PDA

Tüm Versiyonu Göster : Toplu ölümler ve kader

the night
14-05-2010, 02:13
Bir uçak düşer ve içindeki 300-400 kişi ölür. Bildiğiniz gibi ölümün nasıl olacağı ve ne zaman olacağı Allahın takdiridir.

Peki toplu ölümlerde vadesi dolan insanların aynı yerde aynı zamanda bulunması nasıl oluyor.

Yani insanlar o uçağa biniyormu yoksa bindiriliyormu?

Eğer ki bindiriliyorlarsa Kader bütün hayatlarına etki ediyordur, uçağa gidişin bir sebebi olarak bazı şeylerin yaşanması gerekir.

O zaman da insan tamamen Allahın istediklerini yapıyor olur ve Sınav diye bir olay söz konusu olamaz.

Not:kişisel tartışmalara girmezsek konudan faydalanabiliriz. Ben kader mevzusunun sınava bağlandığına koşulsuz inanıyordum fakat bu soru aklımı karıştırdı gerçekten haydi bir beyin fırtınası yapalım.)

Kolay Gelsin

hııı
14-05-2010, 02:35
Mesela;meteroloji uzmanı,uydudan gelen fotoğraflara bakarak geleceği görebilmektedir.bir insan ne kadar yükseğe çıkarsa hem görüş alanı genişler hemde geleceği görebilir.Meteroloji uzmanı, uydudan görüyor ki, Türkiyenin batısından yağmur bulutları geliyor. Bulutların hızını ve yönünü hesaplıyarak,hemen defterine şunları yazıyor: yarın Türkiye bulutlu ve yağışlı olacak. Bulutların gelmesine bir gün var,bir gün sonra Türkiye bulutlu ve yağışlı olsa;acaba meteroloji uzmanı bir gün önceden deftere,bu olayı yazdığı içinmi olaylar oluyor? Yoksa uzman olayları uydudan önceden gördüdemi yazdı.

Doğru cevap;gördüde yazdı.Yazdığı için olaylar olmamakta;fakat olayın öyle olacağını önceden görüp yazmıştır.

Allah'ın istediklerini yapıyorsun değil Allah senin yapcaklarını önceden biliyor o zamandan ve noksanlıklardan münezzehtir..

Ey iman edenler, inkar edenler ile yeryüzünde gezip dolaşırken veya savaşta bulundukları sırada (ölen) kardeşleri için: "Yanımızda olsalardı, ölmezlerdi, öldürülmezlerdi" diyenler gibi olmayın. Allah, bunu onların kalplerinde onulmaz bir hasret olarak kıldı. Dirilten ve öldüren Allah'tır. Allah, yaptıklarınızı görendir. (Al-i İmran Suresi, 156)

Asosyaloğullarından
14-05-2010, 02:40
Mesela;meteroloji uzmanı,uydudan gelen fotoğraflara bakarak geleceği görebilmektedir.bir insan ne kadar yükseğe çıkarsa hem görüş alanı genişler hemde geleceği görebilir.Meteroloji uzmanı, uydudan görüyor ki, Türkiyenin batısından yağmur bulutları geliyor. Bulutların hızını ve yönünü hesaplıyarak,hemen defterine şunları yazıyor: yarın Türkiye bulutlu ve yağışlı olacak. Bulutların gelmesine bir gün var,bir gün sonra Türkiye bulutlu ve yağışlı olsa;acaba meteroloji uzmanı bir gün önceden deftere,bu olayı yazdığı içinmi olaylar oluyor? Yoksa uzman olayları uydudan önceden gördüdemi yazdı.

Doğru cevap;gördüde yazdı.Yazdığı için olaylar olmamakta;fakat olayın öyle olacağını önceden görüp yazmıştır.

Siyaset tartışmalarına falan girerdim bazen
Saçma salak örnekler verirlerdi
Ama harbi bu örnek hepsinden de saçma

Meteorolog zaten olmaktan olan bir şeyi görüyor, yoktan bir düşüncesini geleceğe yansıtmıyor, meteorologa tanrıyı oynatıyorsun ama tanrı kavramını küçültüyorsun =I

Konuya gelirsek
Kader belki en çıkmaz konu dinde, açıkçası tartışılası bir tarafı da yok
Ben inanan biri olsaydım Allahın kudreti deyip geçerdim =)
Inanmadığım için zaten sorun yok, konunu sabote etmek için söylemiyorum lakin ama bu konu da tanrı var-yok kavgasına dönecek sonu belli > kilit ^_^

the night
14-05-2010, 02:47
Siyaset tartışmalarına falan girerdim bazen
Saçma salak örnekler verirlerdi
Ama harbi bu örnek hepsinden de saçma

Meteorolog zaten olmaktan olan bir şeyi görüyor, yoktan bir düşüncesini geleceğe yansıtmıyor, meteorologa tanrıyı oynatıyorsun ama tanrı kavramını küçültüyorsun =I

Konuya gelirsek
Kader belki en çıkmaz konu dinde, açıkçası tartışılası bir tarafı da yok
Ben inanan biri olsaydım Allahın kudreti deyip geçerdim =)
Inanmadığım için zaten sorun yok, konunu sabote etmek için söylemiyorum lakin ama bu konu da tanrı var-yok kavgasına dönecek sonu belli > kilit ^_^

Yok ben senin samimiyetine inanıyorum ve alıntı yaptığın kişinin yazdıklarının bencede saçma olduğu kanısındayım benim sorduğum farklı onun verdiği cevap farklı.

Kader, dediğin gibi içinden çıkılması zor bir konu fakat insan bu sırrı çözerse işte o zaman hayatı tamamen değişiyor.

Bir konu daha açmıştım bilmiyorum inceledinmi "Görme Olayı" bu konudan kadere bağlama yaparsak herşeyin sistematik bir düzen olduğunu görebiliriz. Matrix i anımsatan bir film beynimizde otomatik olarak dönmeye başlayabilir.

Bende öyle oldu şahsen.

chuLsuzPeRu
14-05-2010, 02:48
Yok ben senin samimiyetine inanıyorum ve alıntı yaptığın kişinin yazdıklarının bencede saçma olduğu kanısındayım benim sorduğum farklı onun verdiği cevap farklı.

Kader, dediğin gibi içinden çıkılması zor bir konu fakat insan bu sırrı çözerse işte o zaman hayatı tamamen değişiyor.

Bir konu daha açmıştım bilmiyorum inceledinmi "Görme Olayı" bu konudan kadere bağlama yaparsak herşeyin sistematik bir düzen olduğunu görebiliriz. Matrix i anımsatan bir film beynimizde otomatik olarak dönmeye bağlayabilir.

Bende öyle oldu şahsen.

Sen öyle olduğunu sanmışsın :)

Ne diyim Allah yardımcınız olsun (:

hııı
14-05-2010, 02:49

tamam Allah'ta olmakta olan şeyi görüyor ve biliyor,Zamanı Allah yaratmıştır, bu yüzden O, zamana bağımlı değildir. sen küçük görmek istediğin için öyle algılıyorsun olayı...

hııı
14-05-2010, 02:53

sen konunu tartışmak istemiyorsun ki neyse sen bilirsin....

the night
14-05-2010, 03:02
sen konunu tartışmak istemiyorsun ki neyse sen bilirsin....

E artık bu sitede gına geldi. Onlarca konu açtım hepsinde de farklı yönlere çekildi ya tadı kaçtı ya kapatıldı bundan sonra konuyu kavramamış ve çerçevenin dışına çıkanlara cevap vermek yok...

chuLsuzPeRu'ye

Ne alakası var benimle birde koskocaman not yazmışım bak kişisel tartışmalara girmeyelim diye inat ile ısrar ile nedir bu benim bilgim seninkinden çok fikri ile idrar yarışı anlamış değilim sinirlerimi hoplattınız yine helal olsun.

chuLsuzPeRu
14-05-2010, 03:21
E artık bu sitede gına geldi. Onlarca konu açtım hepsinde de farklı yönlere çekildi ya tadı kaçtı ya kapatıldı bundan sonra konuyu kavramamış ve çerçevenin dışına çıkanlara cevap vermek yok...

chuLsuzPeRu'ye

Ne alakası var benimle birde koskocaman not yazmışım bak kişisel tartışmalara girmeyelim diye inat ile ısrar ile nedir bu benim bilgim seninkinden çok fikri ile idrar yarışı anlamış değilim sinirlerimi hoplattınız yine helal olsun.

Benim bilgim seninkinden çok demedim senin için bir temennide bulundum ve fikrimi söyledim . Madem fikirlerine müdahaleden hoşlanmıyorsun yaymıyacaksın ortaya .

WHlPLASH
14-05-2010, 03:21
kaderlerinde aynı yerde aynı anda ölmek varmış. bitti.

the night
14-05-2010, 03:28
kaderlerinde aynı yerde aynı anda ölmek varmış. bitti.

O zaten aşikar. Peki aynı anda vadesi dolan insanların aynı yerde aynı zaman da toplanmasına ne diyeceksin.

Fikrî Sabit
14-05-2010, 03:56
Takdir-i İlahi :P

Şunu unutmayın ki başınıza ne gelirse Allah'tan...
Tecavüzler, katledilmeler, işkenceler, sapkınlıklar, en acı verici dertler...
Hepsi Allah'tan!

ReNeVaL
14-05-2010, 05:43
Allah herşeyi bilendir diyoruz Allah'ın sınırsız ilim sıfatı vardır.Yukarıdaki meterolog örneği veren arkadaş örneği iyi verdide anlatamadı örneği.Açıklaması şudur.İrade diye bir mesele vardır.Birincisi Allah'u Tealanın iradesi Külli irade yani Allahu Teala ol der herşey olur O yoktan var edendir.İkinciside Cüz-i İradedir.Yani Allah'u Teala insanlara akıl vermiştir bu yüzden yapacakları şeyleri düşünme fırsatı vermiştir.Cüzi iradenin tanımı ise kul ister Allah verir.Kul birşeyi yoktan var edemez ol deyince olmaz.Allah-u Tealanın yarattıkları ile fiilini işler yani kul ister kötü yada iyi bi fiili işlemeyi Allah-u Tealada Kuranda yasakları ve farzları belirterek onun istediğini yapar.Bu ön bilgi idi.İslam büyükleri bu konunun çok derin bir konu olduğunu her yerde anlatılmamasını söylerler ama ben yinede anlatayım.Şimdi kader bahside şöyle gerçekleşiyor.Sizin elinizde bir silah var karşınızda da bir adam.Onu öldürmek yada öldürememek sizin elinizde.Allah-u teala kuranında yasaklamıştır.Ancak siz nefsinize yenilip vurmak istiyorsunuz.Yani sadece istemek sizin elinizde isterseniz öldürürsünüz isterseniz öldürmezsiniz.Diyelimki öldürdünüz.Bu adamın sizin tarafınızdan öldürülmesi kaderdir.Yani Allah-u Teala bunu ilim sıfatı ile biliyor olmasıdır.Ama istemeyi size bırakıyor sizin kararlarınıza siz istediğiniz halde engel olmuyor.Eğer dediğiniz gibi biz önceden yazılmış şeyleri yaşasaydık Allah-u teala melekler gibi bizede sadece ibadet etme moduna sokardı devamlı ibadet ederdik öyle değilmi ama bizim cüzi irade dediğimiz isteme fiili bizim insiyatifimizde olduğu için öldürmekte bize kalmıştır.Allahu Tealanın bu konuda bize etkisi yoktur bize bırakmıştır çünkü

Yine anlaşılamadıysam msn adresim : reneval@turkmail.at ekleyebilirsiniz daha ayrıntılı anlatabilirm

the night
14-05-2010, 05:49
Allah herşeyi bilendir diyoruz Allah'ın sınırsız ilim sıfatı vardır.Yukarıdaki meterolog örneği veren arkadaş örneği iyi verdide anlatamadı örneği.Açıklaması şudur.İrade diye bir mesele vardır.Birincisi Allah'u Tealanın iradesi Külli irade yani Allahu Teala ol der herşey olur O yoktan var edendir.İkinciside Cüz-i İradedir.Yani Allah'u Teala insanlara akıl vermiştir bu yüzden yapacakları şeyleri düşünme fırsatı vermiştir.Cüzi iradenin tanımı ise kul ister Allah verir.Kul birşeyi yoktan var edemez ol deyince olmaz.Allah-u Tealanın yarattıkları ile fiilini işler yani kul ister kötü yada iyi bi fiili işlemeyi Allah-u Tealada Kuranda yasakları ve farzları belirterek onun istediğini yapar.Bu ön bilgi idi.İslam büyükleri bu konunun çok derin bir konu olduğunu her yerde anlatılmamasını söylerler ama ben yinede anlatayım.Şimdi kader bahside şöyle gerçekleşiyor.Sizin elinizde bir silah var karşınızda da bir adam.Onu öldürmek yada öldürememek sizin elinizde.Allah-u teala kuranında yasaklamıştır.Ancak siz nefsinize yenilip vurmak istiyorsunuz.Yani sadece istemek sizin elinizde isterseniz öldürürsünüz isterseniz öldürmezsiniz.Diyelimki öldürdünüz.Bu adamın sizin tarafınızdan öldürülmesi kaderdir.Yani Allah-u Teala bunu ilim sıfatı ile biliyor olmasıdır.Ama istemeyi size bırakıyor sizin kararlarınıza siz istediğiniz halde engel olmuyor.Eğer dediğiniz gibi biz önceden yazılmış şeyleri yaşasaydık Allah-u teala melekler gibi bizede sadece ibadet etme moduna sokardı devamlı ibadet ederdik öyle değilmi ama bizim cüzi irade dediğimiz isteme fiili bizim insiyatifimizde olduğu için öldürmekte bize kalmıştır.Allahu Tealanın bu konuda bize etkisi yoktur bize bırakmıştır çünkü

Yine anlaşılamadıysam msn adresim : reneval@turkmail.at ekleyebilirsiniz daha ayrıntılı anlatabilirm

Benim sorduğum soru bu değil işte aslında bunları müslüman olan herkes bilir.

Sorduğum soru şu

Ne zaman öleceğiniz Allahın takdiridir. Ne zaman öleceğimizi O tayin eder.

Toplu ölümlerde de bu böyledir. Peki bu bağlam da insanların tamamının oraya toplanması da Allahın takdiri değilmidir?

O dakika ölecek olan kişilerin oraya toplanması külli irade ile açıklanabilirmi?

Sorduğum soru bu.

ReNeVaL
14-05-2010, 11:13
külli irade Allahu Tealanın kendisi ile ilgilidir.Kimin ne zaman öleceğini Allah belirlemez o ilim sıfatı ile bilir.Ama o gün sizin orada olmanız siz hayatı nsıl nerde ve ne şekilde yaşadığınızla ilgilidir.Toplu ölümleri ölenlerin gözünden değilde öldürenlerin gözünden bakarsanız daha rahat anlarsınız anlatmak istediğimi.Öldürecek insanın cüzi iradesi vardır.Öldürmek ister ve öldürür bu cüzi(sınırlı) iradedir.Allahu Teala ise sonsuz ilmi ile bilir.Külli iradesi ilede o kişiye ahirette o hareketinin hesabını sorar ve cehennem azabı yaşatır.Biz rüzgarda savrulan bir kavak yaprağı veyahut tiyatrosunu oynayan birer varlık değiliz.O zaman cennet ve cehennemin yani ebedi alemn bir anlamı kalmazdıki biz kendi irademizle hareket ediyoruz bize belli bir zaman verilmiş belirli özellikler verilmiş.Allahu Teala diyorki sana göz verdim kulak verdim el verdim ayak verdim istersen bu özelliklerini zina yap kullan ister namaz kıl öyle kullan ama sana birde akıl verdim cenneti ve cehennemi öğrettim bunun için sana elçiler(peygamberler) gönderdim.Zamanın ölene kadardır.Hayır iş işlersen cennetime nail olursun.Kötü işlerde kullanırsan sana bıraktığım emanetimi(vucudumuzu , dünyamızı , duygularımızı vb.) cehennemimde azab görürsün.Sen fikriyatında bir kuram oluşturmuşsun fakat şunu bilmen gerekiyor Ne zaman öleceğimizi Allahu Teala ilim sıfatı ile bilir yalnız dur bu adamı gözüm tutmadı kısaltayım ömrünü yada bu adam çok ibadet ediyor az daha ömrünü uzatayım sevab yazılsın demez.Herkese bir ömür biçilmiştir. O ömrü nasıl ve ne şekilde kullanacağımız bizim elimizdedir.

Sensiz Kaldim
14-05-2010, 11:15
Ekteki Fotoğraf Sorunuzua Cevap Olacaktır..

WHlPLASH
14-05-2010, 13:40
O zaten aşikar. Peki aynı anda vadesi dolan insanların aynı yerde aynı zaman da toplanmasına ne diyeceksin.

ecel.. diyorum.
öleceği varsa bir insanın ve mesela avustralyaya giderken uçak kzasında ölecekse o uçak biletini alır.
bir diğeri avustralyaya iş için gider. öleceği varsa o da ölür.
bir diğeri orda yaşayan çocuğunu görmeye gider. öleceği varsa o da ölür.
bir diğeri master yapmaya gider. öleceği varsa o da ölür.
bir diğeri orda yaşamaya karar vermiştir. öleceği varsa o da ölür.

