PDA

Tüm Versiyonu Göster : Atatürk Alevi midir ?

Sayfalar : [1] 2

devrimcirocker
06-10-2008, 20:59
Atatürk/Alevilik ve Gizlenen Gerçekler..BELGE VE KANITLARLA ATATÜRK ALEVİDİR

Resmi anlatıda pek dillendirilmeyen bir gerçek, Mustafa Kemal'in, Bektaşiliğe yakınlığıdır. Herşeyden önce Atatürk'ün Bektaşiliğe yakınlığı, Yaşadığı Selanik ve genelde Rumeli bölgesindeki Bektaşi dergahlarının yoğunluğundan kaynaklanır. Acaba Atatürk'ün Bektaşiliğe yakınlığı, ve ilgisi sadece yaşadığı yerdeki Bektaşi Nufusundan mı kaynaklanmakta? Yapılan araştışmalar, Atatürk ve Aleviler arasındaki bağın, sanılanın dışında, ilgi ve sevginin ötesinde olduğunu gösteriyor.

Mustafa Kemal’in soyu Anadolu’ya dayanmaktadır. Yörük Türkmen kökenlidir. Mustafa Kemal’in mensup olduğu soya Kızılcalı Türkleri denir. Oğuzların kızıl oğuz boyundandır. Kızılca bölüklü, Kızılcaörenli adı da verilir. Selanik’teki kayıtlarındaysa ”Karakocalılar” olarak geçmektedir. Mustafa Kemal’in sülalesi olan Kızılcaoğulları, Rumeli Aleviliğinin Anadolu koludur. Bu kolun anayurdu Tokat –Almus Tozanlı vadisidir. Bugün burada yaşayanların tümü de Alevidir.

Bu bölgeye yerleştirilen Yörük Türkmen boyları 1410 yıllarında Tokat, Çorum, Amasya, Sivas ve Reşadiye dolaylarındaki Kızıl Özenliler yurdu olarak bilinen bölgede “Kızıl Ahmetliler Beyliği” adıyla bir beylik kurmuşlardır.

Osmanlı Hükümdarlarından II.Murat’ın Amasya Valisi Yörgüç Paşa’nın bu beylik üzerine düzenlediği sefer sonucunda beylik ortadan kaldırıldı. Kızıl Ahmetliler beyliği halkının bir kısmı zindanlara doldurularak, dumandan boğdurularak öldürülmüştür. Bir kısmı da Anadolu’ nun çeşitli yerlerine dağıtılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün baba soyu, Bu olay nedeniyle Konya'ya yerleşmiştir...

Bundan sonraki tarihsel süreç içerisinde, Fatih Zamanında Rumeli'nin Türkleştirilmesi sürecinde aile, Konya/Karaman'dan gelerek Manastır Vilayeti'nin Debre-i Balâ Sancağı'na bağlı Kocacık'a yerleşmişlerdir. Kocacık, bugünkü Makedonya Cumhuriyeti'nde Arnavutluk sınırına yakın olan Debre şehrine bağlı bir nahiyedir. Aile sonradan (muhtemelen 1830'larda) Selanik'e göç etmiştir.

Mustafa Kemal’in dedesi Kırmızı Hafız Ahmet’tir. Mustafa Kemal’in Nüfus kayıdı “Yörük tayifesinden “ diye geçmektedir. Mustafa Kemal’in babası da nüfus kütüğünde Kızılhafız oğlu Ali Rıza diye yazılmaktadır. Mustafa Kemal, on yaşlarında Selanik’teki Kızılbey sokakta bulunan ilkokula yazılmıştır. Kızıl sözcüğü genellikle Alevi Bektaşilere takılan bir addır. Mustafa Kemal’in babasının ismi Ali Rızadır. Ali Rıza, Ehli beyt soyunun Sekizinci İmam’ın ismidir.

Mustafa Kemal’in duygu ve düşüncelerinde Namık Kemal’in büyük tesiri sözkonusudur. Namık Kemal de bir Bektaşi idi. Yine Bektaşi olan Abdulkerim Paşa’nın Mustafa Kemal’le yazışmalarında, özel Bektaşi şifreleri kullanmaları onun Bektaşiliğine dair bir kanıt olarak ileri sürülen bir başka kanıttır.. Zira bu şifreler tarikata girmeyen kimseye verilmezdi..

Falih Rıfkı Atay, "Çankaya" kitabında, Kılıçoğlu Hakkı'ya atfen, Mustafa Kemal'in, Harbiye yıllarında tatillerde Selanik'e geldiğinde, Bektaşi Şeyh Rıfat Efendi'nin tekkesine gidip, dervişler halkası içinde ayinlere katıldığını yazar. Mustafa Kemal de Nutuk'ta, Selanik'ten arkadaşı olan Abdülkerim Paşa ile telgraflaşmalarını anlatırken Paşa'nın, kendisine "Kutb-ul akrap" yani "Kutuplar kutbu" diye hitap ettiğini anlatır. Bu Bektaşiliğin en üst derecesi için kullanılan bir terimdir..

Yararlanılan Kaynaklar

1-Türk Kültürü Dergisi, "Atatürk'ün baba soyu" Sayı; 145
2- Falih Rıfkı Atay, "Çankaya"
3-Mazhar Müfit Kansu , Atatürk'le Beraber, 1986
4- Mete Tuncay , Milliyet sanat sayı:246.s:25
5-Mustafa Cemil Kılıç, Laik Türkiye İçin Yükselen Alevilik, s. 193.-204
6-Cemal Şener, Atatürk ve Aleviler, Ant yayınları, s.14
7-A. Celalettin Ulusoy, Hünkar Hacı Bektaş Veli ve Alevi – Bektaşi Yolu. S.104.
8- Ankara, Atatürk ve Aleviler, Can Dündar http://www.candundar.com.tr/index.php?Did=423

ALINTIDIR !

kendimile
07-10-2008, 21:28
ister alevi ister sünni ister başka mezhepten olsun o bizim önderimizdir

heLiyeDersim
10-10-2008, 01:31
Alevi mi Değil mi Bilmiyorum ama Aleviler Atatürk'ü çok seviyor ..

tuce
10-10-2008, 01:37
Ee bizene.. Ne değişir yani..

nihansabaz
10-10-2008, 17:27
isterse hristiyan olsun ne değişicekki.
O bizim önderimizdir baş liderdir. İtirazı olan benim kendi görüşümde bu vatana hainlik edendir.

pp_34
10-10-2008, 17:28
saçmalamayın.!

orhan BenceGay
11-10-2008, 14:52
Böyle gereksiz bir başlık açmanın tarafımca ne kadar şaçma olduğunu söylemeliyim

fethiyebalim
11-10-2008, 14:56
Değildir de bu ne biçim bi sorudur yahu...

ayyuka7
11-10-2008, 14:57
gerikafalı mısınız nedir yaa bu gibi gereksiz konuşmalarla rahatlıyor musunuz ..alevi değil yada öyle diyelim ki...aleviyle alevi olmayan İNSAN arasında bi fark mı oluyor???

paranoyakmayonez
11-10-2008, 15:00
Ne Farkeder Alevı Yada Sunnı Olması.
Insanların Alevı Yada Sunnı Yada Baska Dınden Olması Neyı Degıstırır?

Hsyn_MERT
11-10-2008, 15:01
saçmalamayın ne olur..

matraxater
11-10-2008, 15:04
ya alevi olup olmadığı önemli değil zaten aleviler atatürkü çok severlerde bişi merak ediyorum ben.başlıkdaki yazıdada yazıyorya hani atatürk bilmem ne boyunun bilmem ne kolundan felan geliyor diye yani soy ağacı biliniyor, ama ben atatürkün dedesinin ismini bilmiyorum bilem varsa sölesin bi zahmet...

kokoş.civciv
11-10-2008, 15:10
Ya varya böyle konular yüzünden ülkecek yerimizde saymıyor muyuz zaten yazık yaa.! Alevi,sünni,hristiyan..vs hepimiz insan değil miyiz?? Neden insanların insanlığına bakmıyoruz da bu kadar gereksiz ayrıntılara takılıyoruz ki..Dini ne olursa olsun önce insan mı ona bakmamız lazım ya! ki söz konusu ATATÜRK'se bu konu son derece saçma !!

uAsimsar
11-10-2008, 15:12
ya bu gizli belgelerinde suyu çıktı artık ortalıkta o kadar çok gizli belge dönüyoki sanırsın mit arşivlerini açtı töbe töbe

ineklyn_kelebek
11-10-2008, 15:17
biri 'hah bi tek bu konu kalmıştı açılmadık, bide onu açayım' diye düşünmüş sanırım

ama

herkes çok aklı başında cevaplar yazmış.

naçizane tebrikler zekirdek müdavimleri!!!

musab bin
11-10-2008, 15:21
Alevi olsa ne olur

O

ATATÜRK!

arkantos_23
11-10-2008, 15:26
Arkadaşlar Alevi Olabilirveya Olmaya Bilir Ama Alevilikle Hristiyanlıgı bir tutmayalım cok sey fark ederdi hristiyan olsaydı atatürk . Atatürkün Anneside çarşaflıydı ? bu konuyu bertaraf ediyor.

scent89
12-10-2008, 16:49
Ne fark eder ki?

nilce
24-10-2008, 03:26
böyle şeylere takıldıkça ilerleyemeyiz olsa n'olur ne değişir ki???

wildmonster
24-10-2008, 03:56
atatürk fenerlidir beşiktaşlıdır yok efendimm atatürk solcudur sağcıdır... bunların bir önemi varmı... ne yani atatürk alevi ise sunniler onu sevmeyecek mi yada tam tersi... böle saçma sapan şeylerle uğraşacağımıza atatürk felsefesi ile uğraşalımm.. ondada ne şafilik ne sunnilik nede alevilik vardır onda atatürkün gerçekleştirdiği devrimler vardır.... bunlara odaklanırsak işte atatürkün ne olduğunu anca o zaman anlarız...

betul?
25-10-2008, 20:32
hayır deil olsa ne fark eder ki o bızım onderımız ister hırıstıyan olsun ister alevi olsun yıne de tapıyorum ben ATATÜRK e.....

devrimcirockerbasak
25-10-2008, 20:42
itirazı olan yok Atatürk ne olursa olsun tabiki bizim liderimizdir sadece merak ediyorum araştırma yapılmış babamdan sonra en çok sevdiğim insan öğrenmek istedim sadece

devrimcirockerbasak
25-10-2008, 20:47
gerikafalı mısınız nedir yaa bu gibi gereksiz konuşmalarla rahatlıyor musunuz ..alevi değil yada öyle diyelim ki...aleviyle alevi olmayan İNSAN arasında bi fark mı oluyor???

seni neden bu kadar rahatsız etti ki gerikafalı falan değilim ayrıca alevi olanla olmayan arasında bi fark olduğunuda söylemedim fikirlerimide savunmadım alıntı bi yazıyı paylaştım merak ettiğim için

ezgi_bahar
25-10-2008, 20:50
valla iğce cılkını çıkardınız bea :S (!)

devrimcirockerbasak
25-10-2008, 20:52
valla iğce cılkını çıkardınız bea :S (!)

yazmak istemiyosan beğenmiyosan yazma zorlamı !

nickyok06
25-10-2008, 20:52

şiddetle katılıyorum arkadaşım...

devrimcirockerbasak
25-10-2008, 21:05
alevilik çok kötü bişey olarak algılanıyo heralde Atatürk şucu bucu kötü bişey yazılmadı eğer öyleyse veya değilse hiç farketmez benim için

nickyok06
25-10-2008, 21:07
alevilik çok kötü bişey olarak algılanıyo heralde Atatürk şucu bucu kötü bişey yazılmadı eğer öyleyse veya değilse hiç farketmez benim için

Arkadaşım polemik yaratmayamı calısıyosun sen atılan yorumlardan nasıl böyle bi fikre vardın anlamadım tüm mesajları okudum aleviliği kötüleyen bi kişiye rastlamadım ???

ne-dedin-sen
25-10-2008, 21:11
zekirdek logosunun altına son günlerde açılan saçma sapan ve bi o kadarda komik konulardan sonra şu yazılmalı : çocukların renkli dünyası :)

yakısıklı esmer
25-10-2008, 21:15
Alevidir,
benim gibi.

1.GeLeNeKSeL
29-10-2008, 13:56
Bırakın, herkesin dini, mezhebi kendine olsun...
Şu alevi, şu sünni...
Bunu bilsen n'olur, bilmesen n'olur???
Gözündeki değeri mi azalır, veya artar???

