PDA

Tüm Versiyonu Göster : İran mı yoksa, Türkiye mi güçlü?

Esselam
11-02-2009, 00:58
Belçika'nın yüksek tirajlı muhafazakar gazetesi La Libre Belgique, İran ile Türkiye'yi ekonomik ve askeri güç olarak mukayese etti. İşte tespit:

Gazete, İran'da İslam Devriminin 30. yıl yönümü çerçevesinde çeşitli değerlendirme ve görüşlere yer verirken, söz konusu devrimin başarısını sorguladı.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) Başkanı François Heisbourg'un bir demecine de yer veren gazete, ABD'nin Irak'ı işgal etmek gibi bir hata yapması yüzünden İran'ın stratejik konumunun güç kazandığı görüşünü yansıttı.

Heisbourg, insan kaynakları, kültür ve kimlik unsurları güçlü olan İran'ın ekonomisinin sadece petrol üretimine bağımlı kalmasının, ''mollalar rejiminin başarısızlığını'' gösterdiği görüşünü dile getirdi.

''İran, petrole bağımlılığından hiçbir zaman kurtulamadı. İslam Devriminin en büyük başarısızlığı budur'' diyen Heisbourg, şöyle devam etti:

''Türkiye'deki gelişmelere bakınız. Aynı nüfusta, ama petrolü olmayan bir ülke. Türkiye gerçek bir ekonomik ve askeri güç haline geldi. İran ise petrol fiyatlarındaki gel-gitlere göre dalgalanıyor, kafasını suyun üzerinde tutmakta zorlanıyor.'' (AA)

İran'ın her zaman bir Türk kıskançlığı olmuştur ve tarih boyunca hep bizi kıskanmıştır...
Şah İsmail'den beridir de bizden fazlasıyla nefret ederler..

Tam İslam aleminin liderliğine soyunuyorlarken Türkiye tekrar ortaya çıktı..
Sanırım asla başaramayacaklar...

donjuan_88
11-02-2009, 01:09
Duygusal değildir yorumum;tabii ki Türkiye... ;)

ya ölüm ya istiklal
11-02-2009, 01:12
şuan iran güçlü baba adam uzaya araç gönderiyo kendi arabalarını yapıyorlar kendi füzelerini kendi bombalarını kendi cep telefonlarını kendi uçaklarını kendi uzay araçlarını kendi bilgisaraylarını anlayacaganız iran şuan türkiyeyi bırak avrupa ülkelerinin yarısından güçlü oda bak avrupa ülkeleri ve amarikayla nerdeyse ticaret yapmıyorlar bide onlarınan araları iyi olsa dünyada irana kimse baş koyamaz adamlara helal olsun ülke onların dininde soyma yok onların dininde bi kuruş tahi almak haram hemen idam ederler kim olursan ol tabi bizim dinimizdede haramda görüyoruz geçmiş hükümetleri geken soymuş giden soymuş adamlara onca yaptırım koymalarına ragmen

bizede gelen sömürmüş giden soymuş olen bi türk cep telefonu adı dahi yok herşeyi dışardan alırsan 5000 yıl geçsene aynı tas aynı hamam anlayacagın herşeyini kendin yapacaksın ve tüm ülkeye satacaksın bak bakim türkiyeye o zaman

çiçekleri yemeyin
11-02-2009, 01:15
benim babam seninkini döver.. :D tabiki Türkiye güçlü :) onlara sorsan iran güçlüdür :Dzaten kıskanıyolamrış heh :D

Esselam
11-02-2009, 01:16
şuan iran güçlü baba adam uzaya araç gönderiyo kendi arabalarını yapıyorlar kendi füzelerini kendi bombalarını kendi cep telefonlarını kendi uçaklarını kendi uzay araçlarını kendi bilgisaraylarını anlayacaganız iran şuan türkiyeyi bırak avrupa ülkelerinin yarısından güçlü oda bak avrupa ülkeleri ve amarikayla nerdeyse ticaret yapmıyorlar bide onlarınan araları iyi olsa dünyada irana kimse baş koyamaz adamlara helal olsun ülke onların dininde soyma yok onların dininde bi kuruş tahi almak haram hemen idam ederler kim olursan ol tabi bizim dinimizdede haramda görüyoruz geçmiş hükümetleri geken soymuş giden soymuş adamlara onca yaptırım koymalarına ragmen

Bence sen çok büyütüyorsun adamım o kadar olamaz (:
Yani güçlü ama sadece cesur olup kafa tutmak güçlü olmak değildir..
Türkiye gücünü kullanmasını bilende bir ülke...
Yoksa elinde binlerce nükleer silah olsun kullanmasını bilmiyorsan, diplomasin, ekonomin, halkının bilinci vs. iyi değilse o füzeler pekte işe yaramayabilir kanımca...

