PDA

Tüm Versiyonu Göster : osmanlı devletinde en uzun süre padişahlık

ahmet_kayhan
16-07-2008, 20:44
osmanlı devletinde en uzun süre padişahlığı kanuni sultan süleyman yapmıştır.1920-1966yıllarında padişahlık yapmıştır.osmanlı devleti onun dönemide en parlak dönemini yaşamış en geniş sınırlara ulaşmıştır

akbk
20-07-2008, 10:41
osmanlı devletinde en uzun süre padişahlığı kanuni sultan süleyman yapmıştır.1920-1966yıllarında padişahlık yapmıştır.osmanlı devleti onun dönemide en parlak dönemini yaşamış en geniş sınırlara ulaşmıştır

bir anektot ilk kez hukuk kanuni zamanında siyasallaşmış hakkikati söyleyen bir şeyhul islam sürgün edilmiş bunun üzerinde bir daha hiç bir şeyhül islam sağlıklı ve gereçek yargılar verememiştir buda sonun başlangıcı olmuşutur

nao_proneite
20-07-2008, 18:03
bir düzeltme, 1900 ü yıllar yakın olmuş dostum:) 1520-1566

jön_türk
20-07-2008, 18:09
ama en rahat dönemde yapmış padişahlığı..en sevdiğim padişahlardan biridir ama 2.abdülhamid daha önemli bence..fatih ve yavuzdan sonra..

s_m
20-07-2008, 18:15
kendisi için haremde kadınlarla oynaşırdı diye söylenti cıkarılan, fakat yapıtıgı seferlerin mesafesi hesaplanıdgında, bu seferleri yapabilmesi için saraya sadece geçerken ugrayıp sadece bi selam vermiş olması gereken büyük padişah...

jön_türk
20-07-2008, 18:20
kendisi için haremde kadınlarla oynaşırdı diye söylenti cıkarılan, fakat yapıtıgı seferlerin mesafesi hesaplanıdgında, bu seferleri yapabilmesi için saraya sadece geçerken ugrayıp sadece bi selam vermiş olması gereken büyük padişah...

mohaç savaşını 2 saatte kazanmıştı...ya böyle deyince sanki saraya uğramaya vakit vardı gibi bi ifade çıktı:p yok öyle bişey

s_m
20-07-2008, 18:24
mohaç savaşını 2 saatte kazanmıştı...ya böyle deyince sanki saraya uğramaya vakit vardı gibi bi ifade çıktı:p yok öyle bişey

en zeki : abdulhamit
en karizmatik : kanuni sultan süleyman
en azimli : fatih sultan mehmet
en sair ruhlusu : 3. selim
en piskopatı : 4. murat
en hayalperest : yavuz sultan selim
en vefalısı : vahdettin (hain diyenlere inat)

jön_türk
20-07-2008, 18:29
en zeki : abdulhamit
en karizmatik : kanuni sultan süleyman
en azimli : fatih sultan mehmet
en sair ruhlusu : 3. selim
en piskopatı : 4. murat
en hayalperest : yavuz sultan selim
en vefalısı : vahdettin (hain diyenlere inat)

vayy yavuz sultan selimm...gelmiş geçmiş en önemli şairlerden biri..ayrıca cariyesinin aşkına karşılık veremedin cariyesi öldü:s abdulhamit deyince akan sular durur zaten..yatağı duvardan açtığı bi tüneldi..abdestsiz adım attığı görülmemiş..hatta baş ucunda tuğla bulundurumuş uyandığında abdest almaya gitmeden önce teyemmüm alırmış..

"ÖZLEDİK OSMANLI'YI"

s_m
20-07-2008, 18:37
vayy yavuz sultan selimm...gelmiş geçmiş en önemli şairlerden biri..ayrıca cariyesinin aşkına karşılık veremedin cariyesi öldü:s abdulhamit deyince akan sular durur zaten..yatağı duvardan açtığı bi tüneldi..abdestsiz adım attığı görülmemiş..hatta baş ucunda tuğla bulundurumuş uyandığında abdest almaya gitmeden önce teyemmüm alırmış..

"ÖZLEDİK OSMANLI'YI"

abdülhamit zekiydi.. herkes onu yıldız sarayında kalıyor sanırken o gardorabının arkadasındaki tünelden dolmabahçeye geçermiş diye duydum...

mehmet akifin abdulhamitle ilgili anlattıgı bir olay vardır hatta...