Aşalım artık bence bunları!..

portakal_ordakal
29-10-2008, 14:00
hele şöyle bi günde ATATÜRK ü karıştmayın ya böyle meselelere
yok alevi mi yok değil mi
hadi o zaman bide ATATÜRK fenerli mi onuda tartışalım........................................ .

ececan
29-10-2008, 14:07
çok haklısın kime ne bunlara kafa yoracağımıza ona layık bi millet olmaya çalışalım onun dini mezhebi her ne olursa olsun onun hakkındaki gerçekleri değiştirir mi o ULU ÖNDER ATATÜRK!!!!

ciykin öydek
29-10-2008, 14:22
alewi yada sunni ne onemı war dusunceler yeter

selinnn_35
29-10-2008, 14:45
Bırakın, herkesin dini, mezhebi kendine olsun...
Şu alevi, şu sünni...
Bunu bilsen n'olur, bilmesen n'olur???
Gözündeki değeri mi azalır, veya artar???

Aşalım artık bence bunları!..

kesinlikle katılıyorum

Anadolu1453
05-11-2008, 00:18
kardeşim Atatürk(başbuğ) alevi falan değildir Atamız Türkçüdür sunnidir ve bütün dinlere saygılıdır o Türkçülüğe önem vermiş bozkurtu simgemiz olarak benimsemiştir. ve bundan ibarettir Atamızın düşünceleri!!

ruşenamcannoğlusedat
05-11-2008, 00:20
alevi olsa nolur acaba,o zaman sevmicek misiniz Atatürk'ü

COCOOM
05-11-2008, 00:32
Yahu herkes aynı şeyleri söyleyip durmuş.Konuyu Atatürk alevi olsa dahamı çok sevilecek veya sünni olsa sevilmeyecekmi gibi yerlere getirmeniz saçma..Arkadaş sadece bir yerden alıntı yaparak bu konuyu açmış ve emin olun ki şu Zekirdekdeki birçok saçma konudan daha iyi bir konu..

East-n BuLL..
05-11-2008, 10:50
kardeşim Atatürk(başbuğ) alevi falan değildir Atamız Türkçüdür sunnidir ve bütün dinlere saygılıdır o Türkçülüğe önem vermiş bozkurtu simgemiz olarak benimsemiştir. ve bundan ibarettir Atamızın düşünceleri!!

ahhahahhhah:)
puahauhauha:)
zuhauhau:)
______________:
yıkıyorsunuz beni ya :):)
ahahha:)

hayall
05-11-2008, 10:53
ölmüş insanın arkasından konuşmayın bakim cık cııkk :))

immortal__17
05-11-2008, 11:21
Ataturk alevı de olsa ya da herhangı bır dınden mezhepten de olsa canı pahasına, olumle bogusurken kendını hıce sayıp kımın ıcın savas verdı, kımlerın gelecektekı refahı ıcın savastı bızım ıcın. hangı dınden olursa olsun o bızım ıcın ugrastı. bızım Ataturkumuz o, bızım. Şımdı... Bırakın hangı dınden oldugunu, cıkarın at gozluklerınızı bakın yaptıgı ıslere verdıgı mucadelelere. gerısı fasa fıso.

esesmine
05-11-2008, 11:26
velev ki ailevi nolacak? diriltip sünni mi yapacaz?tövbe tövbe ya rahmet okuyun arkasından RAHMEET....

yuksel061
05-11-2008, 11:56
Atatürk resimlerinden birini seçerek öbürlerinden çok farklı, hatta öbürlerine zıt Atatürk kurguları yapmak mümkün ve kolaydır. Sol Kemalistlerin kurguladığı Kalpaklı Mustafa Kemal, Milli Mücadele dönemindeki sol resimleri kullanan Mustafa Kemal Paşa` dır. Baş Dostu Lenin` dir. Doğan Avcıoğlu` nun kurguladığı Atatürk` tür bu.

Atillâ İlhan` ın ``Gazi`` si de elbette solcudur, ama daha ``Asyalı`` dır, Sultan Galiev` le tarihsel duruş beraberliği vardır, o bakımdan Avcıoğlu` nun Atatürk` üne göre Atillâ İlhan` ın Gazi` sinde Müslüman kimliği ve Asyalı vasfı hayli belirgindir.

Necmettin Erbakan` ın `` Atatürk yaşasaydı o da Refah Partili olurdu`` sözü, Milli Mücadele` de yoğun bir şekilde İslami terimleri vurgulayan, Kuran` dan ayetler okuyan, dualar eden ve Batı ile savaşan Mustafa Kemal Paşa` ya yöneliktir.

Bir de tabii ``Alafranga Atatürkçüler``in kurguladığı Atatürk var. Bu terim merhum Atillâ İlhan`ındır.

Peki hangisi, hangi Atatürk?

Bu soru yanlıştır. Çünkü

Mustafa Kemal ATATÜRK gibi büyük bir lideri her kesim yanında gormek ister....Alevilerde bunlardan sadece birisi....
Ayrıca bir çok arkadaşımında belirttiği gibi alevi olsa, sünni olsa, sabetayist olsa, mason olsa, hristiyan olsa, ateist vs. olsa ne farkeder...
O her seyden önce büyük bir lider, Yüce Türk Milletinin onuru ve gururudur...

rozerin86
05-11-2008, 11:59
alevi olsa nolur acaba,o zaman sevmicek misiniz Atatürk'ü

konunun başlığını görünce ben de tam böyle dedim ;)

çok mu önemli dini,
geçen gün şuursuzun teki de çıkıp Atatürk türk değildi diye zırvaladı
türk olmasa da birşey değişmez. O bu ülkenin kurtarıcısı ve kurucusudur.

Miss Greatly
05-11-2008, 12:19
Alevi Sunni Kürt Yahudi Hıristiyanlık Fark etmez Gönüller Bir Olduktan Sonraa:..D

atatürk 'ü Bu işe Karıştırmayın bare lann...@

Sleepers1912
07-07-2009, 01:11
Atatürk alevi mi değil mi bilemem ama sünni olmadığı kesin...Zaten Atatürk evrensel bi değerdir...O yüce insanı belli başlı kalıpların içerisine sokmak yanlıştır...

Mustafa Kemalin şeriat ve dine olan tutumunu herkes bilir...Ayrıca Atatürk ün en sevdiği şair Tevfik Fikrettir...Ve Tevfik Fikretin Tarih-i Kadim adlı şiirine Atatürk, hayran olduğunu açıkca ifade etmiştir...İsterseniz bi o şiiri okuyun Atatürk alevi mi sünni mi ateist mi anlarsınız...İnsan gibi yaşamaya önem verdiğini görürsünüz o şiiri okuyunca...İnsanı muhatap alır yani..Alevilerdede ''Önce İnsan'' prensibi olduğundan belkide alevidir,doğrudur...

Ama alevi olması ona sünni kısım tarafından gösterilen sevginin eksileceği anlamına gelmez...Atatürk türk milletinin ortak bi değeridir...Humeyniyi seviyorum Atatürkü sevmiyorum gibi sözler söyleyen insanların dindar insanlar olduğunu düşünürsek,ve sivas katliamında kahrolsun laiklik,cumhuriyet burda kuruldu burda yıkılacak gibi sloganlarıda düşünürsek dindar insanların Atatürkü sevmediği aşikârdır...Ayrıca Atatürkle Aleviler arasında müthiş bi bağ olduğunuda kimse inkâr edemez...

Uzun lafın kısası dini aşırı savunan insanlar Atatürke pek sıcak yaklaşmazlar...Bizzat kendi arkadaşlarımdan biliyorum...

Ben Atatürkün bi dine bağlı olduğunu düşünmüyorum...Ama Alevi kültüründeki insan sevgisine hayran olduğunuda düşünmeden edemiyorum...

çiçekleri yemeyin
07-07-2009, 01:17
bize ne yahu..

adilming
07-07-2009, 01:18
konuya bak.....

erotik brokoli
07-07-2009, 01:20
Atatürk Atatürk'tür...onu herhangi bi kalıba sokmayın ...

merve.b
07-07-2009, 01:20
ne Atatürk'ün ne başkasının dini ve mezhebi bizi ilgilendirmez.Atatürk insanları insan olduğu için seven,bu ülkenin insanları için şehitlerimizle birlikte mücadele vermiş ulu bir şahıstır.
ayrıca 'dinine düşkünse Atatürk ü sevmez, Atatürk ü çok mu seviyor, o zaman dinsizdir ' görüşünden ve bu görüşü savunanlardan nefret ediyorum.

Caramelo de Leche
07-07-2009, 01:23
Aslında Atatürk Kürt kökenli Filistin'den göçmüş bir Arap Süryanisidir..
Size ne lan mezhebinden,etnik kökeninden...

inci-çiçeği-m
07-07-2009, 01:29
yazık be size çok yazık konuyu açan şahsiyete yazık tartıştıgınız konuya bakın alevi sünni kurt yada başka bi dine mensup ne fark eder o bu toprakları kurtatırken burda aleviside var sünniside var ben sadece alevilerin oldugu yeri yada sünnilerin oldugu yeri kurtarcam demedi
atamın kanı ne alevi kanı ne sünni kanı cok özel bi kişi atam tek başına koca türkiye cumhuriyetini kurdu koskoca dünyaya kafa tuttu sizi beni buralara kadar getirdi rahmetle anın şükredin arkasından salakça başlıklar altında salakça konular açacağınıza

özlemcan
07-07-2009, 01:29
ne fark eder Atatürk'ün meshebi herşey olabilir ya.sonuçta bu toprakları kurtarmış mi TÜRKİYE kurmuş mu? bu vatanın için de herşey var alevi,sunni,çerkez,laz... herkes için kurtarmış Atatürk bu vatanı.böyle şaçmalıklar da ne.alevi olsa ne olacak Atatürk.

Vatan Gözlüm
07-07-2009, 18:58
"Mustafa Kemal’in babasının ismi Ali Rızadır. Ali Rıza, Ehli beyt soyunun Sekizinci İmam’ın ismidir."

Bize gösterilen Ali Rıza Bey, Atatürk'ün öz babası mıdır?
Atatürk'ün Selanik'te doğduğu ev diye gösterilen ev gerçekten doğduğu ev midir, yoksa Ali Rıza Efendi'nin evi midir?
Bu ve buna benzer soruların cevabını bulduğumuz taktirde Atatürk'ün alevi mi, yoksa başka birşey mi olduğu tartışmalarını yapabiliriz.

Ama unutmayın ki, Atatürk bir beşerdi; doğdu, yaşadı ve öldü.
Hadi diyelim ki Atatürk aleviydi.
Atatürk'ün alevi olmasının ne önemi var, kime ne fayda getirecek??
Ölümünden sonra bu tür tartışmalar çıkartanlar Atatürk üzerinden rant peşinde koşanlardır.
Birileri de bu rant için kullanılan maşa, piyon...

mayran
07-07-2009, 19:31
"Mustafa Kemal’in babasının ismi Ali Rızadır. Ali Rıza, Ehli beyt soyunun Sekizinci İmam’ın ismidir."

Bize gösterilen Ali Rıza Bey, Atatürk'ün öz babası mıdır?
Atatürk'ün Selanik'te doğduğu ev diye gösterilen ev gerçekten doğduğu ev midir, yoksa Ali Rıza Efendi'nin evi midir?
Bu ve buna benzer soruların cevabını bulduğumuz taktirde Atatürk'ün alevi mi, yoksa başka birşey mi olduğu tartışmalarını yapabiliriz.

Ama unutmayın ki, Atatürk bir beşerdi; doğdu, yaşadı ve öldü.
Hadi diyelim ki Atatürk aleviydi.
Atatürk'ün alevi olmasının ne önemi var, kime ne fayda getirecek??
Ölümünden sonra bu tür tartışmalar çıkartanlar Atatürk üzerinden rant peşinde koşanlardır.
Birileri de bu rant için kullanılan maşa, piyon...

Atatürk'ün babası Ali Rıza Bey'dir...Ama mantık yanlış o zaman adı her ali olan alevi mi

kedrikez_murof
07-07-2009, 19:36
psss :s :s

bevy_İziL
07-07-2009, 19:39
Hey allahım daha neler çıkcak

Vatan Gözlüm
07-07-2009, 19:53
Atatürk'ün babası Ali Rıza Bey'dir...Ama mantık yanlış o zaman adı her ali olan alevi mi
Sanırım ne demek istediğimi anlatamadım.
Şu linke bakıp okursanız sonrasında ne anlatmak istediğim konusunda fikir sahibi olursunuz.