ölüm gelmişse seni kendine öldürtür bir şekilde kısaca.. buna ecel diyoruz.
final destination serisini izlemediysen izleyebilirsin fikir verebilir.

aynı aileden ölen insanlar içinde bu geçerli akraba olmaları insan olmalarını değiştirmiyor.
ecel geldiyse aynı ailedende insanlar ölür.

ama her zaman olduğu gibi dar kafalar için bu böyle değildir.

and also
death is not the end, brother

Yqmr_NevA
14-05-2010, 13:51
Allah oyle bır duzen yaratmıs kı aynı anda yasamları son bulacak ınsanları aynı ucakta karsılastırmıs..

Dusunsenıze , dunyada ne kadar ınsan var.. Hepsinin kaderi ayrı ayrı yazılmıs.. Elbet bır yerde kesısıyor.. Duzen o kadar mukemmel ıslıyor kı Allah'ın sana verdıgı seceneklerı sectıgınde bıle bır aksama olmuyor..

Kader konusun da.. Rabbim ne olacagını elbet bilir.. Ancak sana seçme sansı da verir.. Herşeyi zaten biliyor o zaman doğrudan yargılanma donemıne gecelım diyebiliriz.. İşte o vakit Allah'ın bizi sorgularken dayanagı yasadıklarımız olacaktır..

Bir ınsanı yargılarken sen zaten boyle yapacaktın bılıyorum ben demek olmaz elbet..

Asosyaloğullarından
14-05-2010, 13:51
ecel.. diyorum.
öleceği varsa bir insanın ve mesela avustralyaya giderken uçak kzasında ölecekse o uçak biletini alır.
bir diğeri avustralyaya iş için gider. öleceği varsa o da ölür.
bir diğeri orda yaşayan çocuğunu görmeye gider. öleceği varsa o da ölür.
bir diğeri master yapmaya gider. öleceği varsa o da ölür.
bir diğeri orda yaşamaya karar vermiştir. öleceği varsa o da ölür.

ölüm gelmişse seni kendine öldürtür bir şekilde kısaca.. buna ecel diyoruz.
final destination serisini izlemediysen izleyebilirsin fikir verebilir.

aynı aileden ölen insanlar içinde bu geçerli akraba olmaları insan olmalarını değiştirmiyor.
ecel geldiyse aynı ailedende insanlar ölür.

ama her zaman olduğu gibi dar kafalar için bu böyle değildir.

and also death is not the end, brother

Verdiğin cevapla, alıntı yaptığın kişinin söylediği arasında bir soru-cevap ilişkisi yok
Kafana göre döktürmüşsün birşeyler, ''minik, tatlı ve çoook zekice'' laf batırmanı saymazsak bi halt çıkmaz bu mesajından

Zira, alıntı yaptığın kişinin düşüncesi de seninle aynı aslında
O, sana kader' nasıl taayyün eder demiyor, kaderin mantığını anlayamıyorum diyor
Her mantığını kullanana bok böceği gözüyle bakmayın
Yedirmem o arkadaşın hakkınız size !-!

Senin verdiğin örneklere göre, ecelin önceden zaten belli olduğunu düşürsek, insanların ölümlerini nerede bulacakları da belirli olmalı.
Bu durumda insana kişisel bir irade tanınmamış oluyor, çünkü kişisel iradesindeki bazı kararları insanın o uçağa binmemesini de sağlayabilir. Eceline karşı mı gelmiş olur o zaman ?
Faynıl destineyşını örnek verme be, şimdi kaderini falan kırmaya çalışır bir çok insan, kafayı yerler Allah korusun :)

nuran_07
14-05-2010, 13:55
Allah ın işine karışmayalım o ne yapacağını bilir :)

Zira Allah ın elinden gelen hiçbirşey tartışma konusu olamaz :)

(ben de çelişkili konuşuyorum ama ha )

WHlPLASH
14-05-2010, 14:53
Verdiğin cevapla, alıntı yaptığın kişinin söylediği arasında bir soru-cevap ilişkisi yok
Kafana göre döktürmüşsün birşeyler, ''minik, tatlı ve çoook zekice'' laf batırmanı saymazsak bi halt çıkmaz bu mesajından

Zira, alıntı yaptığın kişinin düşüncesi de seninle aynı aslında
O, sana kader' nasıl taayyün eder demiyor, kaderin mantığını anlayamıyorum diyor
Her mantığını kullanana bok böceği gözüyle bakmayın
Yedirmem o arkadaşın hakkınız size !-!

Senin verdiğin örneklere göre, ecelin önceden zaten belli olduğunu düşürsek, insanların ölümlerini nerede bulacakları da belirli olmalı.
Bu durumda insana kişisel bir irade tanınmamış oluyor, çünkü kişisel iradesindeki bazı kararları insanın o uçağa binmemesini de sağlayabilir. Eceline karşı mı gelmiş olur o zaman ?
Faynıl destineyşını örnek verme be, şimdi kaderini falan kırmaya çalışır bir çok insan, kafayı yerler Allah korusun :)
filmi olayını mantığını anlatmak için söyledim.
kırabilende yoktu zaten filmde.

kişisel irade tabiki yok varmı dedik?
ölüm yaratıcının takdiridir. sen bunun önüne geçemezsin tabiiki de.
ecelin ne ile geldiği değil ne "zaman" geldiği önemlidir.
öyle ölmezsen böyle ölürsün kısaca..

örtmen
14-05-2010, 14:58
titanic filmini düşünelim. filmin sonunda geminin batacağını biliyoruz. bütün yolcular farklı hikayeler sonucu gemiye binerler. çoğu ölür bazısı boğularak bazısı intihar ederek ve bazısı kurtulur. senarist rolleri oyunculara ve figüranlara dağıtırken kimin öleceğini kimin yaşayacağını biliyordur. onun tasarrufundadır. herkes kendisine verilen zamanda rolünü en iyi şekilde oynamakla görevlidir. yönetmenin emridir. hani oradaki oyuncular öleceklerini çekimler başlamadan senaryodan okurlar ve ona göre oynarlar. biz neler olacağını okuyamıyoruz bilmiyoruz hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyoruz ve hayatta doğaçlama yapıyoruz.

hııı
14-05-2010, 16:48
toplu halde ölenler o uçakta olsada olmasada zaten ölmeyeceklermiydi nerden biliyorsun??

şuan dünyada kaç kişi aynı anda ölüp doğuyor

Asosyaloğullarından
14-05-2010, 17:10
titanic filmini düşünelim. filmin sonunda geminin batacağını biliyoruz. bütün yolcular farklı hikayeler sonucu gemiye binerler. çoğu ölür bazısı boğularak bazısı intihar ederek ve bazısı kurtulur. senarist rolleri oyunculara ve figüranlara dağıtırken kimin öleceğini kimin yaşayacağını biliyordur. onun tasarrufundadır. herkes kendisine verilen zamanda rolünü en iyi şekilde oynamakla görevlidir. yönetmenin emridir. hani oradaki oyuncular öleceklerini çekimler başlamadan senaryodan okurlar ve ona göre oynarlar. biz neler olacağını okuyamıyoruz bilmiyoruz hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyoruz ve hayatta doğaçlama yapıyoruz.

Yukarıda ki arkadaşların belirttiği kader'e güzel bir örnek olmuş
Lakin sürekli bahsedilen irade' kavramı yok oluyor burada
Titanic batarken güverteden suya düşüp ölmesi gereken bir kişi var ve senarist bunu yazmış
O figüranın bir seçme hakkı yok, orada olacak, o şekilde düşecek ve ölecek.

Açıkçası burada tartışılan tanrının kudreti de değil sanıyorum
Sadece insan iradesinin var-yok oluşu ve bunun hayatımızın anlamını etkileyişi
Tanrı bize seçme hakkı veriyorsa dünyada, bizim kendi kararlarımızı vermemiz gerekir
Ama tanrı'yı sonsuzlukta düşündüğümüz için, kudret adına her şeyi yüklemişiz.
Yani onun yüceliğinden dem vururken, yaşamın anlamsızlığını (Basit tabirle; Madem her şey biliniyor niye yaşıyoruz.) ortaya çıkarıyoruz.
Ilk mesajda yine bunlar kişisel seçimler dedim, tartışması olmaz ama, insanı böyle savunulmaz çıkmazlara sürüklüyor konu.
Neyse, Allah büyük :$

örtmen
14-05-2010, 17:58
Titanic batarken güverteden suya düşüp ölmesi gereken bir kişi var ve senarist bunu yazmış

Tanrı bize seçme hakkı veriyorsa dünyada, bizim kendi kararlarımızı vermemiz gerekir
Yani onun yüceliğinden dem vururken, yaşamın anlamsızlığını (Basit tabirle; Madem her şey biliniyor niye yaşıyoruz.) ortaya çıkarıyoruz.
Ilk mesajda yine bunlar kişisel seçimler dedim, tartışması olmaz ama, insanı böyle savunulmaz çıkmazlara sürüklüyor konu.

inan bir sayfa mesaj yazdım cevaben. konuyu toplamak için de bir sayfa yazmam gerek. fakat burası bu tartışmaların yeri değil ve ben de yoruldum. üzerimde bir haftanın yorgunluğu var. hani bir vakit bulursak tartışmak için tartışalım konuşalım. ama şimdi değil. selametle.

ReNeVaL
14-05-2010, 20:36
ya ataist arkadaşlar varsa sorunuz sorun milletin kafasını karıştırmaya inandığımız değerlerle dalga geçmeye hakkınız yok

kurt0
14-05-2010, 20:45
iyi de insanın ömrü orda bitmiyorsa isterse uçağa bomba yerleştirsinler yine de ölmez. Biraz düşünmek yeterli aslında.

nightmare19
14-05-2010, 21:02

Seçme hakkı dediğin; ölümden kaçışı seçme hakkı mı, ben mi yanlış anlıyorum ? Sonuçta ölüyor olmaları mı kafalarımızı karıştıran, Allah'ın insanlardan irade yeteneğini esirgemesini düşündüren?

Hz.Süleyman zamanında yaşamış, azrailden kaçan adamın hikayesi vardır bu konuda, çok anlatılır .. O hikaye güzel örnektir "seçim hakkı"na ..

Asosyaloğullarından
14-05-2010, 21:13
Seçme hakkı dediğin; ölümden kaçışı seçme hakkı mı, ben mi yanlış anlıyorum ? Sonuçta ölüyor olmaları mı kafalarımızı karıştıran, Allah'ın insanlardan irade yeteneğini esirgemesini düşündüren?

Hz.Süleyman zamanında yaşamış, azrailden kaçan adamın hikayesi vardır bu konuda, çok anlatılır .. O hikaye güzel örnektir "seçim hakkı"na ..

Ölümden kaçış falan değil.
Herkes ölecek, inanan ya da inanmayan sorun orada değil
Sorun ölme yolu'nu kendi irademizle değiştirip değiştiremeyeceğimiz,
Eğer ki hayatta bir çok şeyi 'biz istediğimiz için' yapıyorsak ve kutsal bir bilinç yoksa yaptıklarımızda, o zaman ölümümüzünde bizim bu yaptıklarımız doğrultusunda gelmesi gerekir
Ha diyebilirsin ki, araba çarpacağı yerde tır çarpar ölürsün ama yine ölürsün
Bu seferde bir zinciri etkilemiş olmaz mıyım ?
Şahsi olarak bakmayalım olaya, sonuçta benim ölümüm, benim ölümüme sebep olanın ya da benim çevremin etkilenmesine sebep olacak
En basitinden, bir araba bana çarpsa, belki şoför suçlu bulunup hapse atılacak, adamın çocuğu parasızlıktan hırsızlık yapacak, hapse girecek orada öldürülecek falan filan
*Örneklere takılmayalop :$*

Yani anlatmak istediğim şahsi bir irade varsa, biz bu iradeyle zinciri bozabiliriz -Kırmak demiyorum..-
Sonuçta günlük hayatta bile aldığımız kararlarla bazı insanları etkileyebiliyoruz
Herkesin bireysel olarak yaşayıp, başkasını etkilemeden ölmesi zaten imkansız..

guneyozcan
14-05-2010, 21:13
intahar eden direk cehennemlik...
onun da kaderinde orada o şekilde ölmek yazıyor...
günahı ne lan o adamın...

kurt0
14-05-2010, 21:17
intahar eden direk cehennemlik...
onun da kaderinde orada o şekilde ölmek yazıyor...
günahı ne lan o adamın...
boş konuşmakta üstüne yok. tartışma yaratmak istediğin belli. onu Allah yaptırmıyo.kendi iradenle yapıyosun. Eğer illa o gün ölceksen yani ömrün o kadarsa zaten intihar etmesen de bi şekilde ölürsün. Sen git kendi dinini tartış. Burda bizim inancımızı tiye almak senin haddine değil.

kurt0
14-05-2010, 21:22
Sünnet inancına göre

[Adam intihar etti öldü. İntihar etmeseydi yine ölecekti]

[Adam intihar etti öldü. İntihar etmeseydi kesinlikle ölmezdi]

Demek yanlıştır.

Doğru olan şudur:

[Adam intihar etti öldü. Etmeseydi ne olurdu bilemeyiz.]

Öyle araya kaynatayım dedim.

Size kolay gelsin :)
evet aslında şöyle bi şey var. İnsanın ömrü uzatılmaz ama kısalabilirmiş. Din hocamız söylemişti eskiden. Yani insan hatalarıyla ölümü erkene alabilir ama uzatamaz.Mesela adam sigara içiyor böylece ölceği vakit erkene gelebilir ama hiç bir şeyle ertelenemez.

Bunu da tartışmak gerek bence

guneyozcan
14-05-2010, 21:24
boş konuşmakta üstüne yok. tartışma yaratmak istediğin belli. onu Allah yaptırmıyo.kendi iradenle yapıyosun. Eğer illa o gün ölceksen yani ömrün o kadarsa zaten intihar etmesen de bi şekilde ölürsün. Sen git kendi dinini tartış. Burda bizim inancımızı tiye almak senin haddine değil.

korede 8 kişi toplu intahar etmiş...
arabanın içinde zehirli gazla...
şimdi...
8 kişi aynı arabada kendi iradeleriyle intahar etti ve öldü...
diyelim ölmeden önce 2 tanesi vazgeçti ve arabadan indi...
o gün ölüm onları kovalayacak mı?
son durak mı lan bu ?
intahar edip kurtulanlar nasıl yaşıyorlar??

kurt0
14-05-2010, 21:26
korede 8 kişi toplu intahar etmiş...
arabanın içinde zehirli gazla...
şimdi...
8 kişi aynı arabada kendi iradeleriyle intahar etti ve öldü...
diyelim ölmeden önce 2 tanesi vazgeçti ve arabadan indi...
o gün ölüm onları kovalayacak mı?
son durak mı lan bu ?
intahar edip kurtulanlar nasıl yaşıyorlar??
son yazdığım yazıyı da oku. sonradan aklıma geldi o da. evet dediğin bi bakıma doğru.insan ömrünü kısaltabilir ama uzatamaz. yani adam aslında o gün ölmicek. Allah ona daha uzun ömür biçmiş ama adam intihar ediyor.Böylece adam kendi iradesiyle ölümü erkene alabiliyor ama uzatamaz.

guneyozcan
14-05-2010, 21:28
son yazdığım yazıyı da oku. sonradan aklıma geldi o da. evet dediğin bi bakıma doğru.insan ömrünü kısaltabilir ama uzatamaz. yani adam aslında o gün ölmicek. Allah ona daha uzun ömür biçmiş ama adam intihar ediyor.Böylece adam kendi iradesiyle ölümü erkene alabiliyor ama uzatamaz.

adam çıkıyor cama ölümünü erkene almak istiyor...
atıyor kendini...
ama alttaki marketin brandasına düşüp kurtuluyor...
bir daha çıkıyor yine atlıyor...
bu kez itfaiye branda geriyor...
niye kısaltamıyor bu adam ömrünü ??

kurt0
14-05-2010, 21:30
adam çıkıyor cama ölümünü erkene almak istiyor...
atıyor kendini...
ama alttaki marketin brandasına düşüp kurtuluyor...
bir daha çıkıyor yine atlıyor...
bu kez itfaiye branda geriyor...
niye kısaltamıyor bu adam ömrünü ??
iyice saçmaladın ya. alır silahı dayar kafasına ölür. ölmekten kolay şey mi var. boş konuşma ya cidden

guneyozcan
14-05-2010, 21:33
iyice saçmaladın ya. alır silahı dayar kafasına ölür. ölmekten kolay şey mi var. boş konuşma ya cidden

hastahanelerin bitkisel hayat üniteleri kafasına sıkıp da kurşun kafatasını delmeyip etrafında dolaşıp beyine ulaşmayan ve yaşayan adamlarla doludur...
nerede okumuştum ya...
ve ölüm kararını 2 kere vermek o kadar da kolay değildir...
intahar edip kurtulan biri ertesi gün atlayamaz...çok nadirdir...
niye ölemiyor bu adam...
niye kaderine yazılmış o market brandası...?

nightmare19
14-05-2010, 21:33
Ölümden kaçış falan değil.
Herkes ölecek, inanan ya da inanmayan sorun orada değil
Eğer ki hayatta bir çok şeyi 'biz istediğimiz için' yapıyorsak ve kutsal bir bilinç yoksa yaptıklarımızda, o zaman ölümümüzünde bizim bu yaptıklarımız doğrultusunda gelmesi gerekir
Ha diyebilirsin ki, araba çarpacağı yerde tır çarpar ölürsün ama yine ölürsün
Bu seferde bir zinciri etkilemiş olmaz mıyım ?
Şahsi olarak bakmayalım olaya, sonuçta benim ölümüm, benim ölümüme sebep olanın ya da benim çevremin etkilenmesine sebep olacak
En basitinden, bir araba bana çarpsa, belki şoför suçlu bulunup hapse atılacak, adamın çocuğu parasızlıktan hırsızlık yapacak, hapse girecek orada öldürülecek falan filan
*Örneklere takılmayalop :$*

Yani anlatmak istediğim şahsi bir irade varsa, biz bu iradeyle zinciri bozabiliriz -Kırmak demiyorum..-
Sonuçta günlük hayatta bile aldığımız kararlarla bazı insanları etkileyebiliyoruz
Herkesin bireysel olarak yaşayıp, başkasını etkilemeden ölmesi zaten imkansız..

