PDA

Tüm Versiyonu Göster : YGS Sonuçlarını Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Paranoyak Fare
24-04-2012, 18:36
Son zamanlarda çeşitli konularda bir takım dedikodular aldı başını gidiyor. Bunun yanında bazı konularda adayların kafalarında ciddi soru işaretleri oluşmuş durumda. O yüzden bu konularla ilgili sıkıntıları ve soru işaretlerini gidermek için bilgilendirme amaçlı bir yazı yazacağım. Daha doğrusu paylaşacağım desem daha doğru olur.

1 Nisan’da sınava giren 1.805.433 aday, 20 Nisanda YGS sonuçlarını öğrendi. Kimileri elde ettiği dereceye sevinirken kimileri de üzüldü. Sözü edilen iki grup öğrenci için de tablo fazlasıyla netti. Bu nedenden olsa gerek ki, duygularını tanımlamak da sorun yaşamadılar. Fakat elindeki puanlar ve başarı sırası ile ne yapacağını kestiremeyen ciddi bir öğrenci kitlesi vardı ki, sevinmelileri mi, üzülmeliler mi bir türlü karar veremediler.

Arada kalan bu kararsız grup, yenilenen sistemin ilk “sınav sonuç belgesinden” LYS’ ye ve üniversiteye dair ipuçları yakalamaya çalışsa da bu pek mümkün olmadı. Peki sonuçlar nasıl yorumlanmalı? Sınav Dergisine en çok gelen sorular ışığında bu belirsiz tabloya birlikte göz atalım.

1.YGS puanı ile hangi bölümler tercih edilebilecektir?

Şu an elinizdeki YGS sonuç belgesi ile tercih yapılmayacaktır. Çünkü sınav süreci LYS’den sonra tam anlamıyla tamamlanmış olacaktır. Üniversite tercihleri Temmuz ayının 2. haftasından sonra yapılacaktır.

2. YGS puanlarına AOBP (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı) eklenmiş midir?

YGS sonuçlarında verilen puanlar, yalnızca sınavdaki başarınız baz alınarak verilmiş ham puanlardır. YGS, eğitim öğretimin halen devam ettiği bir dönemde uygulandığı için, şu anda 12. sınıfta okuyan adayların diploma puanları ÖSYM’ye bildirilmiş değildir. Eğitim öğretim dönemi bittiğinde her okul mezun olan adayların diploma puanını ÖSYM’ye bildirecektir. Dolayısıyla şu anda YGS’de bildirilen puanlar ham puanlardır.

3. Diploma puanları okullar kapandıktan sonra gönderileceği için YGS puanları yeniden mi hesaplanacaktır?

Okulların gönderdiği diploma puanları AOBP’ye dönüştürülecek ve her adayın YGS puanına eklenecektir. Böylece YGS puanları da yeniden hesaplanmış olacaktır.

4. Mezun durumda olan ve geçmiş senelerde AOBP’leri belirlenmiş olan adaylar için ne yapılacaktır?

Yeni sınav sisteminde AOBP’nin çarpılacağı katsayılar değişmiştir. Bu nedenle geçmiş senelerde AOBP’si belli olan adayların puanları yeniden hesaplanacaktır.

** katsayı eşitliğinden sonra katsayı 0.12 olmuştur. Bu yüzden AOBP'leriniz tekrar hesaplanacaktır.

5. Meslek liselerinde okuyan ve yalnızca YGS’ye girecek adaylar için durum ne olacaktır?

Meslek liseli adaylar için de durum yukarıda anlatıldığı gibi olacaktır. Bu adaylar LYS’ ye girmeyecek olsa bile Temmuz ayını bekleyecekler ve AOBP’leri eklenmiş sınav sonuçları ile tercih yapacaklardır.

** Meslek liselilerin sayısal alanındaki öğrenciler (Bilgisayar, elektrik vs. gibi öğrenciler 4 yıllık MTOK mühendislikler için LYS 1 ve 2 oturumlarına girmek zorundadır. Çünkü geçen sene bu bölümlerin puan türleri YGS'den MF'ye dönüştürüldü.