Engin Ardıç'tan Ezber Bozan Atatürk Çıkışı (http://www.haber46.com.tr/-haber-3265-Engin-Ardic-tan-ezber-bozan-Ataturk-cikisi-haberi.htm)

iklim_sonbahar
07-07-2009, 19:58
ne fark ederki alevi olmuş,sunni olmuş,hırıstiyan yada ermeni insanları sınıflarıyla ayırmaktan ne zaman vazgeçicez,önemli olan insanı insan olarak görebilmek.Atatürk canı pahasına hiçbir ayrım yapmadan bizim için neler yaptığını düşünmek bile bize ağır geliyo galiba ki böyle saçma şeylerle uğraşıyoruz,bunlardan önce ona bu borcumuzu ne şekilde ödeyebiliriz bunu düşünmeliyiz.Ne mutlu bize ki onun gibi bi lidere sahibiz.

mayran
07-07-2009, 20:06
Sanırım ne demek istediğimi anlatamadım.
Şu linke bakıp okursanız sonrasında ne anlatmak istediğim konusunda fikir sahibi olursunuz.

Engin Ardıç'tan Ezber Bozan Atatürk Çıkışı (http://www.haber46.com.tr/-haber-3265-Engin-Ardic-tan-ezber-bozan-Ataturk-cikisi-haberi.htm)

Bu konu daha önce de açılmıştı forumda fakat silindiği için ordaki cevabımı yazamıyorum buraya...Ata'nın kardeşi Makbule ATADAN la yapılan röportajda Makbule ATADAN annesi ile babasının nasıl evlendiklerine kadar anlatıyo dolayısıyla Atatürk'ü babası Ali Rıza Bey değildir demek saçmalıktır eğer bu iddayı ortaya atıyosanız bir belge koyun ortaya aynı haberi mustafa armağan denen fetoşcu da yapmıştı...

komedikolik
07-07-2009, 20:09
Artık bırakın bunları da yaptığı işlere bakın ya, ne önemi var ne olduğunun? Bu soruların amacı sadece gündemi bulandırmaktır.

komedikolik
07-07-2009, 20:11

Aklı başında herkes onu sever zaten.

Vatan Gözlüm
07-07-2009, 20:18
Bu konu daha önce de açılmıştı forumda fakat silindiği için ordaki cevabımı yazamıyorum buraya...Ata'nın kardeşi Makbule ATADAN la yapılan röportajda Makbule ATADAN annesi ile babasının nasıl evlendiklerine kadar anlatıyo dolayısıyla Atatürk'ü babası Ali Rıza Bey değildir demek saçmalıktır eğer bu iddayı ortaya atıyosanız bir belge koyun ortaya aynı haberi mustafa armağan denen fetoşcu da yapmıştı...

Makbule Hanım, o günleri görmüş mü?
Henüz tohum bile değildi ki...

Engin Ardıç bunu diyor,
Ben bunu o günlerde forumdan birine sordum (özelden bunun kim olduğunu söyleyebilirim), kendini Atatürkçü gören biri...
O da inkar etmedi.
"Bilinen ama gündeme getirilmeyen gerçek" olarak lanse etti.

Günümüzde bize öğretilenler hakkında kaç belge gördük?
Sana herşeyi belgeleriyle mi öğrettiler?

mayran
07-07-2009, 20:24
Makbule Hanım, o günleri görmüş mü?
Henüz tohum bile değildi ki...

Engin Ardıç bunu diyor,
Ben bunu o günlerde forumdan birine sordum (özelden bunun kim olduğunu söyleyebilirim), kendini Atatürkçü gören biri...
O da inkar etmedi.
"Bilinen ama gündeme getirilmeyen gerçek" olarak lanse etti.

Günümüzde bize öğretilenler hakkında kaç belge gördük?
Sana herşeyi belgeleriyle mi öğrettiler?

Söylediğin çok saçma Makbule ATADAN bunları Atatürk ün ölümünden sonra bir gazeteciyle yaptığı röportajda anlatıyo tabi ki kendisi görmemiştir fakat onun bidiği budur ama sen Makbule hanıma bu yanlış yada yalan söylenmiş dersen ben buna gülerim...Ayrıca belge olmasada bana benim gösterdiğim gibi bi kanıt olayı doğruluyacıyı ''bişeyler'' göster

bura
07-07-2009, 20:29
Ya bırakın bunları,ne farkeder ki.Eğer biri için fark ediyorsa ona burada diyecek sözüm yok zaten.

muzkabugu22
07-07-2009, 20:30
Atatürk alevimidir? değilmidir? bilmem ama;bildiğim bir şey varsa o da alevi kardeşlerimin atayı çok sevdikleridir.Yalnız babasının adının "ali" olması bu şekil düşünmeye yol açabilir;
fakat kendisinin adının "mustafa" olması bu düşünce tarzının yanlışlığını ortaya koyuyor bence,bu sonuca göre;kendi fikrimce atatürk alevi değildir.Ama sünni de diyemem...
Atatürk bu tür görüşlerini pek belli eden bir liderde değildi.

Çiğdem Aktaş
07-07-2009, 20:31
Alevi değil..
Tartışılması bile saçma Atatürk'ün dedesi,nesli belli,Alevi olmadığıda ortadadır .Artık neyin sorgusu yapılıyor anlayamadım.

Vatan Gözlüm
07-07-2009, 20:54
Söylediğin çok saçma Makbule ATADAN bunları Atatürk ün ölümünden sonra bir gazeteciyle yaptığı röportajda anlatıyo tabi ki kendisi görmemiştir fakat onun bidiği budur ama sen Makbule hanıma bu yanlış yada yalan söylenmiş dersen ben buna gülerim...Ayrıca belge olmasada bana benim gösterdiğim gibi bi kanıt olayı doğruluyacıyı ''bişeyler'' göster
Ben de sana "bak, Engin Ardıç bunu diyor" dedim.
Üstelik sen, Makbule Hanım'ın bir gazeteye röportaj verdiğini ve o gazetenin haberine dair bir link, bir iz dahi göztermezken...

Sunterra
07-07-2009, 21:12
of o şöyle midir bu böyle midir şu şu mudur o bu mudur....
illa bir yerlerden bişeyler çıkartmak bu insanların amacı.. anlayamıyorummmmmmm

brc.ex50
07-07-2009, 21:33
herkesin olduğu gibi Atatürk'ün de inancı veya inançsızlığı Allah'la onun arasında bir meseledir, kimse buna karışamaz . neden bu kadar deşiliyor bu konu anlamıyorum . Atatürk bizim önderimiz mi evet , daha ne gerek bu kadar saçmalığa . hem ölmüş insanların arkalarından bu kadar da konuşulmaz yaw :D

HasanN19.05
07-07-2009, 21:48
Saçmalamayın Alevi falan değil

mayran
07-07-2009, 22:18
Ben de sana "bak, Engin Ardıç bunu diyor" dedim.
Üstelik sen, Makbule Hanım'ın bir gazeteye röportaj verdiğini ve o gazetenin haberine dair bir link, bir iz dahi göztermezken...

MAKBULE ATADAN ANLATIYOR: AĞABEYİM MUSTAFA KEMAL - makbule atadan anlatıyor: ağabeyim mustafa kemal (http://kitap.antoloji.com/makbule-atadan-anlatiyor-agabeyim-mustafa-kemal-kitabi/)

maX JacK
07-07-2009, 22:27
Alevi değil..
Tartışılması bile saçma Atatürk'ün dedesi,nesli belli,Alevi olmadığıda ortadadır .Artık neyin sorgusu yapılıyor anlayamadım.

belki sevdiği kadınlardan biri aleviydi, onun için aleviliği seçmiş olabilir mi?

nursemin
07-07-2009, 22:37
forum başlığını okuyunca direk ohaaaaaaa dedim yorum bile yapmıyorum.

örtmen
07-07-2009, 22:37
dersim katliamı diye duyduğumuz neydi?

Vatan Gözlüm
07-07-2009, 22:58
MAKBULE ATADAN ANLATIYOR: AĞABEYİM MUSTAFA KEMAL - makbule atadan anlatıyor: ağabeyim mustafa kemal (http://kitap.antoloji.com/makbule-atadan-anlatiyor-agabeyim-mustafa-kemal-kitabi/)
Bu mudur belge?
Bir kitap da ben yazayım ve bizzat "Atatürk ile dedemin yaptığı röportajlardan derlenmiştir" diye belirteyim (:

mayran
07-07-2009, 23:01
Bu mudur belge?
Bir kitap da ben yazayım ve bizzat "Atatürk ile dedemin yaptığı röportajlardan derlenmiştir" diye belirteyim (:

İstersen sayfanın fotoğrafını çekip buraya atarım...

Vatan Gözlüm
07-07-2009, 23:23
İstersen sayfanın fotoğrafını çekip buraya atarım...
Neyi ispatlayacaksın?

queenkafein
07-07-2009, 23:24
Alevi olup olmamasının ne önemi var... O her şekilde ATA-TÜRK.

SANTOS
07-07-2009, 23:28
alevi değil ama bektaşi olabilir.

__

ezgi.44
07-07-2009, 23:30
ATATÜRK'ü bile bu işlere alet edebiliyosunuz ya ne diyeyimm artık.. öyle olsa veya olmasa gözünüzdeki değeri mi değişecek yoksa yaptıklarınımı görmezden geleceksiniz??

mayran
08-07-2009, 00:38
Neyi ispatlayacaksın?

Atatürk'ün babası Ali Rıza Bey'dir...Mason yapmak için her türlü pisliği yapanlar var ama amaçlarıan ulaşamayacaklar ayrıca kaynak olarak Ata nın iyi arkadaşlarından olan Falih Rıfkı'yı da gösterebiliriz...

aytac_senturk
08-07-2009, 00:41
ne saçma bi konu

hönkörök
08-07-2009, 00:48
hey alahım ya konuya bak nie atatürkün devrimlerini yaptıklarını bıraktıklarını konuşmuyoruzda alevimi sünnimi bunu konuşuyoruz yaw alevi olsa nolcak sünni olsa nolcak ya önemli olan emanet etikleridir diye düşünüyorum ama galiba emanet ettiği gençlik saçmalamaya devam ediyo..

Kal-El
08-07-2009, 00:53
Vay be Atatürk bu sefer de dinsizlikten Aleviliğe terfi etti...
Atatürk'ün dini, mezhebi bize bu saatten sonra ne yarar getirecek çok merak ediyorum...

hönkörök
08-07-2009, 00:56
Vay be Atatürk bu sefer de dinsizlikten Aleviliğe terfi etti...
Atatürk'ün dini, mezhebi bize bu saatten sonra ne yarar getirecek çok merak ediyorum...

wala ya nolcaksa sanki bu konu aydınlığa kavuşunca...

yuksel061
09-07-2009, 13:41
Mustafa Kemal'i kullanma ve faydalanma çabalarıdır...Ama bunlar boşuna...

ESRA..1990
17-07-2009, 10:12
İşte Zekirdek'te görüp görebileceğimiz en saçma konu..

gizemoff
17-07-2009, 10:24
lütfen saçmalamayın yeter artık

cazador_nina
17-07-2009, 10:31
lütfen arkadaşlar ya atatürk hakkında konuşmamız gerekenler bunlar değil.neden Türkiyemiz için yaptıkları devrimleri konuşulmuyorda bu konular açılıyor.Anlamıyorum.

komikprenses
22-07-2009, 12:59
Bu milleti millet yapan tek kişi ATATÜRK..
Kabullenin artık ne olursa olsun!
Bizim için dini görüşü önemli değil önemli olan bu vatana sahip çıkıp uğrunda can vermesi!
Aşın artık kendinizi..

Memento_Mori_
22-07-2009, 13:10
Okumama pek gerek yok yazıyı. Çünkü hakikaten umrumda değil. Alevi olsa ne olur hristiyan olsa ne olur musevi olsa ne olur budist olsa ne olur. O onun kendi inanışı aleviyse ya da hristiyansa daha mı az sevmek gerekiyo şimdi. Asla herzaman evimin baş köşesinde zihnimin orta yerinde. Ya da ben aleviysem daha mı çok sevmem gerekiyo şimdi.
Neye inandıysa inandı ne benim umrumda ne de başkasının umrunda olması gerekir.
Ben bu ülkede rahat özgür nefes alabiliyosam bunu önce Allah'a bana bu canı verdiği için sonra Ata'ma borçluyum.
Gerisi hikaye.

artizkıran
22-07-2009, 13:13
Sanane birader neyse ne.

