PDA

Tüm Versiyonu Göster : Atatürk Hakkında Bilmeniz Gereken 30 Özellik...

doğa.
14-07-2008, 14:30
1."ATA"Lafını Sevmezdi
"Atatürk" hitabını ilk kez dönemin Türk Dil Kurumu Bşk. bir konuşmasında kullanmış, M.Kemal de çok beğenerek soyadı olarak aLmıştı.Kendisine "Ata" diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı.

2.EN SEVDİĞİ YEMEK
Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye- pilav olarak kaldı.Tatlı sevmezdi ama canı tatlı istediğinde gül reçeli yerdi.

3.EN BÜYÜK HAYALİ DÜNYA TURUNA ÇIKMAKTI
Ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.

4.BAŞUCU KİTABI "ÇALIKUŞU"YDU.
Binlerce kitabı vardı.Ama Reşat Nuri Güntekin`in ünlü Çalıkuşu romanını hayatı boyunca, hatta cephede bile başucundan ayırmaz, her gün rastgele bir yerinden açar, bir kaç sayfa okurdu.

5.KABUL SALONUNDAKİ AT YAVRUSU
Atlardan sonra en sevdiği hayvan köpekti. "Fox" adını verdiği köpeği, Gazi`nin yatağının ayak ucunda uyurdu.Hayvanlara düşkünlüğü o dereceydi ki bir gün misafirlerinin de görebilmesi için yeni doğmuş bir tayla annesinin Çankaya Köşkü kabul salonuna getirilmesini bile emretmişti.

6.TAM BİR SALON ADAMI
En sevdiği dans valsti. Müzik zevki çeşitlilik gösteriyordu.Klasik Batı müziği dışında Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.

7.GÖMLEKLERİNİN TÜMÜ BEYAZDI
Gömleklerinin hepsi beyazdı. Bu gömlekler ilk yıllarda İsviçre`de özel olarak dikililen sonra yerli malı kullanma kampanyasına öncülük edebilmek için Beyoğlu`nda bir terziye diktiriLmeye başlanmıştı.

8.DOLABINDA LACİVERDE YER YOKTU
Takım elbiselerinin tasarımlarını hep kendisi çizerdi.Lacivert takım giymeyi sevmezdi.

9.ÖLÇÜLERİ
Boyu 1.74 idi.Hayatının son dönemlerine kadar 76 olan kilosu hastalığının ilerlemeye başlamasıyla 46 ya kadar düşmüştü. 43 numara siyah rugan ayakkabı giyerdi

10.RUMELİ ŞİVESİ
Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu.Ancak bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi.

11.HAZİN BİR HİKAYE
Hayatında bir dönem çok önemli yer tutan M.Kemal`in evlenmesinden sonra hayatına trajik bir şekilde son veren Fikriye Hanım`ın mezarının nerede olduğu bilinmiyor.

12.CUMHURBAŞKANLIĞINDAN SIKILIYORDU.
Hayatının çoğunu geçirdiği savaş cephelerinden sonra Cumhurbaşkanı olarak geçirdiği yıllar ona bir tecrit yaşantısı gibi geliyor, çok sevdiği halkından ve sade bir vatandaş yaşamından uzaklaştığını düşünüyordu.

13.PAPA`NIN TEMSİLCİSİNE ELBİSE
Kıyafet Kanunu çerçevesinde tüm din adamlarının dini kıyafetleriyle sokağa çıkmaları yasaklanınca, Monsenyör Roncalli`ye kendi terzisi Kemal Milaslı eliyle bir koleksiyon hazırlattı.

14.KENDİSİ TIRAŞ OLMAZDI.
Sabah kahvaltılarıyla arası hiç hoş değildi.Yataktan kalkar kalkmaz odasındaki divanın üzerine bağdaş kurarak oturur, günün ilk kahvesini sigarasını içerdi.Bir özelliği de kendi kendine tıraş olmamasıydı.

15.DÜZEN TAKINTISI VARDI
Evinde ,çevresinde hatta konuk olduğu evlerde bile eğri duran eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.

16.HOŞGÖRÜLÜ LİDER
Köylünün birinin gazete kağıdına sardığı tütünü içmeye çalışırken eli yanmış ,"Alın bunu kendi içsin"diyerek Atatürk`e küfretmişti.Mahkemeye çıkarılacaktı. Atatürk olayı dinledikten sonra "Onu mahkemeye vereceğinize doğru dürüst sigara içmesini temin edin" dedi

17.SİGARA PAZARLIĞI
Hastalığının başlangıcında kendisini muayene eden Dr.Fissinger günde kaç paket sigara içtiğini sormuş, Atatürk "sekiz" demişti. Doktor bunu günde bir pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülümseyerek cevap vermişti:"Ben zaten bir paket içiyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım"

18."BU NASIL HALKÇILIK?"
Bir sabah milletvekilleri ile trene binmişti.Kondüktörün milletvekillerinden bilet parası almamasına şaşırmış nedenini sormuştu.Trenin milletvekillerine bedava olduğunu öğrenince epey sinirlenmiş "Ne de güzel halkçılık ama" demişti.

19."LAİKLİK ADAM OLMAKTIR!"
İlk mecliste üyelerden biri laikliğin ne manaya geldiğini anlayamadığını söyleyince Gazi sinirlenmiş elini kürsüye vurarak , "Adam olmak demektir hocam, adam olmak!"demiştir.

20.KURBANLARI BAĞIŞLARDI.
Gittiği yurt gezilerinde kendisi için kurban edilen hayvanlara bakamaz böyle durumlarda sırtını döner yada kesilmelerini engellerdi

21.YABANCI DİLE MERAKI
Askeri lisede öğrenmeye başladığı Fransızcayı sonraki yıllarda geliştirdi. Zengin bir kelime bilgisi vardı.

22.FASULYESİNE POKER
Kumardan hoşlanmaz ama arkadaşlarıyla fasulyesine poker oynardı.Oyun sonunda kazandıklarını iade ederdi.

23.KAN GÖRMEYE DAYANAMAZDI
Cephelerde düşmanla göğüs göğüse savaşmış biri olarak en ilginç özelliği savaş meydanları dışında kan görünce fenalaşmasıydı.

24.KULAKLARI DUYNA TEK KİŞİ
Fransız tarihçisi Herriot Ankara`ya geldiğininde Gazi`nin kulaklarının duyuyor olmasına şaşırmış anılarında bunu espirili bir dille anlatmıştı: "T.C`de bir tane kulakları duyan kişi var onu da Cumhurbaşkanı yapmışlar"

25.BİR RİCASI BAŞ AÇTIRDI
Bir gün halk arasında dolaşırken çarşaflı bir kadına rastlamış, "Hafız Hanım benim hatırım için başındaki örtüyü açar mısın?" diye sormuştu. Kadın baş örtüsünü açarak , Atatürk`ün önünde eğildi ve ellerini öptü

26.BİLARDO VE YÜZME
Sportmen kişiliği vardı.Hegün at biner , yüzmeye gider ve bilardo oynardı.