6. Sayısal alan çıkışlı bir aday, YGS 1 ve YGS 2 den barajı geçememiş ancak; YGS 3, 4 ve YGS 5, 6’dan barajı geçmiştir. Bu aday LYS’ ye girebilecek midir? Girecekse hangi LYS’lere girecektir?

Aday, hangi puan türünden 180 baraj puanını geçmiş olursa olsun, istediği LYS’ ye girme hakkına sahip olur. Kendi alanından barajı geçememiş bir aday, “LYS’ de kendi alanındaki testlere giremez” gibi bir dedikodu, sınav sonuçları açıklandığı andan itibaren kamuoyuna yayılmıştır. Oysa sınav sistemi, adayın kendi alanındaki başarısını değil YGS testlerindeki başarısını LYS’ ye eklemektedir. Aday, hangi YGS puanından 180 geçerse geçsin istediği LYS’ ye girebilecektir.

** Özellikle bu konuda ciddi sıkıntılar var. Mesela bir öğrenci YGS-1 ve YGS-2'den barajı geçememiş olsa bile LYS oturumlarının hepsine ya da ilgili oturumlarına girebilir. Ama bilinmesi gereken asıl husus şudur: Böyle bir durumda LYS-1 ve LYS-2 oturumlarına girse dahi puanları hesaplanmaz. Ama YGS-1'den 180'i geçip, YGS-2'den geçemezse MF-1 ve MF-4 puanları hesaplanır; MF-2 ve MF-3 puanları hesaplanmaz.; çünkü MF-2 ve MF-3 YGS-2 ağırlıklı (fen bilimleri ağırlıklı) puan türleridir. bu kıyaslamalar için de geçerlidir.

YGS-3 ve YGS-4 = TS-1 ve TS-2
YGS-5 ve YGS-6 = TM-1, TM-2 ve TM-3

[b]7. YGS’den alınan puanların %40’ı LYS’ ye nasıl eklenecektir?

YGS’den alınan puanın %40’ı doğrudan LYS’ ye eklenmeyecektir. Örneğin; YGS 1’den 400 puan alan bir aday olsun. Bu adayın YGS puanının %40’ı 160 yapar. Ancak bu hesaplama yanlıştır. Doğru hesaplama şu şekilde yapılacaktır: 400 puan alan bu adayın her test düzeyindeki başarısı ayrı ayrı hesaplanacak ve LYS puanlarına eklenecektir. Örneğin MF 1 puanının hesabı için YGS’de yaptığı Türkçe netlerinden kaç puan elde ettiği hesaplanacak ve ortaya çıkan sayının

** Özellikle bu son zamanlarda bu durum hakkında da çeşitli asparagas haberler çıkmaya başladı. Bunun için de şu yazıma bakabilirsiniz: TIKLAYINIZ (http://www.zekirdek.com/forum/312842-ygsnin-lysye-etkisi.html)

8. YGS sonuçlarındaki başarı sırası ve puanlar, sınav başarısı ile ilgili ne kadar fikir verir?

Aday yalnızca YGS puan türleri ile tercih yapmayı planlıyorsa elindeki sonuçlar ortalama bir değerlendirme yapmasına izin verecektir. Çünkü adayın puanına okul diploma puanı henüz eklenmemiştir. Yapılabilecek olan yalnızca şu olacaktır: Aday, YGS puanının üzerine tahminen bir AOBP eklemesi yapacak ve başarı sırasını da bu oranda yükseltecektir. Ancak yine de AOBP eklemesinden sonra doğru bir başarı sırası tahmini yapmak zor olacaktır.

YGS puanları ile tercih yapacak adayların bilmesi gereken bir diğer noktada 2011 yılı üniversite kontenjanlarıdır. YGS puanları ile öğrenci alacak programların kontenjanı henüz bilinmemektedir. Bu nedenle yapılacak tahminler güvenilir olmayacaktır.