Şunun farkına vardım: İşi çözene kadar en ufak kırıntı bile inanılmaz kafa karıştırıyor. Fakat çözdükten sonra herşey çok basit :)

Bu yüzden anlam veremiyorum bu söylediklerinize. Ölüm kesin, orada herkes hemfikir fakat insanın araba çarpıp ölmesinin ya da kamyon çarpıp ölmesinin kaderinde olduğu gerçeğini kimse anlamıyor.

Yani Allah kocaman bir dünya yaratmış, sonsuz bir evren yaratmış, dünya içinde milyonlarca bitki, hayvan yaratmış, tepelerine güneş dikmiş, insanları yaratmış vs... ve bunca insanı bir ses ile tekrar diriltip sorguya çekecek.. Bunlarda problem yok fakat 300 insanın aynı uçakta ölmesinde sıkıntı var :) Hepsinin kaderinde orada ölümün yazılı olduğu çok karmaşık geliyor insanlara. Milyarlarca insanın olduğu dünyada aynı anda belkide binlerce insan ölürken .. Kusura bakmayın problem bende mi bilmiyorum valla :)

E geçen gün Hollandalı çocuk kurtulmuş o kadar kişi arasından? :p

kurt0
14-05-2010, 21:34
hastahanelerin bitkisel hayat üniteleri kafasına sıkıp da kurşun kafatasını delmeyip etrafında dolaşıp beyine ulaşmayan ve yaşayan adamlarla doludur...
nerede okumuştum ya...
ve ölüm kararını 2 kere vermek o kadar da kolay değildir...
intahar edip kurtulan biri ertesi gün atlayamaz...çok nadirdir...
niye ölemiyor bu adam...
niye kaderine yazılmış o market brandası...?
iyi de zaten kesin kısaltıcak demedim ki ben. sen neyin peşindesin. kısaltabilir dedim. kalkar bi daha sıkar :) ya da bitkisel hayatta ölür gider :)

guneyozcan
14-05-2010, 21:37
iyi de zaten kesin kısaltıcak demedim ki ben. sen neyin peşindesin. kısaltabilir dedim. kalkar bi daha sıkar :) ya da bitkisel hayatta ölür gider :)

adam atlıyor camdan ama market brandasına çarpıp kurtuluyor...
demek ki bu branda kaderinde yazılıydı...
demek ki kaderinde intahar da yazılıydı...
adamın kaderinde camdan atlayacak ama brandaya çarpıp kurtulacak yazılıydı...

kurt0
14-05-2010, 21:38
Sıkma kurto:

Eğer Allah insanları zulümleri yüzünden hesaba çekseydi, yeryüzünde kımıldayan tek canlı bırakmazdı. Fakat Allah onları, belli bir vakte kadar erteler. Müddetleri (ecelleri) geldiği zaman, onu ne bir saat erteleyebilirler, ne de öne alabilirler.

وَلَوْ يُؤَاخِذُ اللّهُ النَّاسَ بِظُلْمِهِم مَّا تَرَكَ عَلَيْهَا مِن دَآبَّةٍ وَلَكِن يُؤَخِّرُهُمْ إلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى فَإِذَا جَاء أَجَلُهُمْ لاَ يَسْتَأْخِرُونَ سَاعَةً وَلاَ يَسْتَقْدِمُونَ

Ve lev yuâhızullâhun nâse bi zulmihim mâ tereke aleyhâ min dâbbetin ve lâkin yuahhıruhum ilâ ecelin musemmâ(musemmen), fe izâ câe eceluhum lâ yeste’hırûne sâaten ve lâ yestakdimûn(yestakdimûne).

Kuran-ı Kerim » 16 / NAHL - 61
iyi de sen bana neden sıkma diyosun ki :) ben din hocamdan duymuştum bunu. demek ki yanlışmış. ayetle anladık. sağol bilgilendirdiğin için ;)

kurt0
14-05-2010, 21:39
adam atlıyor camdan ama market brandasına çarpıp kurtuluyor...
demek ki bu branda kaderinde yazılıydı...
demek ki kaderinde intahar da yazılıydı...
adamın kaderinde camdan atlayacak ama brandaya çarpıp kurtulacak yazılıydı...
evet evet öyle..
hatta benim buraya yazmam da kader..
Hatta bunları yazacağım da kaderimde vardı..
Ben robotum..işine geldiği gibi konuşmasını çok iyi öğrenmişsin..aslında sen de biliyorsun ama işi yokuşa sürmeye çalışıyorsun..

guneyozcan
14-05-2010, 21:42
saçma düşünceler...
hiçbirşeyi yokuşa sürmüyorum ...
söylediğim şey gayet açık...
siz herşey kaderde yazılı ama irade de etkilidir diyorsunuz...
intahar iradeye bağlıdır kaderde yazmaz diyorsunuz...
adam iradesiyle intahar ediyor ama branda onu kurtarıyor...
bu adamın kaderinde ne yazılıydı şimdi ?
camdan atlayacak brandaya çarpacak yazılıydı...
demek ki intahar kaderde yazılı...iradeye bağlı değil...
intahar edenin cehenneme gitmesi çok saçma...

kurt0
14-05-2010, 21:42
Bence sen de benim gibi şu kopyaladığım uzun uzun yazıları oku ve sus yazma :) İkinci yarım kalmıştı okuyayım gidiyorum zaten :)
aynen dur okıyım. yoksa burda art niyetli insan çok..

kurt0
14-05-2010, 21:44
saçma düşünceler...
herşey kaderde yazılıdır diyen kim? insan kaderini bi yönde kendi belirler..zaten her şey kaderde yazılı olsa ahiret inancı saçma olurdu..gerçi sen inanmadığın için sana anlatmak mümkün değil..önce bi maymunlardan kurtulman gerek..hadi kal sağlıcakla amcaoglu :)

ÖZNUR
14-05-2010, 21:55
Ya ben bu Fethulah Hoca'nın yazdıklarından vallahi bişey anlamıyorum.Ayrıca tercüman lazım.
100 milyonuncu arkadaşım,sen o yazının tercümesini yapıp kısaca açıklasan?

ismailbrs
14-05-2010, 22:02
İnananlar robot olduğunu düşünüyor inanmayanlarda özgür bir şekilde, kendi iradeleriyle hayat yaşıyor işte!!!
Sanırım arkadaşlar inanınca hayatlarını kendilerinin yönlendireceğinden şüphe duyuyorlar ve inanmaktan korkuyorlar.
Oğlum rahat olun lan bak ben istediğimi istediğim zaman yapabiliyorum...Benim yapacağım şeyleri önceden birinin bilmesi beni etkilemiyor sizide etkilemez...

Asosyaloğullarından
14-05-2010, 22:09
Şunun farkına vardım: İşi çözene kadar en ufak kırıntı bile inanılmaz kafa karıştırıyor. Fakat çözdükten sonra herşey çok basit :)

Bu yüzden anlam veremiyorum bu söylediklerinize. Ölüm kesin, orada herkes hemfikir fakat insanın araba çarpıp ölmesinin ya da kamyon çarpıp ölmesinin kaderinde olduğu gerçeğini kimse anlamıyor.

Yani Allah kocaman bir dünya yaratmış, sonsuz bir evren yaratmış, dünya içinde milyonlarca bitki, hayvan yaratmış, tepelerine güneş dikmiş, insanları yaratmış vs... ve bunca insanı bir ses ile tekrar diriltip sorguya çekecek.. Bunlarda problem yok fakat 300 insanın aynı uçakta ölmesinde sıkıntı var :) Hepsinin kaderinde orada ölümün yazılı olduğu çok karmaşık geliyor insanlara. Milyarlarca insanın olduğu dünyada aynı anda belkide binlerce insan ölürken .. Kusura bakmayın problem bende mi bilmiyorum valla :)

E geçen gün Hollandalı çocuk kurtulmuş o kadar kişi arasından? :p

Bir tanrıya inanıyorsam, mükemmel olmalı
Bizim tartıştığımız tanrının kudreti de değil, farklı yaklaşıyoruz olaya
Hoş, ben neden bu olaya yaklaşıyorum bilmiyorum ama
Inanıyor'u oynuyorum şu an , sadece karşılıklı anlaşabilmek için
300 insanın ölmesi garip değil, eğer tüm insanlar aynı anda ölüyorsa bu gariptir
Biz o insanların ölüş tarzını değil, ölüş nedenlerini ya da yaşam sürelerini değil, orada aynı anda bulunmalarını tartışıyoruz
Bana dersen ki, insanın hayatını yönlendirme gibi bir iradesi yok nerede öleceğimiz , kimin nereye gideceği falan da belli, sana sadece o zaman sınavın mantığı nedir derim
Ama sen, bana hem insanların iradesi var deyip, hemde zincirleme bir ''kader'' etkisini bozabileceğimizin mümkün olmadığını söylüyorsan; yakşamlar derim ..

Uçak düşerken şehadet falan getirmiştir o çocuk kesin xD

örtmen
14-05-2010, 22:14

kader herşeyin bilinmesi ise. intihar ederek ölenin kaderinde kendi iradesi ile intihar ederek kendini öldürdü, intihar ederek ölmeyenin kaderinde de kendi iradesi ile intihar etmeye çalışacak ama ölmeyecek yazar.

Sansürcü
14-05-2010, 22:42
herzaman oldugu gibi yine bazilari konuyu kirletmis, okuyum birseyler ögreneyim dedim....Fransa'da yasiyorum, yilda 10000 fransiz müslüman oluyor! Ilk basta önyargili olan bu fransizlar, bizleri tanimak için dinimize ögrendiler simdi onlar dinimizi yayiyorlar! Bizim formate ateistler ise düsünmeden allah yok der çikar

ismailbrs
14-05-2010, 22:49
herzaman oldugu gibi yine bazilari konuyu kirletmis, okuyum birseyler ögreneyim dedim....Fransa'da yasiyorum, yilda 10000 fransiz müslüman oluyor! Ilk basta önyargili olan bu fransizlar, bizleri tanimak için dinimize ögrendiler simdi onlar dinimizi yayiyorlar! Bizim formate ateistler ise düsünmeden allah yok der çikar

10000 derken ciddimisin 10000 geç 100 olsa yeter(:
Bak birazdan arkadaşlar alıntı yapar mesajına... onlara göre avrupada her hangi bir dine inanan sayısı azalıyor ve böylelikle ülkelerin gelişme hızı artıyormuş:)

Sansürcü
14-05-2010, 23:07
10000 derken ciddimisin 10000 geç 100 olsa yeter(:
Bak birazdan arkadaşlar alıntı yapar mesajına... onlara göre avrupada her hangi bir dine inanan sayısı azalıyor ve böylelikle ülkelerin gelişme hızı artıyormuş:)

" onlara göre " bütün müslümanlar terörist! AB uçurumun esiginde "onlar" ne derlerse desinler

Sansürcü
14-05-2010, 23:13
Fransa'da 5 milyondan fazla müslüman var, ancak bizi temsil eden kimse yok! Siiler tarafindan kurulan yeni bir parti var ismi " anti sionist partisi ".

Parti Anti Sioniste (PAS) - Site Officiel (http://www.partiantisioniste.com/)

GeLDiM
15-05-2010, 00:12
vay arkadaş yaa bu ateistler ne bilgiliymiş :)

bizim dinimizi bize öğretiyolar :) kaderi kendi kafana göre tasarlayıp nasıl eleştiri yaparsın anlamıyorum :)

1.si intihar eden birinin ölümünü kaderde şu şekilde yorumlayabiliriz..intihar etmek senin öz iradendir fakat ölüm yine kaderdir..yani sen intihar etmeseydinde ölürdün ama bu yolla ama farklı bi yolla..ölüm değişmez kaderdir..

2.si intihar edipte ölmeyen birinin kaderindede ölmek yoktur..yani afedersiniz bitarafınıda yırtsa ölmez o kişi..ama yine kendi öz iradesiyle intihar etmeye çabalamıştır..ve yine intihar etmiş kadar günaha girer..

3.sü kader nedir? yada nasıl tanımlarsınız..onu bilemem ama..kader sizin anladığınız gibi..aha burada yazıyo insanlar bunu yapmak zorundalar..bara gidiyo yazıyosa zorla kolundan tutup bara götürürüz değildir..kader insanların yaptıklarını yahut yapacaklarını ALLAH ın önceden bilmesidir..bi kendi koydugu kader var bide insanların kendi yaptıkları yani onların elinde olan kader var..

yani şunu şu şekilde yorumlayabiliriz..intihar etmek senin öz iradendir..isteyerek bilinçli bir şekilde yapmışsındır..ama ölmek senin elinde değildir..o ALLAH ın koydugu kaderdir..o istemeden hiçbirşey olmaz..nasıl ki intihar edip ölmeyen binlerce insan varsa..

anlatamamış olabilirim..ama ateistlerin kalkıp burada din üzerine tartışması inanın çok yersiz ve saygısızca..inanmıyosanız bırakın inananlar inancını yaşasın..neden inanmadıgınız bi dini yada inancı eleştirirsiniz ki??

gitmeden önce yazıyım şunuda içimde kalmasın..misal bi insan şu şu vakitte ölücektir..ve o vakit içerisinde iki yol sunulmuştur ona..isterse bara gider isterse camiye..bu onun iradesidir ama amudada kalksa ölüm yine gelip onu bulucaktır..bu kesin :) adam camiye gitmeye yeltenir..kendi öz iradesidir sevap kazanır..bara gitmeye yeltenir..kendi öz iradesidir günaha girer..istedigi yoldan gitme hakkı onundur..günahı sevabı kendi seçer..ama ölüme karşı koyamaz..bi yoldan gider araba çarpar bi yoldan gider tanker düşer başına :)) ama o adam o an ölümden kesinlikle kaçamaz..

neyse..bu konuları tartışmanın lüzumu yok..yorumumu okuyanda çok az çıkıcaktır zaten..kendinizi yormayın derim ben :))

Asosyaloğullarından
15-05-2010, 00:23
Babanızın malı mı yaptınız dini ?
Izin mi alacağız bir de eleştirmek için ?
Inanan adam konusunu açıp ''insan'' gibi tartışmaya davet ediyorsa üyeleri, peygamberlik oynamanızın luzumu ne ?
Ateistse din hakkında konuşamaz saçmalığından kurtulsanıza
Din hakkında konuşmuş ki ateist olmuş ..
Ama doğru ama yanlış

Allah olacakları da biliyor deyipte, kendi irademiz vardır ama zamanımız geldiğinde bir şekilde ölürüz demek harbi çok salakça. Senin ölmen için bir dizi olaylar gerçekleşiyor ve senin ölümünden sonra da çevreni etkileyeceksin. Nasıl olurda ''öyle de ölürsün böyle de'' deyip işin içinden sıyrılınabilir ki ? Bir çok insanın hayatını değiştirebilirsin ölümünle, bireysel bakmayın
Tartışmanın luzumu yok deyipte topikte ki tüm mesajları toparlamakta ayrı bir ''akıllıcılık'' oyunu olsagerek
Go ahead eagles deyip bitirelim...

örtmen
15-05-2010, 00:50
Allah olacakları da biliyor deyipte, kendi irademiz vardır ama zamanımız geldiğinde bir şekilde ölürüz demek harbi çok salakça. Senin ölmen için bir dizi olaylar gerçekleşiyor ve senin ölümünden sonra da çevreni etkileyeceksin. Nasıl olurda ''öyle de ölürsün böyle de'' deyip işin içinden sıyrılınabilir ki ? Bir çok insanın hayatını değiştirebilirsin ölümünle, bireysel bakmayın

bunu ben de anlamış değilim. final destination filminden etkilenmişiz heralde. bir insanın ölmesi emrini alıp öldürmek için uğraşan bir azrail varmış gibi düşünülüyor. azrail otopsi yapan bir doktor gibi onun işi ruhu vücuttan ayırmak. zamanı gelmiş olgunlaşmış meyveleri tarladan toplar gibi ruhları topluyor. ölmeniz için değişik değişik sebepler var. ölenler ya hastalıktan ya yaşlılıktan ya trafik kazasından ölüyor. azrail elinde tırpanla peşinizden koşmuyor. lan bunun vakti geldi ama şurada ölmedi bari şurada öldüreyim diye düşüneceğini sanmıyorum. seri bağlı elektrik devresinin düğmesine basınca nasıl bütün ampüller sönüyorsa azrail de insanların canını aynı anda alabilir. vakti dolmuş dosyası tamamlanmış olanlar değişik yerlerde değişik sebeplerle ölür. dünyada aynı anda kaç kişi ölüyor 100 tanesinin aynı uçakta denk gelmesi neden ilginç olsun ki?

bir insan ölüm saatini değiştirebilir mi diye mi düşünüyoruz? tabi ki değiştiremez. ölümden kılpayı kurtulmuşsa hatta ölümden defalarca kılpayı kurtulmuşsa kaderinde "ölümden defalarca kılpayı kurtulacak" yazıyordur. insan vücudu simbiyotik sistem yani tek canlı değil. ve vücudumuzun bir çok yeri bizden bağımsız çalışıyor biz farkında olmadan vücudumuzda an be an ne olaylar gerçekleşiyor. mesela kalbimiz bizden habersiz atıyor her atışından sonra duruverme ihtimali var garantimiz yok. bu kadar karmaşık sistemin hayatta kalması mucize. aslında her dakika her an ölümden kıl payı uzağız. Allah istese bir anda hepimizi öldürebilir.o güce sahip. fakat bizi öldüren kader değildir. kader bizi zorlamaz. kader öleceğimiz zamanın bilinmesi. ölmemiz için gerekli sebepler oluşur ve biz öyle ölürüz.