27.EN BAŞARILI DERSİ
Eğitim hayatı boyunca en başarılı dersi matematikti. Pozitif bilimlere ilgisi hayatı boyunca sürdü.

28.YAĞCILARA GEÇİT YOK
Yağcılığa çok kızardı. Bir akşam sofrasında kendisine gereksiz şekilde iltifat eden Abdülhak Hamit`e müdahale etti.

29.SON YILBAŞI GECESİ
1937`yi 1938`e bağlayan son yılbaşı gecesini Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras ile başbaşa geçirmişti.O gece dolabındaki bazı elbiseleri bakana hediye etmişti

30.KÖŞKTEKİ GÜVERCİNLİK
Kuşları çok severdi.Çankaya Köşkü`nde özel bir bakıcının ilgilendiği güvercinliği vardı.

kucukzuzu
14-07-2008, 18:11
çok sağol harika bir insan hakkında böyle güzel bilgileri paylaştığın için:)

doğa.
14-07-2008, 18:26
Benim için Zevk O güzel insan hakkında bişeyler okumak... :))

Bozkurt Beyy
14-07-2008, 18:28
Başbuğ ATATÜRK!!!

efecann1
15-07-2008, 05:07
Gercektende benım ıcınde bır zevktı bunları okumak tsk ....IZINDEYIZ

1MRV7
28-07-2008, 02:22
çok sağol çok güzel ve anlamlı bir konu

sosyalist01
29-07-2008, 19:00
Başbuğ ATATÜRK!!!

ne basbugsu be hakaret etme ATATURKe!!!!!! yazık bukadar guzel bı konuyu cok az kısı degerlendırmıs

East-n BuLL..
29-07-2008, 21:37
gözlerim dolark ve cok üzülerek gözümde canlandırarak okuyorum Atatürk ile ilgili yazıları..paylaşım için teşekkürler..

rockfb.da
29-07-2008, 22:54
Başbuğ ATATÜRK!!! git işine ya.. dünyaya ATATÜRK gibi bi insan gelmez dünyanın en ahrika insanı o..keşke herkes onun gibi düşünebilse 25.madde çok güzel

nevevi_kadas
30-07-2008, 16:54
Bir gün halk arasında dolaşırken çarşaflı bir kadına rastlamış, "Hafız Hanım benim hatırım için başındaki örtüyü açar mısın?" diye sormuştu. Kadın baş örtüsünü açarak , Atatürk`ün önünde eğildi ve ellerini öptü

Burdan ne gibi bir meziyet çıkarabiliriz?
Olay kadının saflığından.
Tabi böyle bir olay varsa.

Heykelini yapıp tapınma törenleri düzenlemediğimiz kaldı.

FLooDs of RaiN
30-07-2008, 19:05

Humeyni heykeli olsa tapardın ama dimi(!) ?

fırtınasyon_88
30-07-2008, 20:04
gerçekten hatırlamamız greken şeylerdi umarım duymayı bilenler artar. paylaşım için sağol

tentürdiyotcuk
30-07-2008, 21:34
yazık .. milletin bunları okuyup öğrenmekten çok ona buna cep telefonunun modelini söylemeye ihtiyacı var anlaşılan ..

tentürdiyotcuk
30-07-2008, 21:38

evet kadının saflığı var ama bu hatayı Atatürk'ü görmeden önce mi yoksa sonra mı yaptığını sizin zekanıza bırakıyorum :)))

wpp
31-07-2008, 03:01
Başbuğ ATATÜRK!!!

saçmalama pis faşist!!!

SBLUE
02-08-2008, 11:53
teşekkürler hoş bir gülümsemeyle okudum msj nı bunu tartışma yerine cevirmeye calışanları da kınıyorum ayrıca benden de bir ekleme askerlerine ve yaşça küçüklerine '' çocuk'' diye hitap etmeyi severdi. :) değerini bilemeyenlere acıyorum yazık.

scent89
02-08-2008, 14:52
Gerçekten çok güzeldi teşekkürler arkadaşım

I.M..KANT
02-08-2008, 15:04

Konuya yorum yapmak zorunda değilsin.Konu hakkında çıkıntı göze batan bi yorum yapmak zorunda değilsin.ayrıca başkası heykelini yapıp tapınsa sanane birliktemi hesap verceniz.Bi koşulsuz şartsız Atatürk sevgisi olan insana saf dememiştiniz ki burda bahsedilen kadın şimdilerde olduğu gibi anadolu dini istiyo anadolu laikliği istemiyo denilerek bahsedilen bi anadolu kadını.böyle bir olay var yada şuan olsa şuan Atatürk hayatta olsa şuan gelse ve yaşını başını almış bi kadına bile(yalnız gerçekten minnet ve vatan aşkı olan insana) benim için başını açarmısın dese bu millet bunu yapar.Sen tapınma sen bu meziyetleri beğenme hiç bişeyde çıkarma kimse için bişey farketmez.ama saçma sapan laflalada kimsenin moralini bozma.

_fresa chica_
02-08-2008, 15:21
Konuya yorum yapmak zorunda değilsin.Konu hakkında çıkıntı göze batan bi yorum yapmak zorunda değilsin.ayrıca başkası heykelini yapıp tapınsa sanane birliktemi hesap verceniz.Bi koşulsuz şartsız Atatürk sevgisi olan insana saf dememiştiniz ki burda bahsedilen kadın şimdilerde olduğu gibi anadolu dini istiyo anadolu laikliği istemiyo denilerek bahsedilen bi anadolu kadını.böyle bir olay var yada şuan olsa şuan Atatürk hayatta olsa şuan gelse ve yaşını başını almış bi kadına bile(yalnız gerçekten minnet ve vatan aşkı olan insana) benim için başını açarmısın dese bu millet bunu yapar.Sen tapınma sen bu meziyetleri beğenme hiç bişeyde çıkarma kimse için bişey farketmez.ama saçma sapan laflalada kimsenin moralini bozma.

işte yorum bu...

bu kadar güzel bir yazıyı tartışma platformuna çevirmek gereksiz...yalnızca bu yazıda bile onun büyüklüğü bir kez daha gözler önüne seriliyor.yazıyı okuyun bence.başka söz söylemek gereksiz.

nevevi_kadas
05-08-2008, 01:05
şuan olsa şuan Atatürk hayatta olsa şuan gelse ve yaşını başını almış bi kadına bile(yalnız gerçekten minnet ve vatan aşkı olan insana) benim için başını açarmısın dese bu millet bunu yapar.saçma sapan laflalada kimsenin moralini bozma.