Atatürk hakkında böle bi konu açmanın mantıgı nedir.

knowless
25-07-2009, 20:47
değildir..

daymoon
25-07-2009, 20:53
hey alahım ya konuya bak nie atatürkün devrimlerini yaptıklarını bıraktıklarını konuşmuyoruzda alevimi sünnimi bunu konuşuyoruz yaw alevi olsa nolcak sünni olsa nolcak ya önemli olan emanet etikleridir diye düşünüyorum ama galiba emanet ettiği gençlik saçmalamaya devam ediyo..

aynen katılıyorum saçma şeylerle uğraşcağımıza biraz ilimle irfanla uğraşsak yaa

çektir git
26-07-2009, 02:45
ne mutlu Türküm diyene

BLacKEaGL3
26-07-2009, 05:10
alevilerin atatürkü çok sevmelerinin sebebi hiçbir millettten görmedikleri saygıyı ve sevgiyi Atatürk'ten görmeleridir..Tıpkı diğer azınlıkların ve farklı millet toplulukları gibi

kosan1993
31-07-2009, 17:02
saçma sapan bir konu sanane atatürk aleviyse sünniyse ama bişey söylemek istiyorum zübeyde hanımın kapalı olması atatürkün alevi olup olmadığını değiştirmez atatürkün annesi karaman soyundan gelip sunnidir.

woLLeyCi
31-07-2009, 17:04
ßi ßu kalmıştı.. Ne fark eder ki hem..Önderimiz o bizim..

By ÇAKIR
31-07-2009, 17:09
Atatürk bence alevi değildir. Zamanında alevileri de bastırdığı iddia ediliyor. Bu iddiaya katılabilirim.

Şuanki aleviler atatürkçüyüm desede... Solu 80lerde bir takım gizli güçler bitirdi; fakat o gizli güçleri o sağlam solcu dedikleriniz savunuyor, avukatlıklarını yapıyorlar. Sırf sağ görüşü şuan ki iktidarı bitirmek için uğraşıyorlar ki herkes kendi kârına göre siyaset yapıyor. Demokrasi için taşın altına elini koyan bir muhalefet yok!

pelinnnnn
31-07-2009, 17:10
bu konu saçama sapan bi konu .kaç gündür yazmayayım kendimi tutayım dedim.bugüne kadar dayandım valla.Atatürk'ün herşeyi bitti,mezhepi kaldı di mi kouşacağınız? aleviyse kime ne sünniyse kime ne?aleviyse daha mı az sevceksiniz ya da daha mı çok nefret edip kin duycaksınız?
bırakın bu işleri.......
bugüne dönün , kim napıyor,ülkeyi nasıl yönetiyor,nasıl muhalefet yapıyor?
bunları tartışın....
deli saçması şeylerle uğraşmayın......

By ÇAKIR
31-07-2009, 17:12
Pelin ben mesajımda günümüzle bağlantı kurdum.

ALOE VERA
31-07-2009, 17:15
Ben de alevi-bektaşi olduğuna dair kaynaklar olduğunu ve bu tarz şeyler duydum. Olabilir çünkü Macaristan-Makedonya-Yunanistan-Bulgaristan-Yugoslavya'da birçok alevi-bektaşi müslüman göçmen halkın olduğunu birçok tarihçi biliyor. Hatta geçen TRT'de bununla ilgili bir belgesel vardı... Üsküp'lü bir arkadaşımın alevibektaşi olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım o da bana söylemişti Rumeli de çokca alevi olduğunu... Şaşırmıştım doğrusu... Türkçe'nin oraya kadar yayılmasında Alevibektaşi erenlerinin rolünün büyük olduğunu TRT'deki belgeselde söylemişlerdi... Bilinmeyenlerin ortaya çıkması araştırılması güzel aslında... Bütünlük olarak bakarsak Türkiye çok güzel bir yelpaze kıymetimizi bilip biribirimizi daha çok sevmeliyiz... Ayırmadan...

pelinnnnn
31-07-2009, 17:18
Pelin ben mesajımda günümüzle bağlantı kurdum.

senin için yazmamıştım zaten ama doğrusu bu bence. konu hala açık ve herkes yorum yapıyor.bence bu konunun kapatılamsı lazım.....

ilkergüven
31-07-2009, 17:19
İster alevi ister sünni ister vs...

Eğer soy araştırmasında Bulunmak istiyorsan

Baba Adı : ALİ RIZA ( bkz Ali_el_Murtaza)

KaMaSutrA389
31-07-2009, 17:39
İster alevi ister sünni ister vs...

Eğer soy araştırmasında Bulunmak istiyorsan

Baba Adı : ALİ RIZA ( bkz Ali_el_Murtaza)

Doğru, BABASI ALEVİDİR ama kendisini bilmiyorum. Annesi de büyük ihtimalle sünni, ama benim için ne olduğu değil ne yaptığı önemlidir Atatürk'ün...

ilkergüven
31-07-2009, 17:41
bencede doğru

çiğdemdilara
31-07-2009, 17:43
muhtesem konusmussun pelın tebrık ederım senı helal olsun sana

ilkergüven
31-07-2009, 18:27
Konuya daha birşey yazmıyacağım birdahada yorum yapmayalım
bu konular toplum mixeridir.

adımız
Türk
Kürt
Çerkez
Zaza
Laz
İbrani
Kırmançi
Sıraç
Alevi
Sünni
Şafi
Caferi

ne olursa olsun

ADIMIZ FARKLI AMA SOYADIMIZ TÜRKİYE.

rocknmetal
04-08-2009, 17:37
alevi ya da sünni ne fark eder şimdi?

nirvana93
22-08-2009, 00:22
bnce gerçekten saçma şeyler üzerinde duruyoruz alevi yada başşka bişey ne farkeder ki bizim liderimiz Atamıız sonuçta hem diyelim ki alevi napııcaksıınz bizim atamız değil mi diceksnz..

sevi17
22-08-2009, 00:28
bu yazıyı yazanın amacı ne acaba ne var yani aleviyse ne olucak ne değişicek önce insan olun insanlığa bakın alevilik sünniliklere değil önemli olan meshep değil insanlık

balim1756
22-08-2009, 00:32
saçmalamayın.!

kesinlikle katılıyorum!.

pelinnnnn
22-08-2009, 00:33
Ya lütfen şu konuyu hortlatıp durmayın arkadaşlar.

Konuyu açana ne kadar gereksiz bir konu olduğuna dair kimbilir kaç kişi yazdı ama hala kapatılmadı.

Bari kimse yazmasında köşede bir yerde unutulsun.Ne kadar gereksiz,saçma,üstüne 1 dk. bile düşünmeye değmeyecek bir konu.......

deryaceylan
23-08-2009, 23:57
benim anlamadıgım tamam cok güzel yorumlar yapmıssınız sonucta atatürk ümün mezhebinin ne oldugu önemli degil bizim önderimiz... ama bari saygı duyun konuyu acan kisiye zekirdekte o kadar sacma sapan konular varkki bunu da bir görmeyin onlarla İCİNDE ATATÜRK ADI VAR ne olursa olsun sacma dememlisiniz kendi fikrinizi söyylemekte tabikide hürsünüz ama saygı duyarak bunu beyan ederseniz bence daha güzel olur... ATATÜRK ALEVİ YADA DEGİL SÜNNİ YADA DEGİL ÖNEMLİ OLAN BU DEGİLKİ ONUN İNSANLIGI KİSİLİGİ BİZİM İCİN YAPTIKLARI... NEYE İNANIRSA İNANSIN O ALLAHLA KENDİ ARASINDA OLAN BİRSEY... AMA BEN YİNEDE KONUYU ACAN ARKADASIMA TSK EDİYORUM ARRASTIRMIS BULMUS PAYLASMIS SAGOLASIN....

betul?
23-08-2009, 23:59
Doğru, BABASI ALEVİDİR ama kendisini bilmiyorum. Annesi de büyük ihtimalle sünni, ama benim için ne olduğu değil ne yaptığı önemlidir Atatürk'ün...

kesinlikle doğru !!

euphratesss
24-08-2009, 10:24
Nekadar çok seviyorsunuz ayrılmayı taraf tutmayı yok kürdü alevisi çerkezi lazı vs. yok fenerbahçesi galatasarayı beşiktaşı vs. yok sağı solu hatta ve hatta salak televizyon yarışmalarındaki embesil tipleri bu ne arkadaş çanakkalede dedelerimiz şehit olurken hepsi yanyana savaştı ve şehit oldular bi amaçları vardıi sizin amacınız ne sadece ülkemizi bölmek veya yıpratmak !!!
Atatürk ; Türktü ve bu benim için yeterli bir cevap !!!!!!!

argenom
02-09-2009, 20:06
alevi olsa sewmiycez mi yani bu ne sama başlık böyle

SoRuNnAz
02-09-2009, 20:10
saçmalık..

bu neyi değiştiricek ki ..

yunnuss
03-09-2009, 23:35
Türkiye LAİK bir devlettir herkes istediği dine veya mezhebe inanabilir ve bu dinin gerektirdiği ibadet vb. faliyetleri yapabilir yani bu kişi TÜRKİYE CUMHURİYETİ'Nin kurucusuda olsa bu geçerlidir kimse insanın içini bilemez hadi diyelim alevidir hadi buna karar verildi ispatlandı ne oldu eline birşey geçtimi hayır bunu tartışacağımıza günümüze bakalım ülke almış başını gidiyor satılıyor bunu tartışalım

Gençliğe Hitabeden:
...
Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler.
...
Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK
Türkiye şimdi bu durumda peki biz ne yapmalıyız Tabiki de Gençliğe Hitabe cevabı var
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK
bence bu konuları tartışalım gerisi teferruattır

Renksiz_Portakal
03-09-2009, 23:37
Budisttir Budist..Hey Allahm ya

delik torba
03-09-2009, 23:41
ne önemi var ki...önemli olan Atamızın bizim için yaptıkları ve bizimde onun emanet ettiği herşeye sahip çıkmamız...Atamıza layık olmak...

ultrAslan_özlem
03-09-2009, 23:46
çok saçma bir soru...

matrakssssssss
03-09-2009, 23:51
atamızın yaptığı şeyleri konuşmak onlarla gurur duymak varken atatürk alevi mi dinsiz mi bilmem ne mi diye bir sürü saçma sapan şeyler ortaya atmayalım artık ben utanıyorum ya bu konulardan

ali166
04-09-2009, 00:00
saçma ve gereksiz bir konu için, 126 benimkiyle 127 paylaşım asıl saçma olan bu

oyuncak
04-09-2009, 00:07
Ülkemizde her şey din üzerinden mi yapılmalı anlıyamıyorum,Atatürk'ü bile dini düşüncesine göre mi sevmeliyiz? Lütfen böyle saçma konuları açmayalım,isterse dinsiz olsun Atatürk Atatürktür ötesi yoktur.

leylasevgi
04-09-2009, 00:12

Niye sünniler nefret mi ediyor Atatürk'ten? Yani sünniler geçmişini bilmeyen, saymayan nankör insanlar mı? Hadi kabul et saçmalamışsın...

oyuncak
04-09-2009, 00:15
Ülkesini seven herkes Atasını da sever bunun mezheple ilgisi yoktur,bakın böyle saçma konular yüzünden tartışmalar da çıkıyor.

ultrAslan_özlem
04-09-2009, 00:18
Niye sünniler nefret mi ediyor Atatürk'ten? Yani sünniler geçmişini bilmeyen, saymayan nankör insanlar mı? Hadi kabul et saçmalamışsın...

üstelik alevilerin bir kısmı da sevmiyor

oyuncak
04-09-2009, 00:28

Hangi kısmı sevmiyor açıklar mısın?

Chaelle
11-09-2009, 03:53
aleviyse alevi . .
sünnisi de yaşıyor memlekette
alevisi de . .
sorununuz ne ?

teonaa
11-09-2009, 04:00

hangi kısmı ki alevilerin mustafa kemal sevgisi dillere destandır

Guest_
20-09-2009, 13:55
isterse hristiyan olsun ne değişicekki.
O bizim önderimizdir baş liderdir. İtirazı olan benim kendi görüşümde bu vatana hainlik edendir.
klasik bir atatürkçü :)
isterse hristiyan olsun,isterse abdci,ister yahudi,ne farke der değil mi ? Mantığa bak :)
Boşuna kemalistler hüsrana uğramıyor,aklı dengeleri oırtada.