Ph5,5
15-05-2010, 00:57
Arkadaşımız kişiler tartışmalara girmeyelim demiş ancak millet birbirine laf atmaktan olayı aydınlanamamış.

Asosyaloğullarından
15-05-2010, 01:03
Ben bastonlu, gözlüklü, az tombul bir nine olarak hayal ediyorum Azrail'i
Hayal gücü işte ..
Filmi falan geçelim, ilk paragrafı üstüme alınmıyorum, spastikler için ayrıca yazmışsın galiba onu
Insanın ölüm saatini değişmesi demişken, konu bu değil diye üç dört defa söyledik
Kurtulmak isteyende yok, en azından ortadaki tartışma bu değil
Vücudumuz da çok güzel evet
Ama bu -varsa- kendi irademizle olacakları değiştirebilme potansiyeline sahip olduğumuz, doğal olarak diğer insanları etkilediğimiz ve onların da kaderlerine müdahale edebildiğimiz gerçeğini değiştirmez
Soru basit;
Tanrı olacakları da biliyor mu
Yoksa bize verdiği irade ile biz sınırlı değişiklikler mi yapabiliyoruz şu dünyada

Eğer ikinci cümleyi savunursanız, diyecek pek lafım kalmaz, sınırlı bir gücü olmalı irademizin
Aksi takdirde buna irade demek saçma olur

Eğer her şey tanrının elinde derseniz de bazı arkadaşlar
-Eee o zaman intihar etmekte tanrının elinde, kulun suçu yok

Gibi basit yaklaşımlarda bulunan arkadaşlar çıkar ....
Paragrafların arasına kutsal cümlecikler serpiştirmesen dadından yenmeycen ama örtmen ...

guneyozcan
15-05-2010, 01:09
abi hepiniz farklı şeyler söylüyorsunuz...
irade var mı ?
ölüm zamanını değiştirebiliyor muyuz..
herşey tanrının elinde mi?
herşey ne kadarıyla tanrının elinde ?
verdiğiniz cevaplar birleşince çok gerizekalıca durumlar ortaya çıkıyor...

nightmare19
15-05-2010, 01:17
Bir tanrıya inanıyorsam, mükemmel olmalı
300 insanın ölmesi garip değil, eğer tüm insanlar aynı anda ölüyorsa bu gariptir
Biz o insanların ölüş tarzını değil, ölüş nedenlerini ya da yaşam sürelerini değil, orada aynı anda bulunmalarını tartışıyoruz
Bana dersen ki, insanın hayatını yönlendirme gibi bir iradesi yok nerede öleceğimiz , kimin nereye gideceği falan da belli, sana sadece o zaman sınavın mantığı nedir derim

yoo, inanıyoru oynamıyorsun . Mükemmel bir tanrıya inanan mükemmeliyetini sorgulamaz. İnanıyordur zaten. Mükemmel olduğu için inanmıştır. Bunu sorgulamaktan kaçan, düşünemeyen resesif karakter davranışı olarak alma, bu; sınırlının sınırsızı sınırlı cetveliyle ölçemeyeceğini anlamasından kaynaklanan bir davranıştır.

İşte sorduğun bütün sorular burada başlıyor. Kudretine akıl sır erdiremediğimiz bir yaratıcının 300 kişiyi aynı yerde aynı anda öldürmesinin ardındaki hikmedi patadanak anlayabileceğimizi düşündüğümüz yerde. Ya da bu icraatinin onun yaratıcılığına, kurdetine, mükemmeliyetine gölge düşüreceğini düşündüğümüz yerde.

Ölüş tarzı farklı olan bir insanın kader denen bu silsileyi etkileyeceğini söylemiştin. Öyleyse biz aynen ve bizzat insanların yaşayış şekillerini, ölüş tarzlarını da tartışıyoruz. 300 bireyin 300 farklı hayatı ve kader senaryosunda ayrı ayrı birer rolü var. Milyarlarca insan içinde sadece 300 tane insanın bu senaryoda yollarının kesişmiş olmasının da Tanrı katında mutlaka bir cevabı vardır. İşte bu noktada inanan veya inanıyoru oynayan insan devreye girer. ;)

İnsanın nerede ne zaman ne şekilde öleceğinin Allah tarafından bilinmesi doğrudan Allah'ın mükemmeliyetiyle alakalı bir hadisedir, insanla değil. İnsanı alakadar eden şey Allah biliyor olsa da olmasa da onun bilmediğidir, gideceği yere çalışmasıdır.

Senin anlatmaya çalıştığın kısmıyla evet, insan kaderini değiştirebilir. Kendine bakan yönüyle tabiki. Uçuruma giden bir aracın direksiyonunu kırması gibi. Allah içn değişen birşey yoktur, o zaten direksiyonun kırılacağını, kırmasa da uçuruma gidileceğini biliyordur.

Öss de 1.lik alan çocuk Ünal Yarımağan'ı ilgilendirmez. Çocuğu ilgilendirir. ;)

örtmen
15-05-2010, 01:17
Ben bastonlu, gözlüklü, az tombul bir nine olarak hayal ediyorum Azrail'i
Hayal gücü işte ..
Filmi falan geçelim, ilk paragrafı üstüme alınmıyorum, spastikler için ayrıca yazmışsın galiba onu
Insanın ölüm saatini değişmesi demişken, konu bu değil diye üç dört defa söyledik
Kurtulmak isteyende yok, en azından ortadaki tartışma bu değil
Vücudumuz da çok güzel evet
Ama bu -varsa- kendi irademizle olacakları değiştirebilme potansiyeline sahip olduğumuz, doğal olarak diğer insanları etkilediğimiz ve onların da kaderlerine müdahale edebildiğimiz gerçeğini değiştirmez
Soru basit;
Tanrı olacakları da biliyor mu
Yoksa bize verdiği irade ile biz sınırlı değişiklikler mi yapabiliyoruz şu dünyada

Eğer ikinci cümleyi savunursanız, diyecek pek lafım kalmaz, sınırlı bir gücü olmalı irademizin
Aksi takdirde buna irade demek saçma olur

Eğer her şey tanrının elinde derseniz de bazı arkadaşlar
-Eee o zaman intihar etmekte tanrının elinde, kulun suçu yok

Gibi basit yaklaşımlarda bulunan arkadaşlar çıkar ....
Paragrafların arasına kutsal cümlecikler serpiştirmesen dadından yenmeycen ama örtmen ...
spastikler de var onlara da hitap etsin bu yazılar.

insan bu dünyada gücü yettiğince hem doğayı hem kendisini hem de diğer insanları etkiler ve değiştirir. bunun adı da var islamiyette cüzi irade diye. insan kendi ömrünü uzun tutmak için elinden geleni yapmalıdır. hiç ölmeyecekmiş gibi kendisi için çalışmalıdır. Allah o insanın ne zaman öleceğini bilir. o vakit gelene kadar insan yaşar çalışır uğraşır vakit gelince de ölür. bu ölüm erken olabilir kazaya kurban gider adam ya da 150 sene yaşar. spastiklik bende mi ben mi yanlış anlıyorum yoksa seni.

Asosyaloğullarından
15-05-2010, 01:27
Anlıyorsun ki beni bu kadar yazabiliyorsun bu hususla ilgili
Aga o kadar bahsettik ilk sayfalarda cüzi , külli irade diye, kimse takmadı, adam ''elbette ki irade yoktur'' dedi, şimdi biz inanmayanlar mı yanlış anlıyoruz kaderi de yorumlayamıyoruz, yoksa bir görüş ayrılığı var mı (Görüş ayrılığı demem hakaret olabilir, anlaşılmazlık diyelim ..)

Senin ifade etmek istediğin şey Allah bir süre biçmiş ve içinde yapılacaklar insana bağlı ama bu cüzi irade insanın hayatının her anında yok mu? Günlük hayatta verdiğimiz kararlar bile, belki bazen saniyeler bile bir çok şeyi kaçırmamıza sebep oluyor
Örneğin adam yolda öksürüyor, durup dinlenmek istiyor kendi isteğiyle, sonra devam ediyor yoluna ve bir piyango bileti alıyor, ondan önce ki alınan bilete büyük ikramiye çıkıyor şimdi adamın öksürmesi zaten olacak bir şey ama durup dinlenmesi kendi insiyatifinde, e adam büyük ''olacaklar'' sıralamasını etkilemiş mi oluyor şimdi ? Belki o adama çıksaydı ikramiye, parasını çoğaltacaktı, yardımlar yapacaktı, gidip doğuda en ücra bir yere okul yaptırıp, bir kız çocuğunun okumasına vesile olup, sonrasında falanca yerde Türkiyenin önde gelen ismi olmasını sağlayacaktı ...
Bu örnekler çok basit, saatlerce yazabilirim bunlardan
Ama külli ve cüzi iradenin bir sınırını belirlemeniz lazım, eğer ''e allah biliyor, bunu da biliyor, onu da biliyor, o olacağı da biliyor'' derseniz harbiden irade diye bir şey kalmamış olur ortada, bu sefer irade yok derseniz sınavın anlamı kalmaz gibi bir paradoks oluşur
Yoksa Allahın kudretinden sual olunmaz* ....

örtmen
15-05-2010, 01:41
bir kelebeğin kanat çırpışı tufan büyüklüğünde etkilere sebebiyet verebilir. bir anlık öksürükle dünya değişecekse değişir. insanın dünyayı değiştirmesi mümkün. yoksa küresel ısınmadan falan bahsedemezdik. Allah herşeyi değiştirecek güce sahiptir bazı şeyleri de değiştiriyor mesela peygamber gönderiyor. hızır aleyhisselam var mesela. Allah'ın emriyle değiştiriyor. insanlığın elinden gelmeyen şeyler de var depremler afetler insanın elinden herşeyini alabiliyor. fakat insan yaşamını sürerken Allah istemedikçe her kararı kendisi alır. kendisinin almadığı karardan mesul olmaz. mesela kendiliğinden ölen birine öldüğü için günah yazılmaz intihar eden kendi düşüncesinin hareketinin sonucu öldüğü için kendi hareketinin bedelini ödüyor.

kader mevzusunu şöyle de düşünebiliriz. genç tiyatrocular olsa mesela doğaçlama bir tiyatro eseri canlandırsalar. bir plan program olmadan o gece senaryoya bağlı olmaksızın bir saat bir buçuk saatlik bir tiyatro eserini canlandırsalar siz de seyretseniz. bir müddet sonra o eserin vcd sini alıp izlerken nerede ne olacağını bilirsiniz. orada o an canlı olan tek seferlik oyun sizin için geçmiş zamandır daha önceden görmüşsünüzdür. Allah'ın herşeyi bilmesi de böyledir. zamanların dışına çıkabilecek gücünüz olsa geçmiş ve gelecek sizin için o andır. her şeye her an müdahale edecek gücü ve zamanı bulursunuz.

the night
15-05-2010, 02:30

Doğru film güzel açıklama. hayat bizim irademizle yaşanır fakat ölüm mekanını ve zamanını Allahuteala belirler.

Buna göre mekana geliş kaza olayı ve ölüm anı Allahın takdiridir.

Whiplash senin söylediğin ile benim anlamak istediğim şey çok farklı. Ecel konusu bu işin sonucu. Benim anladığıma göre sen eceli gelen insanların tesadüfen aynı yerde toplandığını söylüyorsun sanırım. Halbuki Din kesinlikle tesadüfü kabullenmez, tesadüf yok tevafuk vardır der sağlam alimlerimiz.

mrvhm
15-05-2010, 02:35
knouya biraz maydonoz oluyor gibi olucam ama dayanamıcam yazıcam...yukarılarda biryerlerde yazıyorud kaderinde eğer intihar etmek varsa ve intahar etmesinden dolayı neden cehenneme atılıyorSA haksızlık denmişya!öyle değil işte her intihar eden cehenneme gider diye bir şey yok akıl bağli durumu önemli o anda ve ALLAH'IN TAKDİRİ...VE KİMSE KİMSENİN NE CEHENNEMLİK OLDUĞUNU BİLEBİLİR NE DE CENNETLİK...KİMSENİM YARIN YADA 10 DAKKA SONRA NE OLACAĞI BELLİ DEĞİL ÇÜNKÜ ...BİR BAKMIŞSIN ADAM ALLAH'A İNANMIYODU BİR BAKMIŞSIN ÖYLE BİR BAĞLANMIŞKİ...YİNE hepsi sonunda Yüce Yaratıcının takdiri....

the night
15-05-2010, 02:51
Bazı şeyler okunup öğrenilmeli...aa bak ben şöyle duymuştum deyip o öyledir diyemeyiz..herşeyin tek bir doğrusu vardır..

Haklısınız...Duymakla olmaz zaten bu işler ki bu konularda aslında amaç bilgisi daha üstün olandan feyz alabilmektir.

Bir yoklama çektim aslında ben bakalım cevher varmı diye ama hüsran ya...Sorduğum soruyu iki bilemedin iç kişi anlayabilmiş o kadar kişi içinden.

mrvhm
15-05-2010, 02:56
eğer ki inanıyorsan sonunda getirip ALLAH'IN takdirine bağlamak gerekiyor işi vede dorusuda bu istediğin kadar tartış ölç biç ne yaparsan yap yetmiyor aklımız dimağımız bize verilen kadarını bilebiliyoruz anca...inanmayanlar zaten farklı yerlerden bakacaklar olaya ki buda açık zaten...

the night
15-05-2010, 02:59
eğer ki inanıyorsan sonunda getirip ALLAH'IN takdirine bağlamak gerekiyor işi vede dorusuda bu istediğin kadar tartış ölç biç ne yaparsan yap yetmiyor aklımız dimağımız bize verilen kadarını bilebiliyoruz anca...inanmayanlar zaten farklı yerlerden bakacaklar olaya ki buda açık zaten...

Amenna... Onların inanması için böyle konular sıkça açılmalı bence zira ölçüyü, dengeyi ve düzeni daha iyi anladıklarında, "vayy be" diyip kalplerindeki zincirleri kıracaklardır.

mrvhm
15-05-2010, 03:01
b,liyorum kesin bu yorumuma kapkaç yapan olacak şimdiden cevabımı veriyim ben rRABBİME İNANIYORUM KARDEŞİM...EVET İNANDIĞIM İÇİDE HERŞEYİN TAKDİRİNİDE ONA BAĞLICAM İŞTE...EVET KIT AKILLILIK DENİYOSA BUNA EVET KIT AKILLIYIM BEN NOLUCAKMIŞ...
PEYGAMBERİMİZ(sav) zamanında Efendimiz dini anlatıp davet ettiğinde o şehadet getirip müzlüman olan insanlar herşeyi biliyorlarmıydı ki keza şimdi de öle şehadet edip dine grien kişi her şeyi ama her şeyi biliyormu yada ömrü yetermi bilmeye...şimi dinimze ait her şeyi biliyoruzda KADER gibi açık uçlu bir olguyu tartışmak bizim ne işimize yarıcak..çok felsefatik bir insan mı olucaz ...GÜNDELİK GAZETE HABERİMİ BU YAW...!

mrvhm
15-05-2010, 03:02
Kusura bakma kardeşim ama tehlikeli bir konu kanımca....öyle alalade konuşulacak bir olgu değil vede arada bazı tartışmalara baktım da pöfff....VE BU BİR SORU DEĞİL ÜSTÜNE BASA BASA SÖYLİYİM...

the night
15-05-2010, 03:13
b,liyorum kesin bu yorumuma kapkaç yapan olacak şimdiden cevabımı veriyim ben rRABBİME İNANIYORUM KARDEŞİM...
PEYGAMBERİMİZ(sav) zamanında efendimiz dini anlatıp davet ettiğinde o şehadet getirip müzlüman olan insanlar herşeyi biliyorlarmıydı ki keza şimdi de öle şehadet edip dine grien kişi her şeyi ama her şeyi biliyormu yada ömrü yetermi bilmeye...şimi dinimze ait her şeyi biliyoruzda KADER gibi açık uçlu bir olguyu tartışmak bizim ne işimize yarıcak..çok felsefatik bir insan mı olucaz ...GÜNDELİK GAZETE HABERİMİ BU YAW...!

Şimdi bi duralım burada.

