PDA

Tüm Versiyonu Göster : çift anadal

cihan28
18-07-2008, 00:03
üniversitede okuyan arkadaşlarımız bu konuda bilgi verebilirse sevinirim..her ünide varmı ..şartları neler ..üniversitelerin web sitelerine baktığımda bu konuyla ilgili bişey bulamıyorum

sebodil
18-07-2008, 00:06
ya gerçekten bende merak ediyorum bunu aydınlatırsanız sevinirim saol arkadaşım konuyu açtığın için!

zehirli menekşe
18-07-2008, 00:08
tam olarak bilmiyorum ama bölümüne göre değişiyor çift anadal projesi, sanırım 3. sınıfta başlıyor ve ders notunun belirli bir baraj puanından yüksek olması gerekiyor

adilming
18-07-2008, 00:13
bende merak ediyorum.

_minti_
18-07-2008, 00:23
üniversiteye göre değişir hepsinde çift anadal bulunmaz. en erken 3.dönem en geç 5.döenm başvurabilirsiniz.yani 2 sınıfın başında en erken 3.sınıfa başlarkende en geç olur.başvurmak istediğiniz bölüme göre belli bir not ortalaması gerekir çok tercih edilen bölümün oratalamsı daha yüksektir.sorularınız varsa cevaplayabilirim:)

cihan28
18-07-2008, 00:24
üniversiteye göre değişir hepsinde çift anadal bulunmaz. en erken 3.dönem en geç 5.döenm başvurabilirsiniz.yani 2 sınıfın başında en erken 3.sınıfa başlarkende en geç olur.başvurmak istediğiniz bölüme göre belli bir not ortalaması gerekir çok tercih edilen bölümün oratalamsı daha yüksektir.sorularınız varsa cevaplayabilirim:)

hangi ünide var hangi ünilerde yok nerden öğrenebiliriz?

_minti_
18-07-2008, 00:26
bildiklerimiz yazıyım istanbul ünv yıldız tekikte var marmarada yok merak ettiğin üniversiteyi üniversitenin öğrenci işlerinden öğrenebilirsin veya arayarak varsada netten

cihan28
18-07-2008, 00:28
bildiklerimiz yazıyım istanbul ünv yıldız tekikte var marmarada yok merak ettiğin üniversiteyi üniversitenin öğrenci işlerinden öğrenebilirsin veya arayarak varsada netten

mesela sosyoloji okurken psikolji alabilirmiyiz?

_minti_
18-07-2008, 00:33
tercih edebilceğiniz bölüm okuduğunuz bölümle aynı fakülte içinde olmalı yani sosyoloji edebiyat fakültesindeyse psikolojide edebiyatta olmalı

cihan28
18-07-2008, 00:44
tercih edebilceğiniz bölüm okuduğunuz bölümle aynı fakülte içinde olmalı yani sosyoloji edebiyat fakültesindeyse psikolojide edebiyatta olmalı

dostum son bi soru:) istanbul üniversitesinde varmı bu olay mesela maliye okursak hangi dallarda yapabiliriz?

sebodil
18-07-2008, 00:46
dostum son bi soru:) istanbul üniversitesinde varmı bu olay mesela maliye okursak hangi dallarda yapabiliriz?

ya kardeş içimi okuyon heralde valla bende maliye de varmı dicektim ahanda şimdi:)

cihan28
18-07-2008, 00:48
ya kardeş içimi okuyon heralde valla bende maliye de varmı dicektim ahanda şimdi:)

sanırım puanlarımız birbirine yakın:)

_minti_
18-07-2008, 00:53
evet istanbul üniversitesinde var ama ben sayısalcı olduğum için maliye okuduğunda neleri tercih edbilceğini bilemem.ama maliya hangi fakültede yer alıyosa o fakültede yer alan bölümler olur.

sebodil
18-07-2008, 00:55
sanırım puanlarımız birbirine yakın:)

olabilir galiba ben bursa düşünüyorum ama bakalım artık olcak heralde sanırsam
bursa da var ama maliyede var mı bulamıyorum

flaş bellek
18-07-2008, 00:56
evet istanbul üniversitesinde var ama ben sayısalcı olduğum için maliye okuduğunda neleri tercih edbilceğini bilemem.ama maliya hangi fakültede yer alıyosa o fakültede yer alan bölümler olur.

o zaman istanbul kimya dan çift anadal yapılabiliyomu acaba

_ThE NiGhTmArE_
18-07-2008, 00:58
ya bn kimya fen edebiyatla ecza oluyor diye biliyordum ama eczacılık ayrı bi fakülte.. o zaman eczayla yapamıyorsun hiçbirşey...

ama bide söle bsy var biri vardı işletrme okurken cift anadaldan hukuk yapmıstı.. hukuk fakülteside sonucta ayrı bi fakülte...

bu bilgide bir eksiklik olabilme ihtimali varmı acaba??

bide istanbuldaki tüm ünivlerde var diye biliyorum yanıltıcı olmak istemm ama oyle duymustum...

