PDA

Tüm Versiyonu Göster : hazırlık sınıfı nedir,tavsiye eder misiniz?

harbyman
06-08-2008, 00:19
arkadaşlar ibf de hazırlık okumanın avantajları var mıdır?

belalıbaldız
06-08-2008, 00:24
oyyy..

:((

ben bi yıl okudum kardeşim.. bölümüm de ingilizceydi o yüzden okumam gerekliydi..iktisattı bömlümüm..

ama sonra sınıfta kaldım ve üni.yi de bıraktım :))

bu yıl bi daha girdim öss ye..

valla maramaraya falan gideceksen isteğe bağlı okuma bence çok sevmiyorsan :/

ama mutlaka yararı vardır ..

harbyman
06-08-2008, 00:27
ne yani hazırlıkta kalınca 1.sınıfa geçemiyor musun

belalıbaldız
06-08-2008, 00:27
gazi de geçebiliyorsun :)

ama hacettepedydim ben orada yok öyle birşey :/

ve çoğu üni.dede yok :/

kibele190
06-08-2008, 00:31
%100 ingilizce bir bölüm okuyorsan mutlaka hazırlık görmelisin...
ama üniversitesine göre değişir..
dokuz eylül üni. çok sıkıdır hazırlık eğitiminde ama iyi de eğitim vrirler..

belalıbaldız
06-08-2008, 00:32
9 eylül sıkı değil yahu :/

ege çok sıkı..

yani bana bile sıkı gelmedi 9 eylül :D

yani okumadım ama kursa gittim sınav sorularını çözdük hep ordan biliyorum ..

harbyman
06-08-2008, 00:33
hazırlığı geçmek zor mu? yoksa üni.den üni.ye değişiyor mu? bi de mesela kaldım diyelim
tekrar öss ye mi girmek gerekir? (hiç bi bilgim yok da)

belalıbaldız
06-08-2008, 00:35
hazırlığı geçmek zor mu? yoksa üni.den üni.ye değişiyor mu? bi de mesela kaldım diyelim
tekrar öss ye mi girmek gerekir? (hiç bi bilgim yok da)

hayır yahu..

her ün.de aynı değil ama hacettepede zor bence..çünkü genelde ing. orada bölümlerde..

kalırsan bi dönem daha okuyorsun sanırsam yada bi yıl daha sonra yine kalırsan üni.seni başka üni.ye yerleştiriyo . arkadaşım haceetepe biyolojideydi , gazi ye geçti kaldığı için..

her okulda öyle mi bilemiycem :/

harbyman
06-08-2008, 00:41
peki hazırlığın kısaca müfredatı nedir?

cakirkizi
06-08-2008, 00:52
karadeniz tekniği yazdınmı tercihlerinde ona göre bilgi vereyim :)

harbyman
06-08-2008, 00:59
ktü ibf leri yazdım bigin var mı

cakirkizi
06-08-2008, 01:16
olmazmı ya :)

eger lisede hazırlık okumuşsan pek zorlanmazsın üni hazırlıkta. ben lisedede hazırlık okumuştum zorlanmadım.hazırlık sınıfını atlamak için ingilizce muafiyet sınavı var eylülde onu geçersen hazırlık okumana gerek kalmadan direk 1. sınıftan başlarsın ama o muafiyeti geçmek biraz sıkar:) aslında biz üni demezdik yüksek lise derdik herkes çömez o yüzden kımse bırbırıne abilik taslayamıyo..ben hazırlık okuduguma pişman degılım çünkü suan ıngılızce derslerı görüyorum bazı derslerde ıngılızce verılıyo yararlı oldu ve hazırlık sınıfları küçüktür 30 kişiden falan oluşur bu yüzden kaynaşmak daha kolaydır çömez oldugunu hissetmezsın bile ama 1.sınıftan başlarsan kaynaşman daha zor olur kocaman sınıf bir sürü ögrenci var ....ben pişman degılım böle işte:)

harbyman
06-08-2008, 01:21
peki hazırlık seçmedim 1 den 4. sınıfa kadar ing var mı kalınca sorumlu mu geçiyorsun

boşdefter
06-08-2008, 01:24
bnce atlaman en iisi. haz okusanda okumasan da birinci sınıfta ilk bi başladıında zorlanıosun... bn okuduğuma pişmanım hazırlık, zaman kaybından başka biş diil

wanted13
06-08-2008, 01:27
ben de birşey sorayım bu atlama sınav üniversite açıldıktan sonra mı oluyor yoksa önceden mi giriliyor? kısacası ne zaman giriliyor?

