş cvbnız desem nedersiniz)))

arsubulyos
22-06-2008, 22:09
çünkü aynaya kendi isteğiyle ve bilinçli olarak bakar...aynaya baktığını bildiği için karşısındakinn de kendisi olduğunu bilir!

COGITO
27-06-2008, 22:03
Peki ya biz sadece birinin örüntüsüysek veya sadece birilerinin kafalarında kurduğu hayallersek??
veye platon vari düşünürsek ya biz bir tek varlığın biçim değişiklikleri gösteren görüntüleriysek?? o zaman emin olamayız...

arife zeynep
27-06-2008, 22:04
yoksaa o ben değil miyim ?

:(

COGITO
27-06-2008, 22:12
yoksaa o ben değil miyim ?

:(

Korkarım böyle bir ihtimal var... :( yani çok sevinmemelisin ay ne kadar güzelim ne kadar şöyleyim ne kadar böyleyim diye... çünkü o sen olmayabilirsin...

panturk
27-06-2008, 23:05
bu ufak yapı taşları cinsine göre bileşkelerinden ayrışıp ayrışıp kimi vakit sıvı kimi vakit gaz buharlaşıp evrene karışıyosa... sonra belli periodda aşağı inip.. başka canlıya hayat veriyor.. belli evrede o canlı buharlaşıyor sonra yağmur damlaları ile aşağı iniyor toprağa karışıyorsa.. esas sahip olduğumuz gerçek varlıkdan nasıl bahsedebiliriz.. yamyam olsak.. haa şunun eti şuna göre biraz daha lezzetli gibi duruyor desekte.. damarları içi nihayetinde alyuvar akyuvardan.. standart birer harç öğütme makinesi mideden bir pompa işlevi üstlenen kalpten ciğer dalak pankreasdan mürekkepi nsan bedeni ufak tefek fark dışı aynı bence.. parmak uçlarının farklı oluşu birikinin kaşının ince öbürünün kalın oluşu teferruat bence.. al birinin vur ötekine.. bi trafik kazası oluyoda al ötekinden organı berikine yama.. zenit gibi tıkır tıkır gidiyo.. bi kuvvetler üstü kuvvet.. bi mutlak hakimiyet.. bi yasalar üstü yasa bi bi tekerrür kuralı var sankide.. biz ayna karesinde.. o anki vücut bulmuş halimi algılıyoz ne.. bilmiom bilemiom..

brc.ex50
27-06-2008, 23:10
bende geçenlerde kendisini aynada ilk defa gören insanın psikolojisini merak etmiştim =) büyük bir hayal kırıklığımıydı acaba

tugce-_-3340
10-07-2008, 00:19
abi bu ne allah aşkına =D

bireysel_girdap
10-07-2008, 01:09
Korkarım böyle bir ihtimal var... :( yani çok sevinmemelisin ay ne kadar güzelim ne kadar şöyleyim ne kadar böyleyim diye... çünkü o sen olmayabilirsin...

Evrim yasasına teorı bıle demeye tenezzul etmek ıstemıyorum Ama boyle orumcul kafalı fıkırlerın kafa karıstırmasıdır madde otesı dıye bırsey yoktur ınsan evrım gecıremez aynaya bakmayın sız de :S Sızı guzel gosteren aynayı alın sız de ne sacma fıkırler ama Gunumuzde bu sacma fıkırler yok satıyor :)

bireysel_girdap
10-07-2008, 01:11
Bunu dusunup merak eden arkadaslar bu kadar ınce dusunmesınler fıttırır ınsan Allah korusun ...

lecwan
11-07-2008, 05:19
kimbilir belki baktığımız ayna değildir...

jetgil
14-07-2008, 23:10
aynadan ziyade evrende gözünüze görünenin siz olup olmadığınızı tartışmalısınız..
sen eline baktığında gördüğün şeyin
aynaya baktığında gördüğünün aynı şey olduğunu farkedebilirsin..
:))
bunun farkedilmicek bir yanı yok..
ama senin gördüğün elin başkasına öyle gözüküyor olduğuna garanti veremeyiz..
bize göre gözüken nesne'nin diğerine göre aynı şekilde
göründüğünü düşünemeyiz..