_minti_
18-07-2008, 01:01
istanbul üniversitesinde kimya mühendislikte yer alıyor mühendisliklerde çift yapılabilir

cihan28
18-07-2008, 01:04
ya bn kimya fen edebiyatla ecza oluyor diye biliyordum ama eczacılık ayrı bi fakülte.. o zaman eczayla yapamıyorsun hiçbirşey...

ama bide söle bsy var biri vardı işletrme okurken cift anadaldan hukuk yapmıstı.. hukuk fakülteside sonucta ayrı bi fakülte...

bu bilgide bir eksiklik olabilme ihtimali varmı acaba??

bide istanbuldaki tüm ünivlerde var diye biliyorum yanıltıcı olmak istemm ama oyle duymustum...

işletme okurken hukuk yapılabilirmi gerçekten?? ama bitirdiğinde bi hukuk öğrencisiyel aynı kefeye konuluomusun?

flaş bellek
18-07-2008, 01:06
yan dal ne oluyor peki

Erman1903
18-07-2008, 01:07
Mühendislikte ki tecrübelerime dayanarak söylüyorum iyi dinleyin :)

En az şöyle böyle 3.00 agno ya sahip olmalısın 1.sınıfın sonunda
DAha sonra bölüm seçeceksin senind erslerinle alakalı olacak bir bölüm olmalı

Örneğin; Kimya-Kimya müh.....Makine müh-İnşaat müh.....Fizik-Makine müh...v.s...

1.sınıf bittikten sonra kendi bölümüzde 2.sınıfa geçerken diğer taraftada 1.sınıftan başlıyorsunuz.Ortak olan derslerinizi almanıza gerek yok

Bu programda diyelim ki 1.sınıfta başvurdunuz fakat alınamadınız o halde 2.sınıfın sonunda başvuracaksınız tabii ki agno'yu düşürmemek lazım.3.sınıfa geçerken artık başvuru yapamazsınız

Başvurularınızda başvuruyu yapan kişilerin agnolarına göre sıralama yapılır.Bizim Atatürk Üniversitesinde sıralama şöyleydi.(En az agnolar)

Mühendislik fakültesi Elektrik-Elektronik mühendisliği 3.40 Agnoyla aldı

Fen-Edebiyat Matematik 3.30 Agnoyla aldı.

Makine mühendisliği 3.20 İnşaat Mühendisliğide 3.10 Agnosu olanları aldı.

sebodil
18-07-2008, 01:07
harbiden işletme okurkn hukuk yapılıyosa o zaman direk işletmeye gidim ben ya ne uğraşıyom

_minti_
18-07-2008, 01:08
çift anadal yaptığında yaptığın bölümle ilgili ayrı bir diploma alabilıyosun fakat yan dalda ayrı diploman olmaz.sadece ek bir bölüm okumuş olursun ilerde kpss sınavlarında falan işine yarayabilir

Erman1903
18-07-2008, 01:09
Çift anadal programını bitirince o böümü bitiren başka bir öğrenciden hiç bir farkınız yok.Aynı diplomaya sahipsiniz ve iki üniversite bitirmiş gibi oluyorsunuz.E.A ile öğrenci alınan bölümde Saayısal olan bölüme başvuru yapıp çift anadal yapılamaz.Herkes kendi alanıyla alakalı seçim yapabilir.

Çift anadal programı tüm üniversitelerde vardır.En az 3.00 agno gerektirir.

cihan28
18-07-2008, 01:12
üniversiteye 'abi ben gireyim şu bölüme hele, çift anadal yapar çıkarım.kral gibi yaşarım' diyaloglarıyla girip, işin özünün o kadar basit olmadığının anlaşıldığı olaydır.biraz sözlük tabiri oldu ama idare edin.zor bi olaydır(ünisine göre).ama başarılırsa -çekilin ulan ben geliyorum- tarzıdır.
yine sözlükçe oldu.tüh.

ya dostum tabiiki kolay olmadığı kesin bizde daha üniye girmeden erken konuşuyoruz belki..ama en azından imkansız değil

_ThE NiGhTmArE_
18-07-2008, 01:12
harbiden işletme okurkn hukuk yapılıyosa o zaman direk işletmeye gidim ben ya ne uğraşıyom

işte prob şuki bu her ünivde yok ve olan ünivlernde işletmeleri zaten hatrısayılır bi puanla alıyor...

