PDA

Tüm Versiyonu Göster : Gûsül Abdesti Nasıl Alınır? [Bilelim-Öğrenelim]

Tek_Yol_Seriat
30-08-2008, 22:33
Gusül (Boy Abdesti)

Gasl, yıkamak demektir. Gusül ve iğtisal da, yıkanma anlamını taşır. Din deyiminde gusül: Bütün bedenin yıkanmasıdır, boy abdesti alınmasıdır. Buna taharet-i kübra (büyük temizlik) denir. Böyle bir temizliği gerektiren hal cünüplüktür. Ayrıca kadınların hayız ve nifas kanlarının sona ermesidir. Cünüplük hali ise, aşağıda açıklanacağı üzere, şehvetle meninin atılmasından ve cinsel ilişkiden meydana gelir.

Guslü Gerektiren Haller:

a. Cünüplük: Cinsî münasebet, ihtilam ve ne şekilde olursa olsun meninin vücut dışına çıkması boy abdestini gerektirir.

b. Hayız ve Nifas (Regl): Hayız ve nifas hali sona erince gusül farz olur.

Gusül Nasıl Yapılır:

Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.

Guslün Farzları:

1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.

2. Burna su çekip yıkamak.

3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.

Guslün sünnetleri:

1. Gusle niyet etmek.

2. Besmele ile başlamak.

3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.

4. Avret yerini yıkamak

5. Gusülden evvel abdest almak.

6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.

7. Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.

8. Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.

Kaynak: Büyük İslam İlmihâli, Ömer Nasuhi Bilmen

t1mur44
09-10-2008, 18:25
Aman Yarabbi... Burda Dikkat Çeken Bişiler Var..Yazık..!!!:@
"Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.
"
Burayi Okuyupta Yorum Yazmayanlara yazıklar olsn....

Serco
11-10-2008, 21:33
kur'an da maide suresinin 6. ayeti ve nisa suresinin 42. ayeti dışında, hakkında her hangi bir hüküm getirilmemiş olan gusul abdestinin zamanla oluşmuş olan uygulamalarıdır. maide suresinin 6. ayetinde gusul abdesti: "eğer cenabet iseniz iyice temizlenin" hükmüyle vurgulanmıştır. bu hüküm dışında herhangi bir açıklaması olmasa da "fe’ttahherû" terimiyle tanımlanan temizlenme biçimi, arapçada ovarak iyice yıkanma; günümüz tabiriyle keselenme anlamında kullanılabilir. nisa suresinin 42. ayetinde geçen tanımlama ise susuluk anında veya hastalık veya yolculuk anlarında toprakla alınması gereken teyemmüm abdesti tanımlanmaktadır. kısacası gusul abdestinin tek bir farzı vardır o da güzelce yıkanmaktır.

RaHaTSiZz
14-10-2008, 05:01
bilmeyenler ve bilipde yanlıs yapanlar için güzel bir yazi olmus

tan347
16-10-2008, 07:24
Gusül (Boy Abdesti)

Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

Burda bi yanlışlık var ; ağıza ve burna su çekildikten sonra namaz abdesti gibi devam etmez bütün vücudu yıkamak gerekir. Oysa Namaz abdestin de ilk eller,sonra ağıza ve burna su çekilir, yüz,kollar,baş mes edilir,kulaklar yıkanır, enseye mes edilir ve en son ayaklar yıkanır.

RaHaTSiZz
16-10-2008, 07:29
hayır hocam hiçbir yanlıslık yoktur..Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır..Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar

Kulak Kiri
16-10-2008, 12:02
Gerek yok.

denizcimm
16-10-2008, 12:15
Gerek yok.