Sahabe efendilerimiz anlatır. Bir peygamber efendimize soru sormaya çekinirdik ama sorduğumuz cevabını alırdık. diye buyurmuşlardır.

Kader mevzusu imanın şartıdır. Ne olduğunu bilmeden bişeye nasıl iman edebilirsiniz.

Peygamber efendimize inanalım. O na iman edelim. O na iman etmek için sadece ismini bilmek yetermi.

Kader mevzusuda böyledir. Detayını bilmek gerekir. İnanmayanların aslında ben inanmadığına hiç inanmıyorum. Türkiye Cumhuriyetinde yaşayıp burda doğup büyümüş olan birinin, inanmadığına inanmıyorum. Mutlaka kalbinde Allah korkusu ve sevgisi vardır.

Onlar bas bas bağırsınlar bu coğrafyada doğup büyüyen insan inanmıyor olamaz.

Bu farklı bir konu neyse...

Konuştuğumuz konu evet uçtur, sivridir, kesindir. Konuştuğumuz konu tam da bunun için konuşulması gerekir. Bunu konuşmasa da millet gidip nelson mandela da siyaset tartışsa daha mı iyi yada gececi zekirdekciler konusuna girip zallazort muhabbet etse daha mı güzel.

Bazen bir tefekkür bin yıllık ibadetten daha hayırlıdır. Hz. Muhammed (sav)

Ben bu gece insanlara yatmadan önce Allah ile Din il Peygamber ile ilgili bir şey düşündürebilir veya bir anlık tefekkür ettirebilirmiyim diye düşünürken, bizden olanlar bize sus bunu yapma diyor.

Helal olsun...

mrvhm
15-05-2010, 03:23
Gerçekten düşündürebiliyorsundur inşallah....NE DİYİM ....BEN PEK ÖLE GÖRMEDİM ÇÜNKÜ.

the night
15-05-2010, 03:27
Gerçekten düşündürebiliyorsundur inşallah....NE DİYİM ....BEN PEK ÖLE GÖRMEDİM ÇÜNKÜ.

Klavye başında insan farklıdır. Kendiyle başbaşa kaldığında ise bambaşkadır.

nightmare19
15-05-2010, 03:29
Klavye başında insan farklıdır. Kendiyle başbaşa kaldığında ise bambaşkadır.

Evet, o anda yanında büyük ihtimalle şeytan vardır ;)

the night
15-05-2010, 03:32
Evet, o anda yanında büyük ihtimalle şeytan vardır ;)

Allah uzak etsin. Besmeleden ayırmasın.

İyi geceler

maqarna
15-05-2010, 03:35
Sonsuz bilinmeyenli bir denklemden örnek verilmiş, insanlar o uçağa biniyor mu bindiriliyor mu? çok güzel soru ama bence bunun cevabı tek olmamalı. binende var bidirilende... daha efektif olarak sormak gerekirse...

Hiç suçu günahı olmayan doldu diye bilecegimiz bir vadeye sahip olmayan bebekler bile öle biliyorsa, burda bebeğin mi kaderinden bahsedilmeli ailesinin kaderinden mi bahsedilmeli?

kader nedir, kaza nedir? sonucu kesin ve belli birşey diye biliyoruz yani insanın yaşayacagı herşey kaderidir diyoruz.. peki o zaman acaba kader bir insanın hayatındaki sonsuz bilinmiyenli denklemin ince hesaplanmış bir sonucu mudur? yoksa denklem değerler ve işlemler ne olursa olsun bununla ilgilenmeyip sonucu belirleyen bir unsur mudur?

yani mükemmel midir? yoksa statik midir? benim bu konuya cevap yazıyor olmam kaderim midir? yazdıgım şeyleri defalarca silip yazmaktan vazgeçmekte bu kadere dahilmidir?
defalarca silmeme rağmen tekrar yazdım ve yolluyorum demek ki kaderden kaçılmıyor diye bilir miyiz? acaba ben mi kadere uydum yoksa kader mi benim hareketlerime göre şekillendi ? neden sonucu belli olan bir sınavda uğraşıp duruyoruz? neden yaptıgım işlemlerin doğruluğu yalnışlıgı bana önceden yüklendi ve neden yaşayacagı herşey önceden belli olan birisine cüzzi bir irade verildi?

the night
15-05-2010, 03:43
Sonsuz bilinmeyenli bir denklemden örnek verilmiş, insanlar o uçağa biniyor mu bindiriliyor mu? çok güzel soru ama bence bunun cevabı tek olmamalı. binende var bidirilende... daha efektif olarak sormak gerekirse...

Hiç suçu günahı olmayan doldu diye bilecegimiz bir vadeye sahip olmayan bebekler bile öle biliyorsa, burda bebeğin mi kaderinden bahsedilmeli ailesinin kaderinden mi bahsedilmeli?

kader nedir, kaza nedir? sonucu kesin ve belli birşey diye biliyoruz yani insanın yaşayacagı herşey kaderidir diyoruz.. peki o zaman acaba kader bir insanın hayatındaki sonsuz bilinmiyenli denklemin ince hesaplanmış bir sonucu mudur? yoksa denklem değerler ve işlemler ne olursa olsun bununla ilgilenmeyip sonucu belirleyen bir unsur mudur?

yani mükemmel midir? yoksa statik midir? benim bu konuya cevap yazıyor olmam kaderim midir? yazdıgım şeyleri defalarca silip yazmaktan vazgeçmekte bu kadere dahilmidir?
defalarca silmeme rağmen tekrar yazdım ve yolluyorum demek ki kaderden kaçılmıyor diye bilir miyiz? acaba ben mi kadere uydum yoksa kader mi benim hareketlerime göre şekillendi ? neden sonucu belli olan bir sınavda uğraşıp duruyoruz? neden yaptıgım işlemlerin doğruluğu yalnışlıgı bana önceden yüklendi ve neden yaşayacagı herşey önceden belli olan birisine cüzzi bir irade verildi?

Yaşayacakların önceden belli değil ki sadece biliniyor. Belli olması belirli olması manasına çıkar oysa ki belirli değil sadece bilinendir.

Kader mevzusu statikdir. Zira kader insanın yaşadağı ve yaptığı her hareketin ve seçimin yazıldığı sadece bir defterdir diyelim. Kaza ise mükemmeldir. Hiç şaşmaz.

Küçük bebeğin ölümü onun kazasıdır. Ailesinin ise kaderidir.

Bebek için zaten bir sınav olmadığından kaderi olması da pek bir anlam ifade etmez.

Kader sonucu belirli olan bir denklemin çözülmesidir. Çok bilinmeyenli değil aksine hiç bir bilinmeyeni yoktur bu denklemin. Herşey yüce yaratıcı tarafından bilinir.

Müdehale ise sadece kaza olayında vardır. Yaşantımızın sona ereceği günlerde ölüme bir sebep olması gereklidir.(bu böyledir) Ya bir uçağa binersiniz ya bir trafik kazası geçirirsiniz. Hepsi birbiriyle ilintilidir.

cascade
15-05-2010, 03:52
kader einstein ın alternatif gelecek kuramı gibidir bi bakıma...

kader senin önüne iki yol cıkarır sadece gerisi senin iradendir...

belli olan sadece yolların nereye cıktıgıdır!!!

tıpkı kuramda da bahsedildigi gibi biz sadece arkasından sunu yapmasa nolurdu bunu yapmasa nolurdu diye dusundugumuz icin kader konusunda acmaza dusuyoruz...!!!

nacizane fikrim bu yondedir....

maqarna
15-05-2010, 03:55
Yaşayacakların önceden belli değil ki sadece biliniyor. Belli olması belirli olması manasına çıkar oysa ki belirli değil sadece bilinendir.

Kader mevzusu statikdir. Zira kader insanın yaşadağı ve yaptığı her hareketin ve seçimin yazıldığı sadece bir defterdir diyelim. Kaza ise mükemmeldir. Hiç şaşmaz.

Küçük bebeğin ölümü onun kazasıdır. Ailesinin ise kaderidir.

Bebek için zaten bir sınav olmadığından kaderi olması da pek bir anlam ifade etmez.

Kader sonucu belirli olan bir denklemin çözülmesidir. Çok bilinmeyenli değil aksine hiç bir bilinmeyeni yoktur bu denklemin. Herşey yüce yaratıcı tarafından bilinir.

Müdehale ise sadece kaza olayında vardır. Yaşantımızın sona ereceği günlerde ölüme bir sebep olması gereklidir.(bu böyledir) Ya bir uçağa binersiniz ya bir trafik kazası geçirirsiniz. Hepsi birbiriyle ilintilidir.

Söylediklerini anlıyorum, diyorsun ki yusufun kuyuya atılması kazadır ama mısır sultanı olması kaderdir.

yani kader sonuçtur, kazaların birleşimi kaderi oluşturur... peki kadere ve kazaya nasıl inanmalı? Allah'a inanmayan birini kadere nasıl inandırabiliriz?

maqarna
15-05-2010, 04:04
kader einstein ın alternatif gelecek kuramı gibidir bi bakıma...

kader senin önüne iki yol cıkarır sadece gerisi senin iradendir...

belli olan sadece yolların nereye cıktıgıdır!!!

tıpkı kuramda da bahsedildigi gibi biz sadece arkasından sunu yapmasa nolurdu bunu yapmasa nolurdu diye dusundugumuz icin kader konusunda acmaza dusuyoruz...!!!

nacizane fikrim bu yondedir....

Geriye dönüp yorum yapmak başarısız insanın asla yapmaktan vazgeçmeyecegi bir oldugudur. bir olayda başarılı olmuşsa insan acaba şunu böyle yapmasaydım diye defalarca düşünmez. ve verilen kararlar ne olursa olsun varılan yer aynıdır mantıgı bence dogru bir yargı değildir neden değildir. çünkü bu düşünce insanın karar verme yetisini bozar düşünmeyi azaltır ve " olacagı varsa olur " mantıgına götürebilir. gidilen yollar sonucu her zaman değiştirir. işte benim sorguladıgım şey sonucu etkileyebilecek o kadar fazla şey var ki bütün bunları üst üste koydugumuzda zaten böyle olacagı biliniyordu denmesi biraz hafif geliyor bana. kader kavramınım altına o kadar esnek bir anlam konulmuş ki ne yaparsan yap kader diye geçiştirile biliyor ve buda insanı söylediğim gibi bazı sorunlara itebiliyor, bu durum değiştirilebilmeli, kader dış etkenlerden arı olmalı, çocukken insafsızca ölmek bir ıraklının kaderi olmamalı, bunu değiştirmek isteyenler kadere karşı geliyor diye yargılanmamalı siz diyeceksiniz ki yargılanmaz zaten bazen filistinli insanlara üzüldügümde arkadaslarım diyor ki kuranda geçiyor Allah kimseye taşıyamayacagı yükü yüklemez. bende diyorum ki yaşıyabilse bile küçük yaşta ölmek bir çocugun sırtına yüklenmiş bir sınav sorusu olamaz, tecavüze ugramak bir kader olamaz, böyle bir kader yazılamaz. yazılmışsada dogru degildir.

cascade
15-05-2010, 04:12
Geriye dönüp yorum yapmak başarısız insanın asla yapmaktan vazgeçmeyecegi bir oldugudur. bir olayda başarılı olmuşsa insan acaba şunu böyle yapmasaydım diye defalarca düşünmez. ve verilen kararlar ne olursa olsun varılan yer aynıdır mantıgı bence dogru bir yargı değildir neden değildir. çünkü bu düşünce insanın karar verme yetisini bozar düşünmeyi azaltır ve " olacagı varsa olur " mantıgına götürebilir. gidilen yollar sonucu her zaman değiştirir. işte benim sorguladıgım şey sonucu etkileyebilecek o kadar fazla şey var ki bütün bunları üst üste koydugumuzda zaten böyle olacagı biliniyordu denmesi biraz hafif geliyor bana. kader kavramınım altına o kadar esnek bir anlam konulmuş ki ne yaparsan yap kader diye geçiştirile biliyor ve buda insanı söylediğim gibi bazı sorunlara itebiliyor, bu durum değiştirilebilmeli, kader dış etkenlerden arı olmalı, çocukken insafsızca ölmek bir ıraklının kaderi olmamalı, bunu değiştirmek isteyenler kadere karşı geliyor diye yargılanmamalı siz diyeceksiniz ki yargılanmaz zaten bazen filistinli insanlara üzüldügümde arkadaslarım diyor ki kuranda geçiyor Allah kimseye taşıyamayacagı yükü yüklemez. bende diyorum ki yaşıyabilse bile küçük yaşta ölmek bir çocugun sırtına yüklenmiş bir sınav sorusu olamaz, tecavüze ugramak bir kader olamaz, böyle bir kader yazılamaz. yazılmışsada dogru degildir.

benim inancım bana bunu ogrettigine gore sorgulamam yersiz olur...
din dogmalar uzerine kurulmustur ve eger tabiysen sorgulayamazsın...

senin bakıs acına en fazla saygı duyarım...

yine diyorum insan iradesi kaderin önünde dir...
kader senin önüne sadece yolları koyar...
hangi yoldan gidecegine sen karar verirsin...

ölüm baska bisey cunku kaderin son noktası oldugunan kacıs yoktur...
bunu onunla es deger tutamazsın...
tutamazsın derken tutuabilirsin tabii ama eger ki inanıyrsan sorgulamaman gerekir...

burda kaderi anlamlandıran sadece dindir...
inanıyorsan sorgulayamazsın
ama inanmıyorsan zaten istedigin gibi sorgula tartıs bu senin bilecegin bi iş tabii...

ama din temeline oturutulmamıs bi kader tartısması bi sonuca ulasmaz bence

maqarna
15-05-2010, 04:20
benim inancım bana bunu ogrettigine gore sorgulamam yersiz olur...
din dogmalar uzerine kurulmustur ve eger tabiysen sorgulayamazsın...

senin bakıs acına en fazla saygı duyarım...

yine diyorum insan iradesi kaderin önünde dir...
kader senin önüne sadece yolları koyar...
hangi yoldan gidecegine sen karar verirsin...

ölüm baska bisey cunku kaderin son noktası oldugunan kacıs yoktur...
bunu onunla es deger tutamazsın...
tutamazsın derken tutuabilirsin tabii ama eger ki inanıyrsan sorgulamaman gerekir...

burda kaderi anlamlandıran sadece dindir...
inanıyorsan sorgulayamazsın
ama inanmıyorsan zaten istedigin gibi sorgula tartıs bu senin bilecegin bi iş tabii...

ama din temeline oturutulmamıs bi kader tartısması bi sonuca ulasmaz bence

Ben din temelinden bağımsız bir kader tartışması yapmıyorum zaten , Allah insana kendi ruhundan üflediği zaman iradesindende bir kısım aktarmıştır bunada cuzzi irade diyoruz biliyorsun, hatta insanı yer yüzüne yollamadan önce kalu bela da insana yapacagı yalnışarı söylemiş ama insan biz yalnışa düşmeyecegiz diye gelmek istemiş dünyaya bunlar din içerisinde bilinen ve dogrulugu kabul edilen olgulardır, şimdi kadere inanıp inanmamakta değil burdaki tartışma kaderin ne oldugu ile ilgili tartışıyoruz şekli nedir şemali nedir ne demektir üzerine... cuzzi irade ile karder örtüşüyorlar mı yoksa cuzzi irade aslında harbiden aşırı cuzzi mi? cuzzi iradesini kullanıpta bu dünyaya gelmek istemiş olan insan kaderini o anda kendisi mi yazmıştır? Madem kalu belada insan kendi hayatını izledi neden buna ragmen geldi dünyaya? acaba kalu belada insan hayatının ne kadar insana vahiy edildi edilen kısma kalu bela dahilmiydi? alın yazısı ile kader aynı şey midir? kaderimse çekerim, kaderden kaçılmaz kaderde varsa düzülmek neye yarar üzülmek, olacagı varsa olur gibi düşünceler asıl ve gerçek kader inancı içerisinde bir yer alıyor mu ve bagdaştırılabilir mi? bunları konuşmak gerek bence.

cascade
15-05-2010, 04:28
kaderimdir eyvallah diye bisey olamaz tabii...
ölümü yine bunların dısında tutuyorum...
insanın secimleridir kaderini olusturan sey...irade kaderde temel noktadır...
kendi kötü secimlerin yuzunden kaderi suclamak da en basitinden kolaycılıktır...

maqarna
15-05-2010, 04:31
kaderimdir eyvallah diye bisey olamaz tabii...
ölümü yine bunların dısında tutuyorum...
insanın secimleridir kaderini olusturan sey...irade kaderde temel noktadır...
kendi kötü secimlerin yuzunden kaderi suclamak da en basitinden kolaycılıktır...