Kimse başıma silah dayamadı zaten yorum yap diye.Zorunda olduğum için yorum yazmadım yani.Fikir sahibi isteyen her üye istediği konuya üyelerin hoşuna gidip gitmemesi göz önünne alınmaksızın yorum yapabilir.
Vatan ve millet aşkı ilahi buyruklardan daha önemli olamaz biri için.Öyle ise safın önde gidenidir benim için.
Atatürk bir ilahmıki Allah ın emriyle kapanan baş onun tek sözüyle aynı şekilde açılabiliyor.
Böyle bir saçmalık olamaz.
Ben otorite değilim :).Moralini bozmana gerek yok.Kendine ve fikirlerine güvenmeyen kişilerden başkasının canı sıkılmaz üç beş cümle için.

booo
07-08-2008, 02:13
Kimse başıma silah dayamadı zaten yorum yap diye.Zorunda olduğum için yorum yazmadım yani.Fikir sahibi isteyen her üye istediği konuya üyelerin hoşuna gidip gitmemesi göz önünne alınmaksızın yorum yapabilir.
Vatan ve millet aşkı ilahi buyruklardan daha önemli olamaz biri için.Öyle ise safın önde gidenidir benim için.
Atatürk bir ilahmıki Allah ın emriyle kapanan baş onun tek sözüyle aynı şekilde açılabiliyor.
Ben otorite değilim :).Moralini bozmana gerek yok.Kendine ve fikirlerine güvenmeyen kişilerden başkasının canı sıkılmaz üç beş cümle için.

türbanı ilahi bir buyruk olarak görüyorsan sana kuran'ın hangi koşullarda yani insanlar hangi zorluklar içindeyken indirildiğini araştırmanı isterim. o zmnla şmdi arasında çok fark var ve snn savunduğun insanların çoğu dinleri için değil siyaset için kapanıyorlar yada çocuklarına baskı uyguluyorlar. daha snra özgür değiliz diye saçmalayıp ülkeyi birbirine katıyorlar. insanlar türban polemikleriyle uğraşırken samanlığın altından ne kdr su yürütüldü haberin var mı? yada kapatma davası sırasında ergenekon suçlamasının neden ortaya çıktığını? bazı olayların zmnları öyle ii ayarlanıyor ki çoğu kişinin ruhu bile durmuyor olanlardan. yani iktidar yandaşlarının her olayda kazandığı bi ülkede yaşarken, Türkiye'yi daha da kötü şartlardan kurtaran Atatürkümüze laf etmek hiç mi hiç hakkın değil !!

nevevi_kadas
15-08-2008, 17:56
türbanı ilahi bir buyruk olarak görüyorsan sana kuran'ın hangi koşullarda yani insanlar hangi zorluklar içindeyken indirildiğini araştırmanı isterim. !!

Bin yıl sonrasını tahmin edememiş yani Allah.
O yıllarda uygulanması için emirler ve yasaklar göndermiş ama aradan bin yıl geçince ne isterseniz yapın ben kestiremiyorum ilerisini, yasakları ve emirleri kafanıza göre bir şekilde ayarlayın mı demiş.

rafielll
15-08-2008, 21:25
46 kıloya kadar düşmüş.. kımbılır ne acılar cektı.. O'nu cok sevıyorum..

rafielll
15-08-2008, 21:31

arkadasım bak dinimiz tabii ki cok cok cok ayrı bıyerde hepımız ıcın.
ama, Peygamber Efendimiz, İslam dinini yaşadığı çağa göre uyarlamıstır..
tutup da o çağda hiç başı acık kadın yokken boyle bıse yapacak değil ya..
ayrıca ben suna ınanırım ; din, insanın kalbındedır..
dürüstlüğündedir,namusundadır,şerefli olmasındadır,yanı bı nevi karşılıksız yaptığı iyiliklerdedir..
eğer bı ınsanın kalbi temiz değilse kafasındakinin bez parcasından farkı yoktur benim için..
tabı bunlar benım fikrim arkadaşım sadece soylemek ıstedim..

ösqe__
16-08-2008, 00:07
dürüstlüğündedir,namusundadır,şerefli olmasındadır,yanı bı nevi karşılıksız yaptığı iyiliklerdedir..
eğer bı ınsanın kalbi temiz değilse kafasındakinin bez parcasından farkı yoktur benim için..

evet arkadşm sana katılıyorum vatan sevgisi de din sevgisi de insanlarda başka yerlere sahiptir.önmli olan kalp temizliği insanlar hakkında kötü düşünmemek onlara zarar verecek şeyler yapmamak....iyi o zmn başımızı kapatıp hırsızlık yapalım bunun içinden nası çıkacaz....neyse hiç kimse çıkıpta ATAMIZIN yaptıklarına nankörlük edemez ki eğer böyle bişey yapacaksa ATAMIZIN kurtardığı bu topraklarda yaşamasınn!!!!BÖYLE KONUŞMALAR YAPIP ATAMIZIN KEMİKLERİNİ SIZLATMAYALIM LÜTFEN ARKADAŞLAR!!

anillokman92
16-08-2008, 13:18
Çok güzel.. Bunu herkezin öğrenmesi lazım..

neselimmm
16-08-2008, 13:24
Teşekkürler arkadaşım çok sağol...
son zamanlarda forumda böyle güzel bi konu açılması hoşuma gitti....

frambuazlı_ruj
16-08-2008, 13:32
Gerçekten güzel bi konu paylaşım için teşekkürler...

scent89
16-08-2008, 17:48
o zamanın ingiliz devlet adamlarından biri gelir ve hizmetlilerden biri getirdiği içeceği döker ve ingiliz devlet adamına gülerek şunu söyler:
bu millete herşeyi öğrettik ama uşaklığı öğretemedik
=)

Tanıdıkça daha da çok seviyorum Atatürk'ü:)
Zaten onu gerçekten tanıyan ve anlayabilen bi insanın sevmemesi olanaksız gibi geliyor bana
Paylaşım için tekrardan teşekkürler:)

KristalDenizaltı
16-08-2008, 17:51
."BU NASIL HALKÇILIK?"
Bir sabah milletvekilleri ile trene binmişti.Kondüktörün milletvekillerinden bilet parası almamasına şaşırmış nedenini sormuştu.Trenin milletvekillerine bedava olduğunu öğrenince epey sinirlenmiş "Ne de güzel halkçılık ama" demişti.