Allah ıslah etsin.

pc.coo
16-10-2008, 12:25
Gerek yok.

gerek yoksa bakma foruma..ve yorum yapmak zorundada deilsin ;)

Kulak Kiri
16-10-2008, 12:28
gerek yoksa bakma foruma..ve yorum yapmak zorundada deilsin ;)

Siz de bana cevap yazmak zorunda değilsiniz :)

loveable.girl
16-10-2008, 12:28
bilmeyenler bilipte yanlışı olanlar için çok güzel ve gerekli bi paylaşım olmuş..
Allah razı olsun..

cam kırığı
16-10-2008, 12:39
Gerek yok.

tabii tabii şimdi o kulakların kiri miri gider allah korusun.. sonra nasıl yaşarsın..aman aman abdest falan alma sen öyle yaşamaya devam et...

Nefesimsinnn
16-10-2008, 12:50
tabii tabii şimdi o kulakların kiri miri gider allah korusun.. sonra nasıl yaşarsın..aman aman abdest falan alma sen öyle yaşamaya devam et...

evet bencede kendinin pis olduğunu açıklamış kolay bi şekilde arkadaş aramızda böleleride var malesef

Beyaz Gece
16-10-2008, 12:51
paylaşım için teşekkürler

isteyen uygular istemyen uygulamaz. Buna hiçbir insan karışamaz. Milleti rahat bırakın

amacı ortalıgı karıştırmak isteyenlere de alet olmayacak zekayı göstermenizi temenni ederim

cam kırığı
16-10-2008, 12:54
paylaşım için teşekkürler

isteyen uygular istemyen uygulamaz. Buna hiçbir insan karışamaz. Milleti rahat bırakın

amacı ortalıgı karıştırmak isteyenlere de alet olmayacak zekayı göstermenizi temenni ederim

yok canım nerde bizde o zeka...senin zekan var ya o yeter hepimize...haddimize mi düşmüş sen varken.....sen benim kime cevap verip vermeyeceğime karar vermeyeceksin herhalde....

proboy
16-10-2008, 12:57
herkesin öğrenmesi lazım.

cenabet gezmesin millet...

umranaklov
25-08-2009, 18:59
yanlış sanırım şurda:''Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder'' gusül abdesti alan biri oruçlu olamaz ki

kesinlikle katılıyorum. tek yanlışı varsa o da budur.

sofumtrak
25-08-2009, 19:04
kesinlikle katılıyorum. tek yanlışı varsa o da budur.

belki tazelenmesinden bahsediliyodur
gusül abdesti alabilmek icin illa cünüp yada regl olmak şart değilki

parçalabehcet
25-08-2009, 19:10
yanlış sanırım şurda:''Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder'' gusül abdesti alan biri oruçlu olamaz ki

sahurdan sonra yatıp uyuduktan sonra istemedende olsa rüyada bişeyler olursa....

gusül alınır.. oruçda bozulmazz....

kontes_55
03-09-2009, 03:12
gereksiz ve önemsiz bir yazı.

Süper Manyak
03-09-2009, 04:17
Guslü gerektiren hallere bi tane daha eklesek mi

gülkaranfil
03-09-2009, 04:24

niye gereksiz ??

Nefesimsinnn
03-09-2009, 04:25
niye gereksiz ??

ona göre gereksiz demekki:S

olcayuner
03-09-2009, 05:20
gusül için farzı eda etsek yeterli midir?

DeLpHiNuS
03-09-2009, 11:41
Aman Yarabbi... Burda Dikkat Çeken Bişiler Var..Yazık..!!!:@
"Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.
"
Burayi Okuyupta Yorum Yazmayanlara yazıklar olsn....

arkadaşa katılıyorum, yazıda yanlış bilinen şeyler var.. öncelikle yanlış olan besmele çekilmesidir.. nedeni ise zaten durumunuz ibadete uygun olmadığı için temizlenmeniz gerektiğidir. bu durumda besmele çekemez, kuran okuyamaz, namaz kılamazsınız.. önce normal rutin banyo temizliğinizi yaparsınız (yıkanırsınız). ardından niyet edip ağza 3 defa burna 3 defa su vermek suretiyle anlatıldığı üzre tatbik edilir.. en son bütün vücudu tepeden tırnağa kuru bir yer kalmayacak şekilde yıkarız. boy abdesti alınmış olur.. "normal abdest alır gibi" kavramı yanlıştır.. ağza su alırken dikkat edilmesi konusu da doğrudur.. oruçlu iken boy abdesti tabiki alınabilir.. su yutmamak için dikkatli olmak gerekir..