Aday LYS’den alacağı puanlarla tercih yapmayı planlıyorsa YGS puanları derinlikli bir fikir vermeyecektir. Çünkü LYS’ ye girecek aday sayısı, LYS test türlerinin hepsine yada bir kısmına girecek aday sayısı ve bu adayların LYS başarısı gibi çok önemli ayrıntılar henüz netleşmemiştir.%11’i eklenecektir. LYS testlerinde bulunan puan türlerinin tamamı bu şekilde hesaplanacaktır. LYS’ deki her puan türü için YGS testlerinin katkısı farklıdır.

9. YGS puanları adaylar tarafından nasıl yorumlanmalıdır?

140 altı
Bu adaylar, eğer Sınavsız Geçiş hakları yoksa hiçbir şekilde tercih yapamayacaklardır. Sınav süreci bu adaylar için tamamlanmıştır.

140-179 arası
Puanlarınızdan biri bu dilimde ise;
AÖF’de bulunan kontenjansız 2 ve 4 yıllık tüm programları tercih edebilirsiniz.
Önlisans programlarını tercih edebilirsiniz.
Meslek lisesi çıkışlıysanız, kendi alanınızın dışında kalan önlisans programlarını tercih edebilirsiniz.
Özel yetenekle öğrenci alan programların bazılarına başvurabilirsiniz. (Eğitim programları 180 puan istemektedir)

180-…..
Puanlarınızdan biri bu dilimde ise;
LYS’lerden istediğinize başvurabilirsiniz.
YGS puanı ile öğrenci alan 4 yıllık bölümleri tercih edebilirsiniz.

10. YGS başarı sırası nasıl yorumlanmalıdır?

YGS puanları ile birlikte verilen başarı sırası, yukarıda da sıklıkla belirttiğimiz gibi kendi başına bir fikir vermeyecektir. Aday, YGS’de 350.112’inci olmuş olabilir ancak bu sıralama olduğu gibi LYS sonuçlarına aktarılacak değildir. LYS sonuçları sınav başarınızın %60’ını belirleyecek önemde bir sınavdır. Bu nedenle yalnızca YGS sonuçlarına bakarak bir genel sıralama tahmininde bulunmak zor olacaktır.

evet sorusu olan? :)

blood.8787
24-04-2012, 18:43
sınava girenlerin %60 ı barajı geçememiş çoğu fenden 4 netin altında yapmış
lys ye tahmini nekadar aday girecek ki :/
%60 lık kısım barajı geçemedi zaten kalan %40 ın bi kısmı meslek lisesi çıkışlı nasıl olcak anlamadım ben

Paranoyak Fare
24-04-2012, 19:49
şuanda ÖSYM bunlarla ilgili bir istatistiksel çalışma yayımlamadı daha. normalde her yıl yayımlar. büyük ihtimalle bir kaç güne kadar yayımlayacaktır. bu yüzden şimdilik sadece yukarıdaki sorular sıkça dillendirildiği için bunu paylaştım. ama şu bilgi var elimizde sıfır çeken kişi sayısı haberlerde 50 Bin 843 olarak açıklandı. zaten senin dediğin orana bakacak olursak böyle bir şeyin pekte mantıklı olacağı gözükmüyor. 1 milyon 800bin küsur adayın %60'ının 180 barajının geçememiş olmaları zaten bu sınavın geçerliliğini tartışmaya açardı :)

zekiçen
24-04-2012, 21:00
Türkiyedeki öğrenciler ya çok iyi ya çok kötü bence.Çok ciddi oranda başarısızlar var.

izmitleee
24-04-2012, 21:03
Simdi kendi alanımız dısında ygs herhangi bir puanimizla 4senelik Aof yazabiliyormuyuz? Lys ye girmeden:/

ctl-btms-zytn
24-04-2012, 21:07
Ben YGS nin tam olarak ölçücü bir sınav olmadığını düşünüyorum.Öyle ki çalışmadan bu yıl daha iyi yapmışım. Üniversiteye giderken tuhaf...