Yani diyoruz ki kader son noktası belli olan virgülleri insan tarafından konan bir romandır, kaderde temel olarak kabul ettiğimiz iradeyi etkileyen olaylar nedir? bunlar kaderin bir parçası degil midir? bilinçli bir birey haline gelene kadar irademizde şekillenmiş olur bu iradeyi şekillendiren olaylar zinciri kaderin hangi kısmına tabidir?

cascade
15-05-2010, 04:36
Yani diyoruz ki kader son noktası belli olan virgülleri insan tarafından konan bir romandır, kaderde temel olarak kabul ettiğimiz iradeyi etkileyen olaylar nedir? bunlar kaderin bir parçası degil midir? bilinçli bir birey haline gelene kadar irademizde şekillenmiş olur bu iradeyi şekillendiren olaylar zinciri kaderin hangi kısmına tabidir?

insan iradesini etkileyen sadece kendi bilgi ve birikimleri hayat tecrubesidir...

iradeye dısardan bi mudahale oldugunu sanmam...hatta sanmam değil kesinlikle inanmam...
cunku ozaman adı tıpkı arabesk filmlerde ki anlamıyla örtüsen bir kader olurdu...

insan kaderin yol ayrımların da o güne kadar edindigi tecrubeyle bir secim yapar ve sonuclarını bekler...
secimlerinde ki tek etken o gune kadar gordukleri ögrendikleridir....

maqarna
15-05-2010, 04:38
insan iradesini etkileyen sadece kendi bilgi ve birikimleri hayat tecrubesidir...

iradeye dısardan bi mudahale oldugunu sanmam...hatta sanmam değil kesinlikle inanmam...
cunku ozaman adı tıpkı arabesk filmlerde ki anlamıyla örtüsen bir kader olurdu...

insan kaderin yol ayrımların da o güne kadar edindigi tecrubeyle bir secim yapar ve sonuclarını bekler...
secimlerinde ki tek etken o gune kadar gordukleri ögrendikleridir....

Benim bahsettiğim kısım görüp öğrendiklerinin gerçekleştiği zamanlardır, mesela bir bebek elini sobaya değdirmemesi gerektigini elini birkez değdirdikten sonra anlar peki ilk değdirmesi kadermidir?

bir bebekte cüzzi irade var mıdır? bence yoktur peki iradeden bagamsiz yaşanan hayat dilimi kadera tabimidir? bir akıl hastasının iradesi yoktur bir kaderide yoktur demek dogru mudur yoksa kaderi buymuş mu demek lazım? yani aslında iradesiz bir kaderden bahsetmek gerekirse buna nasıl bir yorum getirebiliriz?

cascade
15-05-2010, 04:46
Benim bahsettiğim kısım görüp öğrendiklerinin gerçekleştiği zamanlardır, mesela bir bebek elini sobaya değdirmemesi gerektigini elini birkez değdirdikten sonra anlar peki ilk değdirmesi kadermidir?

bir bebekte cüzzi irade var mıdır? bence yoktur peki iradeden bagamsiz yaşanan hayat dilimi kadera tabimidir? bir akıl hastasının iradesi yoktur bir kaderide yoktur demek dogru mudur yoksa kaderi buymuş mu demek lazım? yani aslında iradesiz bir kaderden bahsetmek gerekirse buna nasıl bir yorum getirebiliriz?

delilerle ilgili okadar derin dusunmedim hic:)

ama yazarken oraya dogruda dusunup sonunda bi kac cumle toparlayabilirim heralde bilemiyorum:)

ögrenme de felsefedeki levha tezinden yola cıkarsak
ben hersey beynimize kazınmıstı sadece hatırlıyoruz diyenlerdenim...
bos bir levhaydı ogrendikce kazıyoruz bana pek mantıklı gelmiyor...

hatırlamak icin tekrar bu yollardan geciyoruz...
bunun kaderle olan bagı nedir peki dersen orda bende tıkanıyorum...!

maqarna
15-05-2010, 04:48
delilerle ilgili okadar derin dusunmedim hic:)

ama yazarken oraya dogruda dusunup sonunda bi kac cumle toparlayabilirim heralde bilemiyorum:)

ögrenme de felsefedeki levha tezinden yola cıkarsak
ben hersey beynimize kazınmıstı sadece hatırlıyoruz diyenlerdenim...
bos bir levhaydı ogrendikce kazıyoruz bana pek mantıklı gelmiyor...

hatırlamak icin tekrar bu yollardan geciyoruz...
bunun kaderle olan bagı nedir peki dersen orda bende tıkanıyorum...!

:) neyse bende kaderimi uyumaya ve yarın toplantıya yetişmeye göre ayarlıyorum hadi selametle.

cascade
15-05-2010, 04:51
:) neyse bende kaderimi uyumaya ve yarın toplantıya yetişmeye göre ayarlıyorum hadi selametle.

uykusuzluk bir kadermidir:))

ya aslına bakarsan bende cok uykuluyumda nezaketen cevap vermeye calıstım...
uykulu kafayla bukadar cıktı:))

eyvallah ayık kafayla devam etmek en iyisi...iyi geceler

the night
15-05-2010, 13:43
Söylediklerini anlıyorum, diyorsun ki yusufun kuyuya atılması kazadır ama mısır sultanı olması kaderdir.

yani kader sonuçtur, kazaların birleşimi kaderi oluşturur... peki kadere ve kazaya nasıl inanmalı? Allah'a inanmayan birini kadere nasıl inandırabiliriz?

Aslında anlamamışsın tam tersini söylüyorsun. Kaza sonuçtur, Buradaki kaza bizim günlük kullandığımız kaza değil kaderin son bulmasına denilen kaza.

Allaha inanmayan biri kadere de inanmaz zira Kader, Allahın yapacaklarımızı bilip zahiren yazdığı bir defterdir.

maqarna
15-05-2010, 14:21
Aslında anlamamışsın tam tersini söylüyorsun. Kaza sonuçtur, Buradaki kaza bizim günlük kullandığımız kaza değil kaderin son bulmasına denilen kaza.

Allaha inanmayan biri kadere de inanmaz zira Kader, Allahın yapacaklarımızı bilip zahiren yazdığı bir defterdir.

bende ezberlerden kaderin kazanın ne oldugunu cok iyi biliyorum, kaza budur kader budur diye geçiştirmiyorum zaten kaza ve kaderi hayata indirgeyerek anlamaya çalışıyorum benim durumum bilgisizlikten kaynaklanmıyor sadece sorgulamadan hazmetmek doğru birşey değil, Allah inancı konusunda kader ve kaza konusunda veya dini bir çok konuda yeterince bilgim var zaten emin ol, bunları yıllarca yaşadım ve anlattım, bana sanki bir konuyu çekip sadece onu tartışıyormuşum gibi davranıyorsun sanki ben öyle birşey yapmıyorum herşeyi birlikte değerlendiriyorum.

the night
15-05-2010, 14:27
bende ezberlerden kaderin kazanın ne oldugunu cok iyi biliyorum, kaza budur kader budur diye geçiştirmiyorum zaten kaza ve kaderi hayata indirgeyerek anlamaya çalışıyorum benim durumum bilgisizlikten kaynaklanmıyor sadece sorgulamadan hazmetmek doğru birşey değil, Allah inancı konusunda kader ve kaza konusunda veya dini bir çok konuda yeterince bilgim var zaten emin ol, bunları yıllarca yaşadım ve anlattım, bana sanki bir konuyu çekip sadece onu tartışıyormuşum gibi davranıyorsun sanki ben öyle birşey yapmıyorum herşeyi birlikte değerlendiriyorum.

Yok estağfirullah siz beni yanlış anladınız ben ne öle bişey yapmak istedim ne öyle bişey aklımdan geçti ne de öyle bişey dedim.

Farklılığınız konuya attığınız ilk mesaj da farkettim zaten sorduğunuz sorular ile " heh buldum işte" demişimdir kendi kendime.

Aslına bakarsanız din herşeyi sorgulayın demiyor. İmanın püf noktasından biri de sizin de bildiğiniz gibi, duyduk gördük okuduk iman ettik. Cümlesini kalpte hissetmektir. bu konuyu sorgulamak değil di anlamak lazım ki konuyu açan benim ve mantıklı bir bilgiye ulaşmak amacı ile açtım yani.

Sizin hakkınız da öyle düşünmedim gerçekten öyle bi izlenim bırakacak bir cümle kurmuş isem affola kusruma bakmayın.

maqarna
15-05-2010, 14:38
Yok estağfirullah siz beni yanlış anladınız ben ne öle bişey yapmak istedim ne öyle bişey aklımdan geçti ne de öyle bişey dedim.

Farklılığınız konuya attığınız ilk mesaj da farkettim zaten sorduğunuz sorular ile " heh buldum işte" demişimdir kendi kendime.

Aslına bakarsanız din herşeyi sorgulayın demiyor. İmanın püf noktasından biri de sizin de bildiğiniz gibi, duyduk gördük okuduk iman ettik. Cümlesini kalpte hissetmektir. bu konuyu sorgulamak değil di anlamak lazım ki konuyu açan benim ve mantıklı bir bilgiye ulaşmak amacı ile açtım yani.

Sizin hakkınız da öyle düşünmedim gerçekten öyle bi izlenim bırakacak bir cümle kurmuş isem affola kusruma bakmayın.

ben özür dilerim sanırım yalnış yorumlayan benim, şimdi gelelim benim tartışma tarzıma ve konulara yaklaşımıma, din iki türlüdür insan üzerinde biri ayetlerle, hadislerle gelişir ve bunlar kitaplardadır katti ve kesindir yargılanmaz sorgulanmaz bazı özelleklere sahiptir, ikincisi ise dinin dünyaya gelişinden bu yana din üzerine sanki din ile ilişkiliymiş gibi yansıtılan ve zaman içerisinde hiç bir mantıga hatta dine bile uymayan ama bizim dini sandıgımız kısımdır, bu tür dine ataerkil din denir, yani gördügüm duydugum ve bana anlatılana inanırım demektir ben bu dinden bahsediyorum ve bunu tartışıyorum aslında yani insanların dogru sanıpta aslında yalnış bildikleri şeyler, en basiti kaderden kaçılmaz mantıgı insan zihninde öyle bir yere oturtulmuş ki insan kendini böyle şeylerle teselli edebilecegi için yalnış yapmaktan çekinmez hale gelmiş, sen bu adama bu senin kaderin degil olmamalı kaderini kendi iradenle birleştirmelisin dedigin birşey anlamayacak hatta belki sana munafık damgası vuracak, irade ve kaderin bir biri üstüne örtüştüğü noktalar mevcut dün gece bunda karar kıldık, son kaldıgımız nokta iradenin var olmadıgı ve henün gelişmediği zamanlarda ki kader algısı nasıl olmalı, istersen bizde burdan devam edebiliriz.

the night
15-05-2010, 14:56
ben özür dilerim sanırım yalnış yorumlayan benim, şimdi gelelim benim tartışma tarzıma ve konulara yaklaşımıma, din iki türlüdür insan üzerinde biri ayetlerle, hadislerle gelişir ve bunlar kitaplardadır katti ve kesindir yargılanmaz sorgulanmaz bazı özelleklere sahiptir, ikincisi ise dinin dünyaya gelişinden bu yana din üzerine sanki din ile ilişkiliymiş gibi yansıtılan ve zaman içerisinde hiç bir mantıga hatta dine bile uymayan ama bizim dini sandıgımız kısımdır, bu tür dine ataerkil din denir, yani gördügüm duydugum ve bana anlatılana inanırım demektir ben bu dinden bahsediyorum ve bunu tartışıyorum aslında yani insanların dogru sanıpta aslında yalnış bildikleri şeyler, en basiti kaderden kaçılmaz mantıgı insan zihninde öyle bir yere oturtulmuş ki insan kendini böyle şeylerle teselli edebilecegi için yalnış yapmaktan çekinmez hale gelmiş, sen bu adama bu senin kaderin degil olmamalı kaderini kendi iradenle birleştirmelisin dedigin birşey anlamayacak hatta belki sana munafık damgası vuracak, irade ve kaderin bir biri üstüne örtüştüğü noktalar mevcut dün gece bunda karar kıldık, son kaldıgımız nokta iradenin var olmadıgı ve henün gelişmediği zamanlarda ki kader algısı nasıl olmalı, istersen bizde burdan devam edebiliriz.

Çoğu insan, kader olayını yaşanılacaklar listesi zannediyor. Bundan çıkmak için önce şunu kafaya koymalı.

Bir insan içki içtiğinde Allahu teala böyle istiyor diyemi içiyor kaderinde bu yazdığı için mi içiyor. Tabi ki hayır. Eğer öyle bişey olsa günah-sevap, haram-helal kavramları olmazdı. Cennet cehennem olmazdı ve sınav dediğimiz yaşantımız olmazdı.

Kaderin biteceği ve kazanın oluşacağız zamandan evet kaçılmaz zira Allahuteala öyle istediği için olur. Bazı insanlar da sebep kendiliğinden oluşur bazı insanlarda ise Azrail aleyhisselam oluşturur.

1.Bir bardak süt içeriz mutfaktan sonra tekrar bilgisayar başına geçeriz.
2.Bir bardağa sütü doldururuz, şeker almak için dolaba uzanırız o ara raftaki fare zehiri bardağın içine dökülür. İçeriz ve ölürüz.

2.sinde belki bizim ihmalkarlığımız var belki de O nun tarafından bir sebep yaratıldı. Bunu bilemeyiz. Süte şeker katıp katmamak bizim kararımız.

Çok ilginç bişeydir. Bir gün işe giderken cadde de yürüyorum elimde oynadığım madeni para elimden kayıp yola düştü. Eğilip aldım kafamı kaldırdığımda caddeye çıkan bir sokaktan çok hızlı bir şekilde bir araba çıktı önümden geçti ve gitti.

Madeni paranın yere düşmesi bizim için ne anlam ifade eder.

Bence benim bunu düşünmem ve ilerde konuşacağım bu konu hakkında örnek vermem den başka hiç bişey ifade etmez.

Ölecek olsaydım ölürdüm. Zira buna Allahuteala karar veriyor ve o kararlarını değiştirmez.

Beş yaşımda iken 5. kattan aşağıya düşecekken amcam tarafından son anda kurtarılmışım. öyle ki baya inişe geçmişim ayaklarım yerden kesilmiş merdiven boşluğuna gidiyorum amcam tutmuş çekmiş yukarıya.

Ya sürekli ölüm var her an'da ve her an, zamanı gelmediği için engelleniyor. Yada ölümün bir mekanı ve zamanı var, o zamana kadar olanlar sadece bizim irademiz.

Siz ne düşünüyorsunuz.

nightmare19
15-05-2010, 16:11
Ya sürekli ölüm var her an'da ve her an, zamanı gelmediği için engelleniyor. Yada ölümün bir mekanı ve zamanı var, o zamana kadar olanlar sadece bizim irademiz.

Aslında ikisi de değil mi ? :)

Ölümümüzün bir mekanı ve zamanı var, evet ama bunu bilmediğimiz için değil mi zaten, her an ölümü gözlüyoruz?

Parayı yere düşürdüğünüzde alıp almama anında elinizde bir virgül var, aceleniz olsa ya da düşen parayı önemsemeyecek kadar zengin olsanız almasanız ölürdünüz ama virgülünüzü kullanıp yaşıyorsunuz.

Buna dilerseniz hayat silsilenize bağlı olarak iradenizi kullanmış olmanız dersiniz, (çünkü dediğim gibi, parayı önemsemeyen bir yaşantıya sahip olsaydınız almayacak, ölecektiniz) isterseniz Yüce Rabbimiz'in güzel bir sevk-i ilahi'sidir dersiniz. İkiside haktır, doğrudur.

Benim şahsi düşüncem şu kader konusunda, konunun başından beri de söylüyorum zaten; insan cüz'i iradesi ve cüz'i düşünme yetisiyle Allah'a ait olan durumları kendi kalıplarına sığdırmaya çalıştığı zaman bocalıyor.

Kader meselesi bu konunun en güzel örneğidir. Hikmet, kolay kazanılacak şey değildir, hele ki dinde. Dini inanışlar birbirlerini tamamlayıcı niteliktedir. İnsan önce Allah'a inanır, sonra meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahirete, en son kaza ve kadere. Küçüklüğümüzde ezberletilmiş olan bu sıranın da bir hikmeti vardır şüphesiz, sanıyorum ki bu mana içredir..

Hallac-ı Mansur "ene-l Hak" diye haykırdığında, aslında bizim ve kendi devrindekiler gibi inanış sırasında sıkıntıları olan insanların zihinlerinde kader planını hiçe saymış olmaktadır. O adım atmamıştır, aslında adımı atan Allah'tır. O konuşmamaktadır, aslında konuşan Allah'tır. Aslında herşey Allah'tır, herşey O'ndandır. (Heme ezost) İşte böyle bir inanıştır onunkisi, imanının mertebesi onu bu hülyalara sürüklemiştir.

Demek istediğim, kaderi etraflıca anlamaya çalışıp girdaplarında savrulan bizlerin, önce diğer inanışlarımızdaki gedikleri kapatmaya çalışmamız gerektiğidir. Bu sandaldaki delikler gibidir, içeri su almaktadır. Ve asla kaderi düşünüp sorgulamayalım demek değildir :)

örtmen
15-05-2010, 16:47
Aslında ikisi de değil mi ? :)

Ölümümüzün bir mekanı ve zamanı var, evet ama bunu bilmediğimiz için değil mi zaten, her an ölümü gözlüyoruz?

Parayı yere düşürdüğünüzde alıp almama anında elinizde bir virgül var, aceleniz olsa ya da düşen parayı önemsemeyecek kadar zengin olsanız almasanız ölürdünüz ama virgülünüzü kullanıp yaşıyorsunuz.

Buna dilerseniz hayat silsilenize bağlı olarak iradenizi kullanmış olmanız dersiniz, (çünkü dediğim gibi, parayı önemsemeyen bir yaşantıya sahip olsaydınız almayacak, ölecektiniz) isterseniz Yüce Rabbimiz'in güzel bir sevk-i ilahi'sidir dersiniz. İkiside haktır, doğrudur.