velvet
03-09-2009, 12:02
arkadaşa katılıyorum, yazıda yanlış bilinen şeyler var.. öncelikle yanlış olan besmele çekilmesidir.. nedeni ise zaten durumunuz ibadete uygun olmadığı için temizlenmeniz gerektiğidir. bu durumda besmele çekemez, kuran okuyamaz, namaz kılamazsınız.. önce normal rutin banyo temizliğinizi yaparsınız (yıkanırsınız). ardından niyet edip ağza 3 defa burna 3 defa su vermek suretiyle anlatıldığı üzre tatbik edilir.. en son bütün vücudu tepeden tırnağa kuru bir yer kalmayacak şekilde yıkarız. boy abdesti alınmış olur.. "normal abdest alır gibi" kavramı yanlıştır.. ağza su alırken dikkat edilmesi konusu da doğrudur.. oruçlu iken boy abdesti tabiki alınabilir.. su yutmamak için dikkatli olmak gerekir..

evet bunu bende duydum ama yanlıs bı bılgı olcagından korkuyorum...

velvet
03-09-2009, 12:05

neden gerksız olsunkı burda sacma sapan tartısmalar olcagna boyle guzel bılgıler verılse keske dınle ılgılı ve karsıdakı ınsanda saygı gosterse...
belkı kac yasına gelmıs fakat bu konudan habersız ınsanlar var...

carsininYengesi
03-09-2009, 12:27
Burda bi yanlışlık var ; ağıza ve burna su çekildikten sonra namaz abdesti gibi devam etmez bütün vücudu yıkamak gerekir. Oysa Namaz abdestin de ilk eller,sonra ağıza ve burna su çekilir, yüz,kollar,baş mes edilir,kulaklar yıkanır, enseye mes edilir ve en son ayaklar yıkanır.

kesinlikle katiliyorum..daha sonrasinda tüm vücut yikanir..namaz abdesti sonradan alinir ve sünnettir..ayrica vesveseyi engeller..

carsininYengesi
03-09-2009, 12:29

güsül abdestimiz olmadigi hallerde besmele rahatlikla cekilebilir..sadece ayetler okunamaz..besmele bir ayet degildir..her seyde oldugu gibi gusul adesti alirken de Allah(c.c)'nin adiyla baslariz..lütfen iyi bilelim..yanlis bilgilendirmeyelim..hatta öledir ki gusul abdestimiz yok iken bazi sureleri dua niyetine okuyabilecegimiz hanefi mezhebi kurucusu imam-i azam efendimiz belirtmisir..

SuluBoya
03-09-2009, 13:40
Anasını satayım, tek bir kitap var ama milyon tane farklı görüş. =/

Doğru olan hangisi?

carsininYengesi
03-09-2009, 13:47
Anasını satayım, tek bir kitap var ama milyon tane farklı görüş. =/

Doğru olan hangisi?

haklisin kesinlikle ama bu konuda ben dogru bildigime eminim..cünkü ailemden ögrendigimin disinda 1 sene kur'an egitimi de aldim..bunu daha detaylari da var eger istersen anlatirim..

carsininYengesi
03-09-2009, 13:48
Amma hoca var burda bee herkes fetva vermiş..Niye besmele çekilmiyormuş besmele çekince de mi çarpılıyoruz hey Allahım:)
Besmele çekilir niyet de edilir ancak niyet farz değildir..

dinde niyet önemlidir..niyet edilmesi mutlaka gerekir..yalniz farz mi emin degilim..

carsininYengesi
03-09-2009, 13:51
farz olmadigini düsünüyorum aslinda ama benim düsünmemle alakali bir sey degil tabi..

tugba yusuf
03-09-2009, 13:57
bilmeyenler öğrensin .... teşekkürler

SuluBoya
03-09-2009, 14:05
haklisin kesinlikle ama bu konuda ben dogru bildigime eminim..cünkü ailemden ögrendigimin disinda 1 sene kur'an egitimi de aldim..bunu daha detaylari da var eger istersen anlatirim..