Mehmet Akif birgün traş olurken ordaki gençlerin Abüdlhamit hanımız hakkında attıp tuttuklarını duyuor ve buna çok sinirlenyior gençlerin abdülhamit hanı küçük düşürücü sözler söylemesinden sonra onlara bi olayı anlatmak istiyor, mehmet akif camiye giderken bir adamın ağlayışını görüyor ama feryat figan şeklinde ses çıkarmıyor ertesi gün tekrar tekrar görüyor ve dayanamayıp soruyor. Nedir bu ağlayışının sebebi diye soruyor ve adam cevaplıyor. Ben eskiden Osmanlı ordusunda bir subaydım ailedekiler ölünce topraklar bana kaldı diyor ve ordudan ayrılmak istediğini Sultan Abdulhamit hana yazılı olarak iletiyor aradan belli bi süre geçiyor yanıt gelmeyince heralde okumadı deyip kendisi görüşmek istiyor huzuruna çıktığında tekrar belirtiyor ve sultanımız bunu yolluyor ve rüya görüyor rüyasında Tüm Osmanlı Orduları hazır olda bekliyor fakat onun ordusu hep dağınık orduyu toparlıyor fakat tekrar dağılıyor bu sırada bişey görüyor gördüğü şeyde Peygamber efendimiz S.a.v. ve sultanımız abdulhamit han orduları düzenliyor bunu gördükten sonra daha bir panik oluyor hızlıca toparlıyor fakat tekrar dağılıyor ve sonunda teftiş geliyor efendimiz soruyor neden bu ordu böyle dağınık sultanımız cevaplıyor efendim kendisi bizden ayrılmak istedi diye cevaplıyor ve bunun üzerine senden olmayan bizden olamaz diyor ve bu acı sözü duyduktan sonra bu hale geliyor

jön_türk
20-07-2008, 18:49
abdülhamit zekiydi.. herkes onu yıldız sarayında kalıyor sanırken o gardorabının arkadasındaki tünelden dolmabahçeye geçermiş diye duydum...

mehmet akifin abdulhamitle ilgili anlattıgı bir olay vardır hatta...

Mehmet Akif birgün traş olurken ordaki gençlerin Abüdlhamit hanımız hakkında attıp tuttuklarını duyuor ve buna çok sinirlenyior gençlerin abdülhamit hanı küçük düşürücü sözler söylemesinden sonra onlara bi olayı anlatmak istiyor, mehmet akif camiye giderken bir adamın ağlayışını görüyor ama feryat figan şeklinde ses çıkarmıyor ertesi gün tekrar tekrar görüyor ve dayanamayıp soruyor. Nedir bu ağlayışının sebebi diye soruyor ve adam cevaplıyor. Ben eskiden Osmanlı ordusunda bir subaydım ailedekiler ölünce topraklar bana kaldı diyor ve ordudan ayrılmak istediğini Sultan Abdulhamit hana yazılı olarak iletiyor aradan belli bi süre geçiyor yanıt gelmeyince heralde okumadı deyip kendisi görüşmek istiyor huzuruna çıktığında tekrar belirtiyor ve sultanımız bunu yolluyor ve rüya görüyor rüyasında Tüm Osmanlı Orduları hazır olda bekliyor fakat onun ordusu hep dağınık orduyu toparlıyor fakat tekrar dağılıyor bu sırada bişey görüyor gördüğü şeyde Peygamber efendimiz S.a.v. ve sultanımız abdulhamit han orduları düzenliyor bunu gördükten sonra daha bir panik oluyor hızlıca toparlıyor fakat tekrar dağılıyor ve sonunda teftiş geliyor efendimiz soruyor neden bu ordu böyle dağınık sultanımız cevaplıyor efendim kendisi bizden ayrılmak istedi diye cevaplıyor ve bunun üzerine senden olmayan bizden olamaz diyor ve bu acı sözü duyduktan sonra bu hale geliyor

abdülhamit'in kurtlarla dansında okumuştum..padişahlığı boyunca 11 kişinin idamına karar vermiş ama idam ettirmemiş..ve sadece bi kişiyi öldürmüş...o da annesine çok büyük bi saygısızlık eden bi genç..at arabasıyla giderken bi şekilde görünüyo ve hemen yolunu değiştiriyo daha sonra tabancasıyla öldürüyo