Konuyu iyi takip edin,ne kadar kemalist varsa alevicilikten dem vurur,ne kadar komünist varsa aleviciliği öne çıkarır.Bu alevicilikte bir iş var ;)
İnsanın elinide yakar,yüreğinide,yeter ki kapılmamak lazım,yaklaşmamak lazım aleviciliğe.

nohutlupilaki
20-09-2009, 13:57
klasik bir atatürkçü :)
isterse hristiyan olsun,isterse abdci,ister yahudi,ne farke der değil mi ? Mantığa bak :)
Boşuna kemalistler hüsrana uğramıyor,aklı dengeleri oırtada.

Konuyu iyi takip edin,ne kadar kemalist varsa alevicilikten dem vurur,ne kadar komünist varsa aleviciliği öne çıkarır.Bu alevicilikte bir iş var ;)
İnsanın elinide yakar,yüreğinide,yeter ki kapılmamak lazım,yaklaşmamak lazım aleviciliğe.

Yahudi abd yalakası kemalistler değil, yorma kafanı sen böyle şeylere git bayramını güzel değerlendir, hadi bakalım

Matrax dinler
20-09-2009, 14:01
Ya ne saçma herifsiniz ya...

Sanane ve bizene atatürk'ün hangi mezhepte olduğundan.Seni veya bizi ilgilendiriyormu.ulan bi atamla allahın arasına girmediğiniz kalmıştı onu yaptınız ya helal olsun size....

İşin garip tarafı bu konuda 134 mesaj var ve halen silinmemiş ilginç....

Guest_
20-09-2009, 14:04
Yahudi abd yalakası kemalistler değil, yorma kafanı sen böyle şeylere git bayramını güzel değerlendir, hadi bakalım
Seninde bayramın mübarek olsun :)
Kimisi 'ister hirsitiyan olsun ne fark eder' gibisinden yorumda bulunmuş bende ona göre yorum yazdım ve yazdığımı dahi anlayamadan yorumda bulunmuşsun (:
Ne güzelde doğruladın beni.
Sağol ;)

Yorumun üstüne daha nice yorumlar yapardımda...
Neyse.

Matrax dinler
20-09-2009, 14:07
Kimisi 'ister hirsitiyan olsun ne fark eder' gibisinden yorumda bulunmuş bende ona göre yorum yazdım ve yazdığımı dahi anlayamadan yorumda bulunmuşsun (:
Sağol ;)

Neyse.

Aga sana tek bir soru bana kemalistin tanımını yaparmısın zahmet olmassa

Karışmıcaktım yorumunu okuyunca dayanamadım

saygılar...

midnightsun
20-09-2009, 14:11
Ne olursa olsun.O EN BÜYÜK TÜRK'TÜR.
Gerçekten Türk olduğunu söyleyen her insan O' na saygı duymak ve sevmek zorundadır.
Kimsenin O'nu karalayacak ve yargılayacak birşey söylemeye hakkı yoktur.

Guest_
20-09-2009, 14:13
Herkrsin kemalistlerin hakkındaki görüşü başkadır.Sana göre izlenmesi tek yoldur,bana göre çıkmaz bir sokak,başkasına göre pisliğin merkezi,bir başkası için para kazanmaknın tek yolu. bknz: 'atatürkün ölüsüde diriside para eder diyen kemalist'

HHİLAL
20-09-2009, 14:14
olsa da olmasa da o bizim önderimiz.adı üstünde ATATÜRK o!

Matrax dinler
20-09-2009, 14:22
Herkrsin kemalistlerin hakkındaki görüşü başkadır.Sana göre izlenmesi tek yoldur,bana göre çıkmaz bir sokak,başkasına göre pisliğin merkezi,bir başkası için para kazanmaknın tek yolu. bknz: 'atatürkün ölüsüde diriside para eder diyen kemalist'

Sana göre bana göre diye birşey yok.Sen düpedüz saçmalıyorsun.Kemalist; Ulu önderin görüşlerini savunan ve onun ilkeleri doğrultusunda hareket eden insanların oluşturduğu bir görüş akımıdır.Peki ulu önderimizin görüşü ve ilkeleri neydi? Tabikide Türkiye cumhuriyetini ileri düzeyde bir ülke yapmak,hiç bir emperyalist güç karşısında boyun eğmemek,Türk milletinin ferah ve çağdaş bir yaşam sürmesini sağlamak,her yönüyle güçlü bir Türkiye cumhuriyeti devleti oluşturmak...

Peki sen ne yazmışsın kemalistler için ; Yahudici,Amerikacı,Hristiyanlığı savunan vs... vs...

Kısacası saçmalamışsın.Bilmiyor olabilirsin veyahut atatürkü sevmiyorsundur ama kimse tepki vermicekmiş gibi böyle saçma sapan bir yorumla sadece kendini alçaltmış ulu önderi ve kemalist düşüncede olan insanları yüceltmiş bulunuyorsun farkında değilsin...

_.öZLeMM._
20-09-2009, 14:28
tamamen saçmalık yaaa

Guest_
20-09-2009, 14:31
Sana göresi bana göresi var ülkemizde kardeşim.Senin ilk paragrafta yazdıklarını hangi 'ben kemalistim' diyen birisi ezbere dile getirebilir veya sağa sola sitelere bakmadan kopya çekmeden kopyala/yapıştır yapmadan yazabilir ? 10 kişiden en fazla 2 si bi ihtimal.

'Kemalistim' diyip atatürke en büyük kazık atan ve kemalistler için 'büyük insan önemli insan' diye namını salmış kişilerin nasıl işler peşinde koştuklarını gazetelerde TV'lerde görüp okuyoruz.'Kemalistim' diyip ezbere konuşan,sözde 'emperyalist' düşmanlarının bu kişilerin ekmeğine nasıl bal sürdükleride gözler önünde.

Kısacası,sana göre saçmalamış olabilirim ama bana göre karşıma çıkan tüm kemalistler bu düşünceye kapıldığı günden itibaren girdaptan kurtulamamışlardır.Sana göre sizi yüceltmişimdir bana göre kemalistlerin gerçek maskesi ortaya çıkmaktadır ve kemalizm akımı git gide kan kaybetmektedir bayat düşüncelerden oluştuğu için.

Matrax dinler
20-09-2009, 14:39
Sana göresi bana göresi var ülkemizde kardeşim.Senin ilk paragrafta yazdıklarını hangi 'ben kemalistim' diyen birisi ezbere dile getirebilir veya sağa sola sitelere bakmadan kopya çekmeden kopyala/yapıştır yapmadan yazabilir ? 10 kişiden en fazla 2 si bi ihtimal.

'Kemalistim' diyip atatürke en büyük kazık atan ve kemalistler için 'büyük insan önemli insan' diye namını salmış kişilerin nasıl işler peşinde koştuklarını gazetelerde TV'lerde görüp okuyoruz.'Kemalistim' diyip ezbere konuşan,sözde 'emperyalist' düşmanlarının bu kişilerin ekmeğine nasıl bal sürdükleride gözler önünde.

Kısacası,sana göre saçmalamış olabilirim ama bana göre karşıma çıkan tüm kemalistler bu düşünceye kapıldığı günden itibaren girdaptan kurtulamamışlardır.Sana göre sizi yüceltmişimdir bana göre kemalistlerin gerçek maskesi ortaya çıkmaktadır ve kemalizm akımı git gide kan kaybetmektedir bayat düşüncelerden oluştuğu için.

Birincisi o tanımı ben kopyala yapıştır yapmadan ezbere dayanmadan yazdım.İstersen araştırırsın eminimki benim yazdığım tıpkısının aynısını bulamıcaksın çünkü onu kendim yazdım...

İkincisi burda kemalist düşünen insanların geneline laf söylüyorsun.Ben şimdi çıkıp bütün kürtler pekakadır desem doğrumu.Sende aynen bunu yapmışsın ki kemalist olmak bir siyasi araç değildir yaşam biçimidir.Öyleleri kemalist olduğunu zanneder sadece...

Üçüncüsü kemalizm dediğin akım bu ülke varolduğu sürece devam edecektir.Bu ülke ayakta dimdik duruyorsa kemalist düşünen insanlar sayesinde duruyordur.Bu akımı bitirmeye çalışanlar vardır ama kemalist düşünen insanlar değil diğerleridir.Amaçlarıda ülkenin mevcut düzendeki rejimini yıkıp kendi rejimlerini dayatmak veya ülkeyi bölmektir...

zeytinyldz
20-09-2009, 14:51
eveeet bugünkü dersimiz de Atatürk Alevi midir? cevabı bilen sussun, bilmeyenler tartışacak.

ayrıca aksine Aleviler Atatürk' ü daha çok sever, saygı duyar...

Guest_
20-09-2009, 14:53
Birincisi o tanımı ben kopyala yapıştır yapmadan ezbere dayanmadan yazdım.İstersen araştırırsın eminimki benim yazdığım tıpkısının aynısını bulamıcaksın çünkü onu kendim yazdım...

İkincisi burda kemalist düşünen insanların geneline laf söylüyorsun.Ben şimdi çıkıp bütün kürtler pekakadır desem doğrumu.Sende aynen bunu yapmışsın ki kemalist olmak bir siyasi araç değildir yaşam biçimidir.Öyleleri kemalist olduğunu zanneder sadece...

Üçüncüsü kemalizm dediğin akım bu ülke varolduğu sürece devam edecektir.Bu ülke ayakta dimdik duruyorsa kemalist düşünen insanlar sayesinde duruyordur.Bu akımı bitirmeye çalışanlar vardır ama kemalist düşünen insanlar değil diğerleridir.Amaçlarıda ülkenin mevcut düzendeki rejimini yıkıp kendi rejimlerini dayatmak veya ülkeyi bölmektir...Kendin yazdıysan güzel.Tebriklik iş.Önemli olan onları yamaktan ziyade,gerçek anlamda onlara bağlı olmak ve bahsettiklerim kişiler gibi davranmamak.

Kemalistlerin geneline laf söylememin sebebi karşıma çıkan kemalistlerin bir çoğunun aynı hataları yapmalarından kaynaklanıyor.Benim bakış açımdan dolayı değil.Malumdur ki bende daha öce bu düşünceye sahip birisiydim ve gördüm ki insanlar ayrılıkçı ve bu düşünce tarzı insanları bölmekte ve ülkemize yakışmamakta/insanlığa aykırı çektim kendimi kurtuldum.Hata üstüne hata,bu yüzden kemalizmin sonunun gelmesi an meselesi.Bu konuda bir çok kemalist yorumda bulunmuş,takip et bakalım yorumlarını,kaçı tutarlı kaçı tutarsz.Sadece bu konu içinde geçerli değil bu.Tamamen cahiliye topluluğu.İstisnalar harici.

Bu ülkede başka rejim isteyen insanlar var elbet.Kimisi İslam cumhuriyeti hayali peşinde,kimisi küba gibi olmanın,kimisi darbe rekortmeni olan Filipinler gibi askerler tarafından yöneltmeleri,kimileri sadece Türk ırkının bulunacağı bir ülke,kimisi mason egemenliği altında kalmayı istemekte vs. vs. Çoğaltmak mümkün.

Kemalistlerden örnek vermek gerekirse daha geçtiğimiz yıllarda darbe çığırtkanlığı yapan kendileriydi.Asıl ülkeyi bölmek budur,rejime geçici bir süreliğine dur diyip askerin botunun altında ezilmesi göz kulak yummaktır,darbecilik ne zaman rejimi korumak olmuştur ? Darbe madem rejimi korumaktır ve peki sebbei nedir ? Kemalizmin ölmesinden korktukları içinmidir ? Darbe istiyorlar ki bu düşüncede bir sorun var/sonu gelmiştir/temeli sarsılmıştır.

Matrax dinler
20-09-2009, 15:06
Kendin yazdıysan güzel.Tebriklik iş.Önemli olan onları yamaktan ziyade,gerçek anlamda onlara bağlı olmak ve bahsettiklerim kişiler gibi davranmamak.

Kemalistlerin geneline laf söylememin sebebi karşıma çıkan kemalistlerin bir çoğunun aynı hataları yapmalarından kaynaklanıyor.Benim bakış açımdan dolayı değil.Malumdur ki bende daha öce bu düşünceye sahip birisiydim ve gördüm ki insanlar ayrılıkçı ve bu düşünce tarzı insanları bölmekte ve ülkemize yakışmamakta/insanlığa aykırı çektim kendimi kurtuldum.Hata üstüne hata,bu yüzden kemalizmin sonunun gelmesi an meselesi.Bu konuda bir çok kemalist yorumda bulunmuş,takip et bakalım yorumlarını,kaçı tutarlı kaçı tutarsz.Sadece bu konu içinde geçerli değil bu.Tamamen cahiliye topluluğu.İstisnalar harici.