Gel de harika deme işte (:

pm_e044
16-08-2008, 18:13
Bir gün halk arasında dolaşırken çarşaflı bir kadına rastlamış, "Hafız Hanım benim hatırım için başındaki örtüyü açar mısın?" diye sormuştu. Kadın baş örtüsünü açarak , Atatürk`ün önünde eğildi ve ellerini öptü.[/QUOTE]

ulu önder acaba bunu neden yapmıştır bilgisi olan yardımcı olablir mi? en azından tahmin yürüten?

ankakuşu
16-08-2008, 20:22
güzelmiş eline sağlık atatürkümü sadece sigarasıyla içkisiyle hatırlatmaya çalışanlara okutmak lazım

PesimistGenc
16-08-2008, 20:25

de git işine pisluck

darkfeatteah
16-08-2008, 20:32
ulu önder acaba bunu neden yapmıştır bilgisi olan yardımcı olablir mi? en azından tahmin yürüten?

tabiiki cevabı çok basit

atatürk çağdaşlaşmayı her alanda görmek istemiştir. eğitim yönetim şeklli kılık kıyafet vs...
ayrıca çağdaş türk kadının bulunduğu yerin bu olmaması gerektiğini söylemeye çalışıyor[/QUOTE]

ilginç Atatürkün bu düşünceye sahip olabilceğini sanmıyorum başını açtrmasını istemesi de garip! bir kadının başını niçin örtmesi gerektiğini bilmiyormuş sanırım.
yada bu olay olmamışta olmuş gibi yansıtıp birileri ekmeğine yağ mı sürmeye çalışıyor?

takatuka
16-08-2008, 21:02
Atatürk gibi bu millet için varını yoğunu ortaya koyan,düşmanların işgalinden kurtarıp,batan bi milleti insanca yaşamaları için yeniden kuran biri hakkında saçma sapan konuşup,onun çağdaşlık için yaptığı işlerle onu karalamaya çalışanlar Allah katında en büyük günah olan kul hakkını yemiş olmuyorlar mı???

Bunları okuyunca ne kadar şanslı bi millet olduğumuzun tekrar farkına vardım...teşekkürler böyle bi konu açtığınız için....

pm_e044
16-08-2008, 21:52
bakın ben hiçbir zaman paşamız hakkında kötü düşüncelere sahip olmadım..bilakis ben onu örnek alarak yaşamışımdır...hani insanlar birilerini örnek alır onun yaptıklarını bilmek ve onun yaptıklarını yorumlamak ister...onun gibi...ben sadece onun bi kadının başını açmasıını istemesindeki sebebi merak ettim...hatta ben bu durumda bu yazılanların doğru olmadığını düşünüyorum...

V.Hugo
16-08-2008, 22:00
çalıkuşu mkemalin başucu kitabı falan değildir
sadece okumuş ve reşat nuriyi tebrik ve de teşvik etmiştir
çalıkuşu 1922'de yazılmıştır, o tarihten sonra mkemal kaç cepheye gitmiş ki?
çalıkuşu'nun başucu kitabı olması, bir insanın okumadığına dalalet eder

rocker_awie
16-08-2008, 22:10
teşekkürler hoş bir gülümsemeyle okudum msj nı bunu tartışma yerine cevirmeye calışanları da kınıyorum ayrıca benden de bir ekleme askerlerine ve yaşça küçüklerine '' çocuk'' diye hitap etmeyi severdi. :) değerini bilemeyenlere acıyorum yazık.

evet Latife Hanım'a çocuk demeyi çok severdi mesela . Özlüyoruz seni...Değerini bilmeyenleri kınıyorum

pm_e044
16-08-2008, 22:23
e bu yaptığı gerçek sen de bu yaptığını yorumla

bu dünyaya gelme sebebimiz kişiye göre değişir...ben bu dünyaya Allah'ın sevdği kulu olmak ve onun elçisinin ümmetinden olduğumun bilincinde olmak ve ona göre davranmak için geldim diyelim..yorum yapmı-yorum-...

scent89
16-08-2008, 22:42
Lütfen burada bari tartışmayın forumun bu köşesi temiz kalsın kanımca
Gidin Nelson Mandelada falan tartışın
Rica ediyorum...

seco.sercen
17-08-2008, 01:22
emeğine sağlık.....

Kuarshika
18-08-2008, 14:56
Çok sağ ol,paylaşım çok güzel..

sabrina06
19-08-2008, 17:06
Süper bi kişilik yaa böyle adam gibi adam bidaha gelmeyecek dünyaya.bu kadar asil hoş görülü ince fikirli yenilikçi ileriyi gören bi insan daha yok.bide şimdikilere bak yazık bee.atam izindeyiz senin gibi evlatlar yetiştiricez hernesil sana söz veriyoruz.ruhun şad olsun

Bilal Habeşi
19-08-2008, 17:12

:):)

Atatürk'ün bir ricası baş açtırdı ama Allah'ın emri başı kapatamıyor..Kim daha büyük acaba..
Başını kapatana öcü gibi bakılıyor...Ama açıkları Atatürk açtırdıi onlar cok kutsallar..Aslında bütün açıkların heykelini yapalım...Hatta bi araştıralım o bi ricayla başını açan kadının bi yerlerde heykelini yapmışlarmı..

Bilal Habeşi
19-08-2008, 17:16

sizin cumhruriyet mitinglerinizde de bi kaç kadın başını açmıştı..bi araştırın belki o kadınla bi akrabalıkları vardır.. Aatatürk şu an hayatta olsa gelse benım etrafımdaki insanlara başını aç dese kimse başını açmaz birader..ve sen insanın içindeki vatan sevgisini başını açmakla ölçemezsin..bende derim ki eğer içlerinde biraz Allah korkusu olsa başını kapatırdı senın çevrendekiler..Keşke Atatürk' ü sevdikleri kadr biraz Allah' ı sevseler..

Bilal Habeşi
19-08-2008, 17:17
her şeyin gerçekleşmesi allah tarafından istenmiyor mu arkadaşım bütün olan olaylar. e allah o anda o kadının başının açılmasını istemeseydi yazmazdı demi

senın bu yorumuna sadece gülerim :):):):) bak güldüm...Allah iyiyle kötüyü ayırın demiş..mesala sende bu yorumu yazarak Allah'a karşı geliyorsun...ee cehenneme adam lazım..orası boşmu duracak..

Bilal Habeşi
19-08-2008, 17:29
allaha karşı geldiğim cümleyi bana söyler misin bu arada sana da tavsiye ederim nasıl olsa bütün porno yıldızları mankenler falan da orda olacak

senın düşüncelerin buysa benım sana başka bir şey söylememek çok gereksiz olur..sana mankenlerinle porno yıldızlarınla mutluluklar dilerim...İşte Atatürk gençliği Türkiye sizinle gurur duyuyor..Eğer Atatürk sizi bir yerlerden görüyorsa sizin ile gurur duyuyordur..İŞte benım Türk gençliğim...Porno yıldızları mankenler nerdeyse benım gençlerim onları mutlaka bulur...Cehennemın dibine bile girse benım gençlerim CEHENNEMIN DİBİNE GİDER bulur...Aferin size..