Benim şahsi düşüncem şu kader konusunda, konunun başından beri de söylüyorum zaten; insan cüz'i iradesi ve cüz'i düşünme yetisiyle Allah'a ait olan durumları kendi kalıplarına sığdırmaya çalıştığı zaman bocalıyor.

Kader meselesi bu konunun en güzel örneğidir. Hikmet, kolay kazanılacak şey değildir, hele ki dinde. Dini inanışlar birbirlerini tamamlayıcı niteliktedir. İnsan önce Allah'a inanır, sonra meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahirete, en son kaza ve kadere. Küçüklüğümüzde ezberletilmiş olan bu sıranın da bir hikmeti vardır şüphesiz, sanıyorum ki bu mana içredir..

Hallac-ı Mansur "ene-l Hak" diye haykırdığında, aslında bizim ve kendi devrindekiler gibi inanış sırasında sıkıntıları olan insanların zihinlerinde kader planını hiçe saymış olmaktadır. O adım atmamıştır, aslında adımı atan Allah'tır. O konuşmamaktadır, aslında konuşan Allah'tır. Aslında herşey Allah'tır, herşey O'ndandır. (Heme ezost) İşte böyle bir inanıştır onunkisi, imanının mertebesi onu bu hülyalara sürüklemiştir.

Demek istediğim, kaderi etraflıca anlamaya çalışıp girdaplarında savrulan bizlerin, önce diğer inanışlarımızdaki gedikleri kapatmaya çalışmamız gerektiğidir. Bu sandaldaki delikler gibidir, içeri su almaktadır. Ve asla kaderi düşünüp sorgulamayalım demek değildir :)

güzel güzel. çok güzel.

mrvhm
15-05-2010, 16:48
'Demek istediğim, kaderi etraflıca anlamaya çalışıp girdaplarında savrulan bizlerin, önce diğer inanışlarımızdaki gedikleri kapatmaya çalışmamız gerektiğidir.'

yüzde yüz binde bin hatta onbinde bin katılıyorum bu söylediğinize ....

zafer_bjk_1903
15-05-2010, 17:06
Yahu hiç düşünmüyormusunuz o uçak kazasında ölecek insanlar hangi sebepler sonucu veya hangi aksilikler sonucu bir araya toplanmış yani bir araya toplanmalarında bir şey etkili olmuştur

lakin o uçaktaki insanların doğarken alnında birlikte çalışacaklar, çalıştıkları iş nedeniyle aynı uçağa binecekler ve aynı uçakta ölecekler diye yazmıyor

o zaman o kazaların olduğu yolculukların yapıldığı işlere kimler alınıyor yani herkesin o uçakalr binmesi kesinmi yoksa

o uçak kazası olan işlere girecek insanlar bi sınavla veya bir torpille yada tam tersi o kazan uçakta olmayacak insanlar sınavı kazanmaması veya tanıdığı olmaması nedeniyle o uçağa binemiyor

Velhassıl kelam

O uçakta ölecek insanlar o gün başka işlerde de çalışıyor olabilrdi

ama vadeleri gelmişki o kaza yapacak uçağa binmeleri için o işe girmişler

yani o uçakta ölenler gökten zembille inmedi o işlere ne sınavlardan ne mülakatlardan ne torpillerden yararlanarak girdiler

bu yüzden de sınavı geçemeyen,mülakatı geçemeyen insan da vadesi gelmediği için o sınavı veya mülakatı geçemedi

hee o işte çalışıpta vadesi gelmeyen insanalrda olabilir

mesela kaza yapacak uçağı kaçırmıştır veya hatalığı vs nedeniyle 1 hafta izin almıştır

....

guneyozcan
15-05-2010, 17:37
intahardan bahsedilmişken kafama takılan birşey var...konuula alakalı değil ama.
yangınlarda veya depremlerde camdan atlayıp ölenler dine göre intahar etmiş oluyor mu?

Fikir.İşçisi
15-05-2010, 17:44
34 haftalık bir lig maratonun son haftasına girdik, şampiyon yarın akşam oynanacak maçlar sonunda belli olacak.
Gönlümüz Fenerbahçe'den yana... (;

Geride kalan 33 hafta boyunca 18 takım, hafta hafta nerede ve hangi rakiple oynayacağını ne zaman öğrendi?
Lig başlamadan çekilen kura ile...

Her hafta oynanan müsabaka sonuçları kuranın çekildiği zamanda belli miydi?
Hayır...

Ne zaman belli oldu?
Müsabaka için çıkan 22 futbolcunun skora etki edecek oyunu oynaması sonucu...

Düşünüyorum da, 34 haftalık lig maratonunda her takımın fikstürü belli ama hangi skoru alacağı belli değil.
Allah, insanı yaratmış ve kaderi de belli; ölüm...
Yaşamı boyunca nerede ne yapacağı belli ama nasıl yaşayacağı kendi iradesine bırakılmış.
Tıpkı 1 sezonluk futbol müsabakası gibi, nerede oynayacağın belli ama nasıl oynayacağının iradesi sana bırakılmış.
İyi oynarsan sonucu güzel göreceksin...

Lig fikstürü ile insan ömrünün farkı zaman kavramında ayrılıyor, bir de sonuçta...
Birinde 34'er haftadan söz edilebilirken, insan ömrü için vade kişiden kişiye değişiyor.
Hem şampiyon tek de olmayacak, hayatı güzel oynayan Cennet kupasını kaldıracak...

Ve biz hala yoktan varlığı var eden, kurumuş kemik parçasından haşredecek olan Allah'ın toplu ölümleri nasıl gerçekleştirdiğini düşünüyoruz (;

zafer_bjk_1903
15-05-2010, 17:44
intahardan bahsedilmişken kafama takılan birşey var...konuula alakalı değil ama.
yangınlarda veya depremlerde camdan atlayıp ölenler dine göre intahar etmiş oluyor mu?

Sence onu yapan birinin amacı ne olabilir?

ölmek mi?

hayatta kalmak mı?

intiharla alakası yok

guneyozcan
15-05-2010, 17:47

ölmek mi?

hayatta kalmak mı?

intiharla alakası yok

fakat...
o camdan atlamak kişisel iradesine bağlı...
allah ona yangında ölmeyi reva görmüş...
o ise acıyı hafifletmek için kendi iradesiyle camdan atlıyor...
ve intahar edenlerin tümü çeşitli acıları dindirmeyi amaçlıyor..
bence intahar ediyor ama yazılı bir açıklaması var mıdır diye merak ediyorum...

zafer_bjk_1903
15-05-2010, 17:57
fakat...

Yahu nediyorsun sen

Allah'ın ölmesini istediği birisi ne bir an ileri nede bir an geri alabilir ecelini

ayrıca deprem olduğunda o camdan atlayanlar acıyı hafifletmek içinmi yoksa ölümden kaçmak içinmi atlıyorlar

nasıl bu soruları sorabiliyorsunuz hayret doğrusu

DarbeciPasa

ölmek mi?

hayatta kalmak mı?

intiharla alakası yok

Bırakında kişinin o andaki niyetine göre Allahın takdiri neyse o tecelli etsin ahirette. Boşverin ya dangoz dangoz sorulara niye cevap vermeye çalışıyorsunuz?
Vermeyince üstün mü gelmiş olacaklar? Çaresiz mi bırakmış olacaklar? Cevap vermeyince birilerinin imanı mı tehlikeye girecek burada. Ya da cevap verip iman mı kurtaracaksınız?
Allah rızası için mi yazıyorsun? Nefsin için mi? Cevaptan emin misin?
Allah rızası için yazıyorsan doğru yazdıp yazmadığından emin misin?
Nefsin için yazıyorsan doğru olsa ne olur yanlış olsa ne olur.

Hesap makinesinin bir tuşu bile değiliz biz.
Öyle farzedelim.
Mesela ben 9 tuşuyum.
Arada bir bi parmak ucu gelir basar geçer bana =) Yanlış anlamayın :D
Ben ne bileyim ki ne yapıyor bu makine?
Toplama?
Çıkarma?
Çarpma?
Bölme?
Başka birşey?
Belki sayılarla kelime yazıyor?
Ya sahiden o dokuz tuşu dört işlemi ve harfleri de bilmiyor ki?
Hafif bir zekaya sahip olan hesap makinesi bile ne yaptığını bilmiyor.
Onu kullanan herif ne yaptığını belki biliyor ama, makinanın nasıl çalıştığını bilmiyor.
Ya da birmilyar sayısının nasıl bir değer, bir sayı miktar olduğunu hayal edemez.
Falan filan..

Yaratılmışız.
Yaratılmadan önce geçen uzun bir zaman.
Yaşayacağımız bir an şuanda.
Ve sonsuz ahiret hayatı.
Ölünce soracaklar dünyada ne kadar kaldın?
Cevap vericez " belki bir gün belki daha az".
Bu kadar kısa burası.
Zamanın içinde bir an bile değiliz.
Evrenin içinde bir zerre bile değiliz.
Hesap makinesinde tuş bile değiliz.
Bu sınırsızlıkları idare eden bir akıl.
Bu sistemleri bir planla programla yürüten bir zeka.
Gelmişi, geçmişi ve anı evirip çeviren yaşatan, devam ettiren bir kuvvet.
Milyarlarca, trilyonlarca canlıyı yaşatıp öldüren kuvvet.
Birbiriyle ölüm ve yaşam ilişkisi içindeki tüm alakadarlıkları sebep ve sonuçları idare eden Büyük beceri sahip üstün akıl.

Yarattığı bedenimi çözememişim.
Yarattığı dünyamı çözememişim.
Yarattığı güneş sistemini çözememişim.
Yarattığı galaksiyi çözememişim.
Yarattığı virüsleri, hayatı çözememişim.
Yarattığı zamanı çözememişim.

He bir de tüm bunları nasışl idare edip yürüttüğünü, nasıl planladığını, kaderinin varyasyonlarını, olasılıklarını çözeceğim.

Başka.. :=)

Aga bekleyek görek. Hepimiz ölecez.
Mevlam görelim neyler neylerse güzel eyler.
Oku...
Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.
İnanıyorsanız üstünsünüz.
Sadakallahul azim.
Selamun aleyküm.

Senin yazını alıntı yapıp yazdım diye üstüne alınma. Genel bir yazıdır.

mrvhm
[QUOTE=guneyozcan;8058663]fakat...
bence intahar ediyor ama yazılı bir açıklaması var mıdır diye merak ediyorum...[/QUO

biraz düşünün bakalım intihar eden kişinin akli durumunu???salim bir kafayla mı kıyıyor canına ....

guneyozcan
15-05-2010, 17:58
şimdi ben bir gökdelenin tepesindeyim...
yangın çıktı...
kaçış yolu yok...
yanmaktansa camdan atlayıp ölmeyi tercih ederim...
birçok kişi de aynısını yapar...
şimdi bu camdan atlayan intahar etmiş sayılıyor mu?
onu soruyorum sadece...

guneyozcan
15-05-2010, 18:00
[QUOTE=guneyozcan;8058663]fakat...
bence intahar ediyor ama yazılı bir açıklaması var mıdır diye merak ediyorum...[/QUO

biraz düşünün bakalım intihar eden kişinin akli durumunu???salim bir kafayla mı kıyıyor canına ....

hiç intahar etmedim bilemiyorum ama...
birşeylerden kurtulma amaçlı olduğunu zannediyorum...
yangında camdan atlamak da acıdan kurtulmak amaçlı...
benim mantığıma göre ikisi de aynı şey...ama kuranda yazılı birşey var mı diye merak ettim...

mrvhm
15-05-2010, 18:00
eğer akıl yerinden gitmişse ki o anı kimse bilemz onun içindir ki her intihar edene de cehenneme gidebilir denebilir mi?takdir_i ilahi...

mrvhm
15-05-2010, 18:03
99 marmara depreminde korkudan bir sürü insan kendini aşağıya attı biliyormusunuz .....?sizce sağlıklı bir insan hareketimidir bu ..hayır tabikide...napacağını bilemediği içn atıyor kendini aşağıya...akılın bir pamuk ipliğine bağlı olduğu boşuna söylenmez...

guneyozcan
15-05-2010, 18:05
tamam hepsini geçtim...
yangını da depremi de yav...
ötenazi...acıyı dindirmek için ötenazi yaptırmak...
buradan ele alalım...
zira derdimi diğerleriyle anlatamadım..

mrvhm
15-05-2010, 18:09
ama o çok farklı bir durum ötenazide aklı-sağlim ,,,kişi kendi isteği ile hayatının son bulmasını istiyor...üstteki yaptığım yorumlarla bir karşılaştırın...birazda olsa aralarındaki farklılığı anlarsınız....

hem acıda çekse o kişini öyle bir hakkı yok ....isyana giriyor çünkü...biliyorum klasik bir söz ama canı veren alabilir ancak...

DarbeciPasa
15-05-2010, 18:10
Niye 9 tuşunu seçtin? :))

13 seçecektim yoktu. Allahım ya :D

guneyozcan
15-05-2010, 18:12
hayatının son bulmasını keyfinden istemiyor...
hastalığı sebebiyle çektiği acıyı dindirmek için istiyor...
yangında da adam kendini acıyı dindirmek içnin atıyor...
bunu soruyorum sadece...
acıyı dindirmek için kendini atıp öldüren intahar etmiş sayılıyor mu...
bunu neden farklı yerlere çekiyorsunuz ki...

örtmen
15-05-2010, 18:13
intihar mevzuu bence biraz karışık. kendisine yapılan türlü sapıklık ve kötülüklerden sonra psikolojik bunalıma girerek intihar eden kimsenin intiharına sebep olan insanlar aslında ölen kişinin intiharına sebebiyet verdiklerinden bir nevi cinayet işlemiş gibidir. burada bir intihardan çok cinayete bakılması lazım. akıl mantık bir kenara bırakılıp delilikle haraket edildiyse zaten deliler hesaba çekilmezler. bir deli işlediği cinayetten de sorumlu tutulmaz.

yanarak ölmektense düşerek ölmeyi tercih eden insan zaten akılla hareket etmiyordur. onun hesabını da böyle düşünerek Allaha bırakmak lazım.

zafer_bjk_1903
15-05-2010, 18:15
Yahu geçtim ötenziyi berinaziyi

senin niyetin ne

Ben intihar edersem direkt cehenneme giderime inanmışmısındır aklında buna iman etmişsindir

heee buna inanmayıp gidersen yani intihar eden biri cehenneme girmez dersen ecelin gelip ölsen bile işin yaş

ötenazi yapılan kişi tasdik etmişmi "kendi kendini öldüren biri cehenneme girer" i

etmişse

ötenazi ye berinaziye gerek kalmıyor

örtmen
15-05-2010, 18:16
ötenazi yazılmış buna da bir soruyla cevap vereyim. ölümcül hastalığı olan biri acılara dayanamayarak ölümünü istese. ve devlet de bu adamın öldürülmesine izin verse. ve adam da uyuşturucu ile öldürülse. ölümünden bir gün sonra da hastalığına çare bulunsa ne olacak?

mrvhm
15-05-2010, 18:19
hayatının son bulmasını keyfinden istemiyor...
hastalığı sebebiyle çektiği acıyı dindirmek için istiyor...
yangında da adam kendini acıyı dindirmek içnin atıyor...
bunu soruyorum sadece...
acıyı dindirmek için kendini atıp öldüren intahar etmiş sayılıyor mu...
bunu neden farklı yerlere çekiyorsunuz ki...

rica ederim neden böyle bir şey yapayım? bir konuyu konuşmaya çalışıyoruz

bakın şöyle deyim ımmm...şimdi

deperm yangın vs burada yapılanlarada anlık şeyler var dimi aniden yani..
ama ötenazinin çok farklı olduğunu söylemeye çalıştım kişi bir kere uzun süre acı çekmiştir ki ben bir sağlık personeliyim çok öle hasta gördüm...psikolojilerini az çok biliyorum...ama o kadar acı çekipte ötenazi kelimesini bırakın ölmek lafını bile ağzına almıyanlar var,yaşama gücü benden sağlam hastalar gördüm....
yani kronikleşmiş şeyler var ..bir anda verilmiş karar değil...BEN ARTIK YAŞAMAK İSTEMİYORUM DİYOR HAYATTAN HİÇ BİR BEKLENTİM YOK DİYOR ARTIK küsüyor herşeye anlatabildim?

mrvhm
15-05-2010, 18:24
çok güzel bir örenek var EYÜP PEYGAMBER İ BİLİYOSUNuzdur...bakın düşünün bir peygamber ve ne acılar çekti çoluğu çocuğunu kaybetti öle hasta öle hasta olduki yaralarından kurtlar dökülüyordu resmen ..ama bir kere bile isyan etmedi...çünkübir imtihanda olduğunun farkındaydı...

zafer_bjk_1903
15-05-2010, 18:25
Dünya bir imtihan yeri değilmi

sen dünyaya onca nimet verilerek gününü gün etmek için kakara kikiri yapman içinmi gönderildinmi

zora geldimi ölelim

yok ötenazi yok çekin fişi

olmaz öyle şey

hem eğer o ötenazi durumunda olan insan müslümansa

ne mutlu ona

o çektiği acılar günahlarına kefaret de oluyor

en azından günahalrının cezasını cehennemde değilde dünyada çekmiş oluyor

buda çok iyi bir şey müslüman için

zafer_bjk_1903
15-05-2010, 18:28
Heee

ötenazideki insan müslüman değilse durum vahim

lakin o ötenazide çektiği acılar cehennemde çekeceği acıların aynında çok hafif kalacak

dünya müslamanın cehennemi

kafirin ise cennetidir

mrvhm
15-05-2010, 18:36
[quote=zafer_bjk_1903;8058896]Heee

ötenazideki insan müslüman değilse durum vahim

lakin o ötenazide çektiği acılar cehennemde çekeceği acıların aynında çok hafif kalacak

dünya müslamanın cehennemi

kafirin ise cennetidir
[/quo

ALLAH-Ü TEALA kalplere bakacak.O (CC)bize şah damarımızdan dahada yakın olduğunu buyurmuş...herkesin halis niyetlErini ONDAN BAŞKA KİMSE BİLEMEZ DİLİYLE SÖYLESE BİLE!!!

zafer_bjk_1903
15-05-2010, 18:40
ALLAH-Ü TEALA kalplere bakacak.O (CC)bize şah damarımızdan dahada yakın olduğunu buyurmuş...