cakirkizi
06-08-2008, 01:28
hazırlık seçmeme gibi bi şansın yokki:) eğer kazandıgın bölüm uluslararası ilişkiler ya da kamu yönetimi olursa hazırlık okumak zorundasın diğer ibf bölümlerınde hazırlık yok.egerhazırlık okurda kalırsan seneye tekrar hazırlık okumak zorundasın eger 2.yılındada kalırsan bölümüne geçiriyolar seni ama sorumlu oluyosun yanı 4.sınıfa kadar o hazırlığı vermen lazım yoksa mezun olamıyosun.

milixx
06-08-2008, 01:33
eğer okuyacağın üni anadoluysa hazırlık olarak işin gerçekten zor.çalısırım kendime güvenirim diyorsan o başka.ben şu an bütünlemeye kaldım hazırlıktan umarım gecerim gecemezsem sınıf tekrarı yapıcam ama şunu sölyliyim gördümüz ingilizce gerçekten ağır ve geçme notu çk yüksek 70.ama iyi bir yönü de bitirnce gerçekten çok sağlam bir ingilizcen oluyor tabi kendini geliştirrsen... başarılar sana

boşdefter
06-08-2008, 01:35
ben de birşey sorayım bu atlama sınav üniversite açıldıktan sonra mı oluyor yoksa önceden mi giriliyor? kısacası ne zaman giriliyor?

üni ye kaydını yaptırırken ayrıyetten onada orda kayıt yaptırıosun onlar sana zamanını sölüolar falan.. zaten her türlü seviye tespit için girmen zorunlu olan bi sınav o

İYİBURCU
06-08-2008, 01:37
öss sorası yatman açısından ii olur..
ama çok da salma..yaz okuluuu=))

wanted13
06-08-2008, 01:39
üni ye kaydını yaptırırken ayrıyetten onada orda kayıt yaptırıosun onlar sana zamanını sölüolar falan.. zaten her türlü seviye tespit için girmen zorunlu olan bi sınav o

teşekkürler verdiğin bilgi için..

cakirkizi
06-08-2008, 01:39

ögrencilere kazandıkları üniversitelerden gelen dosyada bu tür bilgiler mevcut olacak zaten

harbyman
06-08-2008, 01:42
peki hazırlıkta çok kalan oluyor mu ki?

kavaktaki_baluk
06-08-2008, 01:43
hazırlık sınıfı bence çok önemli. mutlaka eğer varsa programda hazırlık okuyun. çünkü günümüzde bir yabancı dil bile yetmiyor artık. ben hazırlık okudum ve iyi ki de okumuşum. hoş benim bölümüm 100% ingilizce. bizim fakültede psikoloji bölümü okuyanlar da goruyor hazırlıgı. okumayanlar bolumde baya zorlanıyorlar çünkü bölümde hocalar bazen ingilizce metinlere çalışmanızı isteyebiliyor çünkü hazırlık okudugunuzu var sayıyolar.

hazırlık sınıfı üniversitenin en guzel yanı. çünkü tam bi üniversite öğrencisi oldugunuzun farkına varıyor ve tadını çıkarıyorsunuz.

cakirkizi
06-08-2008, 01:45
peki hazırlıkta çok kalan oluyor mu ki?