Bilal Habeşi
19-08-2008, 17:45
konuyu saptırmada sen benim allah karşı geldiğimi hangi cümleden çıkardın

benım konu falan saptırdığım yok sadece ortada senın sapıklığın var..

her şeyin gerçekleşmesi allah tarafından istenmiyor mu arkadaşım bütün olan olaylar. e allah o anda o kadının başının açılmasını istemeseydi yazmazdı demi

Bu lafı söyleyende sensın....Sen Allah ile dalga geçiyorsun..ee Allah kadının açılmasını istemeseydi açılmazdı..yani kadının başını Allah açtı o zaman..öylemi..Bu Allah'a şirk koşmak demek..tabi sen bunları bilemezsin..Porno yıldızlarından fırsat gelmez bu konuları araştırmaya..

gizsheem
19-08-2008, 17:49

hai allah razı olsun ağzının payını güzel vermişin helal...

gizsheem
19-08-2008, 17:57
senın bu yorumuna sadece gülerim :):):):) bak güldüm...Allah iyiyle kötüyü ayırın demiş..mesala sende bu yorumu yazarak Allah'a karşı geliyorsun...ee cehenneme adam lazım..orası boşmu duracak..

sende cennetten yer ayırttırdın demi kendinden o kadar eminsinki başkalarının günahı sevabı sizi ne alakdar ediyor anlamıyorum her koyun kendi bacandan asılır insanları yargılamak onların günahını affetmek yada affetmemek sizemi kaldı nesin sen allahmısın???

Bilal Habeşi
19-08-2008, 18:01
sende cennetten yer ayırttırdın demi kendinden o kadar eminsinki başkalarının günahı sevabı sizi ne alakdar ediyor anlamıyorum her koyun kendi bacandan asılır insanları yargılamak onların günahını affetmek yada affetmemek sizemi kaldı nesin sen allahmısın???

tövbe tövbe sen nesin ya...sana şimdi güzel cevaplar verirdim ama kovulurum diye korkuyorum...şimdi dinle benı ben cennetten falan yer ayırtmadım...inşallah orayı hak ederim..sonra senın o savunduğun adam dediki ben cehenneme gitsemde farkt etmez nasıl olsa bütün porno yıldızları bütün mankenler orada olacak...bende ona cevap verdm..okusaydın anlardın..tabi kafan alırsa..

gizsheem
19-08-2008, 18:01
çokk güzel bi konu açmışın arkadaşım emeğine sağlık...

gizsheem
19-08-2008, 18:08
tövbe tövbe sen nesin ya...sana şimdi güzel cevaplar verirdim ama kovulurum diye korkuyorum...şimdi dinle benı ben cennetten falan yer ayırtmadım...inşallah orayı hak ederim..sonra senın o savunduğun adam dediki ben cehenneme gitsemde farkt etmez nasıl olsa bütün porno yıldızları bütün mankenler orada olacak...bende ona cevap verdm..okusaydın anlardın..tabi kafan alırsa..

özelden msj at yemiyosa burda yazmak ya ben hala soruyom sana allahmısın sen kimsin bendeki beyinin %0.1'5 sende olsa atatürkü kötülemezdin sen bu kadar özgürsen konuşuyosan böyle o beğenmediğin ULU BÜYÜK YÜCE ATAMIN sayesinde konuşuyosun sizin gibi insanlara kölelik yakışır sizler bunlardan anlarsınız arapların kölesi olsaydınız karılarınızdan kızlarınızdan harem kursaydı araplar o zaman napardınız merak ediyorum :) din insanın içindedir sizin gibi allah kuran namaz denmez o günahtır bilmiyosan öğren ibadetinde kabahatinde 4 duvar arasında olur gösteriş için yapılmaz.

kürşatre
22-08-2008, 19:55
teşekkürler bunların çoğunu bilsek de bize tekrar atatürkün üstün karekterini modern bir insan oluşunu hatırlattığın için

robben
22-08-2008, 21:35
harika bir paylaşım...

beyhan__
23-08-2008, 04:49
çok güzeldi..çok duygulandım,hiç sıkılmadan okudum bitti diye üzüldüm..böyle temiz bi insanı saçma sapan iddialarla karalamayın lütfen..daha doğrusu karalamaya çalışmayın!

knıghtonlıne
23-08-2008, 04:54
Atatürk ne bi kaç kişi övdü diye muhteşem bi adm olur nede bikaç kişi onu kötüledi diye aşşalık biri Atatürk yaptıklarıyla zaten muhteşem biridir ve bunu tüm dünya kabul etmişken bikaç kendini bilmezin söylediklerine aldırış etmeyyin !SAYGILARIMLA İyi GECELER

mydonoze
23-08-2008, 05:00
Atatürk ne bi kaç kişi övdü diye muhteşem bi adm olur nede bikaç kişi onu kötüledi diye aşşalık biri Atatürk yaptıklarıyla zaten muhteşem biridir ve bunu tüm dünya kabul etmişken bikaç kendini bilmezin söylediklerine aldırış etmeyyin !SAYGILARIMLA İyi GECELER

aynen it ürür kervan yürür

korn18
23-08-2008, 05:07
:):)

Atatürk'ün bir ricası baş açtırdı ama Allah'ın emri başı kapatamıyor..Kim daha büyük acaba..
Başını kapatana öcü gibi bakılıyor...Ama açıkları Atatürk açtırdıi onlar cok kutsallar..Aslında bütün açıkların heykelini yapalım...Hatta bi araştıralım o bi ricayla başını açan kadının bi yerlerde heykelini yapmışlarmı..

yürü git profiline iki tayyipten söz koy sonra gel ATATÜRK e laf et sanane ulan senin ne haddine kaç yaşına gelmişsin bir halt çaktığın yok beyninin tek lobunu bile kullandığından şüpheliyim

neshat
23-08-2008, 05:30
Başbuğ ATATÜRK!!!

başbuğ kelimesini sadece komutan olarak kullandıysan doğru ama
mhp nin başbuğ anlayışıyla kullandıysan Atama hakaret etme o ırkçı, kafatasçı ve faşist değildi. o sadece ve sadece halkçıydı

baran_4747
23-08-2008, 05:34
güzel paylaşımın için sağol 17. şıka baya bi güldüm...:)

başlığı görünce daha bilimsel özelliklerin olacağını düşünmüştüm...

neshat
23-08-2008, 05:35

dert etme şükür et allaha ki allah türklere acışda atatürkü yaratmış. o olmasaydı şuanda isa heykelinin karşısında günah çıkarıyor olacaktın

çatlak6089
23-08-2008, 10:45
gercekten çok güzel bir yazıldı sağol...

neshat
23-08-2008, 12:51

Dert etme IQ meselesi. sen atatürkü anlayacak kadar ıq ye sahip olmadıgın için anlamadıgın için seni suçlamıyorum. allah böyle taktir etmiş yapacak bişey yok.

