PDA

Tüm Versiyonu Göster : "İstiklal Marşı"

SinekOnlu
08-11-2008, 00:31
Burda Yapılan Bir Yarışma Üzerinden Sadece Fikirlerinizi Almak İçin Açtım Konuyu.

Ulaslararası bir Yarışmada 6.Ulasal Marş Arasında "İstiklal Marşımız" 3. En "Ürkütücü" (Zaten Fikir Olarakta Bunu Öğrenmek İstiyorum) Marş seçilmiş.

Sitenin Birinci Sayfası;6 National Anthems That Will Make You Tremble With Fear | Cracked.com (http://www.cracked.com/article_16735_6-national-anthems-that-will-make-you-tremble-with-fear.html)
Sitenin İkinci Ve Bizim Bulunduğumuz Sayfası; 6 National Anthems That Will Make You Tremble With Fear - Page 2 | Cracked.com (http://www.cracked.com/article_16735_p2.html)

İlk Önce Bir Yorum Alıntısı Koymak İstiyorum;

"I'm like the roaring flood; powerful and independent, I'll tear apart mountains, exceed the heavens and still gush out!"

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.
--------------------------------------
"Render your chest as armor and your body as trench!"

Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
--------------------------------------
"For only then, shall my fatigued tombstone, if there is one, prostrate a thousand times in ecstasy, and tears of fiery blood shall flow out of my every wound, and my lifeless body shall gush out from the earth like an eternal spirit."

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım.
Her cerîhamdan, İlâhî, boşanıp kanlı yaşım;
Fışkırır rûh-ı mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım!

istiklal marşındaki bu dize ve kıtaların çevirisini baz alarak insanı korkuyla titretebileceğini yazmışlar..

belki de haklılar çünkü bu dizeler ingilizceye çevirildiğinde en anlamlı sözler bunlar oluyor.

lakin bu, marştan önce şiirdir ve şiirler yazılı tercüme edilmemelidir.sonuçları böyle olur.

Buda Benim Yorumum;

Sözlerde ,Ülken için Ölmenin ne kadar mükemmel bir duygu olacagı üzerinde durulmus fakat biz ülkeyi savunurken hayatta kalmaya bakariz. Bu yüzden mars değil saçmaliklar yazariz;demiş yorum kisminda cesur bi ozelestiri olarak bir arkadaş.
-Bende Sonuna Kadar Katılıyorum.

stv.m
08-11-2008, 00:55
onlar istiklal marsının heybetınden korkmuslar ben ne zaman ıstıklal marsını okusam ve dınlesem kanım bir baska akar sankı damarlarımda okadar gururlanırım..

beslenme_çantası
08-11-2008, 01:05
Ürküyorlar ya ondan, keşke 1. olarak seçselermiş...

Güzel ülkemin güzel marşı...

ftm26
08-11-2008, 01:18
işlerine gelmediği için ürkütücü demişlerdir

Sharm El Sheikh
08-11-2008, 03:53
İstiklal Marşı'nın güzelliğini keşfedebilmek için önce İman dolu Türk olmak gerekir.
Mehmet Akif Ersoy'u tanımak gerekir.

Haçlıların beyenmemesi gayet doğal.

daral daral
08-11-2008, 04:07
Çok iyi hatırlıyorumda olaylı isviçre türiye maçında staddaydım. llk maçta onlar bizim marşı ıslıklamışlardı. İstiklal marşımızı millet öle bi yürekten bağıra bağıra okudu ki tüylerim diken diken olmuştu. Onların marşında ıslıklamıştık öle bi ıslık vardıki marşlarının bittiğini duymadık anonsu yapan kişi arkadaşlar bitti bitti demişti gülmüştük.

Bi vatanın marşı ancak bu kadar anlamlı olur ve ancak bu kadar güzel bestelenir.

GıdıklaBeni
08-11-2008, 06:13
Eşek hoşaftan ne anlar.