Esselam
11-02-2009, 01:16
:Dzaten kıskanıyolamrış heh :D

Ben demiyorum ki bütün tarih kitapları böyle söyler :d

çiçekleri yemeyin
11-02-2009, 01:18
Ben demiyorum ki bütün tarih kitapları böyle söyler :d

işte bende onu diyorum hemen alınma :D zaten kıskanıyolarmış kendinden daha güçlüyü kıskanıyor demek ki :D

baybars12
11-02-2009, 01:18
gaza gelmeyelim.....iran ve Türkiye bu topraklar için önemlidir.

volkanGS
11-02-2009, 01:21
gaza gelmeyelim.....iran ve Türkiye bu topraklar için önemlidir.

Katiliyorum sana arkadasim...

çukutula
11-02-2009, 01:21
içimden nedense iran geçiyor..hiçbişi bilmiyorum onların hakkında doğru dürüst bildiğim tek şey var kafa tutabiliyorlar..bu bile daha ileride gösterir onları..bizim yapabildiğimiz davosta one munite :(

kelso
11-02-2009, 02:49
petrolü olmadan gelişebilmiş sanayi kurabilmiş bir ülkeyiz.he ordu olarak kıyaslarsakta bu işler bizim dna larımızda vardır.

hoplayankaktüs
11-02-2009, 03:00
kökenim İran'a dayanıyor...
doğup büyüdüğüm yer Türkiye...
:/
objektif olamayacağım galiba..

nevevi_kadas
11-02-2009, 03:58
İzzetimle sürünmeyi zillet içinde yaşamaya tercih ederim..

HELLZONE
11-02-2009, 04:10
beyler eğitim şart ve hepimiz kardeşiz bu öfke ne diye !!!

sintisayzir
11-02-2009, 04:17
Böyle düşünen Müslüman bir ülke İslam aleminin lideri olamaz ki...

Esselam
11-02-2009, 12:24
kökenim İran'a dayanıyor...
doğup büyüdüğüm yer Türkiye...
objektif olamayacağım galiba..

Açık konuş hadi...
Türkiye güçlü de :D

_ErNeSTo_
11-02-2009, 12:27
Benim ülkem senin ülkeni yenerr:D:D

yahu kafanız mı güzel :DD: bu nedir yaa:D

afedersiniz ama sidik yarışımı yapıyoruz :))

s.m.k®
11-02-2009, 12:27
Kanım Türk, Soyum Türk, Dilim Türk, Vatanım Türk, Ülküm Türk...

Bizdeki bu iman gücü ve yürek olduğu sürece hiç bi devlet bizle sidik yarıştıramaz.

Esselam
11-02-2009, 12:29
Ya bu sidik yarışı değil sadece bir gazete Ortadoğunun iki güçlü ülkesi hakkında analiz yapmış arkadaşlar..
Şahsi görüşüm İran'ın birkaç füze üretimiyle güçlü olamayacağı...
Türkler lider vasfına sahiptir...

Ekonomimizde daha güçlü ve tek bir gelir kaynağına dayanmıyor...
Olayı o kadar basit görmedim ben..

nurialço
11-02-2009, 12:55
Ya bu sidik yarışı değil sadece bir gazete Ortadoğunun iki güçlü ülkesi hakkında analiz yapmış arkadaşlar..
Şahsi görüşüm İran'ın birkaç füze üretimiyle güçlü olamayacağı...
Türkler lider vasfına sahiptir...