"turquıe, tu dois ataturk a dieu et le reste a ataturk!."

daniel dumoulin

"türkiye, atatürk’ü allah’a borçlusun, geri kalan her şeyi de atatürk’e.."

nesf
23-08-2008, 13:06
çok güzel ayrıntılar bunlar.çoğu zevkimiz ATATÜRK ile aynı çıktı.atamın yapamadığı dünya turunu ben yapıcam inşallah...

uAsimsar
23-08-2008, 16:39
ne basbugsu be hakaret etme ATATURKe!!!!!! yazık bukadar guzel bı konuyu cok az kısı degerlendırmıs

başbuğun anlamı: yurdun bütün kara, deniz, hava ordularını komutası altında tutan en büyük komutan. niye bu kadar zorunuza gidiyo anlayamıyorum ayrıca hangi kitaptan aldın arkadaşım bunu söylersen bende okumak isterim.

şeboist_buket
24-08-2008, 19:44
1."ATA"Lafını Sevmezdi
"Atatürk" hitabını ilk kez dönemin Türk Dil Kurumu Bşk. bir konuşmasında kullanmış, M.Kemal de çok beğenerek soyadı olarak aLmıştı.Kendisine "Ata" diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı.

2.EN SEVDİĞİ YEMEK
Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye- pilav olarak kaldı.Tatlı sevmezdi ama canı tatlı istediğinde gül reçeli yerdi.

Ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.

Binlerce kitabı vardı.Ama Reşat Nuri Güntekin`in ünlü Çalıkuşu romanını hayatı boyunca, hatta cephede bile başucundan ayırmaz, her gün rastgele bir yerinden açar, bir kaç sayfa okurdu.

Atlardan sonra en sevdiği hayvan köpekti. "Fox" adını verdiği köpeği, Gazi`nin yatağının ayak ucunda uyurdu.Hayvanlara düşkünlüğü o dereceydi ki bir gün misafirlerinin de görebilmesi için yeni doğmuş bir tayla annesinin Çankaya Köşkü kabul salonuna getirilmesini bile emretmişti.

6.TAM BİR SALON ADAMI
En sevdiği dans valsti. Müzik zevki çeşitlilik gösteriyordu.Klasik Batı müziği dışında Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.

Gömleklerinin hepsi beyazdı. Bu gömlekler ilk yıllarda İsviçre`de özel olarak dikililen sonra yerli malı kullanma kampanyasına öncülük edebilmek için Beyoğlu`nda bir terziye diktiriLmeye başlanmıştı.

Takım elbiselerinin tasarımlarını hep kendisi çizerdi.Lacivert takım giymeyi sevmezdi.

9.ÖLÇÜLERİ
Boyu 1.74 idi.Hayatının son dönemlerine kadar 76 olan kilosu hastalığının ilerlemeye başlamasıyla 46 ya kadar düşmüştü. 43 numara siyah rugan ayakkabı giyerdi

10.RUMELİ ŞİVESİ
Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu.Ancak bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi.

11.HAZİN BİR HİKAYE
Hayatında bir dönem çok önemli yer tutan M.Kemal`in evlenmesinden sonra hayatına trajik bir şekilde son veren Fikriye Hanım`ın mezarının nerede olduğu bilinmiyor.

Hayatının çoğunu geçirdiği savaş cephelerinden sonra Cumhurbaşkanı olarak geçirdiği yıllar ona bir tecrit yaşantısı gibi geliyor, çok sevdiği halkından ve sade bir vatandaş yaşamından uzaklaştığını düşünüyordu.

Kıyafet Kanunu çerçevesinde tüm din adamlarının dini kıyafetleriyle sokağa çıkmaları yasaklanınca, Monsenyör Roncalli`ye kendi terzisi Kemal Milaslı eliyle bir koleksiyon hazırlattı.

Sabah kahvaltılarıyla arası hiç hoş değildi.Yataktan kalkar kalkmaz odasındaki divanın üzerine bağdaş kurarak oturur, günün ilk kahvesini sigarasını içerdi.Bir özelliği de kendi kendine tıraş olmamasıydı.

15.DÜZEN TAKINTISI VARDI
Evinde ,çevresinde hatta konuk olduğu evlerde bile eğri duran eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.

16.HOŞGÖRÜLÜ LİDER
Köylünün birinin gazete kağıdına sardığı tütünü içmeye çalışırken eli yanmış ,"Alın bunu kendi içsin"diyerek Atatürk`e küfretmişti.Mahkemeye çıkarılacaktı. Atatürk olayı dinledikten sonra "Onu mahkemeye vereceğinize doğru dürüst sigara içmesini temin edin" dedi

17.SİGARA PAZARLIĞI
Hastalığının başlangıcında kendisini muayene eden Dr.Fissinger günde kaç paket sigara içtiğini sormuş, Atatürk "sekiz" demişti. Doktor bunu günde bir pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülümseyerek cevap vermişti:"Ben zaten bir paket içiyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım"

18."BU NASIL HALKÇILIK?"

İlk mecliste üyelerden biri laikliğin ne manaya geldiğini anlayamadığını söyleyince Gazi sinirlenmiş elini kürsüye vurarak , "Adam olmak demektir hocam, adam olmak!"demiştir.

Gittiği yurt gezilerinde kendisi için kurban edilen hayvanlara bakamaz böyle durumlarda sırtını döner yada kesilmelerini engellerdi

21.YABANCI DİLE MERAKI
Askeri lisede öğrenmeye başladığı Fransızcayı sonraki yıllarda geliştirdi. Zengin bir kelime bilgisi vardı.

22.FASULYESİNE POKER
Kumardan hoşlanmaz ama arkadaşlarıyla fasulyesine poker oynardı.Oyun sonunda kazandıklarını iade ederdi.

Cephelerde düşmanla göğüs göğüse savaşmış biri olarak en ilginç özelliği savaş meydanları dışında kan görünce fenalaşmasıydı.

