PDA

Tüm Versiyonu Göster : okuduğun üniversiteden başka üniversiteye geçiş nasıl oluyor?

bayan_stres
17-08-2007, 17:33
lütfen bu konuda bana yardımcı olun çok ihtiyacım var her gün ağlıyorum ben paü yerleştirildim ama ya gazi ya ankara istiyorum yada afyon lütfen yardım

elmalı tart
17-08-2007, 17:40
öncelkile paüde 1 dönem geçirmen gerekiyo..
sonra üni.kontenjanlar belirliyo..derslerinin iyi olması hiç bi dersten başarısız olmaman gerekiyo..

bu_rock
17-08-2007, 18:47
Her üniversitenin farklı koşulları var.Ama genel olarak nasıl olur diyorsan şöyle izah edeyim.Belirli bir kontejan açılıyor 1-2 ya da 3 gibi az sayıda.Sonra Açılan o kontejana başvuranlar içinden en yüksek not ortalamasına sahip 3 kişiyi alaıyorlar.Ama benim bildiğim 1. dönem değil 2. sınıfı bitirmiş olman gerekiyor.Çoğu üniversite 2. sınıftan sonra yatay geçiş hakkı deniyor.Geçiş yapmak istediğin üniversitelerin internet sitelerine gir ve yatay geçiş yönetmeliklerine bak orda her şey açıkca yazar arkadaşım.

yamaha_06
17-08-2007, 19:31
lütfen bu konuda bana yardımcı olun çok ihtiyacım var her gün ağlıyorum ben paü yerleştirildim ama ya gazi ya ankara istiyorum yada afyon lütfen yardım
herkes ilk sene öyle diyor ama
sonra alışıyosun
bak bende paülü oldm çok güzel bi yer araştırdm

bence alışmaya çalış

hessirius
17-08-2007, 19:33
herkes gecmek ister ama kimse gecmez ; yemez

hessirius
17-08-2007, 19:34
hangi bölüm ü kazandın

mrvmtn
17-08-2007, 19:58
öncelikle o kadar ağlamana gerek yok paü iyi bir üniversite bende geçen yıl balıkesiri kazanınca senin gibi ağladım her gün internet kafede geçiş koşullarını araştırdım 2.sınıfta olduğunu öğreniince mecburen bekledim 1.sınıfı bitirmeyi ,ama şimdi geçiş felan düşünmüyorum çünkü zaten ister istemez alışıyorsun ortama ,arkadaşlara ve yeni bi yere gitmektense kalmayı tercih ediyorsun bence ağlamayı bırak kazandığın yeri sevmeye çalış biraz zor olsa da alışırsın.hayırlı olsun!

tbs
17-08-2007, 20:14
Arkadaslar
geçiş yapmak için yanıp tutuşmayın!!!!
bende geçiş yaptım ama annemden emdiğim süt burnumdan geldi.Ben en sevdiğim arkadaslarımı bırakıp geldim.Burada baya yüklü bir ders aldım(kredi doldurmak için)!!!
Geldiğimde herkes kendi ortamını kurmuştu.Allahtan tanıdık bir kaç kişi vardı da herkesle muhabbete girebildim.yani geldiğin yeni üniversitede dışlanma ihtimalinde var.
2 yıl Konya'da süper zaman gecirdikten sonra bölüm okuduğum için Ankara'ya geleyim dedim.
Geçiş yaparken not ortalamanızın iyi olması gerekiyor.Başvuracağınız üniversitenin kontejyan ve basvuru koşullarına bakın.Gazi başvuru için para ister kabul edilmezsen o para yanar zaten.Diğer arkadaşın da dediği gibi 1-2 en fazla 3 kişi alırlar.not ortalamasına göre seçim yaparlar.
benden sana tavsiye
eğer paü de iyi bi ortamın varsa gelme arkadaslarını seviyorsan hiç kımıldama ama yok ben arkadas falan istemiyorum kurtulmak istiyorum dersen sen bilirsin...

zekcan
17-08-2007, 20:23
arkadaşlar ikinci öğretimdeki öğrencilerede bu geçiş hakkın tanınıyomu ve nasıll?