Bence YGS sonucunuzu fazla değerlendirmeyin.LYS ye bakın.

shekerkopat
24-04-2012, 22:49
Bence lys açıklanmadan hiçbir şey belli değil. LYS den kaç puan alacağımıza bağlı. düşebiliriz de çıkabiliriz de :)

Kızıl Buka
24-04-2012, 23:10
Bir tanesi hariç hiçbir arkadaşım barajı geçememiş ak. Arkadaşlarımın kalitesine ölürüm.

HAŞHAŞ
24-04-2012, 23:25
Çevremde ve çevremin çevresinde benden yüksek yapanı görmedim. Ama ben yüksek yapmadım. Yapmam gerekenin 20 puan altında.
Üniversite puanları düşecek diyorlar, en fazla ne kadar düşebilir ki?

Paranoyak Fare
25-04-2012, 01:57
Simdi kendi alanımız dısında ygs herhangi bir puanimizla 4senelik Aof yazabiliyormuyuz? Lys ye girmeden:/

aöf için zaten alaniçi/dışı söz konusu değil. 140 baraj puanını geçmen yeterli. 9. sorunun cevabını okursanız zaten görecektiniz. kontenjan sınırlaması olmayan bölümleri direk yazıyorsunuz. ama ingilizce öğretmenliği, okulöncesi öğretmenliği (sadece kız meslek çocuk gelişimi öğrencileri yazabilir), tarih, edebiyat, sosyoloji gibi kontenjan sınırlaması olanlarda ise en yüksek ygs puanına göre yerleştirme yapılır.

yazımızıda zaten ygs puanlarınızı dikkate alın demedik. tam tersine ygs puanlarınız belirleyici değil. en azından ikinci aşama sınavlarına girecekler için asıl belirleyici olan lys oturumlarıdır dedik. okumadan mı yorum yapıyorsunuz ne? ;)

puanların düşmesi olası bir durum çünkü katsayıların eşitlenmesinden sonra AOBP aralığı 12 - 60 oldu. bu yüzden otomatik bir düşme olacak ama ne kadar bir paralellikte olur bilemem de adaylarında AOBP'lerindeki bu düşmeden dolayı onlarda da bir geriye kayma olacaktır kanısındayım. Sonuçta puanların düşmesi durumunda adayların yerleri sabit kalmayacaktır. Ama genel ortalamalar düşünülünce her ihtimal değerlendirilip tercih listeleri biraz daha geniş bir başarı sıralaması düşünülerek oluşturulabilir.

Neşterimsi
25-04-2012, 13:25
YGS'de sıfır çeken 50bin kişi la oğlum sayısal loto da mı oynamadınız, iddaa kuponudamı doldurmadınız .

ruhsuzelma
25-04-2012, 14:00
Nasıl değerlendirilirse değerlendirilsin ama o bidaha gelmesin bu okula gitsin en uzak memlekette okusun

ZeXirdek
25-04-2012, 18:10
50 bin kişi Ygs den sıfır çekmiş
800 bin kişi matematikden sınıf çekmiş.
1 milyon 200 bin kişi fenden sıfır çekmiş.

Bu sene rekorları kırıldı :D

şizerbi
25-04-2012, 18:42
%60 barajı geçememiş :s

izmitleee
26-04-2012, 09:23
aöf için zaten alaniçi/dışı söz konusu değil. 140 baraj puanını geçmen yeterli. 9. sorunun cevabını okursanız zaten görecektiniz. kontenjan sınırlaması olmayan bölümleri direk yazıyorsunuz. ama ingilizce öğretmenliği, okulöncesi öğretmenliği (sadece kız meslek çocuk gelişimi öğrencileri yazabilir), tarih, edebiyat, sosyoloji gibi kontenjan sınırlaması olanlarda ise en yüksek ygs puanına göre yerleştirme yapılır.