cinskopat
20-07-2008, 18:55
en kısa sürede en çok işi başarmış ve kendi şiirleriyle hala günümüze kalmış bir padişahtır yavuz sultan selim :D 8 yılda aldıkları birkaç senede verildi kanuni ancak denizden yüklenmenin önemini anladığında yaşı yetmemişti ya da 70ti :D

jön_türk
20-07-2008, 18:58
en kısa sürede en çok işi başarmış ve kendi şiirleriyle hala günümüze kalmış bir padişahtır yavuz sultan selim :D 8 yılda aldıkları birkaç senede verildi kanuni ancak denizden yüklenmenin önemini anladığında yaşı yetmemişti ya da 70ti :D

36 yıldan bahsediyoruz dimi? 36 yıl bi imparatorluğu ayakta tutmak kolay bi iş diil..yaşasaydı daha da ileriye giderdi zaten

s_m
20-07-2008, 18:59
abdülhamit'in kurtlarla dansında okumuştum..padişahlığı boyunca 11 kişinin idamına karar vermiş ama idam ettirmemiş..ve sadece bi kişiyi öldürmüş...o da annesine çok büyük bi saygısızlık eden bi genç..at arabasıyla giderken bi şekilde görünüyo ve hemen yolunu değiştiriyo daha sonra tabancasıyla öldürüyo
idam etmedigi 11 kişi ittihatçi onları idam etse belkide farklı olacaktı herşey, neysehhhh...

kitabı bende okudum son cümlesi cok güzeldir...

kitap boyunca ülkeyi nasıl kurtaracagının ip uclarını veriyor sonunda..
"şimdi soracaksınız madem bir yolu vardı neden yapmadın... cevap : güvencek kimse yok"

jön_türk
20-07-2008, 19:04
idam etmedigi 11 kişi ittihatçi onları idam etse belkide farklı olacaktı herşey, neysehhhh...

kitabı bende okudum son cümlesi cok güzeldir...

kitap boyunca ülkeyi nasıl kurtaracagının ip uclarını veriyor sonunda..
"şimdi soracaksınız madem bir yolu vardı neden yapmadın... cevap : güvencek kimse yok"

yatağından taşan bir nehre benziyoruz..biz hiçte can çekişen bir millet değiliz.canlı,kuvvetli bir milletiz.bizi zinde tutabilecek yegane kuvvet,islamiyettir..

cinskopat
20-07-2008, 19:08
36 yıldan bahsediyoruz dimi? 36 yıl bi imparatorluğu ayakta tutmak kolay bi iş diil..yaşasaydı daha da ileriye giderdi zatendevlet yönetiminden pek anlamayan birinede böyle yüklü bir miras kalsa sanırım o da 30 küsür sene bunu başarabilirdi mesela damat ferite bunun yarısı kalsaydı jönlerin başına bela olmazdı sanırım kanunin deniz seferlerine pek katılmamasına rağmen (demir atma) terimini bir taktik olarak sanması ve bunu kullanma planı barbarosa en parlak dönemi için çok ganimet kazandırmıştır
(detaylı bilgidir kolay kolay ulaşılamaz :D

jön_türk
20-07-2008, 19:12
devlet yönetiminden pek anlamayan birinede böyle yüklü bir miras kalsa sanırım o da 30 küsür sene bunu başarabilirdi mesela damat ferite bunun yarısı kalsaydı jönlerin başına bela olmazdı sanırım kanunin deniz seferlerine pek katılmamasına rağmen (demir atma) terimini bir taktik olarak sanması ve bunu kullanma planı barbarosa en parlak dönemi için çok ganimet kazandırmıştır
(detaylı bilgidir kolay kolay ulaşılamaz :D

kaynak göster bana..sen sadece denizden taarruzda zayıf die devirdin resmen padişahı

akazoo94
24-07-2008, 03:44
Şimdi yazacaklarımı Osmanlı kaynaklarından hazırlanmış bir belgesel kitaptan yazıyorum;

Aşırı Kadın Düşkünü: III.Murat, III.Mehmet, Deli İbrahim (Bir de ben :D)

Ağır Sinir Hastası: Deli İbrahim

Çılgın Derecede Av Meraklısı: IV.Mehmet (Avcı Mehmet olarak da bilinir)