biz 28 kişiydik 10 kişi kaldı ama neden kaldı ?
nasılsa yerimize imza atan var sınavlardada kopya cekerız boşver gezelim dediler derslere gelmediler kaldılar ama derslere gırdıkten sonra ktü de geçmek kolaydır

ossuruktan_teyyare
06-08-2008, 02:26
Bende kalmıştım. Sırf yatmaktan hazırlığın tadını çıkarmak içinn :)) ama bende sınıf tekrarı yoktu alttan alıp geçtim. Bazılarında sınıf tekrarıda var

harbyman
06-08-2008, 02:56
diyelim kaldım 1.sınıfa direk mi geçiyorsun yoksa sorumlu mu

kavaktaki_baluk
06-08-2008, 03:11

bolumden bolume değişiyor. eğitim dili 100% ingilizce olanlar tekrar okuyup ikinci senesinde geçmek zorunda. Yoksa oss ye girdiği seneki puana gore aynı bolumun Türkçe eğitimle yapıldıgı başka bir üniversiteye tercih yapma hakkı doğuyor ve istersen o universiteye gidiyorsun. Ama eğitim dilin inglizce değilse sorumlu geçiyorsun.

cakirkizi
06-08-2008, 14:54

hazırlık üniden üniye değişiyo ...ya sen hele bi üniyi kazan ,kazandıgın üniye göre bilgi alırsın :) böyle olunca her kafadan bi ses cıkıyo seninde aklın karışır...

cokomel_
06-08-2008, 23:07
bende hazırlık okudum.sınıftan 8 kısı gectık sadece.hazırlıkta kalan cok oluyor hem de.

benım bolumunde hazırlık zorunluydu ve okudum.gayette ıyı ıngılızce ogrendım konusabılıyorum:)

ıngılızce hıkaye kıtapları okuyorum.ıngılızce basıt bır dıl.

hazırlıktan gecmek ıcın ve ıyı bır ıngılızce ogrenmek ıcın gunu gunune calısmak sart:(

yoksa onca kelıme hayatta ogrenılmez tum zamanlar bırbırıne gırer vs...

yazyazyaz
06-08-2008, 23:17
arkadaşlar ibf de hazırlık okumanın avantajları var mıdır?//

yoktur.hazırlıkta öğreneceğin ingilizceyle bi şey olmaz. zaten dil kursuna gitmen şart.

1 seneni hibe etme derim =))

aynı zamanda muafiyet sınavına girip sene içinde o dersten (ingilizce) muaf olursan çok iyi olur.tabi biraz ingilizcen varsa =) biraz falza değil..

belalıbaldız
06-08-2008, 23:50
hiç tavsiye etmem..

yalvarırım okuma :P

ben okudum sen okuma :(

faysalkral
17-08-2008, 10:50
cakırkızı ben de bu sene ktu yu kazandım hazırlık sınıfı sınavı ıcın hangı konular var . listenıng var mı. lutfen yardım et. msn adresım faysal_17_a@hotmail.com lutfen yardım et. şimdiden tesekkurler.

ETİ CİN
17-08-2008, 11:17
İsteğe bağlıysa ölsende okumaaaaa..

mehmet_can
17-08-2008, 11:40
boşu boşuna bir yıl zaman kaybıdır.

_deniz_06_
18-08-2008, 20:29
anadolu nun hazırlığında 4 ders var
grammar
reading
writing
speaking/listening
ayrıca hazırlığı gözününzde niye bu kadar büyütüyosunuz arkadaşlar. ben düz lise mezunuyum yani en son lise1de ingilizce görmüştüm ve şuanda bölümüm &100 ingilizce hazırlık zaten zorunluydu bna evet zorunlu olmasının ve 2 defa kalınca okuldan atılmanın baskısı olmadı değil ama benm gibi düz lise mezunu olsanız bile geçemezsiniz değil

SnowX
19-08-2008, 13:16
boşu boşuna bir yıl zaman kaybıdır.

bu herhes için geçerli değil ki :) misal ben lisede süper lise çıkışlıyım eed ingilizcem süpper ve turizm otelciliği kazandım bu sene ve hazırlık okıcam nedenmi ? eğer almanca hazırlık varsa üçüncü dilim olur fenamı :D

gamzenaz
19-08-2008, 19:37
bn sakarya sosyoloji i.ö okucam hazrlık seçmeli we bn okumak istemiorum bunun için sınaw yapılmıo bldiim kadaryla dışardan kursa gtmei düşünüorum şimdilk