yazımızıda zaten ygs puanlarınızı dikkate alın demedik. tam tersine ygs puanlarınız belirleyici değil. en azından ikinci aşama sınavlarına girecekler için asıl belirleyici olan lys oturumlarıdır dedik. okumadan mı yorum yapıyorsunuz ne? ;)

puanların düşmesi olası bir durum çünkü katsayıların eşitlenmesinden sonra AOBP aralığı 12 - 60 oldu. bu yüzden otomatik bir düşme olacak ama ne kadar bir paralellikte olur bilemem de adaylarında AOBP'lerindeki bu düşmeden dolayı onlarda da bir geriye kayma olacaktır kanısındayım. Sonuçta puanların düşmesi durumunda adayların yerleri sabit kalmayacaktır. Ama genel ortalamalar düşünülünce her ihtimal değerlendirilip tercih listeleri biraz daha geniş bir başarı sıralaması düşünülerek oluşturulabilir.Kusura bakmayinizi:)) bizim zamanımızda boyle seyler yoktu:))) ilk defa giriyorum 8 sene sonra :))) ne yapicam ne edicem hi bilemiyoru(m)z arkadaşlarla:->Teşekkür ederim bilgilendirdiginiz icin

Paranoyak Fare
26-04-2012, 12:42
yardımcı olabileceğim şeyler olursa buradan ulaşabilirsiniz ya da pm atabilirsiniz.

Paranoyak Fare
26-04-2012, 22:09
6. Sayısal alan çıkışlı bir aday, YGS 1 ve YGS 2 den barajı geçememiş ancak; YGS 3, 4 ve YGS 5, 6’dan barajı geçmiştir. Bu aday LYS’ ye girebilecek midir? Girecekse hangi LYS’lere girecektir?

Aday, hangi puan türünden 180 baraj puanını geçmiş olursa olsun, istediği LYS’ ye girme hakkına sahip olur. Kendi alanından barajı geçememiş bir aday, “LYS’ de kendi alanındaki testlere giremez” gibi bir dedikodu, sınav sonuçları açıklandığı andan itibaren kamuoyuna yayılmıştır. Oysa sınav sistemi, adayın kendi alanındaki başarısını değil YGS testlerindeki başarısını LYS’ ye eklemektedir. Aday, hangi YGS puanından 180 geçerse geçsin istediği LYS’ ye girebilecektir.

** Özellikle bu konuda ciddi sıkıntılar var. Mesela bir öğrenci YGS-1 ve YGS-2'den barajı geçememiş olsa bile LYS oturumlarının hepsine ya da ilgili oturumlarına girebilir. Ama bilinmesi gereken asıl husus şudur: Böyle bir durumda LYS-1 ve LYS-2 oturumlarına girse dahi puanları hesaplanmaz. Ama YGS-1'den 180'i geçip, YGS-2'den geçemezse MF-1 ve MF-4 puanları hesaplanır; MF-2 ve MF-3 puanları hesaplanmaz.; çünkü MF-2 ve MF-3 YGS-2 ağırlıklı (fen bilimleri ağırlıklı) puan türleridir. [b] bu kıyaslamalar için de geçerlidir.

YGS-3 ve YGS-4 = TS-1 ve TS-2
YGS-5 ve YGS-6 = TM-1, TM-2 ve TM-3

gençler özellikle bu madde ile ilgili büyük bir sıkıntı vardı. ama bugün hem genel merkezimiz ile hem de ÖSYM ile yaptığımız görüşmelerde bu bilginin şu şekilde değiştirildiğini öğrendik.