Bu ülkede başka rejim isteyen insanlar var elbet.Kimisi İslam cumhuriyeti hayali peşinde,kimisi küba gibi olmanın,kimisi darbe rekortmeni olan Filipinler gibi askerler tarafından yöneltmeleri,kimileri sadece Türk ırkının bulunacağı bir ülke,kimisi mason egemenliği altında kalmayı istemekte vs. vs. Çoğaltmak mümkün.

Kemalistlerden örnek vermek gerekirse daha geçtiğimiz yıllarda darbe çığırtkanlığı yapan kendileriydi.Asıl ülkeyi bölmek budur,rejime geçici bir süreliğine dur diyip askerin botunun altında ezilmesi göz kulak yummaktır,darbecilik ne zaman rejimi korumak olmuştur ? Darbe madem rejimi korumaktır ve peki sebbei nedir ? Kemalizmin ölmesinden korktukları içinmidir ? Darbe istiyorlar ki bu düşüncede bir sorun var/sonu gelmiştir/temeli sarsılmıştır.

Halen kemalist diye gösterdiğin kişiler siyasetçiler farkındamısın.Ben sana kemaliste örnek verimmi.Ellerinde bayrak sokağa dökülen halktır kemalist.Senin tabirinle bknz : cumhuriyet mitingi.Bir şehit verildiğinde gözü yaşlı üzülen,balkonuna bayrağını asan ve terörü lanetleyendir kemalist.Atatürkle ilgili bir yazı okuduğunda duygulanıp gözünden yaş gelen kişidir.Bu ülkeye ulu önderim 4 tuğla koydu biz halen 5. tuğlayı koyamadık yazıklar olsun bize diyebilendir...

Kısacası dostum kemalist düşünceyi sen yanlış anlamışsın.Bir siyasi düşünce değildir hayat biçimidir.Ulu önderimize bu ülkeyi bize hediye ettiği için bir minnettir.Onun bizlere emanet ettiği bu ülkeyi sahiplenmektir.Kaldı ki bütün dünya ona saygı duyuyor ve yüzyılın devlet adamı seçebilecek kadar sindirebilmişler onun büyüklüğünü.Peki içimizdeki "bazıları" daha neden sindiremiyorlar anlamış değilim...

Kabr
20-09-2009, 15:08
Ya sanki çok önemli işlerle igileniyormuş gibi bide burdaki konuyu eleştirenler var... Konuyu açan arkadaş diyorki Ozaten Önderrimiz ATATÜRK.. onun liderliğine büyüklüğüne hiç bişey dediği yok.. konuya ilgi duymayanlar yazmasın bi zahmet olur biter..

şunu hatırlayın ülke değil dünya gündemini oyalayan bi konu vardı OBAMA müslüman mı..ben de bi baaşlık açıcam - Hüseyin barack obabma adı Kesin alevidir-

Sadece bi konu gözüyle baksanız yeterli internette harcadığınız garip vakti, bedava şeylere değil bu konuya değinerekte harcayın diyor sanırsam.. Kişiye saldırının ne anlamı var

hoş vakitler..

nohutlupilaki
20-09-2009, 16:24
Sağol ;)

Neyse.

Yoo ben doğru yorumda bulundum da sen anlamadın

Evet katılıyorum ne farkeder hangi ırktan hangi dinden olduğu ?

FİDANN
20-09-2009, 19:12
Yoo ben doğru yorumda bulundum da sen anlamadın

Evet katılıyorum ne farkeder hangi ırktan hangi dinden olduğu ?

kesinlikle katılıyorum....ulu önderimiz o bizim.....

coreL
20-09-2009, 21:50
Alevi,Sunni,Hanefi ..
Kişisel terchiler, özel hayat ..

Yeter artık yahu ..
O Atatürk ..
Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu ..
Türkiyenin güneşi ..
Gerisi boş ..

Guest_
21-09-2009, 20:50
Halen kemalist diye gösterdiğin kişiler siyasetçiler farkındamısın.Ben sana kemaliste örnek verimmi.Ellerinde bayrak sokağa dökülen halktır kemalist.Senin tabirinle bknz : cumhuriyet mitingi.Bir şehit verildiğinde gözü yaşlı üzülen,balkonuna bayrağını asan ve terörü lanetleyendir kemalist.Atatürkle ilgili bir yazı okuduğunda duygulanıp gözünden yaş gelen kişidir.Bu ülkeye ulu önderim 4 tuğla koydu biz halen 5. tuğlayı koyamadık yazıklar olsun bize diyebilendir...

Kısacası dostum kemalist düşünceyi sen yanlış anlamışsın.Bir siyasi düşünce değildir hayat biçimidir.Ulu önderimize bu ülkeyi bize hediye ettiği için bir minnettir.Onun bizlere emanet ettiği bu ülkeyi sahiplenmektir.Kaldı ki bütün dünya ona saygı duyuyor ve yüzyılın devlet adamı seçebilecek kadar sindirebilmişler onun büyüklüğünü.Peki içimizdeki "bazıları" daha neden sindiremiyorlar anlamış değilim...O siyasetçileri destekleyenelrde sokağa dökülen senin söz ettiğin kemalistler,farkında değil misin ? Sokağa dökülüp sözde atatürkçülük yapıp,anıt kabire işleri düşünce attaürkçü olmak mı kemalist olmak ve oradaki insanlara saldırmak mı ? Darbe istemek mi ? Sokağa dökülenlerin dtplilerle hiç bir farkı yok benim için.Şuan dtpliler mitingleriyle ülkeyi gererken o vakitlerde de senin söz ettiklerin ülkeyi germeyi başarmışlardır.Zaten kimileri parayla getirilmiştir,bindirilmiş kıtalardır.

Timsah göz yaşlarından bahsetme,özellikle şu tuğla misali verdiğin örnekte ülkeye neler katamadığınzıın bir göstergesi,bunun farkında olman güzel...

Kemalizim sana göre hayat biçimi olabilir,diğerlerinin geçim kaynağı ve kemalizim adı altında ülkeyi bölmenin en kısa yoludur.Dediğim gibi,kemalizm ölmektedir ve aklı selim bir kamalist dahi karşı çıkmadı şimdiye kadar.Neden ? evabını sen bul artık.

ultrAslan_özlem
21-09-2009, 20:51
Ramazan ramazan içerseniz böyle mesajlar atabilirsiniz foruma.. Bariz saçmalık..

Konu zaten ayrı saçmalık..

yanımdamıydın ben içerken(!)?

BaklavaSekerlidir
21-09-2009, 20:55
Tınlayan var mı ki bu durumu?

Ya da oldugu şeyden olduhu için gurur duyacak insan?

bilgeleyla
21-09-2009, 20:56
püffff.....

yyy_nida_yyy
21-09-2009, 21:03
diyelim alevi . . . kimsenin dini görüşü kimseyi ilgilendirmez . . . o yüce insan olmasaydı böyle yaşayamazdık bize düşen ona minnettar olmak . . .

Uyumsuz Nesne
21-09-2009, 23:46
Böylesi saçma bir araştırmayı yapan insan Atatürk'ü hiç anlamamış demektir...

D.C.L
21-09-2009, 23:57
neden konu aleviliğe geldiğinde nolursa olsun önderimiz diyorsunuz da başka insanlar iyi bir şey yaptığında bile ne olursa olsun alevi deyip dışlanıyor ?? tabiki ne olursa olsun o bizim önderimiz ama lütfen aynı davranışı diğer aleviler için de gösterin!

D.C.L
22-09-2009, 00:00

sana her yemini edebilirm ki Atatürk ü sevmeyen alevi değildir ;) çünkü her cemevinde Atatürk ün resmi bulunur ve cemevleri alevilere aitken alevilerin Atatürk ü sevmemesi o kişinin alevi olmadığını ya da kendini alevi olarak görmediğini görmek istemediğini gösterir ;)

coreL
22-09-2009, 01:50
neden konu aleviliğe geldiğinde nolursa olsun önderimiz diyorsunuz da başka insanlar iyi bir şey yaptığında bile ne olursa olsun alevi deyip dışlanıyor ?? tabiki ne olursa olsun o bizim önderimiz ama lütfen aynı davranışı diğer aleviler için de gösterin!

Alevileri severim .. Bi çok arkadaşım var ki kimseyi alevi,sunni,türk,kürt diye ayırmam ..
önemli olan ilk önce insan olması ..
Ama Atatürk'ü alevi sunni diye tartışmak O insana haksızlık ..
din özel hayattır özel hayatına müdahale etmeye hakkımız yok bence ..
daha önce ki yorumumda bunun üzerine ..

nur delikiz
22-09-2009, 01:51
ne fark eder..........................bir sey derdim ama...neysee.banlaniriz falan...

AnesTheSia
22-09-2009, 01:52
Alevi Sunni ne farkeder o bizim Atamız, Kurtarıcımız, Kurucumuz, Önderimiz...

D.C.L
22-09-2009, 01:52
bir liderin özel hayatı olması?! olayları dolaylı yoldan kapatmayı iyi biliyorsunuz!

coreL
22-09-2009, 01:53
Herkesin bir özeli,bir mahremi olur !
ÖZellikle Allah ile Kul arasına kimse giremez ..
Atatürk'ü sunni alevi diye tartışman ona haksızlıktır ..
Onu yaptıkları ile anıp onun üzerine konuşacaksın!

ZEHRA GÜRBÜZ
22-09-2009, 01:55
atatürk fenerlidir beşiktaşlıdır yok efendimm atatürk solcudur sağcıdır... bunların bir önemi varmı... ne yani atatürk alevi ise sunniler onu sevmeyecek mi yada tam tersi... böle saçma sapan şeylerle uğraşacağımıza atatürk felsefesi ile uğraşalımm.. ondada ne şafilik ne sunnilik nede alevilik vardır onda atatürkün gerçekleştirdiği devrimler vardır.... bunlara odaklanırsak işte atatürkün ne olduğunu anca o zaman anlarız...

evet Atatürk cimbomluydu :)

Heart Of Darkness
22-09-2009, 01:56
eee ben alevi değilim ama Atatürk ü seviyorum ??

ultrAslan_özlem
22-09-2009, 01:56
sana her yemini edebilirm ki Atatürk ü sevmeyen alevi değildir ;) çünkü her cemevinde Atatürk ün resmi bulunur ve cemevleri alevilere aitken alevilerin Atatürk ü sevmemesi o kişinin alevi olmadığını ya da kendini alevi olarak görmediğini görmek istemediğini gösterir ;)

biliyorum her cemevinde Atatürk resmi var ama benim en yakın arkadaşım hem alevi hemde atatürk'ü sevmiyor..telefonumda Atatürk'ün resmi var bana ayyy sen Atatürk'ü mü seviyorsun dedi bende evet sen sevmiyormusun dedim hayır sevmiyorum biz Atatürk'ü sevmeyiz dedi.en azından benim şuan örnek verebildiğim tek olay bu ama genel olarak alevilerin %90 ı Atatürk'ü seviyor...

Matrax dinler
22-09-2009, 01:57
evet Atatürk cimbomluydu :)

Deget her büyük türk gibi atatürkte fenerlidir.Sebebi kurtuluş savaşı zamanında fenerbahçenin yaptığı fedakarlıktır.Bunu herkez bilir anlatmaya bile gerek yok aslında. :D

Heart Of Darkness
22-09-2009, 01:59
Deget her büyük türk gibi atatürkte fenerlidir.Sebebi kurtuluş savaşı zamanında fenerbahçenin yaptığı fedakarlıktır.Bunu herkez bilir anlatmaya bile gerek yok aslında. :D

o fedakarlığı bi kere cimbomlular yaptı .. takımın yarısından çoğu savaşta şehit olmuştu hatta bi ara takımı kapatıcakları dı sonra bi ara savaş durakladı da toparlandılar .. Atatürk cimbomludur .. resmi belgesi var !

ultrAslan_özlem
22-09-2009, 01:59
bizim şuan yapmamız gereken tek şey bize bıraktığı mirasa sahip çıkmak ve aziz ruhuna dua etmektir..

gelmişiz neyi tartışıyoruz..:/

Akif87özcan
22-09-2009, 02:02
Alevi olsa ne olur.Alevilerde Türkiye vatandaşı.ATATÜRK Fenerbahçeli olsa ne olacak,çağdaş medeniyetler seviyesine getirmek için uğraşmış,ülküsünü devam ettirmeliyiz.