Ekonomimizde daha güçlü ve tek bir gelir kaynağına dayanmıyor...
Olayı o kadar basit görmedim ben..

ya kardeşim iran daha güçlü bi savaş olsa türkiyenin elindeki mal ortada çünkü herşeyi dışardan alıyorsun millet senin kaç tane uçagın var kaç tane bomban var biliyo ona göre savaşa katılır ama iranın kimse ne yaptıgını bilmiyo neden adam çıkıp ben kendi malımı kendim yaparım uçagımıda bombamıda atom bombasınıda bizim yer altımızda petrol dogalgaz neler var neler ama artık onlarıda amerikaya israile devir etmişler alın siz çıkadın bizede yarısını verin ah hangi hükümet çıkıp kendi işini kendi görecek çıkıp osmanlı böyle olmamalıydı

matraks19
11-02-2009, 13:05
türkiyeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Esselam
11-02-2009, 19:37
ya kardeşim iran daha güçlü bi savaş olsa türkiyenin elindeki mal ortada çünkü herşeyi dışardan alıyorsun millet senin kaç tane uçagın var kaç tane bomban var biliyo ona göre savaşa katılır ama iranın kimse ne yaptıgını bilmiyo neden adam çıkıp ben kendi malımı kendim yaparım uçagımıda bombamıda atom bombasınıda bizim yer altımızda petrol dogalgaz neler var neler ama artık onlarıda amerikaya israile devir etmişler alın siz çıkadın bizede yarısını verin ah hangi hükümet çıkıp kendi işini kendi görecek çıkıp osmanlı böyle olmamalıydı

Bizim daha bağımlı olduğumuz konusunda haklısın...
En büyük eksiğimizde bu zaten...

Newyork Mezarlığı
11-02-2009, 19:48
En güçlü ülke Bahreyn =)

Puşili İmam
11-02-2009, 19:57
Kapıştırcaz mı :)

Esselam
11-02-2009, 19:58
Kapıştırcaz mı :)

Olabilir (:

darkness_1925
11-02-2009, 20:03
ne gerek var arkamızda dünyada birinci olan bordo bereliler var iran da kim :D:D

crocodile1610_6
11-02-2009, 20:20
İran hem ekonomide hem teknolojide hem de askeri alanda bizden üstün. Duygusal davranmanın manası yok :/

darkness_1925
11-02-2009, 20:24
ya bi tek nükleer teknolojıde iyiler ama türkiye gibi genç bi nüfusa sahip deiller arkadaşım

çizMELİKEdi
11-02-2009, 20:29
Dünyada 3 ülkede nükleer silah var.Amerika,Rusya ve İran... Amerikada ve Rusyada ne kadar olduğu biliniyor ama İranın silahlarından kimsenin haberi yok.Zaten İran bu silahlara güvenip Amerikaya israile kafa tutuyoo.Amerikada bence bayaa bi korkuyo...Gelelim asıl konuya.Böyle bi savaşın çıkacağına %0,01 bile ihtimal vermiyorum ben.Ama şayet olursa İran kazanır =)

seyno
11-02-2009, 20:38
bence iran daha üstün hemde farkla... :(

fblist23
11-02-2009, 20:42
iran mı o da kim...??

guneyozcan
11-02-2009, 20:43
iran çok daha üstündür...petrolü kessin bak 1 tane uçak kalkabiliyomu burdan...

İçimdenGeldiDiye
11-02-2009, 21:34
Belçika gazetesinin yaptığı bu mukayese maksatlı gibi..
Türkiye ile İran arasındaki ilişkiyi kaşımaktan başka bir amaç gütmüyor.
Avrupalıların çok işine gelirdi olası bir Türk-İran çatışması.
Ne de olsa Amerika ve Siyonizm'e uzun bir tatil fırsatı yaratırdı..

İran güç bakımından yabana atılcak bir ülke değil.
Görüntü olmasa da ses var.
Türkiye'de kendi kendine yetebilecek büyüklükte ve güçte ülke buna inaniyorum.
Ama gel gör ki ancak yumurta kapıya dayandığı zaman bişeylerin farkına varıp harekete geçiyoruz(Milli huyumuz)
Şu bir gerçek ki Türkiye, bugün NATO'ya naz yapsa, Rusya'ya göz kırpsa dünyanın dengeleri altüst olur.

AB-D/İsrail güdümünden çıkmadıkça maşalığa mahkumuz.
Bu da diğer gerçek..

seyno
11-02-2009, 21:39
Belçika gazetesinin yaptığı bu mukayese maksatlı gibi..
Türkiye ile İran arasındaki ilişkiyi kaşımaktan başka bir amaç gütmüyor.
Avrupalıların çok işine gelirdi olası bir Türk-İran çatışması.
Ne de olsa Amerika ve Siyonizm'e uzun bir tatil fırsatı yaratırdı..