2) YGS’de puan türlerinin bir veya birkaçında baraj altında kalan öğrencilerin LYS’lere başvurup vuramayacağı, başvurup sınava girdiğinde puanının hesaplanıp hesaplanamayacağı ciddi bir gündem oluşturmuştur. Daha önceleri farklı açıklamalar yapılmış olmasına rağmen ÖSYM’den öğrenildiğine göre, YGS’de öğrenci, alanını ilgilendiren puan türünde barajın altında kalıp diğer puan türlerinin en az birinden 180 puan aldığı takdirde, alanına ilişkin o puan türünü ilgilendiren LYS oturumlarına da katılabilecek, katıldığı takdirde puanı da hesaplanacaktır. Örneğin bir sayısal öğrencisi YGS-1 ya da YGS-2’den barajı aşamamış olsa da LYS matematik ve fen oturumlarına katılabilecek ve sınav sonuçlarında eğer 180 barajını geçmişse MF-1, MF-2, MF-3, MF-4 puanları hesaplanacaktır. Diğer puan türleri için de aynı durum geçerlidir. Ancak unutulmamalıdır ki öğrencinin YGS’de barajın altında kalmış olması yerleştirme puanının da bir hayli düşük gelmesine yol açabilecektir.

yani kısacası kendi alan puanlarından barajı geçememiş olsa bile LYS oturumlarına giriyor ve orada 180i geçerse öğrencinin Y-LYS puanları hesaplanıyor. Aksi takdirde zaten LYS'nin %60 etkisinin bir espirisi kalmıyor.

Kızıl Buka
26-04-2012, 22:22
Reis bu arada seneye ünilerdeki 2. öğretimler kalkacak şeklinde bir haber duydum. Doğruluk payı var mıdır? Eğer varsa puanlar falan yükselir, köte geliriz yani.

cmbrbrc
27-04-2012, 01:24
YGS'de sıfır çeken 50bin kişi la oğlum sayısal loto da mı oynamadınız, iddaa kuponudamı doldurmadınız .

heheheh;)))

cmbrbrc
27-04-2012, 01:27
Formalite olarak girdim, yeni sisteme uzağım baya..Aklımda onca soru vardı, hepsini cevaplamış oldun. Gerçekten güzel yazı olmuş, tebrikler.

Paranoyak Fare
27-04-2012, 01:37
Reis bu arada seneye ünilerdeki 2. öğretimler kalkacak şeklinde bir haber duydum. Doğruluk payı var mıdır? Eğer varsa puanlar falan yükselir, köte geliriz yani.

b) Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ihtiyacı olan Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ,Özel Eğitim Bölümü öğretmenlikleri, İlköğretim Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ikinci öğretim programları hariç Eğitim Fakülteleri bünyesinde yer alan diğer alanlardaki mevcut ikinci öğretim programlarının kapatılmasına, kapatılan alanlarda yeni ikinci öğretim programlarının açılmamasına,

böyle bir kararı var. sadece ihtiyaç fazlası olanların 2. öğretimleri kapatılacakmış. tabi bu puanlara elbette yansıyacaktır.

Kızıl Buka
27-04-2012, 21:11
b) Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen ihtiyacı olan Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ,Özel Eğitim Bölümü öğretmenlikleri, İlköğretim Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ikinci öğretim programları hariç Eğitim Fakülteleri bünyesinde yer alan diğer alanlardaki mevcut ikinci öğretim programlarının kapatılmasına, kapatılan alanlarda yeni ikinci öğretim programlarının açılmamasına,

böyle bir kararı var. sadece ihtiyaç fazlası olanların 2. öğretimleri kapatılacakmış. tabi bu puanlara elbette yansıyacaktır.

İBF'yi falan katmamışlar yani. Etkilese de çok etkilemez sanıyorum.

Paranoyak Fare
27-04-2012, 22:48
ibffleri nasıl kapatsınlar la :)))
onları da kapatırlarsa zaten yıkarlar yani yıkarlar diyorum bak gençler yani :))
millet zaten ekonomi öğrenmekten değilde işte bi 4 yıllık okuyalım sonra bakarız bi icabına polis falan oluruz diye gidiyor. şu ana kadar tecrübelerim bunu gösterdi. e buraları da kapatırlarsa isyan çıkar lan bu ülkede.