:))

ama kabul etmişizdir..

işte merak ettiğim şey :)
mesala aynı şeye bakıyoruz ben ona mavi diyorum sende ona mavi diyosun. ama aslında gördüğümüz renkler farklı.yada ikimizde aynı kişiye bakıyoruz fakat farklı görüyoruz.o yüzden de o kişiyi değerlendirirken güzellik çirkinlik kavramı çıkıyor ortaya..olamaz mı ?

hayatın tadı
14-07-2008, 23:12
Bunu dusunup merak eden arkadaslar bu kadar ınce dusunmesınler fıttırır ınsan Allah korusun ...

doğru valla.. :S

yalnız silahşör
15-07-2008, 11:53
ben kolumu kaldırıyom imajımda kaldırıyo yüzüme burnuma dokunuyorum imajımda dokunuyo.
ne yaparsam aynısını yapıyo

işte bu yüzden eminim

burhan5534
15-07-2008, 18:04
biz insanız ve bu dünyada en üstün varlıklarız bu konuyu fazla karıştırmamız konu bulamadığımızdan olmasın.dün akşam zeki nin dediğini burdada tekrar etmem lazım o zaman

ckrdk
15-07-2008, 19:21
insan aynaya baktığında gördüğü kendisinden başka ne olabilirki..
başkasını yanına alıp aynanın karşısına geç sonra bi aynaya bide yanına alığın kişiye bak aynı şeyleri görürsün yine..herhangi bir nesne dahi olsa bu böyle..gördüklerimize inanmazsak arka plandakilere inanırmıyız..

pembe kebelek
15-07-2008, 19:31
fotoğrafını çekip baktığında ve aynaya baktığında aynı kişiyi görüyorsun tabi ruh hali farklılığına göre şekilde değişiyor ama hep sen aynı sen yani...tabi bazen aynadan aynaya farklılık olabiliyo mesela bazı mağazalarda zayıf gösteren daha güzel gösteren aynalar felan kullanılabiliyo satış fazlalığı olsun diye yada ışık ile bu tür oyunlar yapılabiliyo...

aicha_06
15-07-2008, 19:37
başka kim olacak yaa :s

rain_girl
15-07-2008, 19:38
bu aynaya bakan senmısın yoksa yanılsamamı git yat uyu işte tüm gercek bu....:) aklıma geldi bi an...

MooNLiFe
16-07-2008, 17:11
İnsan Görmek İstediği Şey İçin Aynaya Bakar !:..

reptile89
17-07-2008, 03:16
çünkü buna inandırılmıştır....

_zakkum_
17-07-2008, 03:47
sen aynaya baktıgında gozlerıne bakarsın..
bır baskası burnuna..
bır baskası yuzunun tamamına..
bır baskası ıse vucuduna..
baktıgı yer aynı gıbı gorunse de ..
gordugu sey aynı degıldır..
..
ve de aslında o ınsanın senın ıcın ne ıdafe ettıgı ıle de ılgılıdır...
sevdıcegın ıle bı arkadasın "aynı sana" baksalar da ..
gorduklerı aynı sey mıdır....
..
ve de sana gore guzel olan gozler bı baskasına gore normal gelebılır..
tamamen yasanmıslıkla ılgılıdır...
bu yuzden farklı farklı ınsanları sever...
aynı yuze farklı anlamlar katarız....

kendim__için
17-07-2008, 03:53
aslında aynaya çok baktığınızda aklınıza garip şeyler gelebilir yada kendinizi kafayı yiyecek gbi hissedebilirsiniz demek ki o kadar da emin olamayabiliriz zaten belki duymuşsunuzdur aynaya çok uzun süre bakmak iyi olmazmış bunun gece yada gündüz diye bi vakti vardı sanki ama hatırlayamadım pek ;)

Sempatik59
17-07-2008, 04:02
Bi daha aynaya bakmayacağım

çekirdekkk
17-07-2008, 20:01
Bak şimdi bende şüphelenmeye başladım.O ben değilsem kim pekiii(?)

vildan91
21-02-2011, 17:56
Yok zaten, kendisi dublörüm .

leon09
21-02-2011, 17:58
Noluyo lan burda ?
Eski konuları dürtmek Benim işim.
Lütfen yani.

vildan91
21-02-2011, 18:03
Afedersin ağbiğ (A)

Ne zamandır yapıyordum bunu, sonunda yakalandım :/

leon09
21-02-2011, 18:05
Ne zamandır mı yapıyordun ?
Ekmeğimle oynama Benim.
Bu forumda kime sorsan '' konuları hortlatan ahaa buydu '' diye Beni gösterirler.
Görmezlikten geliyorum,bi daha olmasın.

vildan91
21-02-2011, 18:07
Tamam ağbiğ, döv istersen :P

leon09
21-02-2011, 18:08
Kahveden adam toplayıp gelicem,burda bekle.

vildan91
21-02-2011, 18:09
Kaçarım ki, ehe.

leon09
21-02-2011, 18:09
Konuya dönersek ;aynada gördüğümün kim olduğu önemli değil.