Obur Denecek Kadar Boğazına Düşkün: Abdülaziz

Tütün Tiryakisi:III.Selim

Resim Sanatıyla İlgilenen: Abdülmecid, Abdülaziz

Büyük Musiki şinas:III.Selim

Divan Sahibi Şair: Fatih Sultan Mehmet, I.Selim, I.Süleyman

Nefis Körletmiş Perhizkar: II.Bayezid, VI.Mehmet

Ayyaş Derecesinde İçki Düşkünü: I.Bayezid, I.Süleyman, II.Selim, IV.Murat, Abdülmecid, VI.Murat

Doğuştan Tımarhanelik: I.Mustafa

Bir El Sanatıyla Meşgul Olan: Kanuni Sultan Süleyman (Kuyumculuk), II.Abdülhamit (Marangozluk)

Siyasi Suikaste Kurban Giden: Fatih Sultan Mehmet (Rivayet), Abdülaziz (Rivayet)

Hattat: III.Ahmet

Güreşe Meraklı Olan: IV.Murat, Abdülaziz

Muharebede Şehit Olanlar: I.Murat

Seyahati Seven: IV.Mehmet, Abdülmecid, Abdülaziz, VI.Mehmet

Umarım faydalı bilgiler paylaşmışımdır. Onlar da birer insandır ve bu tip kişilik özellikleri bulunmaktadır.

yandımm
29-07-2008, 03:13
akazoo bu yazdıklarının çoğu gerçekten safsata Osmanlı kaynaklarında böyle bilgiler Yok

'''ALPeR'''
29-07-2008, 04:21
Ayyaş Derecede İçki Düşkünü:1.Bayezid,1.Süleyman,2.Selim,4.Murat,Abdül mecid,5.Murat

yuhhh diyorum

eko25
29-07-2008, 05:14
sen kimsinki o mübarek MÜBAREK OSMANLI PADİŞAHLARINA içki düşkünü diyorsun terbiyesizlik etme !!!!!!!!!!!!!

'''ALPeR'''
29-07-2008, 05:19

bu ne diyor yahu 1920- 1966 mı ....!!!!!!!!

bu kadar da olmaz pesss

aNGel.89
29-07-2008, 05:27
Yavuz Sultan Selime hayranım
Osmanlı en parlak dönemini Kanuni zamanında yasadı densede Yavuzda Kanuni kadar tahtta kalsaydı eminim Kanuniden daha parlak bi dönem yasayacaktı Osmanlı

gizem_gfb
29-07-2008, 05:38
Kanuni en sewdiğim padişahlardan biridir
takılara karşı aşırı bi düşkünlüğü warmışş...
bide bi bilgi daa werebilirim Osmanlının en geniş sınırlara ulaştığı dönem yaa Kanuni dönemi gayri resmi bu bilgi gümrüklerde kaçakçılıkta ilk defa KANUNİ döneminde başlamış

charisma_06
29-07-2008, 05:42
kızıl sultan deselerde ABDULHAMİT HANDIR gerçek padişah

_marcio_
29-07-2008, 16:03
sen kimsinki o mübarek MÜBAREK OSMANLI PADİŞAHLARINA içki düşkünü diyorsun terbiyesizlik etme !!!!!!!!!!!!!

Terbiyesizlik Değil Doğrusu Odur.Alkol Kullanırlarda Aşırı Boyutta.Tarihe Objektif Bakmak Gerek..

IV.Murad En Düşkünlerinden Biridir.Ama Halka Yasaklamıştır Mesela..

corvinus
29-07-2008, 16:25
Hürrem Sultan'ın etkisinde çok kalmış ve en büyük oğlu Şehzade Mustafa'yı çadırında boğdurtmuştur.En büyük hatası budur.Mustafa son derece azimli,dinine bağlı,dedesi Yavuz'un mizacında,asker tarafından çok sevilen devlet işlerinden çok iyi anlayan bir şehzadeydi.Ama Hürrem kendi oğlu Selim tahta çıksın diye onun başını yedi.Kanuni de inandı.Böylece Osmanlı tarihinin en yeteneksiz,en dirayetsiz iki şehzadesine (2.Selim ve oğlu 3.Murat) taht yolu açılmış oldu.
Kanuni sonra çok pişman oldu.Mustafa'ya ağıtlar yazdı.Ona Şehzade Cami'ni anıt olarak yaptı.Orduda ayaklanmalar çıktı,kanlı şekilde bastırıldı.Bu Osmanlı padişahına karşı orduda yapılan ilk ayaklanmalardandır.
Hürrem saraya rüşveti soktu,devlet yönetimine kadınların yıllarca bela olmasına neden oldu.Kanuninin bunu görmesini,devlet için aşkından vazgeçmesini bekleyen çoğu insan yanılmıştır.