Matrax dinler
22-09-2009, 02:02
o fedakarlığı bi kere cimbomlular yaptı .. takımın yarısından çoğu savaşta şehit olmuştu hatta bi ara takımı kapatıcakları dı sonra bi ara savaş durakladı da toparlandılar .. Atatürk cimbomludur .. resmi belgesi var !

Saçmalama al bu linkten oku atatürk hangi takımlıydı (:

Atatürk Fenerbahçeliydi ! Son nokta !! - Forum TR (http://www.frmtr.com/fenerbahce/402393-ataturk-fenerbahceliydi-son-nokta.html)

Ne saçma tartışmaya giriyoruz be ama yinede oku sen bilgilen:D

ultrAslan_özlem
22-09-2009, 02:05

Atatürk Fenerbahçeliydi ! Son nokta !! - Forum TR (http://www.frmtr.com/fenerbahce/402393-ataturk-fenerbahceliydi-son-nokta.html)

beşiktaşlılar da Atatürk beşiktaşlıdır diyor..

bu tartışma uzayıp gider......

rocker_awie
22-09-2009, 02:25
Atamızın mezhebiyle,takımıyla uğraşacağınıza düşüncelerini anlamaya ve uygulamaya çalışsanız çok daha mantıklı olurdu.....

theloverain
22-09-2009, 02:26
yahu kime ne!!! sana ne bana ne ötekine ne berikine ne! neden bunlara takılıyoruz hiç anlam veremiyorum.

Güzel Bi Nick
28-10-2009, 13:29

Katılıyorum Aleviler Atatürk' ü çok seviyor...

ALOE VERA
28-10-2009, 13:31
Evet ben de katılıyorum çok seviyorlar hatta her Alevinin evinin salonunda mutlaka bir Atatürk portresi vardır...

Sleepers1912
11-11-2009, 01:51
Aleviler Atatürk'ü sevmeseler neden cemevlerine resmini koysunlar...üstelik hacı bektaş-ı veli,pir sultan abdal gibi Alevi önderlerin resimleriyle yanyanadır Atatürk resmi....bir Alevi Atatürk'ü sevmiyorsa,aklıma gelen tek neden kürt olmasıdır...oda onun alevi kimliğinden dolayı değil kürt kimliğinden kaynaklanmaktadır...

eypctn
11-11-2009, 16:21
heeee hem kürt hemde alevi:) allahım yaa.

Sunterra
11-11-2009, 16:42

her büyük türk gibi fenerli mi :D neyse banım yeni açıldı bişey demiyim :)

colourofthenight
11-11-2009, 16:44
İster kürt oLsun, ister Alevi.. isterse de Türk.. sonuçta bizim baştacımız.. ona minnettarız...

alperen14
11-11-2009, 17:43
Konuyu öyle bir açmışsın ki sanki biz Atatürk'ü alevi değil diye seviyoruz.

Okumaya gerek duymadım.Alevi olması bir şeyi değiştirmez çünkü.

Kendinin hangi mezhebe mensup olduğu önemli değil.Sonuçta o;

alevinin de
kürdün de
lazın da
sünninin de

ÖNDERİ!

evrimiçi
11-11-2009, 17:56
Üstteki arkadaşım ne güzel söylemişsin...

Konuyu açan arkadaşım,
Tamam,sağol bilgilendirmek istemişsin bizi;iyi,hoş...
Ama verilen bilgiye dikkat edelim...
Sonunda demişsin "ALINTIDIR." diye.Kaynak var ama o kaynak senin alıntıyı yaptığın yerin kaynağı...
Nerden aldığını belirtirsen çok iyi olur...

aslıyivrum
11-11-2009, 17:58
Atatürk alevi, sünni, ateist olsa ne olur?
Bırakın şöyle aptalca ayrımcılıkları
Atatürk'ün inancından sizene...
O bu vatanın kurucusu, gelmiş geçmiş en en iyi insandı...
Önemli olan bunlar olmalı...
Önemli olan, Atatürk insandı, insan sadece...
Sevmek için bu yeterli...

didimusti
29-11-2009, 04:13
Atatürk ulu önderdir!!!

aLeyNa-
29-11-2009, 04:16
Atatürk alevi, sünni, ateist olsa ne olur?
Bırakın şöyle aptalca ayrımcılıkları
Atatürk'ün inancından sizene...
O bu vatanın kurucusu, gelmiş geçmiş en en iyi insandı...
Önemli olan bunlar olmalı...
Önemli olan, Atatürk insandı, insan sadece...
Sevmek için bu yeterli...

bencede katılıyorum

ulufruko
30-11-2009, 21:46
nereden çıkarıyorsunuz bunları atatürk batıda doğdu aleviler ise doğuda yaşıyor ...

tilki_523706
01-12-2009, 20:52
valla pelin 5. sayfada acayıp konusmus helal olsun dıyorum sana ark. bu konu burda kapatılsın ve daha uzamasın....

1905dilosh62
01-12-2009, 20:57
Atatürk, Alevi değildir ..

1905dilosh62
01-12-2009, 20:59

Nelerle uğraşıyoruz...

mayıntarlası
01-12-2009, 21:00
Nedir bu Atatürk'ü sürekli örnek verme çabası?
Atatürk Alevi olsa kime ne? Sürekli bak Atatürk de şöyleydi, böyleydi diyerek nereye varacaksınız bu konularda? Hepsini geçin lütfen, sadece şunu hatırlayın. Atatürk vatanını çok severdi ve onu korumak için her şeyi yaptı. O bir dinin temsilcisi değildi ki bu konularda onu örnek verelim. Bir de aklıma geldi. Big Fish filmini izleyenler bilir, çok beğendiğim bir diyalog vardı, hatırladığım kadarıyla yazacağım.
-Afrika'daki papağanlar Fransızca konuşurlar.
-Gerçekten mi?
-Evet. Moda, edebiyat, politika gibi şeyler üstünde hem de, ama din hariç.
-Neden dinden bahsetmiyorlar baba?
-Çünkü dinden konuşmak birilerini kırabilir.

~~
Eksik yazmış olabilirim. Ama diyaloğun özü budur. Bu ve bunun gibi konulara yazılmıştır.

the snowman
01-12-2009, 21:24
bana ne
sana //
ona //
bize //
size //
onlara //

KoNNYa_RoCK
01-12-2009, 21:26
ister alevi ister sünni ister başka mezhepten olsun o bizim önderimizdir

hadı layn

onurr80
01-12-2009, 21:51
Ataturk ulu onderdir.

CADIMARKA
01-12-2009, 22:03
neyse ne kimene?????????

Beşiktaşk 1903
12-12-2009, 19:10
Ey Türk;

Unutma ki Atatürk'ü Allah'a borçlusun. Geri kalan her şeyi Atatürk'e...

Yüzyıllar nadiren dehalar yetiştirir ve 19. yüzyılın dehası da Atatürk'tür, Türk milletine gelmiştir. Mezhebi önemli değil; kişiliği ve asaleti yeter onun!

gül-cihan
12-12-2009, 19:14
ATATÜRK alevi olsa değerinden,saygınlığından bişey yitirir mi yahut alevi olmasa?herşey bitti de bir bu mu kaldı sorgulanacak ALLAH aşkına ya...

hilal_peker
12-12-2009, 21:17
ne alevisi ya atatürke alevi diyenler alevidir asıl.....!
inanıyosunuz ya şunlara bi de konu açıyosunuz...

Ban'dan Adam
12-12-2009, 21:19
zuhahaha :d
hee tunceli operasyonunu da muhsin yazıcoğlu yaptı dimi :D

Ban'dan Adam
12-12-2009, 21:19
bir kaynak olarak k*çım yazmak lazımdı bu yazının altına.

Gsıgos
12-12-2009, 21:20
Alevilerin zeka ortalaması biraz daha fazla gibi zaten.Daha ön yargısız ve akılcı oluyorlar ondan olabilir.

Bu arada ben alevi değilim :)

eaozgeea
12-12-2009, 21:25
ya arkadaşım bak bende aleviyim devrimciyim solcuyum kemalistim vs vs..ama bu konuda Atatürk ister alevi ister sünni olsun hiçbişey değişmez.o bizim önderimiz.kalkıpta onu yok öyle yok böyle diye ayıramayız.nolursunn yapma.baştakiler zaten artık herşeyi bırakmış bari biz yapmayalım.ülkede eşitlik zaten yeterince yok bide Atamızı böyle söleyipte ortada gerginlik yaratmayalım.hepimiz biriz..

Ban'dan Adam
12-12-2009, 21:31
Alevilerin zeka ortalaması biraz daha fazla gibi zaten.Daha ön yargısız ve akılcı oluyorlar ondan olabilir.

Bu arada ben alevi değilim :)

N'alaka alevi olmayanlar salak mı?

Madem herkes atatürk'ü kendi kafalarına göre yorumluyor bende başımdan gelecek bir olayı anlatayım;

Atatürk galatasraylıydı ve Zekirdek'in kurulmasını 1932 yılında baş yaveri ismet paşaya emretti. Brokratik engellere takılan bu emir 2002 yılında gerçekleşti. Kutay ismet paşanın torunu olduğu için sitenin admini. Bir de atatürk 1925'de ahmet amcaya demişki bu çocuk çok delikanlı buna her gün 1 paket sigara vereceksin. Ahmet amca bizim mahallenin bakkalı. Her gün sigaramı alıyorum.

cavalry556
12-12-2009, 21:39
Bravo muhteşem bir konuya değinmişsin bizde bunu merak ediyorduk.

basszameg
12-12-2009, 21:44
Saçmalık...

anti soad
12-12-2009, 21:53
bence değil

Ban'dan Adam
12-12-2009, 22:06
Atatürk galatasraylıydı ve Zekirdek'in kurulmasını 1932 yılında baş yaveri ismet paşaya emretti. Brokratik engellere takılan bu emir 2002 yılında gerçekleşti. Kutay ismet paşanın torunu olduğu için sitenin admini. Bir de atatürk 1925'de ahmet amcaya demişki bu çocuk çok delikanlı buna her gün 1 paket sigara vereceksin. Ahmet amca bizim mahallenin bakkalı. Her gün sigaramı alıyorum.

Bence bu da saçmalık değil.

.SaçakLı..
12-12-2009, 22:14
Ne değişir?
=/

Hep gdo yüzünden:b

KoNNYa_RoCK
13-12-2009, 15:49
atatürk bektasılıge yakın olabılır veya bektası de olabılır ama bektasılıgın özünü ehli sünnet vel cemaat mezhebi oluşturur zaten. bugun bektasılık adı altında yapılan ayın toren vs seylerın bektasılıkle aslı astarı yoktur zaten. bıldıklerım bunlardan ıbaret

Ercan
13-12-2009, 16:03
Atatürk'ün ne olduğunu tartışmak yerine yaptığı işleri tartışalım arkadaşlar.. Ne olduğunu tartışmak bize bir fayda sağlamaz.

abdullah öcalan ermenidir. bunu araştırın tartışın.. bir ermeninin kürt ırkı için nasıl hayatını harcadığını, güçler tarafından nasılda bir kukla gibi oynatıldığını, ne kadarda aciz olduğunu ve ülkemizi kuklaları kullanarak nasılda salladıklarını araştırın, görün..

dowmedes
13-12-2009, 18:22
ne alakasi var !!! simdide bu fasil basladi herkes birilerini sahiplenmenin pesine dustu...... iyide herkesin ne oldugu biliniyor zaten olsa ne olur olmasa ne olur hmmm !!!

sananeselcuk
13-12-2009, 18:44
Ya bi tarafınızdan element uydurmayın.

sipo
13-12-2009, 18:49
bir insanın diniyle iligli konuşma yapma hakkı diniyle ilgli yorum yapma hakkı hz.muhammede verilmemiş siz burdaki geri kafalılara ne oluyor?

kaldı ki alevi olsun ne olacak sunni olsun ne olacak?
hristiyan olsa ne olacak yahudi olsa ne olacak? hoş kendince aklı selimler kendisni ecnebi olarak gösterip cahil halktan uzaklaştırmasono sağlamaktadır ki uzaklaşsın da...

keZmaN_MateJa
13-12-2009, 18:50
al işte biri daha kafayı yemiş

_tayfun_95
02-01-2010, 23:31
insanların hangi etnik kökenden geldiği önemli değildir o insanın yaptığıdır önemli olan

cane-r
21-01-2010, 01:27
"http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12833636.asp".Atatürk'ün "kendi elleriyle" hazırladığı soy ağacı.Kanıtın hası işte burada.İsteyen baksın da çapulculara fırsat vermesin...

hakan0657
21-01-2010, 01:31
hepten sapıttınız ne alakası var ya

puzelle
21-01-2010, 01:36
off yaa başka bişey bulamadınız sanırım!