_ThE NiGhTmArE_
18-07-2008, 01:15
Mühendislikte ki tecrübelerime dayanarak söylüyorum iyi dinleyin :)

En az şöyle böyle 3.00 agno ya sahip olmalısın 1.sınıfın sonunda
DAha sonra bölüm seçeceksin senind erslerinle alakalı olacak bir bölüm olmalı

Örneğin; Kimya-Kimya müh.....Makine müh-İnşaat müh.....Fizik-Makine müh...v.s...

1.sınıf bittikten sonra kendi bölümüzde 2.sınıfa geçerken diğer taraftada 1.sınıftan başlıyorsunuz.Ortak olan derslerinizi almanıza gerek yok

Bu programda diyelim ki 1.sınıfta başvurdunuz fakat alınamadınız o halde 2.sınıfın sonunda başvuracaksınız tabii ki agno'yu düşürmemek lazım.3.sınıfa geçerken artık başvuru yapamazsınız

Başvurularınızda başvuruyu yapan kişilerin agnolarına göre sıralama yapılır.Bizim Atatürk Üniversitesinde sıralama şöyleydi.(En az agnolar)

Mühendislik fakültesi Elektrik-Elektronik mühendisliği 3.40 Agnoyla aldı

Fen-Edebiyat Matematik 3.30 Agnoyla aldı.

Makine mühendisliği 3.20 İnşaat Mühendisliğide 3.10 Agnosu olanları aldı.

Eczayla hangi bölüm oluyor peki bi fikrin varmı??

Bide sen atatürk ünivdesin, orda mesela her bölümle ilgili varmı bu yoksa mesela bazılarını yapablyosun bazılarını yapamyosn gbi bi olay varmı??

sebodil
18-07-2008, 01:16
işte prob şuki bu her ünivde yok ve olan ünivlernde işletmeleri zaten hatrısayılır bi puanla alıyor...

hımm ben onu bi araştırim ya o zaman madem öyle uğraşmıyım boşuna istediğim yer varken!

Erman1903
18-07-2008, 01:17
Her üniversitede ve her bölümde böyle bir uygulama VAR !

Eczacılıktaysan zaten çift anadal yapmazsın ne gerek var :)
Ama Eczacılıktan kimya mühendisliğiyle yapabilirsin.

Kimya Mühendisliğindende eczacılıkta yapılabiliyor.

_ThE NiGhTmArE_
18-07-2008, 01:27
Her üniversitede ve her bölümde böyle bir uygulama VAR !

Eczacılıktaysan zaten çift anadal yapmazsın ne gerek var :)
Ama Eczacılıktan kimya mühendisliğiyle yapabilirsin.

Kimya Mühendisliğindende eczacılıkta yapılabiliyor.

Sanırım tam anlatamadım derdimi.. Demek istediğim şuydu.. Ben ne okursam ecza yapabilirim demek istedim aslında.. Kimya müh okursan dedin... Fen edebiyat kimya okursam olmuyor yani...?

Sormk istediğim 2. seyde suydu; bu bölümler aralarında sabitmidir..? Örnegin: Fizik-Makina, Kimya-Ecza vs vs... Bide bi ünivde örnegin biri yapılıyorsa (Örn: Fizik-Makina) diğerlerinin hepsine de izin varmı (Örn: Kimya-Kimya müh), yoksa sadece belli geçişleremi izn var, mesela Fizik-Makina oluyor da Makina-İnşaat olmuyor gbi.. Off anlatabildim inşallah... )):

Bide her ünivde olduğuna emin misin...?

_ThE NiGhTmArE_
18-07-2008, 01:28
hımm ben onu bi araştırim ya o zaman madem öyle uğraşmıyım boşuna istediğim yer varken!

Tabi tabi arastır mutlaka... Benim bu işletme-hukuk yaptı dediğim kişi İstanbuldaki bi ünivde okuyordu...

_ThE NiGhTmArE_
18-07-2008, 01:31
işletme okurken hukuk yapılabilirmi gerçekten?? ama bitirdiğinde bi hukuk öğrencisiyel aynı kefeye konuluomusun?

Aynı kefeye konulmuyorsun daha ii konumda oluyorsun sen.. (:

Çünkü senn 2 diploman var onların 1... (:

Erman1903
18-07-2008, 02:37
Tabi sadecece makine-İnşaat değil makineden kimya müh. felanda yapabilirsin hatta ziraatten gıda müh bile yapılabilir.