inci_tanem
17-08-2007, 20:29
arkadaşlar ikinci öğretimdeki öğrencilerede bu geçiş hakkın tanınıyomu ve nasıll?
tanınıyor ama yine ikinci öğretime geçebiliyorsun

inci_tanem
17-08-2007, 20:31
her 1. sınıf öğrencisinin hayalidir geçiş yapmak ancak sonradan alışılır
ama yine istiyorsa o üni de bi dönem geçirmeli iyi bir ortalama yapmalı ve hiç bir dersten kalmamalısın
ve geçiş kontenjanlarını takip et

barisnistelrooy
17-08-2007, 20:31
paü den geçmek için cok çalışman lazım. ortalaman nerden baksan 95 olmalı. çünkü herkes ankara istiyo. notu yüksek olanlar geciyo.

ikinci ögretimlerde geçiş yapabilyolar..

Pasa_12
17-08-2007, 21:11
ya ben mugladan kocaeliye gecmek ıstıyorum acaba kocaeliye gecmek ısteyen cok varmıdır bılgısı olan varmı yanı 95 fılan zor benım ıcın calısmayan bı arkadasım ben;):)

diassy.
17-08-2007, 22:14

oncelıkle bolumun nedır onu ogrenmek ısterım..
ayrıca neden her gun aglıyorsun onu da cozebılmıs degılım ..pau cok guzel bır unıversıtedır..zaten denızlı de buyuk bır sehır...hangı ılden gelıceksın bılmıyorum ama denızlı gayet hos bı mekan ..:)
gecıs yapman ıcın bolumunde derece yapman gerekıyor..bır de tabıkıde her unı her unıye yollamıyor..derslerınle uyumlu olması gerekıyor..
mesala tıp ıcın konusayım pau egeye yollamaz 9eylule yollar.. cunku derslerı onunla uyumlu ..
ayrıca hele sen bı gel gor pau yu ..bı zaman gecır..ınsanları tanı ya..ne bu acele ve uzuntu ..:)
gercekten cok sevıceksın sana bunun garantısını verebılırım :)

parpali3461
17-08-2007, 23:12
arkadaşım ben de geçiş yapanlardanım.uludağdan marmaraya geldim.çok da memnunum.arkadaşlarımdan ayrıldım ama burda da çok iyi arkadaşlarım oldu yani sen pişman olmayabilirsin de.internet sitelerine gir telefonlarını filan al istenen belgeleri öğrenirsin ama sana en önemli tavsiyem notlarını hep yüksek tut ki şansın artsın.bazı üniversiteler ara dönemlerde öğrenci alabiliyor bazıları da sene başında.iyi şanslar..

kremania
17-08-2007, 23:14
sen hangi bolümde okuduunu yazmamişsın.bende ankaraya geçiş için basvurdum ama bilmiyorum kabul edılır mı?zor gıbı gozukuo....

bayan_stres
23-08-2007, 18:23
öncelikle beni bilgilendirdiğiniz için hepinize teşekkür ederim benim sorunum paü yerleşmiş olmak değil zeten ben denizliliyim ve paü eğitimi çok iyi bunu da biliyorum ankaraya geçiş yapmak istememin nedeni paü değil hem gaziyi çok istiyorum hemde özel bir nedeni var ama şu an halimden memnunum en azından Allah'a şükürler olsun iyi bir üniversiteye yerleştim artık zaman bırakıyorum hayırlısı olsun

diassy.
25-08-2007, 00:37
öncelikle beni bilgilendirdiğiniz için hepinize teşekkür ederim benim sorunum paü yerleşmiş olmak değil zeten ben denizliliyim ve paü eğitimi çok iyi bunu da biliyorum ankaraya geçiş yapmak istememin nedeni paü değil hem gaziyi çok istiyorum hemde özel bir nedeni var ama şu an halimden memnunum en azından Allah'a şükürler olsun iyi bir üniversiteye yerleştim artık zaman bırakıyorum hayırlısı olsun

bolumun nedır?

bayan_stres
25-08-2007, 15:02
tarih bölümündeyim

yuxexes87
25-08-2007, 15:15
arkadaşlar bende konya karaman işletmeye yerleştim.dediğiniz gibi ilk başlayan her öğrencinin hayali gibi bişi geçiş yapmak :) ama ben konyayı isterken karaman geld.we arkadaşlarım konyada.. aslında bayan stres gibi dert etmiyorum okadar ama neden olmasın diorum :) bişey sorcam. şimdi ben hazırlık okucam. hazırlıktan sonra 1. sınıfın ikinci dönemi mi gecebilirim yoksa hazırlıkta bi dönem geçirmem yetiyo mu.. sanmıyorum ama..şimdiden yazan olursa tşk...