Fransız tarihçisi Herriot Ankara`ya geldiğininde Gazi`nin kulaklarının duyuyor olmasına şaşırmış anılarında bunu espirili bir dille anlatmıştı: "T.C`de bir tane kulakları duyan kişi var onu da Cumhurbaşkanı yapmışlar"

26.BİLARDO VE YÜZME

27.EN BAŞARILI DERSİ
Eğitim hayatı boyunca en başarılı dersi matematikti. Pozitif bilimlere ilgisi hayatı boyunca sürdü.

28.YAĞCILARA GEÇİT YOK
Yağcılığa çok kızardı. Bir akşam sofrasında kendisine gereksiz şekilde iltifat eden Abdülhak Hamit`e müdahale etti.

29.SON YILBAŞI GECESİ
1937`yi 1938`e bağlayan son yılbaşı gecesini Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras ile başbaşa geçirmişti.O gece dolabındaki bazı elbiseleri bakana hediye etmişti

30.KÖŞKTEKİ GÜVERCİNLİK
Kuşları çok severdi.Çankaya Köşkü`nde özel bir bakıcının ilgilendiği güvercinliği vardı.

bende atatürkçüyüm ama bunları nereden buldun bilmiyorum 25. madeen çok yanlış çok salakça ve çokda saçma neden açtırsınki atatürk ya kadının başını zoru ne kendi anneside başörtülüydü saygı duymak zorunda herkes o insanlara onlar milletin döwmesine piercingine weya küpesine karışıyomu???

şeboist_buket
24-08-2008, 19:46
bende atatürkçüyüm ama 25.madde saçma ve irnçççççççç:@

neshat
24-08-2008, 22:21
arkadaşlar atatürkün emri ile bir çok din kitabı türkçeye çevrildi amaç kulaktan duyma yalan yanlış bilgilerin önü geçip gerçek dini yaşanması. hristiyanlardan alınan karaçarşafı önüne geçmek .unutmayın ki atatürkün annesi de başı örtülüydü. ama hristiyanlara özenip karaçarşafa bürünmedi.

neshat
25-08-2008, 02:33
doğru demişsin arkadaşım

doğru demiş ama eksik demiş allahın emirlerini bildiğin için kork bilmediğinden dolayı korkma.

kör kör korkma. allah korkusu diye rahibelere özenip onlar gibi giyinme

neshat
25-08-2008, 03:37
okumuştum ama unutmuşum. sippolar cok olunca karısmış ortalık :D

sippo4
26-08-2008, 19:08
sippolar ölmez =))

bencede arkadaşım sippolar ölmez

neshat
27-08-2008, 15:38
var mı başka kaç tane var sizden :d sippo un anlamı ne ?

sippo4
27-08-2008, 16:56
var mı başka kaç tane var sizden :d sippo un anlamı ne ?

bi anlmaı yok yaşam tarzı

gefahrlichua
30-08-2008, 00:32
1."ATA"Lafını Sevmezdi

2.EN SEVDİĞİ YEMEK

6.TAM BİR SALON ADAMI

9.ÖLÇÜLERİ

10.RUMELİ ŞİVESİ

11.HAZİN BİR HİKAYE

15.DÜZEN TAKINTISI VARDI

16.HOŞGÖRÜLÜ LİDER

17.SİGARA PAZARLIĞI

18."BU NASIL HALKÇILIK?"

21.YABANCI DİLE MERAKI

22.FASULYESİNE POKER

26.BİLARDO VE YÜZME

27.EN BAŞARILI DERSİ

28.YAĞCILARA GEÇİT YOK

29.SON YILBAŞI GECESİ

30.KÖŞKTEKİ GÜVERCİNLİK

Ata lafını sevmezdi ama Atatürk ifadesini kendisi istedi çünkü gelecek nesillere binevi atalık örnek bir insandı. en önemlisi Türklerin atasıdır.(türkiye türkleri ,dolayısıyla vatandaşları)
ben Türk üm diyen herkes.

gefahrlichua
30-08-2008, 00:36

hakaretle alakası yok enternasyonel marşı ekletip Atatürk solcudur demekten iyidir
Atatürk demokrat siz hala sosyalistiz faşistiz yok milliyetçiyiz yok dinciyiz s,sen sağsın ben soolum yok senin kaşın kara yok sen zanginsin zengin şerefsiz ,yok neden yeşil giyiniyorsun,neden dar pantolon giyiyorsun ,o faşist bu komünist
DEMOKRAT kim karddeşş

kürşatre
01-09-2008, 22:43
neden basbuğ denmesi rahatsız ediyor sosyalist başbuğ demek türk milletinin lideri demektir bundan daha güzel bi unvan olabilirmi

seltsam
02-09-2008, 00:28
Ulu önderimizin özelliklerini bilmek bence çok önemli...iyiki paylaşmışsın arkadaşım teşekkürler...

dndless
02-09-2008, 23:09
paylaşımın için çok teşekkürler:)

llawyerr_ank
02-09-2008, 23:15
31.madde.. iyi içerdi..

e-coli
11-09-2008, 16:29

yuh!artık yaa bu nedir böyle şirk koşuyosun Allah'a!seni annenin rahmine düşüren,orada 9 ay gelişimini sağlıkla devam ettiren,20 yaşına kadar sağlıkla yetişmeni sağlayan,şu an bulunduğun yere ulaşmanı sağlayan,mutlu olmanı sağlayacak olayları meydana getiren....yüce yaratıcıya şükrün bu mu senin?nasıl olur da böyle birşey söylersin?anlatmak istediğin kadercilik olabilir,ama sözlerin kader inancını kastediyor olamaz!çünkü kader inancı bu değil ayrıca Allah irade ve akıl vermiş insana doğruyu yanlıştan iyiyi kötüden ayırsın diye!milletin başörtüsünün polisliği de sana ve senin gibilere kalmadı!sen kimsin ki'ben üniversiteme türbanlıöğrenci sokmam'diyorsun.bu hakkı sana kim veriyor?bir kere o türban değil 'başörtüsü'!bunu türban olarak nitelendirenlerde yine muhalefet taraftarlarıdır!bunu inanaçla savunan hiç kimsede buna türban demez!ayrıca ben sanmıyorum ki kimse bunu siyaset amaçlı yapmıyordur.çünkü bu siyasete alet edilesi bir konu değildir!Allah'ın emirlerine gerçekten uyan insanlara bari saygısızlık yapmayın!eğer anayasa mahkemesinden onay çıksaydı ve başörtüsü serbest kılınsaydı,öğrenciler rahatlıkla okullarına girip çıksalardı ne yapacaktın?hiç bişey!çünkü etkisiz elemansın!tıpkı şu an kıyafetleriyle yargılanan öğrencilerin etkisiz eleman konumunu aldığı gibi!

