PDA

Tüm Versiyonu Göster : 2 yıllık üniversiteden 4 yıllık üniversiteye geçiş

senbenhepimiz
14-07-2008, 14:37
arkadaşlar beni bu konuda biraz bilgilendirme olanağınız var mı acaba?bu sene galiba 4 senelik üniversite olmayacak ve bende acaba 2 senelik üniversite yazıp oradan 4 yıllık üniversiteye geçmek geçiyor aklımdan.bu söylediğimin artılarını ve eskilerini bilen arkadaşlar lütfen yardımcı olabilir misiniz?

senbenhepimiz
14-07-2008, 14:44
şimdi ben 2 yıllık büro yönetimi ve sekreterlik bölümü okudum.bu sene bitti dgs adındaki yani 2 yıllık açıköğretim veya örgün öğretimli önlisans mezunlarının girdiği dikey geçiş sınavı adı altında bir sınava giriyorsun o sınavı kazandığında 4 yıllık 2 yıllık bölümün devamı olan yere gidiyorsun.fakat dgs sınavında bi farklılık var tercihini sınavadan önce belirliyorsun.birde bu sene seçeceğin 2 yıllık bölümün devamı olan yerleri seçebiliyorsun tığkı öss de eşit ağırlığıın seçtiği yerlerle sözelin seçtiği yerlerin ayrı ayrı olması gibi.sanırım bu kadar bilgi ile yardımcı olmuşumdur.

yani şimdi geçmek kolay mı zor mu?

pinusnigra
14-07-2008, 14:51
dikey geçiş için 2 yıllık okulu kaybın olmadan bitirceksin sonra gittiğin 4 yıllık okulda da hiç ders bırakmadan geçeceksin... şöle bi baktığında kolay gibi görünüo ama 4 yıllık bi okul öle ders kalmadan bitebilcek kadar kolay olcak olsaydıı o kadar millet 1er 2şer dersten takılmazdı... yani bu öğrencinin tembelliği olarak da görülebilir ama hocaları mutlaka hesaba katmak gerek...

senbenhepimiz
14-07-2008, 14:52
bak şimdi her şeyin hem kolay yanı hem zor yanı vardır.dgs sınavında sorular sadece sayısal ve sözelden oluşuyor tarih coğrafya mat 2 filan yok yani.ama zor yani okulların kontenjanları 10 u geçmiyor bazıları 1 kişi bazıları 2 kişi burasıda zor yanı.bu seneki dgs sınavı dün idi ben sınava girdim.sınavın sayısalı zordu açıkcası 8 senedir 1 tane olasılık sorusu çıkmış ama bu sene tam 4 tane olasılık sorusu vardı
yani eğer istersen başarırsın sadece iste.

bilgilerin için teşekkürler.birde bir tanıdığım dedi bana eğer iki senelik üniversditeye gidip alttan dersin kalmazsa rahatça 4 seneliğe geçiş yapabiliyorsun dedi kamu yönetimi için.böyle bir şey var mıdır peki?

findik_
15-07-2008, 04:10
bilgilerin için teşekkürler.birde bir tanıdığım dedi bana eğer iki senelik üniversditeye gidip alttan dersin kalmazsa rahatça 4 seneliğe geçiş yapabiliyorsun dedi kamu yönetimi için.böyle bir şey var mıdır peki?

kamu içinde var arkadaşım ama bak sana ben bir okul ismi söyleyecegım hos ben bu okulun oldugu ılcedeyım ama senın arasıtman daha ıyı olucak bak sımdı

''MEHMET AKIF ERSOY UNIVERSITESI Bucak ZELiha ttolunay uygulamalı teknolojı meslek yuksek okulu '''

BAK sımdı meslek yuksek okulu ısmı ıle yazılı dogal olarak 2 yıllık olmak zorunda demı ??? evet . ama bu okul 2 yıllık degıl daha bu sene acıldı okul ve bu okuldan Turkıyede sadece 3 tane var Mersın+ Burdur + sanırım istanbul daha baskada yok tavsıye ederım avatntajları nelerdır;

sımdı sen 2 yıllıgını eger MEHMET AKIF ERSOY. Bucak Hıkmettolunay meslek yuksek okulunda herhangı bır bolumde yaparsan bu sene baslasan gelsen buraya 2 sene sonra bu okul ust sınıflarını alıcak + durumda olursun

daha oncekı bazı mesajlarımda bu konuyu uzun uzun yazmıstım eger zamanın olursada gonderdıgım mesajları ıncele ozellıkle ılk mesajları