Bak sen besmele bir ayet değil demişsin ama "Neml" suresinin 30. ayeti, besmele içerir. Tamam ayet değil belki ama bu ayetin bir parçasını oluşturuyor. (=

Bu arada geri kalan görüşlerine katılıyorum. Bir de ben güsulden önce normal namaz abdesti alınır diye biliyorum ve birçok kitapta böyle geçiyor. Nihat Hatipoğlu bile böyle tarif ediyor. (=

iceman_burc
03-09-2009, 14:10
konuyu açan arkadaş yanlış yazmış adamın nikinde hayır yokki açtığı konudan ne hayır gelsin insanları yanlış bilgilendirmeyelim

Lost06
03-09-2009, 14:14

Oysa Gusül abdestini bilmeyen o kadar çok kişi varki...bence senin bu yorumun çok gereksiz sadece yazmak için yazmışsın... ;)

carsininYengesi
03-09-2009, 15:25
Bak sen besmele bir ayet değil demişsin ama "Neml" suresinin 30. ayeti, besmele içerir. Tamam ayet değil belki ama bu ayetin bir parçasını oluşturuyor. (=

Bu arada geri kalan görüşlerine katılıyorum. Bir de ben güsulden önce normal namaz abdesti alınır diye biliyorum ve birçok kitapta böyle geçiyor. Nihat Hatipoğlu bile böyle tarif ediyor. (=

yalniz tüm ve ayetlere besmele ile baslanir zaten..bir parcadir evet ama ayet degildir..evet dogru biliyorsun..önce namaz abdesti de alinabilir cünkü vesvese olmamasi icin daha kolay bir yöntemdir..

interpol_06
03-09-2009, 15:40
her türlü gusül abdesti soruları için;

Sorularla İslamiyet | Sorularlaislamiyet.com (http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage.php?s=search&aranan=gus%FCl&ara=++++B+u+l+++++&tur=biri&kat_k=1&kat_usr=1&kat_l=1&kat_m=1&kat_t=1&kat_i=1&kat_FK=1&kat_d=1&kat_ht=1&kat_sc=1&kat_s=1&kat_h=1&yer=baslik&per_page=20)

A.TUBAA.
03-09-2009, 18:37
Büyük İslam İlmihâli, Ömer Nasuhi Bilmen kaynağından aynen alınmışsa doğrudur!

dide_cinna
03-09-2009, 18:53

evet bende de bir kitapta öyle yazıyordu ama o zaman namaza borçlu kalınırmış ve zaten farzları da belli onları yapmak ve de çok su harcamadan yapmak yeterliymiş...

cigo m leite
27-06-2010, 19:39
Gerek yok.

yan o zaman

mekirdek-06/25
27-06-2010, 23:34
gusül abdestini bilmeyen ve abdesti aldığını sanıp aslında cünüplü dolaşan bi ton insan varken bu yazı hiç önemsiz deil ahlaksız bişe yazılmadığı için önemsiz geliyor doğru,çıplak kadın resmi koyulmadı ayetlerden bahsediliyor die önemsiz geliyor,zihniyetler böyle işte.konuyu açan arkadaş ALLAH razı olsun ama bi kaç kaynak daha bul hepsinden ortak bilgi bulup yaz.

VaLeyaRd
28-06-2010, 20:33
Bilmeyenler için mükemmel bir konu. teşekkürler :):):)