ayrıca yeterin artık.bırakın bu çocukça tartışmaları,kurtulun at gözlüklerinizden,birşeye körü körüne bağlanmayı bırakın!ya da ne haliniz varsa görün!sadece saygı gösterin diğer insanlara,düşüncelerine.madem demokrasi,adalet,eşitlik,özgürlük,düşünce özgürlüğü gibi kavramlardan bahsediliyor öyleyse bunların hakkı verilmeli!bırakın barbarlığı.SAYGI SADECE SAYGI!

kimse kimseye zıt görüşte diye laf söylemesin artık!düşüncelerini empoze etmeye çalışmasın yeter!bireysel tartışmalara girmeyin!çok çocukça yapılanlar,söylenen kelimeler,hakaretler çocukça!

artık açmayın böyle konuları.sıkıldık!açmayın!hangi nedenle açıyorsunuz bu konuları bilmiyorum!tartışıp çözüme kavuşturmak mı amaç?kusura bakmayın ama bu at gözlüklerinden,bu dar kafalardan kurtulmadığınız sürece bu konu hiç bi zaman çözüme kavuşmaz ve ortamdaki gerginlik havası yumuşamaz!makul olun arkadaşlar!'hayır ben bu görüşü kabul etmiyorum.bunun burda yeri yok!'demeyin.aynı ülkedeyiz,aynı toplumdayız,hep birlikte yaşıyoruz!toplumsal huzur açısından her ne kadar desteklemesekte görüşlerimize saygılı olmalıyız!herkesin muhakkak düşündüğü birşey vardır ve karşı taraf buna saygı göstermelidir!ancak bu şekilde huzurlu ve refah bi topluma kavuşabiliriz!

artık yeter!kimse kimseye saldırmasın!bu konular bi çözüme kavuşmayacak bunu sizde biliyorsunuz!ön yargıyla olmaz!çözülmez sorunlar!o yüzden hiç gerginlik ve tartışma ortamı yaratmadan bu konulara bi dur diyelim!lütfen! çok rica ediyorum!

SAYGI!BİRAZCIK SAYGI!EMİNİM HERŞEY DAHA İYİ OLACAKTIR!

SAYGILAR!

e-coli
11-09-2008, 16:35
bu konuları burda tartışmayın bari!burası kirlenmesin!atatürk ile konu açılıyo ama hala burda nelerden söz ediliyor saçma!

ben_burcin
11-09-2008, 16:49
Gerçekten çok güzel bi paylaşım. Okurken bittiğine üzüldüm keşke 30 dan daha fazlası olsaydı. Ellerine sağlık... Ahh paşam ah keşke senin zamanında yaşasaydım.

VicenteCalderon
14-09-2008, 03:49
acaba atatürk son yılbaşını geçirdiği tevfik rüştü aras ın darağacına gideceğini tahmin eder mıydı..

scent89
14-09-2008, 15:51
31.madde.. iyi içerdi..

Kapa çeneni

yuksel061
14-09-2008, 15:57
"Bu ülkede yaşayan herkesin bağımsızlığını ve demokrasisini borçlu olduğu insan: Atatürk. Gençliğinde kot pantolon giyememiş. Sevgilisinin elinden tutup, hasılat rekorları kıran bir filme gidememiş...
Trablusgarp Cephesi'ne, lüks uçak şirketinin 'First class' koltuğunda viskisini yudumlayarak gidememiş. Halkına bağımsızlık fikrini anlatabilmek için, kortej eşliğinde Mercedes'lerle gezememiş Anadolu'yu...
19 Mayıs'ta Samsun'a basan ayağında, ışıklı spor ayakkabısı yokmuş. Kazandığı her savaştan sonra, savaş sahasına fırlayıp moral veren, mini etekli ponpon kızları da yokmuş. Tarihi kayıtlara bakılırsa, Yunanlıları İzmir'den denize döktükten sonra timsah yürüyüşü de yapmamışlar...
Ülkesinde yapacağı devrimleri, inkılapları unutmamak için not alacağı bir cep bilgisayarı olmadığı gibi, kendisine suikast girişiminde bulunacaklarını da cep telefonundan öğrenememiş.
Atatürk için üzülüyorum.
Dağ gibi adam, bir radyo programına faks çekemeden, İsmet Paşa için Safiye Ayla'dan bir istek parçası isteyemeden gitti...
Vatanın bağımsızlığını müjdelediği Meclis kürsüsünde şöyle ağzına layık bir mercimek çorbası içip, kuru fasulyenin suyuna ekmek bandıramadı... 20. yüzyılın bu dehasının, çerçeveletip duvarına asacak bir ihalesi bile yoktu. Yazık ki, hayatta bir reposu veya hisse senedi de olmadı.
Lozan zaferi veya Cumhuriyet'in ilanından sonra arabaya atlayıp, sabahlara kadar korna çalıp, elinde bayraklarla sokaklarda tur atamadı... Evinin balkonuna çıkıp, bir şarjör mermiyi havaya sıkamadı. Deşarj olamadan gitti Ulu Önder!..
Atatürk'e acıyorum... Sen, dört kadınla evlenebileceğin bir dönemde dünyaya gel. Sonra değerini bilemeyip, tek kadınla evlilik sistemini getir. Sen kalk, bugün yine kapanmaya başlayan Türk kadınına sosyal haklarını ver, çağdaş yaşama kavuştur... Çılgın fasıllara katılmak, sabahlara kadar içki içip, vals yapmak, babasının faytonunu alıp şöyle bir Emirgan yapmak varken...
Bunları yapamazdı Atatürk... Ne korna çalıp dolaşacak bir arabası vardı, ne balkonuna çıkıp silah atacak bir evi. Cumhuriyet'i ilan ettikten sonra, hayatını yaşayabilirdi değil mi? Bizim bu yaşadığımız hayatsa, Atatürk yaşamadan ölmüş demektir."

yuksel061
14-09-2008, 15:59
Kapa çeneni

bence de....

zeynepgz1
14-09-2008, 16:04
süper..süper.... süper............ teşekkürler..böyle güzel bir konu açtığın için sağol..

çok büyük bir liderdi....

not:bazıları pis zihniyetlerini buraya bulaştırmaya çalışmış..ama yemezler..defolun.........

GFBCEVIK
14-09-2008, 17:21
neden konuyur berbat edıyorsunuz konu ne laıklık ne dın ya... burda ATAMIZ dan bahsedıoruz cok guzel bı paylasım tesekkurler...

peri-ferhat
14-09-2008, 23:34
teşekkür ederiz bu güzel insanı diger yönleriyle tanıma fırsatımız oldu.

zehra4evergs
20-09-2008, 16:34
çook güzel..... || İZİNDEYİZ ||

wren
21-09-2008, 01:18
Paylaşım için sağol..