DGS konusunda sanırım arkadaslar yeterınce yardımcı olmuslar. DGS kolay bırsey degıl gercekten hem okul hayatında meslek yuksek okulu donemınde 2 yıllıkta derslerın ıyı olucak hemde DGS sınav notun ıyı olucak ama karamsar olma bence daha cok alternatıflerın var ama suan zamanım sınırlı oldugu ıcın cok detaya ınemıyorum 03.09 efe burdur / antalya

zeena_vera
16-07-2008, 06:04
dgs ye giren yok mu? ne yaptı herkes bi yazsın yau

Efulimm
25-07-2008, 23:51
Arkadaşlar sözel çıkışlıyım.. Radyo televizyon yapımcılığından 4 yıllık Radyo,sinema ve televizyona geçiş var mı?

Yardımcı olursanız sevinirim..

RASYONALİST
26-07-2008, 00:16
Arkadaşlar sözel çıkışlıyım.. Radyo televizyon yapımcılığından 4 yıllık Radyo,sinema ve televizyona geçiş var mı?

Yardımcı olursanız sevinirim..

tabiki var tüm bölümlerin 4 yıllıga geçişi var ama dgs le

aza18
19-10-2008, 14:10
ben 2 yıllık muhasebe okuyacağım. yeni kazandım ben de merak ediyorum 4 yıllığa geçiş hakkım var mı?? bir de okuduğum üniversiteyi değiştirme hakkım var mı herhangi bir sınavla?? bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

denizelif
19-10-2008, 14:23
4 yıllığa geçiş yapmak için dgs ye girmek gerekio,sınav zor değil ama kontejn çok az bazı bölümlerde 1 ya da 2 kişi o yüzden girmek zor.bi de intibak yılı var.kendi okulunuzdan başka yere gidebilirsiniz tabiki.8 tercih hakkı var.

wehde
19-10-2008, 14:31
2 yıllığı bitirdikden sonra sınavsz aöf geçiş hakkın var. 4 yıılık mezun oluyorsun 3 yıl okuyup. aöf seçceğin bölümler mezun olduğun bölüme göre değişiyor. sosyal bilimlerden mezun olursan daha çok tercih var eğer teknik bilimler mezunu olursan iktisat yada işletme okuyabilirsin. aöf okucaksan dgs girmene gerek yok. eğer mühendis olcam diyorsan dgs girmen lazım.

mezun olduğunuz iki yıllık bölümlerin aöf deki karşılığını burdan bakabilirsiniz
http://aofkayit.anadolu.edu.tr/dikey_liste.asp?no=2&sid=ddbc9ee2b341424cddbe8b9042c8ec36

bendis_b
19-10-2008, 14:39
şimdi şöyle ki...dgs asla zor bir sınav değil...fakat yazacağın bölümü ve ordan geçiş yapabileceğin 4 yıllık bölümleri çok iyi incelemelisin...bölümün devamının hangi üniversitelerde olduğunu ve hangi puan türünden aldığını çok iyi takip et öğren ona göre 2 yıllık bölümler yaz...
ben bu sene girdim dgs'ye ve kazanamadım aptallığıma yanayım...meslek lisesi çıkışlıyım-sözel!
bitirdiğim meslek yüksekokulu bölümü ea....hiç araştırmadan ea diye yazdım fakat bölümümden geçebileceğim sadece tek bir bölüm var onun puan türü ise sayısal!ösym yapıyo her zaman yapacağını yani!ea-dan sayısala ya da sözelden ea'ya geçiş gibi olaylar var..
bunlar çok önemli kesinlikle araştırmalısın! eğer sözel veya ea bi bölümle geçiş yapabilseydim çok rahat kazanırdım dgs yi fakat sayısal beni bitirdi!
dgs de biliyosundur belki sınavdan önce tercih yapıyosun!tercihlerini yaparken hazırlık mecburi,isteğe bağlı veya hiç olmayan üniversiteler var bunları gözönünde bulundur..hazırlık olursa ilk yıl hazırlık okursun sonrasında intibak yılı gelir...okulda bölüm komisyonu seni bi sınava tabi tutar ve meslek yüksekokulundan gördüğün derslerin dökümanını ister ve yeterlilik sınavıyla eksik gördükleri tekrar okuman gereken dersleri verir sana...sen de o verdikleri dersleri intibak yılında okursun...1. ve 2.sınıfların dersine karışık olarak girersin belli bi sınıfın olmaz..sonrasında 3.sınıf ve 4.sınıfı okur mezun olursun...
bazı üniversitelerde hocalar dgs lilere gıcıktır bunları da iyi araştır...örneğin intibak yılında 2 derste alabilirsin 10 derste bu belli olmaz...ayrıca intibakta ders bırakmaman gerek...yoksa direk tekmeyi yersin :)
kolay gelsin!başarılar!