Kısaca Osmanlı gerilemeye (askeri olarak değil ama sosyal hayatta) Kanuni'nin son dönemlerinde başlamıştır.Ancak Sokullu bu gerilemeye asgari düzeye indirebilmiştir.

corvinus
29-07-2008, 16:27
Ayrıca en geniş sınırlara Kanuni döneminde ulaşılmamıştır.Daha sonra Azerbaycan ve Akdeniz'in güneyinde bazı ülkeler de devlete kazandırılmıştır.

lale nehar...
29-07-2008, 16:32

Aynı zamanda Hürrem sultan,kızı Mihrimah sultan ve damadı Rüstem Paşanın oyununa gelerek oğlu Mustafa Han' öldürtmüştürrrr...
Ve Kanuni'den sonra tahta Hürrem'İn özoğlu olan Selim diğer adıyla sarı Selim çıkmıştır...

eko25
29-07-2008, 16:44
Terbiyesizlik Değil Doğrusu Odur.Alkol Kullanırlarda Aşırı Boyutta.Tarihe Objektif Bakmak Gerek..

IV.Murad En Düşkünlerinden Biridir.Ama Halka Yasaklamıştır Mesela..

uydurmayın lütfen ya halka yasaklamıştır ve kendiside içki düşkünü değildir

ya burda OSMANLI PADİŞAHLARINDAN içki düşkünü diyr bahsediliyo Allah aşkına osmnalı padişahlarının nasıl böyle bişey yaptığına inanırsınız !!!!!!

22Temmuzsivildarbe
29-07-2008, 16:46

ya burda OSMANLI PADİŞAHLARINDAN içki düşkünü diyr bahsediliyo Allah aşkına osmnalı padişahlarının nasıl böyle bişey yaptıklarına inanırsınız !!!!!!

Saçmalıyorlar işteeee,yazın bakalım google a Osmanlı mutfağı diye ne çıkacakkkk...

_marcio_
29-07-2008, 16:46

ya burda OSMANLI PADİŞAHLARINDAN içki düşkünü diyr bahsediliyo Allah aşkına osmnalı padişahlarının nasıl böyle bişey yaptıklarına inanırsınız !!!!!!

Arkadaşım Onlarda İnsan : ) Çok Garip Birşey Değil Ki..

Kusursuz İnsanlarmı Sanıyorsunuz.Ben Bir Tarihçi Olarak Bunu Söylüyorum Ne Var Ki Bunda..

Sadece IV. Murad'ı Araştırmanı Öneriyorum.

eko25
29-07-2008, 16:48
Arkadaşım Onlarda İnsan : ) Çok Garip Birşey Değil Ki..

Kusursuz İnsanlarmı Sanıyorsunuz.Ben Bir Tarihçi Olarak Bunu Söylüyorum Ne Var Ki Bunda..

Sadece IV. Murad'ı Araştırmanı Öneriyorum.

ya arkadaşım haramdır içki ve hiçbi kitap hiç bi yazı ne olursa olsun OSMANLI PADİŞAHLARININ içiki içtiğini söleyemez yok böyle bişey saçma çok saçma !!!!!

corvinus
29-07-2008, 16:50
Bülent Ecevit'in Şehzade Mustafa ve abisi Mustafa'nın idamından sonra üzüntüden ölen Şehzade Cihangir için yazdığı şiir:
İki büyük suçumuz var

Seninle benim Cihangir

Biri sevmek biri sevilmek

Bunca büyük suçlarla

padişah olunmaz

Biz insanız Cihangir

Bizden tahtlara han olmaz

Sıcağına bak yüreğimizin

Aktıkça gözlerden gözlere

Nasıl eritir birbirini

(konuyu görünce hüzünlendim Şehzade Mustafa için kusura bakmayın)
Ayrıca:
Damat İbrahim Paşa (1493-1536)

Kanunî Süleyman, Manisa'da sancakbeyi iken hizmetine aldığı İbrahim'i hasodabaşı yapmıştı. Padişah olduktan üç yıl sonra da veziriazam yaptı (1523); kızkardeşi Hatice Sultan'la evlendirerek onu damat edindi. Mohaç, Alman ve İrakeyn seferlerine katılan İbrahim Paşa büyük yararlıklar gösterdi. Kazandığı itibar padişahın gözünü korkuttu. Süleyman onu bit ramazan gecesi Topkapı Sarayı'nda boğdurdu (1536). Sultanahmet'teki İbrahim Paşa Sarayı'nı Kanuni onun için yaptırmıştı.