nagiss
25-08-2007, 20:20
arkadaşlar bende konya karaman işletmeye yerleştim.dediğiniz gibi ilk başlayan her öğrencinin hayali gibi bişi geçiş yapmak :) ama ben konyayı isterken karaman geld.we arkadaşlarım konyada.. aslında bayan stres gibi dert etmiyorum okadar ama neden olmasın diorum :) bişey sorcam. şimdi ben hazırlık okucam. hazırlıktan sonra 1. sınıfın ikinci dönemi mi gecebilirim yoksa hazırlıkta bi dönem geçirmem yetiyo mu.. sanmıyorum ama..şimdiden yazan olursa tşk...
konya'nın işletme bölümünde hazırlık mı vaar:o

buarada hazırlıktan sonra 1.sınıfın 1.dönemi geçiş yapabilirsin diye biliyrm..

bende bolu işletmeye yerleştim.. Uludağ'a geçiş yapmak istiyrm.. bakalım nasip..

yuxexes87
25-08-2007, 20:24
konya'nın işletme bölümünde hazırlık mı vaar:o

buarada hazırlıktan sonra 1.sınıfın 1.dönemi geçiş yapabilirsin diye biliyrm..

bende bolu işletmeye yerleştim.. Uludağ'a geçiş yapmak istiyrm.. bakalım nasip..
ewet war..her ünivin yok sanırım zorunlu dimi... demek en az 1buçuk sene karamandayım :) arkadaşım da bolu işletmeye yerleşti.hayırlısı olsun sizin için de... :) inş istediğin yere sıkıntı çekmeden geçersin ve geçtikten sonra da sıkıntı çekmezsinn

nagiss
25-08-2007, 21:20
ewet war..her ünivin yok sanırım zorunlu dimi... demek en az 1buçuk sene karamandayım :) arkadaşım da bolu işletmeye yerleşti.hayırlısı olsun sizin için de... :) inş istediğin yere sıkıntı çekmeden geçersin ve geçtikten sonra da sıkıntı çekmezsinn
aminnnnn.. inşallah sende istediğin yere geçersin..

buarada kaç puanla yerleştin?

DISGUSTMANIA
26-08-2007, 12:13
ya arkadaslar bana da bir yardımcı olun.Ben de abant izzet baysal da tıp kazandım.Ama istanbulluyum ve capa bize cok yakın o yuzden oraya gecmek istiyorum ama capanın minimum puanıyla benim puanım arasında bayag fark var.Yine de not ortalamam tutsa secilsem falan yane illa oss deki puanımın minimum puandan yuksek mi olması lazım?

PATİKLİ DRAJE
26-08-2007, 12:22
herkes ilk yıl gecmek ister ama kimse gecemez ; yemez :s

piraye_piraye
26-08-2007, 12:46
Arkadaslar
geçiş yapmak için yanıp tutuşmayın!!!!
bende geçiş yaptım ama annemden emdiğim süt burnumdan geldi.Ben en sevdiğim arkadaslarımı bırakıp geldim.Burada baya yüklü bir ders aldım(kredi doldurmak için)!!!
Geldiğimde herkes kendi ortamını kurmuştu.Allahtan tanıdık bir kaç kişi vardı da herkesle muhabbete girebildim.yani geldiğin yeni üniversitede dışlanma ihtimalinde var.
2 yıl Konya'da süper zaman gecirdikten sonra bölüm okuduğum için Ankara'ya geleyim dedim.
Geçiş yaparken not ortalamanızın iyi olması gerekiyor.Başvuracağınız üniversitenin kontejyan ve basvuru koşullarına bakın.Gazi başvuru için para ister kabul edilmezsen o para yanar zaten.Diğer arkadaşın da dediği gibi 1-2 en fazla 3 kişi alırlar.not ortalamasına göre seçim yaparlar.
benden sana tavsiye
eğer paü de iyi bi ortamın varsa gelme arkadaslarını seviyorsan hiç kımıldama ama yok ben arkadas falan istemiyorum kurtulmak istiyorum dersen sen bilirsin...
ya merak ettim kac ortamayla gectın ankaraya ?