WHIPLASH
21-01-2010, 01:37
budist bile olsa fark yapmaz

parfümşişesi
21-01-2010, 01:48
Ben aleviyim ve bu başlığın biraz gereksiz olduğunu düşünüyorum.. zaten günümüz dünyasında Atatürk'ü duruşundan dolayı mason kabul edenler bile var.Aslında öyle bi insan ki her düşünceye,kesime eşit şekilde hitap etmiş bu yüzden tek bizim değil insanlık için büyük bir önder...
Bu arada yukarıda bi yorum var Alevilerin zeka ortalaması gibi şeyler içeren insanları öyle düşündüren şey bizim "hoşgörü" üzerine kurulu yaşam biçimimizdir (:

cane-r
21-01-2010, 01:48
Ne budisti arkadaşım "TÜRK OĞLU TÜRK" ATATÜRK.Çeşitli dinci yayınlarda yayınlanan iddiaları da çürütüyor bu.

uA_very_big_bang
21-01-2010, 01:58
Hz.Ali ne kadar aleviyse Atatürk de o kadar alevidir !

cane-r
21-01-2010, 02:06
Kardeşim Atatürk "ALEVİ DEĞİLDİR".Kaç kere söyliyeceğiz bunu.Alevi,budist,mason vsvs hiç bir şey değil.Bizim gibi MÜSLÜMAN VE TÜRK tür.Ve onu böyle ayrıştırmalara tabi tutmak hem zaman kaybı yaratır hem kafa karışıklığı.Bunlar da bazılarının işine yarar :D

nocturnes
21-01-2010, 02:18
ya ne kadar komiksiniz öle sey mi olur ya. saçmalıktan başka birşey değil.

juninho
21-01-2010, 02:57
Atamızın mezhebiyle,takımıyla uğraşacağınıza düşüncelerini anlamaya ve uygulamaya çalışsanız çok daha mantıklı olurdu.....

kapak........

Bizimoğlan
24-02-2010, 21:39
Bektaşi olduğunu okumuştum; ama bunun hiçbir önemi yok.

Bbüşra
24-02-2010, 21:40
bunun ne önemi var ki?

m.e.r.v.e.e
24-02-2010, 21:41
ya ne kadar komiksiniz öle sey mi olur ya. saçmalıktan başka birşey değil.

alevilik komik aleviler saçma kişilermiki böyle saçma salak bi yorum yaptın ?

sende komiksin bu arada !

m.e.r.v.e.e
24-02-2010, 21:42
Kardeşim Atatürk "ALEVİ DEĞİLDİR".Kaç kere söyliyeceğiz bunu.Alevi,budist,mason vsvs hiç bir şey değil.Bizim gibi MÜSLÜMAN VE TÜRK tür.Ve onu böyle ayrıştırmalara tabi tutmak hem zaman kaybı yaratır hem kafa karışıklığı.Bunlar da bazılarının işine yarar :D

alevilerde müslüman ve Türk'tür la :/ bide büyük yazmışın utanmasan renkliynen yazıcakmışın :/

slam onlıne
24-02-2010, 21:44
Alevi olsa ne olur olmasa ne olur....

Alevilikle de alakası yoktur,seneler sonra nedir bu kampanya?Ne amaçlanıyor?

kırık yumurta
24-02-2010, 21:49
isterse amerikalı olsun
bu vatanda yaşadıysa
bu vatanı canıyla koruduysa
bu cephelerde savaştıysa
Türk olan bazı kendi bilmezlerden daha TÜRK'tür benim için.

Matrax dinler
24-02-2010, 22:24
Alevi olsa ne olur olmasa ne olur....

Alevilikle de alakası yoktur,seneler sonra nedir bu kampanya?Ne amaçlanıyor?

Atatürk'ün alevi olup olmaması muhabbeti cem evlerinde atatürk resmi olmasından gelir.Alevilikle alakası yoktur ama alevilere çok faydası dokunmuştur.Zaten alevilerde türk veya kürt veya laz gibi milletten insanlar tek farkları mezheplerinin farklı olması.Zamanında bu mezhep farklılığından dolayı çok işkence görmüşler osmanlı devleti tarafından.Atatürk cumhuriyeti kurduğu zaman adamlar tam anlamıyla dinini yaşayabilmişler ancak.Gönül dostu insanlardır allah var.Bu yüzden atatürk'ü çok severler,unutmamışlardır yaptığını atamın.Ülkeyi bölmek isteyenler alevileri yanına çekmek istiyor ama bu aleviler öyle iyi insanlar ki inadına yaşasın Türkiye cumhuriyeti diyorlar.Terörü lanetliyorlar.Tek istedikleri dinlerini rahatça yaşamalarına izin verilmesi.İşte atatürk alevimi muhabbetinin kaynağı bu.Halkı atatürk düşmanı yapmak istemeleri.Baktılar olmuyor atatürk dinsiz mi muhabbeti atıyorlar ortaya.Ama yapamazlar.Mantıklı insan zaten hiç tartışmaya girmeyip "sanane ulan adamın dininden" diyen insandır...

slam onlıne
24-02-2010, 22:29
Atatürk'ün alevi olup olmaması muhabbeti cem evlerinde atatürk resmi olmasından gelir.Alevilikle alakası yoktur ama alevilere çok faydası dokunmuştur.Zaten alevilerde türk veya kürt veya laz gibi milletten insanlar tek farkları mezheplerinin farklı olması.Zamanında bu mezhep farklılığından dolayı çok işkence görmüşler osmanlı devleti tarafından.Atatürk cumhuriyeti kurduğu zaman adamlar tam anlamıyla dinini yaşayabilmişler ancak.Gönül dostu insanlardır allah var.Bu yüzden atatürk'ü çok severler,unutmamışlardır yaptığını atamın.Ülkeyi bölmek isteyenler alevileri yanına çekmek istiyor ama bu aleviler öyle iyi insanlar ki inadına yaşasın Türkiye cumhuriyeti diyorlar.Terörü lanetliyorlar.Tek istedikleri dinlerini rahatça yaşamalarına izin verilmesi.İşte atatürk alevimi muhabbetinin kaynağı bu.Halkı atatürk düşmanı yapmak istemeleri.Baktılar olmuyor atatürk dinsiz mi muhabbeti atıyorlar ortaya.Ama yapamazlar.Mantıklı insan zaten hiç tartışmaya girmeyip "sanane ulan adamın dininden" diyen insandır...

Yani.....

Kıçları tutuştu şimdiki iktidarın,Alevileri yanına çekmeye çalışıyor ama onlar bu oyuna da gelmez zaten....

sipo
24-02-2010, 22:39
tek cümleyle çürütebiliriz...aleviler türkmen yada yörüktürler... atatürk de hiçbiri değildir...

kaldı ki kimi ilgilendirir?

black death
26-02-2010, 13:53
kesinlikle değildir

Sleepers1912
02-03-2010, 03:28
olsa ne olacak ki sualiyle kafa patlatmaya devam edecekseniz hiç yazmayın....

atatürk alevi midir_?

soru gayet açık....

benim fikrim atatürk alevi değildir...ama sünni hiç değildir...

evet düşünün biraz..bu şimdi sünnileri küçümsedi mi_?

cevap : evet ...(yobazları o kadar fazla ki)

görünen köy kılavuz istemez....

Psychedelic1903
24-04-2010, 18:14
Tek bir ırk vardı O'na göre ; İnsan Irkı...

kaan9203
24-04-2010, 18:21
ne önemi var

-YÜREK İŞÇİSİ-
24-04-2010, 18:24
olsa ne olacak ki sualiyle kafa patlatmaya devam edecekseniz hiç yazmayın....

atatürk alevi midir_?

soru gayet açık....

benim fikrim atatürk alevi değildir...ama sünni hiç değildir...

evet düşünün biraz..bu şimdi sünnileri küçümsedi mi_?

cevap : evet ...(yobazları o kadar fazla ki)

görünen köy kılavuz istemez....

Çok mantıklı bir yorum olmuş. Takdir ettim. Özellikle şu kısmı "evet düşünün biraz..bu şimdi sünnileri küçümsedi mi_? cevap : evet ...(yobazları o kadar fazla ki)"

gggülenay
24-04-2010, 18:26
biri anlatabilirmi ???
alevi sunni avşar .. ne demek bunlar ??

Yqmr_NevA
24-04-2010, 18:31
alevılık bıraz etnık kokenlede alakalıdır.yanı kımse sonradan alevı olamaz. genelde alevıle kurttur. yada doguludur oyle soylıyım. yanı Atamızın alevı olması bana gore olanaklar arsında yoktur...
Ki olup olmaması umrumda degıl..! O gen Ataturk..

gggülenay
24-04-2010, 18:35
alevılık bıraz etnık kokenlede alakalıdır.yanı kımse sonradan alevı olamaz. genelde alevıle kurttur. yada doguludur oyle soylıyım. yanı Atamızın alevı olması bana gore olanaklar arsında yoktur...
bencede değil... ama bu kavramları hiç anlayamam ://

Kökböri
24-04-2010, 18:37
ister ataist olsun ister hristiyan ister yahudi sonuçta Türk Atasıydı sağolsun Başbuğ bize çok şey kazandırdı küllerimizden doğduk onun sayesinde gerisi önemli değil

Yqmr_NevA
24-04-2010, 18:38
bencede değil... ama bu kavramları hiç anlayamam ://

aslında senın sorularıne cevap degıldır bu. yanı dedıklerım yanlısta olabılır :/ O yuzden alıntı yapmadan cevapladım..

komedi06
24-04-2010, 18:40
Bi konaşacak bu konu kalmıştı, tam oldu !

Zev.Zeek
24-04-2010, 18:41
Yakında Atatürk Kürt müydü diye bir konu açılırsa şaşırmayın !

DarbeciPasa
24-04-2010, 18:43
Yakında Atatürk Kürt müydü diye bir konu açılırsa şaşırmayın !

=))))

He ya sanki ne olsa ne olacak =)

Atatürk, Atatüktü işte.!

Yok Beşiktaşlı mı, Alevi mi, Kürt mü?

Başka?

-YÜREK İŞÇİSİ-
24-04-2010, 18:44

Size katılmıyorum. Aleviler orta asya göçmeni olup oradan irana ve oradanda Bulgaristan, Yunanistan, İspanyaya kadar göç etmiş ve oralarda Türk İslam kültürünü yaymış bir kitledir. İranda İsfahan-Horasan yöresinden Bizans yönetimindeki Anadoluya oradan yayılmışlardır. Tanıdığım ünlü bir tiyatro oyuncusu Girit alevisidir.. Rodos'da, Yugoslavya'da, Bulgaristan'ın Sarıca köyünde,Makedonya Serezde, Macaristan Budapeştede dahi aleviler vardır. Alevilerin doğulu, kürt olmalarının sebebi şu olabilir... Baskı altında oldukları için Osmanlı zülmünden çoğu Rodos, Girite kaçtılar yada sürüldüler diğerleride dağlık yerlere sığınmak zorunda kaldılar.

Yqmr_NevA
24-04-2010, 18:48
Size katılmıyorum. Aleviler orta asya göçmeni olup oradan irana ve oradanda Bulgaristan, Yunanistan, İspanyaya kadar göç etmiş ve oralarda Türk İslam kültürünü yaymış bir kitledir. İranda İsfahan-Horasan yöresinden Bizans yönetimindeki Anadoluya oradan yayılmışlardır. Tanıdığım ünlü bir tiyatro oyuncusu Girit alevisidir.. Rodos'da, Yugoslavya'da, Bulgaristan'ın Sarıca köyünde,Makedonya Serezde, Macaristan Budapeştede dahi aleviler vardır. Alevilerin doğulu, kürt olmalarının sebebi şu olabilir... Baskı altında oldukları için Osmanlı zülmünden çoğu Rodos, Girite kaçtılar yada sürüldüler diğerleride dağlık yerlere sığınmak zorunda kaldılar.

haklı olabılırsnız.. Sadece tadıklarımdan yola cıkarak ve su ankı durumdan dolayı demıstım..

chatlaxs
24-04-2010, 18:49
atatürk müslümandır alevisini falan bilmem