_marcio_
29-07-2008, 16:58
ya arkadaşım haramdır içki ve hiçbi kitap hiç bi yazı ne olursa olsun OSMANLI PADİŞAHLARININ içiki içtiğini söleyemez yok böyle bişey saçma çok saçma !!!!!

Birçok Kaynakta Buna Rastladım.Evet İçki Haramdır.Yasaktır.Ama Padişahlarda İnsan..Günahsız Değiller.Onlarda Allah'ın Bir Kulu.Hata Yaparlar..

Ben Tarih okuyorum.Bunu Net Bir Şekilde İyi biliyorum.

Alkol Kullanan Padişahlarımız Vardı.Doğrudur.

knpce
05-08-2008, 14:13

yıllarda bi yanlışlık yapmışsın

HidroJeN
06-08-2008, 16:43
Osmanlı Padişahları Arasında Bi türlü ısınamadığım zat.Hala Hindistan Seferlerinin Mantığını anlamış değilim.Sarayın Bütün Parasını Hindistan Seferinde Yemiş.

_marcio_
06-08-2008, 17:00
Osmanlı Padişahları Arasında Bi türlü ısınamadığım zat.Hala Hindistan Seferlerinin Mantığını anlamış değilim.Sarayın Bütün Parasını Hindistan Seferinde Yemiş.

O Kadar Önemli Bir Seferki.Eğer Üstünde Durulsa.Başarılı Olunsa Dünya Tarihi Değişirdi.Belki Tarihi Bilmediğinden Anlayamıyorsun.

Sömürgecilik Ve Coğrafi Keşifler Tarihine Bak İstersen..

Bloody_Moon
06-08-2008, 17:26
Hop hop Osmanlı padişları ne içki düşünmesi ya .. ne alakası var .. Öyle bir padişah düşünün ki sabahları kalktığında başının ucundaki kiremit ile teyemmüm alıp lavaboya öyle teyemmüm ile giden lavaboda abdest alan .. o yatak ile lavabo arasını dahi abdestsiz geçirmektan haya eden padişahlar bunlar içki ile ne işleri olur .. (bu padişah Avrupanın bizlere Kızıl Sultan diyerek yutturduğu Sultan 2. Abdülhamit'tir )

Bloody_Moon
06-08-2008, 17:28
hindistan seferini sen anlamaya dur .. İngilizler o tarihten sonra Hindistana girdiler Ajanları ile ve hintlileri müslümanlıktan çıkardılar türlü hileler ile . sonra hallerine bak şimdi ineğe bile tapacak hale geldiler vah hallerine .. ayrıca hindistan kadar dünyada altın rezervi bulunan yer altında hiç bir ülke de yoktur .. ingilizler şu anki zenginliklerini hindistanı sömürmelerine borçludurlar ...(Not : osmanlı sömürmek için değil onları diğer milletlerden korumak ve islamı yaymak adına bişiler yapmak istediler )

berrak duru
06-08-2008, 17:33
arkadaşlar biliyo musunuz osmanlı padişahlarının hepsinin karısı yabancı uyruklu hiç türk kadın yok padişahlar onları kabul ettikten ve ''bebekleri olduktan sonra ''türk isimleri vermişlerr türk kadınlarını da birlikte olduktan yani ırza geçtikten sonra öldürmüşlerr en azında ALİ KEMAL MERAM öle dio...

_marcio_
06-08-2008, 17:33
hindistan seferini sen anlamaya dur .. İngilizler o tarihten sonra Hindistana girdiler Ajanları ile ve hintlileri müslümanlıktan çıkardılar türlü hileler ile . sonra hallerine bak şimdi ineğe bile tapacak hale geldiler vah hallerine .. ayrıca hindistan kadar dünyada altın rezervi bulunan yer altında hiç bir ülke de yoktur .. ingilizler şu anki zenginliklerini hindistanı sömürmelerine borçludurlar ...(Not : osmanlı sömürmek için değil onları diğer milletlerden korumak ve islamı yaymak adına bişiler yapmak istediler )

Asıl Amaç O Da Değildi Aslında.Amaç Dünya Siyasetinde Söz Sahibi Olmak.Tüm Mesele Bu.

