PDA

Tüm Versiyonu Göster : dış ticaret mi bankacılık mı?

jelibon18
31-07-2008, 21:29
arkadaşlar ikiisi arasında çok kararsız kaldım sizce hangisinde iş avantajı daha fazla?ve yerel yönetimler hakkında bilgisi olan varsa bekliyorm

duygu17
31-07-2008, 21:33
tabi ki dış ticaret.. çünki işletme okuyanda,iktisat okuyanda bankacılık yapabiliyo...
ayrıca bankacılık dediğinde çok matah bişey değil.. işin içinde olan biri olarak söylüyorum ömrün tükeniyo bütün gün bilgisayar ekranının karşısında..
hem bi bankaya yerleşebilmkte öyle kolay bişey değil..

jelibon18
31-07-2008, 21:40
tabi ki dış ticaret.. çünki işletme okuyanda,iktisat okuyanda bankacılık yapabiliyo...
ayrıca bankacılık dediğinde çok matah bişey değil.. işin içinde olan biri olarak söylüyorum ömrün tükeniyo bütün gün bilgisayar ekranının karşısında..
hem bi bankaya yerleşebilmkte öyle kolay bişey değil..

çok teşekkürr ederim ya..peki bölümünden pişman mısın

FadiNg_BeaUty
31-07-2008, 21:43
bankacı olmada ne olursan ol nefret ediyorum tüm bankalardan:D

magnetikalan10
31-07-2008, 21:46
dış ticaret...ithalat ve ihracatı fazla olan bir ülkedeyiz.jeopolitik konumumuz itibariyle her geçen gün bu elemanlara ihtiyaç artıyor

jelibon18
31-07-2008, 21:46
o kadar yani:D

eliif_3406
31-07-2008, 21:52
dış ticaret diyorum bende. çünkü eğer bankacılığı seviyorsan dış ticaretten mezun olunca bankalarda da çalışabilirsin. bi arkadaşım dış ticaret mezunu, yapı kredi onu iş görüşmesine çağırmıştı. arkadaşların dediği gibi hemde gelecek vadeden bir meslek.

jelibon18
31-07-2008, 21:54
peki çok teşekkür ederim...ingilizce şart mı peki?

magnetikalan10
31-07-2008, 21:55
peki çok teşekkür ederim...ingilizce şart mı peki?

e tabiki de şart :)

findik_
01-08-2008, 05:02
arkadaşlar ikiisi arasında çok kararsız kaldım sizce hangisinde iş avantajı daha fazla?ve yerel yönetimler hakkında bilgisi olan varsa bekliyorm

İhracat ve ithalat işlemleri konusunda çalışan kişidir. DIŞ TİCARET MEZUNLARI

Dış ticaret meslek elemanı, uluslararası mal alım-satımı için bağlantılar kurulması, gerekli sözleşmelerin yapılması için gerekli çalışmalarda ara eleman olarak görev yapar,
- Yurt dışından satın alınan malların zamanında gelmesi için işi sürekli olarak takip eder,
- Yurt dışına satılacak malların (ihraç mallarının), gideceği ülkedeki firmaya zamanında ve istenilen şekilde teslimi için gereken işlemleri yapar,
- Yurt dışından alınan malın bedelinin sözleşmeye uygun olarak ödenmesini ve yurt dışına satılan malın parasının da zamanında alınmasını sağlamaya çalışır,
- Dışalım ve dışsatımla ilgili yasa ve yönetmelikleri sürekli izler.

calısma ortamı ıse ;

Dış ticaret elemanları büroda çalışırlar. Zaman zaman iş takibi için seyahat etmeleri gerekebilir. İş genellikle oturarak yürütülür. İthalat-ihracat işiyle ilgili işletmelerde görev alanlar gümrüklerde de iş takibi yaparlar.

iş sahası ;

Dış ticaret önlisans programından mezun olanlar Maliye Bakanlığı, Gümrük Müşteşarlığı ve bağlı birimlerinde görev alabilirler. Ayrıca, meslek elemanları ithalat-ihracatla uğraşan tüm işyerlerinde iş bulabilirler. Yabancı dil bilgisi çok iyi olanların iş bulma sorunu yoktur. Bankaların kambiyo bölümü meslek elemanlarının çalışabileceği yerlerdir. Avrupa Birliğine girildiğinde bu meslek elemanlarına olan talebin artacağı düşünülmektedir.

bolumde ılerlemek ıstersen eger ;

Dış Ticaret ” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, “Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi, İktisat, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme-İktisat, Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler

-----------------------------------------

Dış Ticaret ve Bankacılık arasında bir ikilem yaşamana bence gerek yok eğer oluyorsa geliyorsa direk D.T yaz derım sana ayrıca yerel yonetım hakkında bılgı ıstemıssın ;

yerel yontıme gıtsen eger bır zaman sonrasında Kpss gırıp cıkacaksın ve daha sonrasında dev. personelı olucaksın mevkı pozısyonun aldıgın puan sahıp oldugun nıtelıklere baglı daha sonrasına ne uzayacaksın ne kısalacaksın ama eger ozel sektorde olursa kendınıde sevdırır ve kanıtlarsan meslekte rutbe degısımın olucak

eger puanın yetersede sana gusel bır D.T oldugu yer onermek ısterım

Bucak Tıkla (www.hikmettolunay.com)

Mehmet akif ersoy unıv. bucak hikmettolunay m.y.o