İran güç bakımından yabana atılcak bir ülke değil.
Görüntü olmasa da ses var.
Türkiye'de kendi kendine yetebilecek büyüklükte ve güçte ülke buna inaniyorum.
Ama gel gör ki ancak yumurta kapıya dayandığı zaman bişeylerin farkına varıp harekete geçiyoruz(Milli huyumuz)
Şu bir gerçek ki Türkiye, bugün NATO'ya naz yapsa, Rusya'ya göz kırpsa dünyanın dengeleri altüst olur.

AB-D/İsrail güdümünden çıkmadıkça maşalığa mahkumuz.
Bu da diğer gerçek..

bencede kasıtlı olarak yapıolar

hakanctas
11-02-2009, 21:52
Nükleer teknolojide askeri muhimmat silah üretiminde israilden sonra bu coğrafyanın en güçlü ülkesi İran... Türkiye bu kadar dışa bağımlıyken güçlüdür demek biraz duygusallık olur...

surmew
11-02-2009, 22:14
arkadaşlar bu haberden etkilenmeyelim , türkiye ve iran ilişkilerini gerginleştrimeyi amaçlamaktadır.

üstelik herkese göre kendi devleti kendi ırkı diğerlerinden daha üstün ve daha düçlüdür.

ama yazamadan edemicem

bencede iran güçlü türkiye dışa çok bağımlı pek çok şey maalesef ithal ediliyor, nedne kendi araba ve uçağımızı yapmıyoruz, neden doğla kaynaklarımızı kullanmıyoruz, nden topraklarımızı yabancılara satıyoruz, neden herşeyi özelleştiriyoruz neden neden neden.

iran abd ye kafa tutan bir ülke , üsteik iranında nüfusu fazla ve genç nüfusu var. nükleer silahlarıda var. ayrıca türkiye gibi tarihte çok eski bir yeri,.

wikipedide şöyle yazıyor:

İran doğalgaz rezervi açısından dünyada ikinci ve petrol rezervi açısından dünyada üçüncü durumdadır

Ortadoğu'da güçlü bir devlettir.Ayrıca ABD için büyük bir tehdit teşkil etmektedir.

bekim.53
11-02-2009, 22:34
ne açıdan baktığına göre değişir... en azından bizden bağımsızlar... ve gittikçe güçleniyorlar... ama şu anda biz daha güçlüyüz... askeri ve ekonomik olarak... ama şahsi fikrim iran la kanki olmak yönünde... ama mutualist olarak...parazit olamayacağımıza göre.... mutualistlikle yetinelim bari...:))

KristalDenizaltı
11-02-2009, 22:41
Eğer bir gün ülkenin başındakiler Abd'ye "Siz insanları sömürmeyi iyi bilirsiniz." diye rest çekerse, "Türkiye daha güçlü." demeyi planlıyorum. (:

heybetli 54
12-02-2009, 00:49
eğer bir gün türkiye askerlik yan gelip yatma yeri değil deyip teröre kurban giden mehmetçiğine sahip çıkıp dünyaya meydan okursa israil gibi dünyaya meydan okuyup o terörün yuvalandığı yerlerin altını üstüne getirip elebaşlarını tek tek yakalarsa o zaman güçlü derim yoksa ben kıyaslamaya değer bulmuyorum...

Hayber
13-02-2009, 00:53
İran'ın ve Türkiye'nin son yüz yılında birbirine benzerlikler var.
İran'da dış ülke temelli üç devrim ve iki rejim değişikliği yapıldı.
Türkiye'de ise her alanda yeniden yapılandı ve benzer şekilde dış odaklı darbeler yapıldı, öyle ki yüksek mevkiye gelmiş kişiler hiç çekinmeden ben Amerikancıyım diyebildi..İran en son yani 30 yıl önce ki devrimi halkın iradesi yönünde yapıldı ve İngiliz sömürgeliğinden kurtuldu, bunun yanında petrol zengiliği de eklenince 30 yılda Amerika'ya kafa tutar oldu.
Biz bu Amerikancılardan kurtulduğumuz zaman büyüklüğümüz ortaya çıkacak(petrolümüz olmadığı halde!).
Yoksa İran her geçen gün büyürken biz olduğumuz gibi kalacağız. Kıyaslanamaz
durumda olacağız.