HasanN19.05
19-10-2008, 14:55
Dgs sınavı Türkiye Cumhuriyetindeki en kolay sınavlardan birisidir..
Tabi bu olayda sınavın fazla etkisi yok..
Okuldaki sıralaman çok mühim..

Cns'
09-11-2008, 17:06
Ben ticaret lisesindeyim bilgisayar programcılığı okuyorum.dip notumun pek parlak olucağını sanmıyorum..2 yıllık geçiş yapmak istiyorum(Tekirdağ falan)biraz araştırdım ikinci öğretimin bile çok zor olabileceğini söylüyolar :S başlık bu değil ama yardımcı olursanız çok sevinirim...

Cns'
09-11-2008, 17:17
Yokmu yardımcı olucak kimse anlatamadım kendimi sanırım:S

lombelicodelmondo
07-03-2010, 20:51
Çalışana kolay

cumleninogesi
28-03-2010, 19:55
Benim arkadaşım Dgs ile geçiş yaptı . Okuması zor ama kazanması zor sayılmaz.Çünki Sözel ve sayısal olarak 160 sorudan sorumlu olacaksın ve bu sözel bölümde dil bilgisi yok.

Tabi bu söylediğim bazı bölümler için zor örneğin muhasebe ve işletme bölümleri hemen hemen her üniversitenin bünyesinde var.Ama yerel yönetimler veya adalet bölümleri her yerde yok.En fazla Türkiye'de 400 kişi mezun veriyor.Demek istediğim bölümüne göre kolaylık zorluk var diyebilirim.2 yıllık okuduğun bölümün mezun verdiği kişi sayısı önemli .

velvet
09-04-2010, 13:52
2 yıllık okudugun zaman 4 yıllık kazanırsan ewet gecıs olur gecıs olur derken 2 yıllıgı bırakıp kazandıgın bolumun 1.sınıfından devam edersın... ama benım bıldıgım secım yaptıgın zaman ertesı yıl puanda dusme oluyor ona dıkkat et derım...

Asosyaloğullarından
09-04-2010, 13:58
Konu eskimiş ama yararlananlar olur bu ara :$

2 yıllık okudugun zaman 4 yıllık kazanırsan ewet gecıs olur gecıs olur derken 2 yıllıgı bırakıp kazandıgın bolumun 1.sınıfından devam edersın... ama benım bıldıgım secım yaptıgın zaman ertesı yıl puanda dusme oluyor ona dıkkat et derım...

Nasıl ya , 6 sene mi okuyacak adam ?
Dgs ile geçiş yaptığı fakülte zaten kendi bölümüyle ilintili olmalı , önlisans programında yabancı dil okuduysa üç senede kendi önlisans programını bitirip lisans eğitimi alabiliyor ki lisans programının ilk yılı kendi okulunun üçüncü senesine tekabül ediyor (hazırlık sınıfı yoksa)
Master yapmış kadar mı okutacaksınız geçiş yapan adama =)

akasha_ether
09-04-2010, 14:13
Konu eskimiş ama yararlananlar olur bu ara :$

Nasıl ya , 6 sene mi okuyacak adam ?
Dgs ile geçiş yaptığı fakülte zaten kendi bölümüyle ilintili olmalı , önlisans programında yabancı dil okuduysa üç senede kendi önlisans programını bitirip lisans eğitimi alabiliyor ki lisans programının ilk yılı kendi okulunun üçüncü senesine tekabül ediyor (hazırlık sınıfı yoksa)
Master yapmış kadar mı okutacaksınız geçiş yapan adama =)

bazı üniversitelerde öss kazanmış gibi sıfırdan başlayabiliyorsun
sene kaybın oluyor ama intibakta okuldan atılma riskin yok