Portekizliler Daha Sonra Hollandalılar Ve İspanyollar Bölgede Hakim Oldu.20. Yy.'da İse İngiltere Rus Rekabeti Görüyoruz.Günümğzde Bile Bölgede ABD Ve Çin Mücadelesi Söz Konusudur.

Ama Sen Güzel Açıklamıssın Yer Altı Ve Yer Üstü Kaynakları Çok Fazla.Jeopolitik Konumu Cok Onemlı.Eğer Hindistan Osmanlıda Kalsa Suan Belkı Dunyanın Super Gucu Osmanlı Devletiydi..!

_marcio_
06-08-2008, 17:37
arkadaşlar biliyo musunuz osmanlı padişahlarının hepsinin karısı yabancı uyruklu hiç türk kadın yok padişahlar onları kabul ettikten ve ''bebekleri olduktan sonra ''türk isimleri vermişlerr türk kadınlarını da birlikte olduktan yani ırza geçtikten sonra öldürmüşlerr en azında ALİ KEMAL MERAM öle dio...

Irza Geçmek ?
Bunu Kim kullandıysa Tarih Bilgisi Sıfırdır.

Evet Padişah Eşlerinin Büyük Kısmı Türk Değildir.Bu Garip Bir Olay Değildir.Harem Sistemi Bence Şuan Dünyadaki En Merak Edilen Konulardan Biri.Ama Osmanlıda Harem Ve Padişah İlişkisi Bilindiği Gibi Değildir..

Bir Padişah Her Gece Hareme İstediği Gibi Gelemezdi.Kuralları Vardı.Tek Erkek Harem Ağasıdır.OnuN Yetkileride Cok Geniştir...

Padişah İsteği Zaman Bir Eşiyle Birlikte Olamazdı..

Osmanlı Devleti Türklerden İbaret Bir İmparatorluk Değildi.Bir Çok ulus Vardı.Bu Gayet Normaldir.

Bloody_Moon
06-08-2008, 17:38
her söylenene inanma bence .. söylenenlerle değil araştırıp bulduklarına bişiler elde et:)

berrak duru
06-08-2008, 18:11
arkadaşlar şu sıra bi kitap okuyorum padişah anaları die osmanlı padişahlarını falan anlatıyo ali kemal meramın ne kadar doğru bilmiyoum ama onu okudukça osmanlının aslında çok farklı olduğunu göreceksinizzzz

_marcio_
06-08-2008, 18:17
arkadaşlar şu sıra bi kitap okuyorum padişah anaları die osmanlı padişahlarını falan anlatıyo ali kemal meramın ne kadar doğru bilmiyoum ama onu okudukça osmanlının aslında çok farklı olduğunu göreceksinizzzz

Valide Sultanlar Büyük Bir Konu.tartışması Çok Olan Bir Konu.Bu Konuda Saçmalayanlarda Çok.Ama Okumanda Zarar Yok.

Ben İstersen Kaynak Önerebilirim.Valide Sultanlarla İlgili.

civelokki
06-08-2008, 18:29

ne bağlamda?

akazoo94
22-08-2008, 20:22
Osmanlı padişahlarından öyle bir bahsediyorsunuz ki gören peygamber zanneder. Onlarda insan, onların da nefisleri var, diğer insanlar içiyor, onlar da içiyordu ama kimisi az kimisi cok içiyordu. bu arada bnm osmanlı padişahları içn yazdıklarım onları kötülemek içn deıl konuya katılmak içndi bn bu yazdıkalrımı ''BOYUT YAYIN GRUBUNUN OSMANLI TARİHİ''adlı kitabına konu olmustur amacım yaln solemek yada padişahları kotülemk deıldı kitapta bole bahsedıyor isteyen alıp okusun bnce güzel bi eser kitap 4'lü ve osmanlı tarihini 4 bolme ayırarak anlatııyor diceklerım bu kadar herkes kızmıs bana anlamadım gitti...

bnm içki ve tütün hakkında bahseddıkerlımı bu kitaplar yazıo bu tartısmayı bn baslattım yanı isteyen alır kitabı okur bu kadar kolay bise...