Aynen öyle

aksi düşünülemez...

mrvhm
15-05-2010, 18:45
Aynen öyle

aksi düşünülemez...

aksi gibi düşündüklerini söyleyip ifade edenlerinde öyle düşündüğünü sadece sözel ifadelerinden GÖRDÜKLERİMİZİ söyleriz halbuki niyetini bilemeyiz...NİYETLERİ BİLEN AŞKINA bir müslümanın görevi sabırla anlatmaya çalışmaktır...

zafer_bjk_1903
15-05-2010, 18:54
aksi gibi düşündüklerini söyleyip ifade edenlerinde öyle düşündüğünü sadece sözel ifadelerinden GÖRDÜKLERİMİZİ söyleriz halbuki niyetini bilemeyiz...NİYETLERİ BİLEN AŞKINA bir müslümanın görevi sabırla anlatmaya çalışmaktır...

ama şuda var

dilde söylediklerinlede kafir oluyorsun illa kalp değil inkar yeri

ama sonunda yine imanlı ölebilir tabi dediğin gibi orasını bilemeyiz

the night
15-05-2010, 19:47
Bırakında kişinin o andaki niyetine göre Allahın takdiri neyse o tecelli etsin ahirette. Boşverin ya dangoz dangoz sorulara niye cevap vermeye çalışıyorsunuz?
Vermeyince üstün mü gelmiş olacaklar? Çaresiz mi bırakmış olacaklar? Cevap vermeyince birilerinin imanı mı tehlikeye girecek burada. Ya da cevap verip iman mı kurtaracaksınız?
Allah rızası için mi yazıyorsun? Nefsin için mi? Cevaptan emin misin?
Allah rızası için yazıyorsan doğru yazdıp yazmadığından emin misin?
Nefsin için yazıyorsan doğru olsa ne olur yanlış olsa ne olur.

Hesap makinesinin bir tuşu bile değiliz biz.
Öyle farzedelim.
Mesela ben 9 tuşuyum.
Arada bir bi parmak ucu gelir basar geçer bana =) Yanlış anlamayın :D
Ben ne bileyim ki ne yapıyor bu makine?
Toplama?
Çıkarma?
Çarpma?
Bölme?
Başka birşey?
Belki sayılarla kelime yazıyor?
Ya sahiden o dokuz tuşu dört işlemi ve harfleri de bilmiyor ki?
Hafif bir zekaya sahip olan hesap makinesi bile ne yaptığını bilmiyor.
Onu kullanan herif ne yaptığını belki biliyor ama, makinanın nasıl çalıştığını bilmiyor.
Ya da birmilyar sayısının nasıl bir değer, bir sayı miktar olduğunu hayal edemez.
Falan filan..

Yaratılmışız.
Yaratılmadan önce geçen uzun bir zaman.
Yaşayacağımız bir an şuanda.
Ve sonsuz ahiret hayatı.
Ölünce soracaklar dünyada ne kadar kaldın?
Cevap vericez " belki bir gün belki daha az".
Bu kadar kısa burası.
Zamanın içinde bir an bile değiliz.
Evrenin içinde bir zerre bile değiliz.
Hesap makinesinde tuş bile değiliz.
Bu sınırsızlıkları idare eden bir akıl.
Bu sistemleri bir planla programla yürüten bir zeka.
Gelmişi, geçmişi ve anı evirip çeviren yaşatan, devam ettiren bir kuvvet.
Milyarlarca, trilyonlarca canlıyı yaşatıp öldüren kuvvet.
Birbiriyle ölüm ve yaşam ilişkisi içindeki tüm alakadarlıkları sebep ve sonuçları idare eden Büyük beceri sahip üstün akıl.

Yarattığı bedenimi çözememişim.
Yarattığı dünyamı çözememişim.
Yarattığı güneş sistemini çözememişim.
Yarattığı galaksiyi çözememişim.
Yarattığı virüsleri, hayatı çözememişim.
Yarattığı zamanı çözememişim.

He bir de tüm bunları nasışl idare edip yürüttüğünü, nasıl planladığını, kaderinin varyasyonlarını, olasılıklarını çözeceğim.

Başka.. :=)

Aga bekleyek görek. Hepimiz ölecez.
Mevlam görelim neyler neylerse güzel eyler.
Oku...
Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.
İnanıyorsanız üstünsünüz.
Sadakallahul azim.
Selamun aleyküm.

Senin yazını alıntı yapıp yazdım diye üstüne alınma. Genel bir yazıdır.

Bizde böyle işte, heeee öyle kafamıza göre takılıyoruz yaaa. sana göre boşbeleş muhabbet ediyoruz işte.

ya konu ettiğimniz olaya cevap yaz yada yazma eleştiriy yada tavsiy yapacaksan konuyu budaklandırma özel mesaj at.

kişiselleştirmeyelim şunu dedik eleştirini yapacaksan dahi özel mesaj kullan ya Allah Allah öğretemedik gitti be kardeşim ya.

basak1099
15-05-2010, 19:55
inanıyorum. sonuçta bir gün inandığım bu şeyler bir kurgu, saçmalık , hayal ürünü ise kaybedeceğim bir şey yok eğer değilse elimden geldiği kadar inancımın gereklerini yerine getiiryorum inandığım varlığın rahmetine sığınırsam yine kaybedeceğim bir şey yok. inancımın hayatımı kolaylaştırdığını düşünüyorum, kimisininkini zorlaştıradabilir bu benim şahsi kanaatim.

inanmıyorum. sonuçta birgün tıpkı herşey savunduğum gibiyse herşey bir ütopyadan ibaretse kaybedeceğim bir şey yok. ama eğer anlatılanlar doğruysa gerçekten tanrı diye birşey varsa ve onun emir ve yasaklarını riayet etmek gerekiyoduysa işte o zaman gerçekten nasıl yanıldığımı anlamam hiç zor olmayacak.

the night
15-05-2010, 19:59
inanıyorum. sonuçta bir gün inandığım bu şeyler bir kurgu, saçmalık , hayal ürünü ise kaybedeceğim bir şey yok eğer değilse elimden geldiği kadar inancımın gereklerini yerine getiiryorum inandığım varlığın rahmetine sığınırsam yine kaybedeceğim bir şey yok. inancımın hayatımı kolaylaştırdığını düşünüyorum, kimisininkini zorlaştıradabilir bu benim şahsi kanaatim.

inanmıyorum. sonuçta birgün tıpkı herşey savunduğum gibiyse herşey bir ütopyadan ibaretse kaybedeceğim bir şey yok. ama eğer anlatılanlar doğruysa gerçekten tanrı diye birşey varsa ve onun emir ve yasaklarını riayet etmek gerekiyoduysa işte o zaman gerçekten nasıl yanıldığımı anlamam hiç zor olmayacak.

İyi güzel de bunların konumuzla bir alakası yok. Arkadaşlar yazmak için yazmayalım. Buradaki çoğu kişi bu verdiğiniz örneğin Hz. Ali r.a. tarafından müşrik bir dostuna anlatılmış olduğunu bilir.

Çoğu kişide belki bilmez fakat bir konu konuşuyouz ve ne kadar çok farklı konu girerse bu konuya o kadar çok dikkat bozukluğu yaşıyoruz ve faydalanmak çok zor oluyor.

3al1öde
15-05-2010, 20:20
İki türlü kaderimiz vardır.
1.)Mutlak kaderimiz, yani İrade-i külli:
Evrendeki İlahi bilgisayar olarak kabul edilen Levh-i mahfuzda kayıtlı olan ve Allah'ın iradesini yansıtan kesin ve değişmeyen kaderimizdir. Bu kader dua, büyü veya hiç bir güç, tedbir ve gayretle değiştirilemez. Bizim istek ve bilgimiz dışında oluşan bu kaderin kapsamına, doğduğumuz memleket, dönem, ailemiz, eşimiz, evladımız, işimiz, ecelimiz ve yaşamımızın derinden etkileyecek ve şekillendirecek olaylar girmektedir.

2.)Muallak kaderimiz, yani İrade-i cüzi:
Bu ise kişinin kendi iradesini kullanarak kaderini ve yaşamını şekillendirmesi olarak açıklanabilir. Bunlara özel zevklerimiz, meraklarımız, ikili ilişkilerimiz, olaylar karşısında verdiğimiz tepkiler ve bu tepki ve davranışlarımızı kontrol etme becerilerimiz örnek olarak gösterilebilir.
Mutlak kaderimizi oynanan bir oyunun kurallarına benzetecek olursak, muallak kaderimiz ise oyuncunun bu oyunu oynarken gösterdiği becerilerin tümüdür. Buna en iyi örnek olarak tavla oyununu göstermek mümkündür. Tavla oyununun kendisine özgü kuralları mutlak kader olarak kabul edilmelidir. Gelen zara göre oyuncunun pulunu kaçması, kapı alması, bazen rakip oyuncunun pulunu kırması nasıl bir ustalık gerektiriyorsa, kişide yaşarken aynı ustalığı göstererek yaşamını şekillendirebilir. Oyuncunun oyun süresince zarının iyi gelmesi oyuncu usta değilse maçı kazanmasına yetmeyeceği gibi zarı pek iyi gelmese de usta bir oyuncunun maçı kazanma şansı oldukça yüksektir. Çocukluğu ve gençliği sorunlu olan bir kişi zamanla yaşamını akıllıca şekillendireceği gibi, yaşamı her bakımdan olumlu olan bir kişinin yanlış davranışları onun yaşamında çok kısa bir süre sonra olumsuz olayların görülmesine neden olacaktır. Ama imkanları kısıtlı bir insan akıllı hedeflere yönelerek yaşamını belli bir süre de olumsuzdan olumluya dönüştürebilir. Yani o kişi, gelen zarlar iyi olmasa da oyunu iyi oynayarak maçı kazanmıştır. Hatta kaderi bir kişinin yaşamını şekillendiren olaylar dizisi olarak görmekten ziyade, o insanın evrensel gelişimini ve tekamülünü sağlayan bir eğitim programı olarak kabul etmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Nasılki insan doğarken ailesini seçemiyorsa , ölümününde nasıl ve ne zaman olacağını seçemez. Ancak yaşamındaki iyi veya kötü olayları Allah'ın verdiği beyin sayesinde değiştirebilir veya yön verebilir. Toplu ölüm derken o uçakta olması gereken fakat uçağa yetişemeyen , hastalanıp gitmekten vazgeçen ve bunun gibi sebeplerden dolayı o uçağa binemeyip hayatta olan insanlar vardır mutlaka...Bence bunun adı kaderdir.

sayyamman
16-05-2010, 03:45

^^

hayır hayır hayır.büyük fikir ama büyük yanılgı.. kutuya önden bakmak gibi,üstten değil.
olayı hiçbir zaman basite indirgemiceksin. ölme yolunu kendi iradenle değiştirmek diye bişey yok. yazılanı yaşıyoruz tamam. araba yerine kamyon çarpsa örneği fazlasıyla oturmamış. sana eğer araba çarpıcaksa araba çarpar zaten. onun aslında kamyon olduğunu söyleyemezsn-bilemezsn,hoş değildir de zaten. o hep arabaydı ve hep araba.
sen diyosun ki tanrı sağ sokağa sapıcaksın diyodu ama ben düşündüm,irademi kullandım ve sola saptım. ben diyorum ki tanrı sağa sapıcaksın demedi sana,hayır hiç hem de. sen iradeni kullandın ve sola saptın. tanrı bunu biliyodu zaten.. senin olayın gidişatını değiştirdiğin bi nokta yok. sen zaten olayın gidişatını belirleyen değil misin?

ve ölüm zaten yaptıklarımız doğrultusunda gelir.seçme hakkı yok değil,seçtiklerin seni getirmiş oraya-ama tanrının dokunuşuyla.. her şeyi büyük ama çooook büyük bi düzen eksiksiz hatasız işleyen bi fabrika gibi düşün. işin sihri de burda.. işte tanrı da tam olarak burda.

derim ben:)

sayyamman
16-05-2010, 03:52

...

bi kere ilk yazdığına cevap bile vermicem saçmalamışsın.
allah ona yangında ölmeyi reva görmüşse(bu senn söylemin sonra konuyu çevirip allah nasıl oluyo da reva görüyo deme bana) o zaten yangında ölür. o zaman* reva görmüştür allah. ha o camdan atlamışsada kurtulmuşsa ona kurtuluş sansını veren yine allah değil midir?
al bi de burdan yak dicem ama hiç uğraşma bence:)

zafer_bjk_1903
16-05-2010, 04:17

Yahu çevrende o kadar mucize varken o kadar hayret edilesi mükemmel bi düzen varken ufak tefek şeyler yüzünden Allah sızım ben diyorsun

Allah sen veya ben demesekte büyük

bunu çevreme baktığım zaman çok net görebiliyorum

irade konusuna gelirsek ,Allah bizim irademiz dışında başımıza gelecek olanları önceden yazdı ama senin bu başına gelen durum karşında vereceğin tepkiyi kesinlikle sana dikta etmedi

Allah insanlara kendi ruhunda üfledi

bunu çoğu yere duymuşsundur

yani Allah sana karşılığında cennet veya chennem hakedebileceğin bir irade bahşetmiştir

bunun imtihan kısmı daha çok senin iraden dışında gelişen olaylardır senin iraden ise bu olaylar kaşısında vereceğin tepkiyle meydana geliyor

ayrıca ölüm bizim elimizde olsun demişsinde sence böyle bir şey imtihan olduğun bir alemde ne kadar mantıklı?

ölmemek senin elinde olacak atıyorum Allah sana 70 yıl ömür verdi diyelim sende ölmek elimde olsun öyle pat diye gitmeyeyim diyorsun

bu 70 yılın 69 yıl 364 gününü vur patlasın çal oynasınla atesit olarak geçireyim ölüm anı gelince kelime-i şahadet getirip ölürüm böylece direkt olarak cennete giderim diyeceksin

ne oldu sonra "imtihan"

var mı böyle bir imtihan?

Şabanabi
27-05-2010, 00:12
saçma düşünceler...

Aynen öyle. Özgür irade diye bir şey yoktur. Kim çıkıp ben özgür iradeye sahibim (haşa yoktan irada yaratıyorum) derse şirk koşmuş olur. Böyle sapkın kişiler açıp Kuran okusunlar, orada yazıyor "Allah istemedikçe siz isteyemezsiniz" ama sapkın din adamları tarafından dejenere edilerek mezheplere bölünen bozulmuş din bunun tersini iddia ediyor. Allah uyarıcılar göndererek bunun yanlışlığını bize bildirmektedir. Uyarı için teşekkürler.

OqnRooKie
27-05-2010, 20:16
olasılık hesabı yapan yokmu yaw yapasın iki dakka da :D 300 KİŞİNİN AYNI ANDA AYNI GÜNDE ORADA OLUP ÖLME OLASILIĞI (OLASILIKSIZI OKUYORUMDA TAKTIM BU ARA OLALILIKLARA:D)

kırık yumurta
27-05-2010, 21:54
yav amaan
ikide bir niye nasıl sorup sorup duruyonuz
işiniz gücünüz derdiniz tasanız yok mu sizin
yaşayın gitsin işte
istemiyosanız da ibadetinizi yapmasın
sonuçlarına katlanın
al sen seçiyon işte bunu daha neyin tartışmasınız yapıyonuz
:/

tantavi
27-05-2010, 22:01
Kaderin ne yazılı ise ona göre hareket edersin zaten hesabın yaptığın fiiliyattan olacak...

sercan_pasa
28-05-2010, 01:20
bence;

tanrı yoksa bu bir iş kazasıdır suçlu insandır
tanrı varsada tanrı çok acımasızdır ve insanları oyuncak gibi kullanmaktadır.

zafer_bjk_1903
28-05-2010, 13:39
Ah biz insanlar;

doğmamak elimizde değil,ölmemek elimizde değil

ama gelin görün ki küçük dağları ben yarattım dercesine afra tafra yapıyor

captain_prise
28-05-2010, 13:49
bence;

tanrı yoksa bu bir iş kazasıdır suçlu insandır
tanrı varsada tanrı çok acımasızdır ve insanları oyuncak gibi kullanmaktadır.

fazla takmamak lazım aslında anı yaşa keyfine bak