nick_1903
26-08-2007, 18:30
evet bende yatay geçiş yaptım ama bu pek kolay olmadı .Fırattan Marmara ya geçtim ve cok memnunun evime de çok yakın ...:)) Söylemesi ayıp sınıfta 1. olduktan sonra ortalamamında yüksek olması ile birlikte bu geçişi gerçekleştirebildim... tüm geçiş yapmak isteyen arkadaşlara şimdiden kolay gelsin diyorum...

her okulun şartları farklı olabilir yani kendi koşullarını koyabilirler yada yök ün belirlediği kurallar altında kalırlar... onun için koşullarını ve istenen belgeleri iyice ögrenip ona göre geçiş yapın. hee bu arada her okulda yatay geçiş le ögrenci almaz onu da söyliyim... :)

yamaha_06
26-08-2007, 18:45
şükürler olsun diyip okumak lazım
fazla ağlamamak lazım
ilerde ağladığına gülceksn bundan emn ol
bende denizliyi kaazandm paşa paşa okucam
hem ağlarım hem giderm hesabı

nightmare19
26-08-2007, 22:38
ben paülüyüm, bildiğim kadarıyla bizim üniversitenin yatay geçiş şartları çok zor...

İlk sene ben de düşünmüştüm ama birkaç madde okuyunca vazgeçmiştim...
Aklımda kalanlar var ama söylemeyeyim yanlış olmasın.

Herşey bir yana bırakıp alışmayı dene bence de, Denizli kötü bir yer değil...

spring16
27-08-2007, 04:28
Gerçekten de her öğrencinin hayaliymiş yatay geçiş ya :)
Ben de Konya'yı kazandım ama Kayseri'ye geçmek istiyorum malesef Erciyes'te bölümüm yatay geçişle öğrenci almıyor..Hiçbir şansım yok yani..

yuxexes87
27-08-2007, 11:15
Gerçekten de her öğrencinin hayaliymiş yatay geçiş ya :)
Ben de Konya'yı kazandım ama Kayseri'ye geçmek istiyorum malesef Erciyes'te bölümüm yatay geçişle öğrenci almıyor..Hiçbir şansım yok yani..
millet(ben:) konya diye ölür..biri de konyayı kazanır.kayseriyi ister:) herkesin derdi başka ya.şöyle bi okuyorum da.. allah yardımcımız olsun :)

yuxexes87
27-08-2007, 11:17
aminnnnn.. inşallah sende istediğin yere geçersin..

buarada kaç puanla yerleştin?
ben yanlış tercih yaptım ya.asıl sayısaldan yapcakken eadan puanımı düşürdüm..291le girdim.. çok da yükseldi puanlar.sözde konya işletme ikinci öğr. 283tü.. işte hayal kırıklığı gibi bişi oldu :))) ama napalım. kısmet...

gökhan_12
26-09-2007, 01:54
ben de düşünüyorum ama çok zor gibi
notları yüksek tutmak gerekiyormuş deü ye geçmek istiyorum ama hadi hayırlısı

gülgüzeli_86
26-09-2007, 01:59
çok çalışmak lazım arkadaşım ya.notlar çnemli alttan dersin olmaması lazım.bir de eğer varsa sıkı bir torpil lazım.her şeyi halledip benim gibi son anda alttan ders bırakıp da hayallerine veda etmek zorunda kalma ama :(

future_dj
21-03-2008, 19:10
öss'yle de geçiş yapabilirsin ama çok sıkıntılı

witch_gökçe
24-04-2008, 22:16
ben ist üniden paüye gectim(kendi istegimle deil aile! ) notların yüksek olması gerekio geciş yapcan üninin ortalaması da önemli we kontejan belirliolar bazen dönem basında bazen de sene basında onu okulu arayıp ögreniosun gerekli belgeler faln.
sana kolay gelsin ne diyelim...

ferya
02-05-2008, 20:43
her yerde sistem farklı yazın gidip öğrenci işleriyle konuşman en mantıklısı çünkü değişimler o dönemde belirleniyor bol şans