Ama bunlar öyle kolay şeyler değil hele ki kimya müh.den eczacılığa geçmek için en az 3.70 agno lazım buda direk okul birincisi olman lazım anlamına geliyor zaten : ))Çok az sayıda öğrenci bu imkandan faydalanabiliyor 1.sınıftayken iyi çalışmak lazım.

Bu program eğitim fakültelerinde ve tıp fakültesi ile diş hekimliği fakültelerinde yok
Kimyadan eczacılığa geçilmiyor.Kimya Müh.den geçiliyor.
Başka ? :))

cihan28
18-07-2008, 02:41
Aynı kefeye konulmuyorsun daha ii konumda oluyorsun sen.. (:

Çünkü senn 2 diploman var onların 1... (:

bide hangi ünilerde olduğunu öğrenebilsek

flaş bellek
18-07-2008, 11:28
valla çok teşekkür ederim çok iyi olmuş bu konunun açılması

delta_ist
18-07-2008, 12:16
arkadaşlar çift anadal olayı her üniversite de yok.

bizim dershanedeki hocada istanbul üniversitesi mezunu çift anadal yapmış(tarih-cografya) şimdi dershanede hem tarih dersine giriyor hemde coğrafya.bizim coğrafya dersine lise 1-2 lere tarih hocası olarak.

arkadaşlar birde bu çift anadal yapanlar çok avantajlı oluyor.iş bulma olanakları çok yüksek oluyor.hatta iş bulmaması için o kişinin ya çalışmayı sevmiyor olması lazım ya da aptal olması lazım :-)

_ThE NiGhTmArE_
19-07-2008, 19:06
Tabi sadecece makine-İnşaat değil makineden kimya müh. felanda yapabilirsin hatta ziraatten gıda müh bile yapılabilir.

Ama bunlar öyle kolay şeyler değil hele ki kimya müh.den eczacılığa geçmek için en az 3.70 agno lazım buda direk okul birincisi olman lazım anlamına geliyor zaten : ))Çok az sayıda öğrenci bu imkandan faydalanabiliyor 1.sınıftayken iyi çalışmak lazım.

Bu program eğitim fakültelerinde ve tıp fakültesi ile diş hekimliği fakültelerinde yok
Kimyadan eczacılığa geçilmiyor.Kimya Müh.den geçiliyor.
Başka ? :))

Tşk ederm... ((:

goodboy89
19-07-2008, 21:26
Çok zor birşey olduğunu söyleyeyim ortalamanız 3.70 den aşağıysa pek yaklaşmayın ki yaklaşamazsınız zaten bizde var öyle bir kız.

reyhan.d
19-07-2008, 21:33
çift anadal mı :S
yoğun çalışmaya evet derseniz neden olmasın...bin pişman durumundayım :S

cihan28
20-07-2008, 00:08
çift anadal mı :S
yoğun çalışmaya evet derseniz neden olmasın...bin pişman durumundayım :S

hangi bölümlerde çift anadal yapıosun ??

fes
20-07-2008, 13:56
hangi üniversitelerde işletme okurken hukuk anadalı yapılabiliyor ?? ya da başka hangi bölümde okuyupta hukuk anadal seçebilirim..
bilgisi olan varsa bi yardımcı olursa sevinirim.ben araştırdım ama tam olarak bir şey bulamadım..

_ThE NiGhTmArE_
20-07-2008, 17:21
İstanbulda olduğunu biliyorum... Sanırım İstanbul üniversitesiydi...

Sen bi ünivlerin forumlarında sor.. Mutlaka cevaplayanlar olacaktır...

bir_inci
20-07-2008, 19:08
bogazıcınde edebıyatla tarıhı yapabılıyorsun.... bogazıcı tarıhte ıse edebıyat psıkolojı uluslararası ılıskıler.... baya bı ımkan var.

sirimse_cik
20-07-2008, 19:11
egede de varmış çift dal ama hangi bölümler arasında oluyor o yazmıyordu

emrecaglar
21-07-2008, 21:10
gazi için soracak varsa ben cevaplarım bu soruyu iibf de çift anadal yapıp bitirdim

cihan28
21-07-2008, 21:14
gazi için soracak varsa ben cevaplarım bu soruyu iibf de çift anadal yapıp bitirdim

hangi bölümlerde yaptın?

emrecaglar
21-07-2008, 21:32
işletme uluslararası ilişkilerden